Kaynak Sektörünün Öncüsü Magmaweld, Türk Markası Olmanın Gururunu Yaşıyor

Kaynak sektörünün öncü firmalarından Magmaweld, 40 yıl önce başladığı kaynak makinesi üretimini, bugün 50’yi geçen kaynak makinesi çeşidiyle birlikte farklı bir noktaya taşımış durumda. Yaygın servis ağı ve ürün kalitesi ile Türkiye’nin en çok tercih edilen markalarından biri olan Magmaweld,  Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları ile birlikte Kaynak Makineleri ve Kaynak Tüketim Malzemeleri alanında, ürün iyileştirme ve geliştirme çalışmalarına devam ediyor.

Dosya çalışmamız kapsamında dergimizin Eylül sayısının konuğu olan Magmaweld Genel Müdürü Değer Elöve,  Magmaweld’in son dönem faaliyetleri, Ar-Ge çalışmaları ve çevre politikası hakkında bizlere detaylı bilgiler verdi. Magmaweld’in Ar-Ge çalışmalarının çok uzun yıllara dayandığını kaydeden Elöve, Ar-Ge ve yenilikçilik anlayışının ürünlerle sınırlı olmadığını, iş süreçleri ve hizmet kalitesinde iyileşme ve çeşitliliğin, ürün geliştirme kadar önemli olduğunu belirtti. Magmaweld’in, son bir yılda ortaya çıkardığı en önemli ürün ve projeleri hakkında detaylar veren Elöve, Magmaweld’in bir Türk markası olmasının ülkemiz adına gurur verici olduğunu söyledi.

 Firmanızın son dönem faaliyetleri ile ilgili kısaca bilgi verir misiniz?

Son dönemde, ürünlerimizin performansını ve çeşidini artırma ve stratejik olarak nitelendirdiğimiz coğrafyalarda daha kalıcı bir biçimde var olma hedeflerimiz doğrultusunda faaliyet göstermekteyiz. Tüketici beklentisi ve tecrübesi en yüksek bölge Avrupa’dır, dolayısı ile bu bölgedeki kullanıcılarla çalışmayı, gelişimimiz için büyük bir fırsat olarak görmekteyiz. Bunun dışında Rusya ve MENA bölgesi yine odaklandığımız coğrafyalardır. Ürünlere gelince; birçok dünya markası olmuş başarılı markayla yarışabilmekteyiz. Kaynakçıların ve kaynak mühendislerinin, yurt dışında da ürünlerimizi tercih ettiklerini büyük bir mutlulukla görmekteyiz. Magmaweld’in bir Türk markası olması nedeniyle, bu durum ülkemiz adına da gurur vericidir.

Kaynak Makineleri üretimine 40 yıl önce elektrod fabrikamızda başlamıştık, 2009 yılından itibaren Manisa’da ayrı bir fabrikada modern bir üretim tesisi kurarak 50’nin üzerinde kaynak makinesi çeşidi üretir duruma geldik. Ar-Ge merkezi ve yaygın servis ağı ile Türkiye’nin en çok tercih edilen markası olmaya devam ediyoruz. Uluslararası pazarda teknolojik ürünlerimizle varlığımızı artırıyoruz. Endüstri 4.0’ın kaynak ve kaynak ile ilgili üretim süreçlerinde uygulanması konusunda, sadece Türkiye’de değil, dünyada öncü marka olduğumuzu söyleyebilirim. 8 yıldır bu alanda çalışıyoruz, magNET adını verdiğimiz yazılım ve donanım ürünümüz birçok işletmede büyük beğeni ile kullanılmaktadır.

Kaynak Elektrodları, Özlü ve Masif Teller, Tozaltı Tozları konusunda, her yıl, hem ürün çeşidimizi arttırıyoruz, hem de mevcutlarda iyileştirme yapıyoruz.  İyileştirme bazen performans, bazen üretim süreci-kalite, bazen de ISG alanında oluyor.  Örneğin Özlü tellerde oldukça tecrübeli olan Kore’li rakiplerimizden daha iyi noktalara geldik, ürün çeşidi ve performansı olarak Avrupa’daki ve Türkiye’deki profesyonel kullanıcılar tarafından tercih edilen ürünler arasına girdik. Tozaltı Toz-Tel kombinasyonları konusunda da son yıllarda büyük ilerleme kaydettik, 2019 un birinci yarısında gerek yüksek mukavemetli çelikler, gerekse de paslanmaz çeliklerin Tozaltı kaynağı için çözümlerimizi sunmaya başladık.

2018 yılından beri kaynak dumanı emme ve filtreleme cihazları tasarlamaya ve üretmeye başladık, uluslararası sertifikasyon işlemlerimizi bittikten sonra pazarda daha fazla görülmeye ve duyulmaya başlayacağız.

İnovasyon ve Ar-Ge alanlarında çalışmalarınızdan bahseder misiniz? 2019 yılında sektöre yeni ürün veya ürünler sundunuz mu?

Ülkemizde, yenilikçilik (inovasyon) ve Ar-Ge konularında son çeyrek yüzyılda, hem farkındalık yaratılmaya, hem de birçok devlet teşvikleri verilmeye başlandı.

Bizde Ar-Ge faaliyetleri çok uzun yıllardır devam etmektedir. 62 yıl önce OERLIKON lisansiyesi olarak elektrod üretmek üzere yola çıkan grubumuz yıllar içinde, özellikle de Oerlikon’dan, ürün geliştirme disiplini ve alt yapısı konusunda da pek çok şey öğrenmiştir. Bu sayede grubumuz, yıllar içinde, pazarın gelişimine paralel olarak, lisansın dışında kaynak elektrodları, telleri ve tozları geliştirmiş, en nihayet 1970’lerin sonlarında da ilk özgün kaynak makinesini yapmıştır.

Kaynak Tüketim Malzemeleri (KTM) ve Kaynak Makineleri (KM) fabrikalarımızda, ayrı ayrı 2 Ar-Ge merkezimiz bulunmaktadır. KTM grubunda metalürji ve kimya alanlarında uzmanlaşmış, KM grubunda ise elektrik-elektronik, yazılım ve mekanik alanlarında uzmanlaşmış çok değerli arkadaşlarımız çalışmaktadır. Bu merkezlerimizde öncelikli olarak uluslararası anlamda bir ürünü geliştirmenin metodolojisi öğrenilmekte ve takip edilmektedir. Daha sonra süreç adım adım takip edilerek nihai ürüne ulaşılmaktadır. Her 2 merkezde de en çok önem verilen konu müşterinin dinlenmesi ve grup çalışmasına yatkınlıktır.

Yenilikçi olmak için iki bakış açımız mevcuttur: Birincisi, potansiyel müşterileri ve kullanıcıların tecrübelerini dinliyor ve izliyoruz (VoC : Voice of the Customer), İkincisi ise, gelişen teknolojileri kendi alanımıza adapte ederek kullanıcılara yeni imkanlar sunmanın yollarını arıyoruz. Örneğin, Sinerjik MIG kaynak makinelerimizi, klasik kademeli makine kullanıcılarının, bu yeni teknolojiye hızlı ve kolay adapte olabilecekleri özelliklerle tasarladık.

Bizim için Ar-Ge ve Yenilikçilik ürünlerle sınırlı değil, iş süreçlerinde, hizmet kalitesinde iyileşme ve çeşitlilik, ürün geliştirme kadar önemli. Bu alanda başarı, ne ölçüde teknoloji şirketi olabildiğinizle orantılıdır. Bunun için de ayrı bir IT Ar-Ge merkezimiz bulunuyor. ERP, CRM, Portal, E-Ticaret gibi tüm ihtiyaçlar, ulusal ve uluslararası boyutta burada tasarlanıp uygulamaya konuluyor.

Son 1 yıl içinde ortaya çıkan en önemli ürün ve projelerimiz şunlardır:

  1. Endüstri 4.0 için magNET. Kısaca, gerek fabrikalarda, gerekse de şantiyelerde bulunan hem kaynak makinelerinden, hem de diğer makinelerden, gerçek zamanlı data toplama ve analiz etme yazılım ve donanım kombinasyonudur. Bu ürünümüz 100% kendi mühendislerimiz tarafından geliştirilerek, fabrikamızda üretilmektedir. Hem yurtiçinde, hem de yurt dışında çalışan referanslarımız vardır.
  2. Gelişmiş Inverter teknolojisi ve Magmaweld dijital palatformu sayesinde tüm makinelerimizde aynı alt yapı ve aralarında kolay haberleşme imkanı oluşturulmaktadır.

Son 1 yılda 12 proje tamamladık. Projelerimiz tek bir ürün veya ürün grubu bazında olmaktadır. Bunların arasında AC/DC TIG, SİNERJİK MIG (Elektrod ve TIG fonksiyonu da içeren), klasik RS makinelerimize AKILLI fan kontrolü gibi enerji tasarrufu sağlayan özelliklerin eklenmesi, çok HAFİF (4,5 kg) ve EKONOMİK MINISTICK taşınabilir örtülü elektrod makinesi, SELÜLOZİK elektrod yakabilen ve tam PROFESYONEL ve MONOFAZE olup hafif ve kolay taşınabilen Örtülü Elektrod makinelerini sayabilirim.

  1. Özlü Tel, Örtülü Elektrod ve Tozaltı Tozlarında 27 yeni ürünü üretim ve satış programımıza aldık. Özelikle sertdolgu, boru, basınçlı kaplar ve gemi inşaatı alanlarında önemli ürünler geliştirdik. Bu alanda çok sayıda ürünün programa dahil edilmesinde, uluslararası pazarlardan gelen talebin ve ülkemize yapılan ithalatı ikame etme arzumuzun büyük rolü olmaktadır.
  2. Gelişmiş ERP ve Portal uygulamaları ile Hizmet süreçlerimizi daha hızlı ve kusursuz yönetebiliyoruz. Bunun çıktısı operasyonel mükemmeliyet ve neticede müşteri mutluluğu olmaktadır.

Bu yıl geliştirdiğimiz Elektronik KANBAN sistemi, ürün sağlamada mükemmeliyete ulaşmak açısından çok değerli bir proje olmuştur. Bu alt yapımızı son 6 ay içinde her 2 fabrikamızda da hayata geçirdik.

Yine son 6 ayda ERP ve Portal altyapımızı uluslararası bir şirket olabilecek şekilde geliştirdik. Artık iş ortaklarımıza, çalışanlarımıza her dilde destek sağlıyabiliyoruz.

Çevre politikası ve sürdürülebilirlik yaklaşımınız ile ilgili bilgi verir misiniz?

Tüm Kaynak Makinelerinde kullandığımız malzemeler, komponentler RoHS uyumludur, yani sağlığa zararlı elementler içermezler. Bu konu, makineler ömürlerini doldurup hurdaya verildikleri zaman, zararlı elementlerin kontrolsüz olarak doğada bulunmamaları açısından önemlidir.

Kaynak tüketim malzemelerinde daha az plastik malzeme içeren ambalajlar üzerinde çalışıyoruz, bu anlamda MagmaSEPET (MS) öncü bir ambalajdır. Kendisi tamamen metal olmasının yanı sıra uygulamada da plastik adaptörler kullanılmasın diye kendinden metal göbeklidir.

Kaynak yapılan ortamda kaynakçının soluduğu havanın temiz olması için DEFS (Duman Emme ve Filtreleme) sistemleri geliştiriyoruz. Muhtelif filtre çeşitleri ile her ihtiyaca cevap verebilecek bir ürün program hazırladık. Bu cihazları da yine Manisa fabrikalarımızda üretiyoruz.