Pandemi Sürecinde Yatırımlarını Daha da Hızlandıran Gedik Kaynak, Çalışmalarına Ara Vermeden Devam Ediyor

Kaynak sektöründe geniş ve farklı ürün yelpazesi ile öne çıkan Gedik Kaynak, pandemi sürecinde gerekli tüm önlemleri alarak çalışmalarını ara vermeden sürdürüyor. Malum süreçte birçok sektör ve firma salgın sürecinden olumsuz etkilenirken, Gedik Kaynak ise yatırımlarını daha da hızlandırmış durumda.

Salgın sürecinden önce uzak ülkelerden tedarik yapan birçok firmaya bugün kendilerinin ürün verdiklerini ve bir anlamda krizi fırsata çevirdiklerini belirten Gedik Kaynak CEO’su Mustafa Koçak, yüksek katma değerli yeni ürünleri üretme konusundaki çalışmalarına devam ettiklerini söylüyor. Bu dönemde dijital pazarlama kanallarını daha aktif kullanarak kendi e-ticaret platformlarını oluşturduklarını ve birçok dijital pazaryerlerinde ürünlerini satmaya başladıklarını kaydeden Mustafa Koçak ile pandemi sürecinde yaptıkları çalışmalar ve sektör değerlendirmelerini içeren bir söyleşi gerçekleştirdik.

Firma olarak pandemi sürecindeki çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Koronavirüs ile mücadele ettiğimiz bu günlerde, Gedik Kaynak olarak çalışma arkadaşlarımızın güvenliği ve sağlığı önceliğimizdir. Bu amaçla GEDİK HOLDİNG şirketlerimizde, Covid-19 sorununun ortaya çıktığı ilk günlerde gerekli önleyici önlemler hayata geçirilmiştir. Süreç içerisinde; şirkete giriş çıkışlarda ateş ölçümü, rutin olarak dezenfekte işlemleri, yemekhanelerimizde 1,5 metre sosyal mesafe uygulaması ve ikili oturma düzeni, ofisler ve ortak kullanım alanlarının dezenfekte edilmesi, günlük maske dağıtımı ile tüm ortak alanlarımızda ve servislerimizde antiseptik bulunduruyoruz. Yaşı 60 üzeri olan çalışanlarımızı ve bilinen kronik rahatsızlıkları olan çalışanlarımızı yıllık izinlerini kullanmaya gönderdik. Son olarak da üretimde çay servislerini kaldırdık, kapalı bardak su düzenine geçtik. Satış elemanlarımızın firma ziyaretlerini sınırladık ve bize yapılan ziyaretleri önlemler alarak çok sınırlı hale getirdik.

Son dönemde dünya çapında yaşanan sosyal ve ekonomik gelişmeler paralelinde değerlendirecek olursanız, yaşanan süreç firma olarak sizi nasıl etkiledi? Yaşanan sürecin sektöre ve dolayısıyla size yansımaları hakkında neler söylersiniz?

Covid-19 salgını elbette global olarak ülkelerin ve sanayi şirketlerinin üretim, ticaret ve tedarik zincirindeki ilişkilerini derinden etkiledi. Tüm ülkelerde sanayi üretimleri Mart-Haziran ayları arasında büyük düşüş gösterdi. Bu süre sonrası sanayi faaliyetleri tekrar başlarken, tedarikçi yan sanayileri bünyesinde barındıran Çin başta olmak üzere birçok ülkede müşteri kayıpları meydana geldi. Bu süreçte, Gedik Holding bünyesindeki kaynak, döküm ve vana üretim tesislerimizle yeni pazarlar ve müşteriler edinme fırsatlarını değerlendirdik. Pandemi öncesi uzak ülkelerden tedarikçi kullanan birçok firmaya bugün ürünlerimizi verebiliyoruz. Krizleri fırsatlara dönüştürme diye adlandırılan olguyu yaşadık ve yaşıyoruz diyebiliriz.
Tüm bunları yaparken, Hendek 2. OSB deki kaynak sanayisi için yeni yaptığımız yatırımları durdurmadık, aksine hızlandırıp kapasite artışlarını da planlayarak yatırım planlarımıza daha modern makine tesislerimizle ve ürünlerimize yüksek katma değerli yeni ürünleri üretme planlarımızla devam ettik, ediyoruz.

Bu süreçte firma olarak çalışmalarınızı daha çok hangi alanda yoğunlaştırdınız?

Pandemi öncesi aldığımız siparişlerin tedarikine ara vermedik. İzin alarak hafta sonları bile çalışıp, fazla mesaili üretimler yaptık. Bu süreçte tüm ürünlerin satışlarında yaygınlaşan E-Ticareti kendi sanayi ürünlerimizin pazarlama ve satışı için geliştirdik. Kendi e-ticaret platformumuzu oluşturduk. n11, gittigidiyor, hepsiburada gibi farklı e-ticaret platformlarında yer aldık, yerli malı kaynak ürünlerimizi GeKa ve GeKaMac markaları ile pazarlamaya başladık ve satışları gerçekleştirdik. Termo markalı vanalarımızı da ilk defa E-ticaret platformlarına taşıdık.
Yurt içinde artan savunma sanayisi projelerine ilgili %100 yerli malı kaynak ürünlerimizi sunduk, birçok ithal edilen kaynak ürünlerinin yerlileştirilmesi için Ar-Ge çalışmalarımızı hızlandırdık ve Donanma uygulamaları için birçok kritik, katma değeri yüksek kaynak ürünlerini speklere uygun yerli malı olarak ürettik ve onay aldık.

Termo markalı vana üretimlerimizde deniz kuvvetlerinin yeni gemi projelerine döküm fabrikamızda dökümlerini yaparak, bronz vanalar dahil çeşitli vanalar ürettik, üretmeye devam ediyoruz.
Bunların yanı sıra, yurt dışı pazarları için sanal pazarlama faaliyetlerimizi artırdık, doğrudan yapılan sanayi fuarlarının eksikliklerini yoğun iletişimlerle ihracatımızı artırma çalışmalarına yoğunlaştık.

Kaynak ürünlerimizde, yurt dışı bazı ülke pazarları için yeni markalar ürettik. Tahribatsız muayene elemanı yetiştirme, eğitim ve sertifikasyon çalışmalarımızda TÜV Austria – GEV iş birliği sağlandı. Buna ek olarak, gene GEV ve İstanbul Gedik Üniversitesi ile Kazan ve Basınçlı Kap Sanayicilerinin sektör temsilcisi dernek olan KBSB ile Türkiye’de ilk olan bir kazan laboratuarı kurmak için anlaşma yapıldı ve Kazan Operatörleri Eğitim ve Sınav Merkezini İstanbul Gedik Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu binasında kurduk ve bir ilke KBSB ile birlikte imza attık.

Yaşanan süreç ve sonrası ile ilgili sektörel değerlendirmelerinizi alabilir miyiz?

GEDİK HOLDİNG bünyesinde olan sektörler olan, kaynak, döküm ve vana sektörlerinde öncelikli gelişme ülkemizde mutlaka “yerli teknolojileri geliştirme” ve kamu ve özel sektör projelerinde “yerli malı” kullanımını artırıcı adımların atılması olmalıdır. Tüm sektörlerde stratejik hedef ithalatı azaltıcı yönde çalışmalar olmalıdır diye düşünüyoruz ve bu vizyon ile de Gedik Holding bünyesindeki sektörlerde çalışmalarımızı yoğunlaştırıyoruz. Olası iç Pazar daralmasına karşı ihracatımızı artırıcı çalışmaları da elbette yoğunlaştırıyoruz. Pandemi sonrası, umarız olumlu gelişmeleri hep birlikte yakında görürüz, yüksek teknolojili ve katma değeri yüksek ürünlerle dünya pazarlarında yer almak için çalışmalar yapılmalı. Kaynak ve Vana sektörleri, içerikleri itibarı ile Karadeniz’de bulunan doğal gaz rezervlerinin kullanıma açılması projelerinde “yerli malı” ürünlerin kullanımı şartı getirilerek, yerli malı kaynak ürünlerimizin kullanımı sağlanmalıdır diye düşünüyoruz.
Akkuyu Nükleer santral projesi çok önemli bir proje. Süreç içinde bu projeye önemli miktarda kaynak ürünlerimizi tedarik edebildik, ediyoruz. Aynı gelişmeyi Termo Markalı vanalarımızda da sağlamak için çalışmaları yürüteceğiz, çözüm ortağı olmayı sağlayacağız.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Ekonomimizin can damarı sanayi kesiminin bir üyesi olarak umudumuz odur ki, bu süreci hızlı bir şekilde geride bırakıp dünya markası olma yolunda adımlarımızı hızlandırır ve ülkemize hem istihdam hem de katma değer sağlamayı sürdürebiliriz. Birlikte başaracağımıza inancımız tam.