“Güçlü Yatırımlarımızı Sürdüreceğiz”

“Saint-Gobain Grubu olarak yeni bir hedefimiz var, o da 2050 yılında net sıfır karbon ayakizi! Bu yönde planlarımızı hem kısa hem uzun vadede yaptık ve vakit kaybetmeden aksiyon almaya başladık. Yeni yılda da dünyamızı korumak için artan bir ivme ile çalışmalarımıza hem firma hem kişisel olarak devam edeceğiz.”

2020 yılında en çok iş sağlığı ve güvenliği alanına yoğunlaştıklarını belirten Saint Gobain Aşındırıcılar Türkiye, Orta Doğu ve Avrasya Genel Müdürü Aykut Aydoğan, Saint Gobain’in kısa ve uzun vadeli proje ve hedefleriyle ilgili dergimize bilgiler verdi. 2020 yılını tüm olumsuzluklara rağmen satış hedeflerinin üstünde kapadıklarını belirten Aydoğan, Türkiye’nin son dönemde ihracat için daha cazip bir ülke konumuna geldiğini ve kendilerinin bu durumu değerlendirerek ihracat hacimlerini daha da arttırmak istediklerini söyledi. 2021’de görece bir toparlanma olacağını düşündüklerini ve güçlü bir şekilde yatırımlarını sürdüreceklerini kaydeden Aykut Aydoğan ile 2020 yılında yaptıkları çalışmalar ve önümüzdeki dönem hedefleri ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

2020 yılı firmanız açısından nasıl geçti?

2020 herkes için olduğu gibi bizim için de değişik bir yıl oldu. Pandemi öncesinde, yıla güzel bir başlangıç yaptık ve ilk çeyrekte bu şekilde devam etti. Ancak ülkemizde korona vakalarının görülmesiyle beraber, nisan ve mayıs aylarında bir yavaşlama ile karşılaştık. Haziran sonrası ise satışlarımız oldukça arttı ve bayilerimizden bu dönemde ciddi bir talep gördük. Tabii ki bu süre zarfında kurlardaki hareketliliğin de duruma etkisi büyük oldu. 2020 sonu itibarıyla konuşursak, satış hedeflerimizin üzerinde kapadığımız bir yıl oldu.

2020 yılında çalışmalarınızı daha çok hangi alana yoğunlaştırdınız?

2020 süresince şüphesiz ki en çok yoğunlaştığımız alan iş sağlığı ve güvenliği konusu oldu. Dünyanın en büyük endüstriyel firmalarından biri olan Saint-Gobain’in bir parçası olarak çok erken dönemde en sıkı güvenlik ve hijyen tedbirlerini alarak pandemiyi karşıladık. Günlük yaşantımızı yeni koşullara adapte ederken, ofislerimizde ve özellikle fabrikalarımızda işleyişimizi sorunsuzca devam ettirebilmek adına iş devamlılığı planlarımızı devreye soktuk. Pozisyonu uzaktan çalışmaya müsait olan personelimiz ilk günden itibaren evlerinden çalışmaya başladı. Fabrikalarımız içinse yaptığımız eğitimler ve bilgilendirme toplantılarının ardından her üretim bandında ayrı ayrı alınan özel tedbirler ile üretimimiz devam etti.

Bunun yanı sıra dijitalleşme doğal olarak çok daha fazla önem kazandı ve farklı programlar hayatımıza dahil oldu. Online organize edilen toplantılar, dosya paylaşımları gibi yeni uygulamalara geçişler yaparken iş ortaklarımıza faydalı olabilecek yeni sistemleri de günlük iş akışımıza soktuk. Saint-Gobain Aşındırıcıların çeşitli alanlardaki tecrübelerini iş ortaklarımıza aktardığımız webinarlarımız yoğun ilgi gördü ve eğitim serileri şeklinde devam etti. Ayrıca, fark yaratan ürünlerimizi ve çözüm önerilerimizi online katalog, broşür, makale ya da video olarak toparlayıp yine dijital kanallar aracılığıyla paylaştığımız verimli ve dolu dolu bir yıl geçirdik.

Sektörel açıdan değerlendirecek olursanız 2021 yılındaki beklentileriniz ve öngörüleriniz neler? Sizce sektörü nasıl bir yıl bekliyor?

2021’de görece bir toparlanma olacağını ön görüyoruz. Kurların daha stabil kalacağı düşüncesi ile beklentimiz aslında bu yılın üzerinde bir satış grafiği elde etmek. Bu sayede, zamlar öncesi reel olmayan stok alımları gibi spekülatif hareketler de daha az olacaktır. 2020 boyunca nakit korumaya odaklanmıştık ve yeni yılda da bu dikkatli duruşumuzu koruyacağız. Ancak güçlü yatırımlarımızı sürdüreceğiz.

Ayrıca, Türkiye son dönemde ihracat için daha cazip bir ülke konumuna geldi. Biz de bu durumu değerlendirerek ihracat hacmimizi daha da arttırmak istiyoruz. Bu konuya hız kazandıracak bazı sevindirici organizasyonel güncellemelerimiz oldu. Heyecan verici bir gelişme olarak Avrupa içerisindeki yeni yapılanma sonucunda, çok çeşitli ülkeleri içeren geniş çapta bir bölgeye ilişkin ihracat yönetimi Türkiye’ye bağlandı.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Saint-Gobain Grubu olarak yeni bir hedefimiz var, o da 2050 yılında net sıfır karbon ayakizi! Bu yönde planlarımızı hem kısa hem uzun vadede yaptık ve vakit kaybetmeden aksiyon almaya başladık. Yeni yılda da dünyamızı korumak için artan bir ivme ile çalışmalarımıza hem firma hem kişisel olarak devam edeceğiz. Unutmayın ki bu konuda herkes katkı sağlayabilir.
Geleceğe umutla baktığımız, sağlıklı ve mutlu bir yıl olması dileğiyle…