Reis Makina, En Kaliteli Ürünleri En Rekabetçi Fiyatlarla Sektöre Kazandırmaya Devam Ediyor

“Reis Makina sektörünün lider markası. Ancak bir sektörde lider konumda olabilmek için gerçekten çok önemli değerlere sahip olmanız gerekiyor. Bu değerlerin başında da güven geliyor. Yüz yılı aşan bir ticari geçmişimizin olması, değişmeyen hizmet politikamız, kaliteden taviz vermememiz, geleneksel aynı zamanda yenilikçi tutumumuz sektörde güven oluşturmamızı sağlıyor. Bizim sektörün lideri konumunda olmamızı sağlayan da bu.”

Elektrikli El Aletleri, El Aletleri, Metal İşleme Makineleri, İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı ürünleri, Transpalet ve İstifleme Makineleri, Hava Kompresörleri, Kaynak Makineleri gibi birçok farklı ve geniş ürün grubuyla sektörde lider konumda bulunan Reis Makina, 2020 yılında sektörde yaşanan zorluklara rağmen hedeflerine ulaşmış durumda.

2020 yılının zor ama öğretici bir yıl olduğunu ve bu dönemde önemli tecrübeler kazanarak 2021 yılına oldukça iyi hazırlandıklarını belirten Makita Elektrikli El Aletleri Marka Yöneticisi Murat Erdem, Reis Makinanın yerli üretime yaptığı yatırımlarla beraber ihracat hacmini arttırmayı hedeflediklerini söylüyor. Reis Makinanın 2020 yılı içinde yaptığı çalışmalarla ilgili bilgiler veren Murat Erdem ile Reis Makina’nın proje ve hedefleri hakkında detaylı bir söyleşi gerçekleştirdik.

2020 yılı Reis Makina açısından nasıl geçti?

2020 tüm dünya için zorlayıcı bir yıl oldu. Elbette pandemi koşulları bizim açımızdan da yorucu ve zorlayıcı bir süreç yaşanmasına neden oldu ama Reis Makina olarak bu süreci çok başarılı bir şekilde yönettiğimizi düşünüyorum. Pandemiye rağmen gerek tedarikçilerimiz gerekse Türkiye’de ki iş ortaklarımızla iletişimimizi daha fazla arttırmaya gayret ettik. Her ne kadar mart ayı ile birlikte bir süre yüz yüze ziyaretlerimizi ertelemek durumunda kalsak da internet üzerinden online bağlantılarla iş ortaklarımızı destekledik. Bu dönemde pek çok firmada ürün gamlarında tedarik zincirinin bozulmasıyla birlikte dünya genelinde ürün stoku problemi yaşandı; ancak biz Reis Makina olarak böyle bir sorun yaşamadık. Çünkü tedarikçilerimizle gereken tüm bağlantıları kurarak tüm paydaşlarımıza ürün tedarikinde yardımcı olduk. Pandemi döneminin başlarında insanların evlerinde kalmalarıyla birlikte, tadilat ve tamirat işleri oldukça hız kazandı. Bu durumla birlikte kullanıcılar birçok ürün grubumuza ilgi gösterdi ve 2020 hedeflerimizi yılın erken bir döneminde tamamlamış olduk.

2020 yılında en çok talep gören ürün veya ürün gruplarınız neler oldu?

Şartların farklılaştığı her dönem kendi içinde yeni olasılıklar da oluşturuyor.  Biraz önce de bahsettiğim gibi insanların evlere kapandığı dönemde tamirat-tadilat işlerinin artması ile birlikte inşaat grubumuza ciddi bir talep oldu. Bunun yanı sıra memleketine dönenler ya da kırsal bir hayatı tercih edenler bahçe düzenlemelerine yöneldiği için bahçe grubumuzda bir artış yaşadık. İş güvenliği grubumuzda maske ve tulum ihtiyaçlarının artması ile birlikte ciddi bir hareketlenme oldu. Yine pandemi döneminde oldukça fazla talep gören ateş ölçer makinalarımızın bulunduğu ölçü aletleri grubumuzun ve hobi çalışmalarına yönelik ürün gruplarımızın oldukça fazla talep gördüğünü söyleyebiliriz. Bu noktada özellikle maske-tulum, ateş ölçer ve koruyucu ekipman satışları pandemi koşulları nedeniyle en ön plana çıkan ürünler oldu. Haziran ayıyla birlikte devletimizin kısıtlamaları azaltması ve fabrikalarında tekrar devreye girmesiyle Makita elektrikli el aletleri, Knipex el aletleri, BigLift kaldırma ekipmanları, Craft metal işleme makinaları, Proxxon ve Scheppach gibi hobi çalışmalarına yönelik ürün gruplarımız ise oldukça talep gördü. Tabii burada yine bahsettiğim gibi tedarik zincirinin etkilenmesiyle birlikte özellikle elinde stok tutabilen yani yurt içi ve yurt dışından ürün tedarik edebilen firmalar rekabette çok öne geçtiler. Biz bu anlamda, gerekli tüm tedbirlerimizi aldığımız için tedarik konusunda hiçbir sorun yaşamadık. Bu yönüyle de süreci çok doğru yönettiğimizi düşünüyorum.

Reis Makina olarak teknik hırdavat kısmında yerli üretim yaparak ülke ekonomisine katkıda bulunuyorsunuz. Reis Makina şemsiyesi altında yer alan markaların ürün grupları ve bu alanda yaptığınız çalışmalar hakkında bilgi verebilir misiniz?

Reis Makina sektörünün lider markası. Ancak bir sektörde lider konumda olabilmek için gerçekten çok önemli değerlere sahip olmanız gerekiyor. Bu değerlerin başında da güven geliyor. Yüz yılı aşan bir ticari geçmişimizin olması, değişmeyen hizmet politikamız, kaliteden taviz vermememiz, geleneksel aynı zamanda yenilikçi tutumumuz sektörde güven oluşturmamızı sağlıyor. Bizim sektörün lideri konumunda olmamızı sağlayan da bu.

Sektörünün lideri konumundaki bir firma elbette ülke ekonomisini desteklemeyi önceler. Bu nedenle  ülkemizin üretime dayalı gelişimine katkı sağlamak ve değişen dünya ekonomisinde önemli bir yer edinebilmek için yerli üretim çalışmalarımıza hız verdik. Bu çalışmalar ışığında kardeş firmamız olan Topçular’ın dönüşümünü gerçekleştirerek “Topçular Endüstriyel Üretim ve Yatırım A.Ş.” yi kurup, üretim çalışmalarımız bu çatı altında topladık. Hedefimiz, şemsiyemiz altında bulunan bazı ürün gruplarımızı yerlileştirerek, müşterilerimizin hizmetine sunmaktır. Bu çalışmalarımızın ilk örneği olan Full Jeneratörlerimizi birkaç yıldır müşterilerimize sunuyoruz. Seçtiğimiz diğer ürün gruplarımızda da benzer çalışmalarımızı yürütüyoruz ve meyvelerini ülkemizle paylaşmak için sabırsızlanıyoruz.

2020 yılında çalışmalarınızı daha çok hangi alana (Ar- Ge, inovasyon, satış pazarlama, dijitalleşme vb.) yoğunlaştırdınız?

Az önce de belirttiğim gibi geleneksel bir yapısı olan ama ilerleme ve yenilikler konusunda da istikrarlı bir gelişim sergileyen bir firmayız. Bu nedenle 2020 yılında ilgili arkadaşlarımız sektörel ihtiyaçlara göre gerek yurt içi gerek yurt dışı ürün grubu ve marka seçimi yani Ar-Ge operasyonlarına devam etti. Dinamik bir sektörde olduğumuz için Ar-Ge çalışmalarında şartlar ne olursa olsun devam etmek zorundayız. Tüm gücümüzle sektöre en rekabetçi fiyatlarla en kaliteli ürünleri kazandırmaya devam ediyoruz. 2020 yılıyla birlikte pandemi sürecinin de etkisiyle dijitalleşme oldukça fazla önem kazandı. Bizler de ilk pandemi döneminde çalışma arkadaşlarımız, bayilerimiz ve son kullanıcılarla dijital ortam üzerinden görüşmeler yaptık. Ayrıca yine bu dönemde internet üzerinden ürün satışlarının, insanların dükkânlara girmekten çekindiği için oldukça arttığını söyleyebiliriz. Bizlerde gerek sosyal medya üzerinden ürün tanıtımlarına gerekse videolu kullanım tanıtımlarına profesyonel bir ekiple başlayarak 2020 yılında dijitalleşmeye çok önem verdik ve 2021 yılında da vermeye devam edeceğiz.

Bu dönemde yaptığınız ithalat ve ihracat çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

İhracat faaliyetleri ülkemizin ekonomik büyümesi için çok önemlidir. Bu bilinçle, geçmişten gelen ticari gücümüzü ve tecrübelerimizi birleştirerek, ihraç edilecek ürünlerimizi çeşitlendirme yoluna gittik. Bu doğrultuda, başta enerji grubu olmak üzere, yerli jeneratör üretim kapasitemizi arttırdık. Bize güvenen yurt dışı müşterilerimizden artarak gelen taleplere bağlı olarak, öncelikle Metal İşleme Makineleri, İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı ürünleri, Transpalet ve İstifleme Makineleri, Hava kompresörleri, Kaynak makineleri olmak üzere kendi markalarımızla üretim yapmak kararıyla birlikte, ihracatımızı 50’den fazla ülkeye taşımayı hedefledik. Önümüzdeki yıllarda, Topçu Holding çatısı altında farklı alanlardaki yerli üretime yönelik yatırımlarımızla birlikte, ilk önceliğimiz ihracat sayılarımızı daha da yukarılara taşımak olacaktır.

İthalatımızın büyük bir kısmını Uzak Doğudan yapmakta olduğumuz için, 2020 yılında maalesef pandeminin de etkisi ile biz de bir takım zorluklar yaşadık. Fakat tüm bu olumsuzluklara rağmen sektörde tedarik zinciri, stok yönetimi ve lojistik süreçlerini en verimli şekilde organize eden firmalar arasında olduğumuzu biliyoruz.

2021 yılında ithalat ile alakalı çalışmalarımıza, bayilerimize nihai ürün bazında sunmuş olduğumuz dünyaca ünlü markaların ve kendi markalarımızı taşıyan ürünlerin yanı sıra, Topçu Holding bünyesinde üretim girdisi olarak kullanacağımız hammadde ve ara mamul tedarikini de ekleyerek ve aynı zamanda tedarikçi portföyümüzü de genişleterek devam etmeyi hedefliyoruz.

Sektörel açıdan değerlendirecek olursanız 2021 yılındaki beklentileriniz ve öngörüleriniz neler? Sizce sektörü nasıl bir yıl bekliyor? Reis Makinanın 2021 yılı hedeflerinden bahsedebilir misiniz?

2020 yılı zor ama öğretici bir yıl oldu.  Önemli tecrübeler kazandık. Bu tecrübelerin ışığında 2021 yılına oldukça iyi hazırlandık. Tüm altyapımızı ve planlarımızı oluşabilecek en kötü şartlar için tekrar dizayn ettik. Tedarik zincirinde problem yaşanmaması ve paydaşlarımızın stok problemi yaşamaması için tedarikçilerimizle gerekli görüşmeleri tamamladık ve umuyoruz ki ürün bulamama problemini Reis Makina olarak yaşamayacağız ve yaşatmayacağız. Pandemi etkilerinin de ekonomi üzerinden kalkmasıyla birlikte çok daha hızlı bir ekonomik büyümeyle birlikte inşaat sektörü başta olmak üzere diğer sektörlerinde hız kazanacağını düşünmekteyiz. Bu dönemde yurt dışından gelecek yatırımlarında etkisiyle sektörde önemli bir büyüme gerçekleşeceğini düşünüyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz?
Çok zor geçen 2020 yılının ardından başta ülkemize ve tüm insanlığa 2021 için öncelikle sağlık diliyoruz. Bizler bulunduğumuz sektörde şartları zorlayarak ve her zamankinden daha sıkı çalışarak herhangi bir olumsuzluk yaşamamak adına elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Umuyoruz ki tüm paydaşlarımızla birlik olup kötü günleri geride bırakarak mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir 2021 yılı bizlerle olur.