Salı, Haziran 28, 2022
spot_img

EN YENİ

Karakaya Hırdavat markalaşma yolunda…

AYIN KONUĞU – Karakaya Hırdavat Ankara’nın Nalbur, hırdavat toptancısı ve perakendicisi

Karakaya Hırdavat firma yetkilisi İbrahim Karakaya: “Ülkemizin istikrarı doğrultusunda kontrollü bir sistemle, kendimize yeni pazarlar oluşturarak markalaşmayı hedefliyoruz” dedi.

Karaka Hırdavat, Ankara’nın hızla gelişmekte olan bölgesi Keçiören İlçesinde 2000 yılında inşaat sektöründe yapsat inşaat firması olarak  Baba, ‘Mustafa Karakaya’nın kuruculuğunda ticari faaliyetlerine başlar… Şu anda Karakaya Hırdavat, Pazarlama ve Satış departmanı bünyesinde bulunan 15 kişilik bir ekiple son sürat çalışmalarını devam ettirmektedir. Son 2 yıldır yaptıkları ithalatlar ile ürün yelpazelerini genişletmeye devam ettiklerini söyleyen Karakaya Hırdavat Firma Yetkilisi İbrahim Karakaya; “Kendi ithalat ettiğimiz ürünlerimizin yanında birçok markanın da distribütörlüğünü yapmaktayız. Amacımız hep daha iyi hizmet verebilmek için var gücümüzle çalışmalarımızı devam ettiriyoruz” dedi. Hizmette kaliteyi ve hızı sağlamak için gerekli çalışma sistemini kurmuş olduklarını belirten Karakaya Hırdavat Firma Yetkilisi İbrahim Karakaya’dan sektörün Ankara’daki durumu ve Karakaya Hırdavat’ın faaliyetleri hakkında bilgi aldık.

Karakaya Hırdavat’ın kuruluşu ve faaliyet alanlarından bahseder misiniz?
“Firmamız Ankara’nın hızla gelişmekte olan bölgesi Keçiören İlçesinde 2000 yılında inşaat sektöründe yapsat inşaat firması olarak babamız Mustafa Karakaya’nın kuruculuğunda ticari faaliyetlerine başlamıştır. Ancak faaliyet gösterirken inşaat malzemelerinin tedariğinde bölgesel olarak yaşadığımız sıkıntılardan esinlenerek bu bölgede perakende mağazası açmaya karar verdik. 2005 yılında iki kardeş İbrahim ve Ramazan Karakaya olarak 1000metrekarelik olan mağazamız ‘Karakaya Hırdavat’ı kurduk. Firmamız 2005 yılında Ankara’da toptan ve perakende satış faaliyetlerine başladı ve ilerleyen dönemde Ankara’da toptan satış yaparak büyümesini hızlandırmıştır. Karakaya Hırdavat, bulunduğu noktada son 2 yıldır ise yaptığı ithalatlar ile ürün yelpazesini genişletmeye devam etmektedir. Kendi ithalat ettiğimiz ürünlerimizin yanında birçok markanın da distribütörlüğünü yapan firmamız Karakaya Hırdavat, hep daha iyi hizmet verebilmek için sektörde var gücüyle çalışmasını sürdürmektedir.”

“YENİLİKLERİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ”
Pazara sunulan Karakaya Hırdavat ürünleri nelerden oluşuyor? Mevcut ürünlerin dışında pazara sunacağınız bir yenilik olacak mı?
“Pazara sunduğumuz ürünler; elektrikli el aletleri, mobilya aksesuarları ve donanımları, hırdavat ve nalbur çeşitleri, boya ve yardımcı el aletleri, sıhhi tesisat malzemeleri, ısı ve yalıtım malzemeleri, bir kısım temizlik malzemeleri olarak bu ana başlıklardan oluşmaktadır. Mevcut ürünlerin dışında pazara sunacağımız bir ürün şu an için yok. Çünkü hitap ettiğimiz sektör zaten geniş bir yelpazede çeşitlilik gösterdiği için yeni ürüne gerek duymuyoruz. Bu demek değil ki değişimlerden bihaberiz. Daimi olarak sektörün gerektirdiği yeniliklerin arkasında ve en yakın takipçisiyiz.

“MARKALI ÜRÜNLER DAHA ÇOK TALEP GÖRÜYOR”
Karakaya Hırdavat bünyesinde alanında büyük marka olmuş firmaların ürünleri yer almakta. Bu ürünlerden daha çok hangileri tercih edilmekte?
“Her ürün grubunda malzemenin mevsimine göre yoğunlukta talep ediyor. Özel olarak ‘Makita’ ve ‘Bosch’ elektrikli el aletleri alanında ün yapmış Alman patentli malzemeler, boyada hazır renk makinesi, kilitte ‘Kale’ ve ‘İTO’, elektrikte ‘Viko’ gibi alanında kendini kanıtlamış markalar tercih ediliyor.

“MÜŞTERİ KALİTELİ OLANI İSTİYOR”
Ankara’da hırdavat ürünleri ve ekipmanları ile alakalı ürünlerin toptan satışını yapıyorsunuz. Burada kullanıcıların ürün seçerken dikkat ettikleri kriterler nelerdir?
“Hırdavat sektöründe son yıllarda ithalatta siyasi görüşün doğrultusunda ciddi manada merdiven altı imalat yapan firmalarımız var. Bunlarda diğer sektörlerde olduğu gibi hırdavat sektöründe de kaliteyi düşürüp, haksız rekabete yol açmaktadır. Bu da dürüst çalışmaya çalışan firmaların elini zayıflatmaktadır. Böyle bir piyasada bizim gördüğümüz müşteri artık gerçekten ucuz olsun, iyi olsun demiyor. Kaliteyi seviyor.”

Karakaya Hırdavat bünyesinde size ait kendi markalarınızda yer alıyor mu?
“Şu anda patentli bir markamız yok. Yaptığımız İthalatlar genelde yardımcı ürünler olduğundan bu alanda bir markalaşmanın getirisini görmediğimizden dolayı düşünmedik. Sektörümüzle alakalı pazarlamasını yaptığımız ürünlerin bazılarının da imalatını yapmayı düşünüyoruz. Bu konuda Ar-Ge çalışmalarımız sürüyor.”

Karakaya Hırdavat satış ve pazarlama faaliyetlerini nasıl yönetiyor?
“Karakaya Hırdavat, Pazarlama ve Satış departmanı bünyesinde bulunan 15 kişilik bir ekiple son sürat çalışmaktadır. Üç çalışanımız Ankara içinde pazarlama görevinde yer almaktadır. iki çalışanımız sipariş alma ve hazırlamada yer almaktadır. Pazarlama bölümü devamlı olarak Ankara’nın hırdavat sektöründe eksikliği takip etmekte ve yeni bölgeler araştırarak pazarımızı genişletmektedir. Pazarlama ve satış sonrası, hizmet sorumlularımız diğer ilgili birimlerimizin tam desteği ile müşteri memnuniyetini dikkate alarak kusursuz bir hizmet sağlamaktadır. Alınan siparişler depodan hızla hazırlanır ve ertesi gün sevkiyat yapılır. Hizmette kaliteyi ve hızı sağlamak için gerekli çalışma sistemini kurmuş bulunmaktayız. Diğer çalışanlarımız ise perakende kısmında aktif çalışmaktadır.”

Tüketicilerin Karakaya Hırdavat ürünlerine ulaşması için yapmaları gerekenler nelerdir? Karakaya Hırdavat ürünlerine ulaşmak isteyen tüketicilere nasıl bir öneride bulunursunuz?
“Tüketicilerimiz firmamızın ürünlerine ürün katalogumuzla ulaşabilmektedir. Bölgemizde ki müşterilerimiz perakende mağazamızı ziyaret ederek ulaşıyorlar. Ayrıca online satış sitemizi ziyaret ederek ürünler hakkında bilgi edinebilir ve sipariş verebilirler. Diğer bir tercih olarak web sitemizden iletişim kurarak telefon ya da e-mail yoluyla rahatlıkla ulaşabilir, teknik destek alabilir ya da sipariş verebilirler.”

Hırdavat el aletleri sektöründe yeni teknolojiler var mı? Birde buna ilave olarak Çin faktörü bu sektörü ne kadar etkiliyor?
“Hırdavatta el aletleri sektöründe ülkemizde gözle görünür bir teknoloji yok. Çin’in etkisini zararını piyasada en çok hırdavat sektörü görmektedir. Ama eskisi gibi olmasa da etkisi tartışılmaz bir gerçektir. Müşteriler ucuz olsa da Çin mallarında uzak durmayı tercih ediyor.
Biz firma olarak Çin mallarında maliyet gerektiren olumsuz etkiler getirecek malzemelerden kaçınıyoruz. Alanında kendini kanıtlamış markaların ya da muadillerini tercih ediyoruz.”

2012 Karakaya Hırdavat açısından nasıl bir yıl olarak geride kaldı. 2013 yılından beklentileriniz nelerdir?
“2012 yılında Dünya’da yaşanan ve ülkemizi de yakından ilgilendiren olumsuz gelişmeler ekonomiyi ve buna bağlı olarak Karakaya Hırdavat olarak bizi de ticari anlamda etkiledi. Fakat her şeye rağmen geçmiş yıllardan tecrübelerimize dayalı olarak hedeflerimizi sektör içinde büyümemizi sağlayan ciddi atılımlarımızla gerçekleştirdik. Piyasayı bu yılda etkileyeceğini düşündüğümüz ekonomide ki daralmaya karşı gerekli tedbirlerimizi alarak 2013 ‘e mümkün olduğunca sağlam bir giriş yapmayı başardık. Bu bağlamda 2013 yılında Dünya ve ülkemiz açısından sektörümüzü de etkileyen olumlu iyileşmeler olmasını temenni ediyoruz.”

Satış sonrası teknik destek ve garanti konusunda yaptığınız çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz?
“Bütün firmaların olduğu gibi satış sonrası hizmet her geçen gün bilinçlenen müşteri potansiyeli karşısında vazgeçilmez bir zorunluluktur. Satış temsilcilerimiz ürünleri tanıtan değil firmamızın kural ve kraterlerinin bir aynasıdır. Firmamız üstün hizmetinin gücünü istikrarlı özveriyle çalışan, firmamızı benimsemiş çalışanlarından almaktadır. Bu da ne yapacağını bilen satış sonrasında teknik destek ve garanti konusunda tecrübelerinin firmamızın elini güçlendiren bir gerçektir.”

Karakaya Hırdavat’ın hedefleri nelerdir?
“Büyüme hedefimizi yıllardır istikrarlı bir şekilde sürdürüyoruz. Bir firmanın hedeflerini nasıl gerçekleştirdiği aldığı kararlar ve atılımları belirler. Bu doğrultuda her gücü etkili ve idareli kullanmamız gerekiyor. Kısa ve uzun vadeli hedeflerimizden bahsedecek olursak, ülkemizin istikrarı orantısında kontrollü bir sistemle, kendimize yeni pazarlar oluşturmak ve Karakaya Hırdavat olarak markalaşmayı hedefliyoruz. Bunun için gerekli altyapımızı oluşturarak, en verimli olmamızı sağlayacak donanımlarımızı tamamlamak, kadromuzu geliştirmek ve tabii ki müşteri memnuniyetini sağlayacak şekilde kurumsallaşmak ve profesyonelleşme mantığında daha da gelişmeyi hedefliyoruz.”

Toparlamak gerekirse son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?
“Toparlayacak olursak; Bulunduğumuz sektörün grafiğini incelediğimizde kayda değer rakamlarda ciro yapıldığını fakat kâr oranlarının düşük olması sebebi ile piyasanın genel olarak mağduriyetini firma olarak biz de yaşıyoruz. Fakat iyi bir organize, işimize olan sevgimiz ve tabi ki ekibimiz sayesinde bunlardan en asgari düzeyde etkilenmemeyi başarıyoruz. Karakaya Hırdavat olarak hedeflerimiz büyük ve gücümüzün farkındayız.”

Latest Posts

spot_img
spot_img

KAÇIRMAYIN

HABERDAR OLUN

Nalbur sektöründen en son haberler e-postanıza gelsin.