“NalburTeknik Dergisi Sayesinde Yeni Ürün ve Markaları Tanıyoruz”

Bu ayki esnaf köşemizin konuğu Manisa’dan Sel Ticaret. Sel Ticaret aynı zamanda geçtiğimiz ay Çelebi Hırdavat sponsorluğunda gerçekleştirdiğimiz instagram çekilişinde Evobond kolisini kazanan esnafımız. Birçok ünlü markanın bayiliğini yaparak bölgesindeki müşterilerine ürün ve hizmet sunan Sel Ticaret 1958 yılından beri faaliyete devam ediyor.

Üretici firmaların kalitelerini bozmamaları ve son kullanıcıya kendilerini daha iyi tanıtabilecek reklamlar yapmalarını beklediklerini belirten esnaf İsmail Alp Sel ile hırdavat ve nalburiye esnafının durumunu konuştuk.

 Öncelikle firmanızın kuruluşu ve gelişim süreci hakkında bilgi verir misiniz?

Firmamız 1958 yılında İsmail Hakkı Sel tarafından kurulmuştur. İlk olarak Manisa çarşısında küçük bir dükkanda hizmet vermeye başladı. Daha sonra 1980’li yıllarda Manisa Sanayi Sitesinin kurulması ile birlikte orada hizmet vermeye başladı. Manisa Organize Sanayisinin de kurulmasıyla birlikte çok sayıda fabrikaya hizmet vermeye başladı. İlk zamanlarda çivi, tel gibi inşaat malzemeleri ürün gamında mevcuttu; fakat zamanla teknolojinin de ilerlemesi ile teknik hırdavat ürünleri satışı daha fazla artmıştır. Müşterilerimize dededen toruna hizmet vermekteyiz.

Firmanızın ürün gamı hakkında bilgi verebilir misiniz?

Firma olarak teknik hırdavat ürünleri ile hizmet vermekteyiz. El aletleri, yapıştırıcılar, civatalar, aşındırıcılar, elektrikli el aletleri, tesisat malzemeleri, yapı kimyasalları vb.

Bayiliğini yaptığınız marka ve markalarla ilgili bilgi verebilir misiniz? Üretici firmalardan beklentileriniz neler? Yeni ürünlerle ilgili teknik olarak detaylı bilgiye ulaşabiliyor musunuz? Neler söylemek istersiniz?

Bayiliğini yapmış olduğumuz ve stoğumuzda bulunan markalar;

Loctite, Winkel, İzeltaş, Bosch, Karbosan, Güven Plastik, Knipex, Akçalı, Emes Teker, Yıldız Gaz, Magmaweld, Beybi Eldiven, Obel Cıvata.

Üretici firmalardan genel olarak beklentimiz kendilerini büyük marka hale getirmiş olan kalitelerini bozmamaları ve son kullanıcıya kendilerini daha iyi tanıtabilecek reklamlar paylaşmak. Son kullanıcı satın almak istediği ürünün kalitesini görüp bilmeli. Yeni ürünler çıktığında firmalar teknik bilgilerini bizimle paylaşıyorlar. Bu konuda onlara teşekkür ederiz.

Satış pazarlama faaliyetlerinizi nasıl yürütüyorsunuz? Satış sonrası hizmet ile ilgili neler söylemek istersiniz? Müşterilerinizin ihtiyaç ve talepleri ne yönde oluyor? Yönlendirme yapıyor musunuz?

Firmamız genel olarak perakende olarak hizmet vermekte. Firmamız, Manisa’nın en eski hırdavat yerlerinden biri olduğu için çokça kişi tarafından tanınmaktayız. Sattığımız ürünlerin kalitesini ve büyüklüğünü bildiğimiz için bu ürünlerin her zaman arkasındayız ve müşterilerimize bu konuda destek olmaya çalışıyoruz. Müşteriler genel olarak artan fiyatlardan şikayetçi. Bu durum her iş alanında mevcut olduğu için bizim elimizden bir şey gelmiyor. Biz de almak istediği ürünü satın alacak iken dikkat etmeleri gereken şeyin fiyat/performans olduğunu anlatmaya çalışıyoruz.

Üretici firmanın tanıtım, reklam ve kampanyaları sizleri ne derece etkiliyor? Satışlarınızın artmasında etkili olduğunu düşünüyor musunuz?

Kesinlikle arttırıyor. Üretici firma ürünün reklamını yaptığında müşteri bunu görüp bizlere soruyor. Ayrıca biz de bayisi olduğumuz firmaları ve ürünleri sosyal medyada paylaşıyoruz.

Bölgenizde hırdavat ve nalbur sektöründeki rekabet ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bölgemizde rekabet gerçekten fazla. Bunun en büyük sebebi Manisa da büyük üreticilerin bulunması. Rekabet her zaman iyidir eğer rekabet olmaz ise kimse kendini geliştirmek için çaba göstermez.

2020 yılı için değerlendirmelerinizi alabilir miyiz? Genel itibariyle sektörel anlamda 2021 yılından beklentileriniz neler?

2020 yılı ilk yarısı gerçek anlamda durgun geçti. Dünyanın da etkisi altında olduğu pandemi ilk olarak herkesi kötü etkiledi. Manisa’da fabrikalar zaman zaman duruşa geçti. Ancak ikinci yarısı hareketliydi. Bunun sebebi, Çin’den ürünlerin gelmemesi ve yönün ülkemize dönmesi sebebiyle üretimler arttı. 2021 yılı da çok hareketli başladı ancak şu an dünyada artan hammadde fiyatları herkesi zorlamaya başladı ve bazı ürünlerin tedariki konusunda tüm hırdavat sektörü zor durumda gözüküyor. 2021 yılında bu sorunların bitmesini diliyoruz.

Sizce nalbur ve hırdavat sektörü ile ilgili yaşanan sıkıntılar nelerdir? Bu konuda çözüm önerileriniz var mı?

Kesinlikle sürekli değişen fiyatlar. Yılın başındaki fiyatlar ile şu anki fiyatlar arasında ortalama yüzde 30-40 civarında artış oldu. Döviz kurundaki artış herkesi zor duruma sokuyor. Bu durumlar ile karşılaşmamak için yerli üretime destek vermemiz gerekiyor.

E- ticaret siteleri (nalbur-hırdavat malzemeleri üzerine) hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Sektörün geleceğini nasıl değerlendirirsiniz?

Teknoloji artık herkesin elinde. İsteyen, istediği ürünü en uygun fiyat ile satın alabiliyor. Eğer tüm Türkiye’ye hatta dünyaya ulaşmak isteyenler e-ticaret üzerinden kolaylıkla ulaşabiliyor. Bu aslında ürünlerin tanınmasını da kolaylaştırıyor. Ancak herkesin dikkat etmesi gereken konu, fiyatı çok ucuz diye gidip o ürünü almamaları. Ürünlerin sahte çıkması birçok müşterimizin başına geliyor.

NalburTeknik Dergisi instagram çekilişinden Evobond kolisi kazanadınız? Düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Öncelikle teşekkür etmek istiyorum. İnsanlar çekilişten bir şeyler kazandıkları zaman gerçekten mutlu oluyor. Çekilişler herkes tarafından yapılması gerektiğini düşünüyorum.

Son olarak neler eklemek istersiniz?

Bizlere dergisinde yer verdiği için NalburTeknik ailesine gerçekten çok teşekkür ederiz. NalburTeknik dergisi gerçekten insanları sektör hakkında çok güzel bilgilendiriyor ve yeni ürün ve markalar tanıyoruz sayenizde. Son olarak 2021 yılında içinde bulunduğumuz pandeminin en kısa zamanda bitmesini umut ediyoruz. Herkese sağlık diliyorum.