Salı, Haziran 28, 2022
spot_img

EN YENİ

Dyo’dan Renk Seçimini Kolaylaştıran İpuçları

dyo1Dünyanın en iyi renk uzmanı, doğanın ta kendisi… Etrafımıza biraz daha dikkatli bakarsak, birbiri ile uyumlu renk kombinlerinin doğada olduğunu görmek mümkün.

İçinizdeki ses, hangi rengin sizin için daha uygun olduğuna karar veremiyorsa, üzülmeyin! Onun da kolay bir çözümü elbette var. DYO Renk Uzmanları sizin için araştırdı.

Mekânı söyle, sana rengini söyleyeyim

Salon ve oturma odalarında geçirilen zamanın fazlalığı ve keyifli sohbetlerin mekânı olmalarından dolayı önerimiz dikkat dağıtıcı renklerden kaçınmanız yönünde. Açık ve soft tonlu renkler yanında, güven hissi uyandıran yeşilin açıktan koyuya uzanan tonları bu mekânlar için uygun olacaktır. Son yıllarda kahverengi, hardal sarısı, bordo kırmızı, lacivert gibi koyu renkler çok gözde. Ayrıca 2015 yılının rengi Marsala’yı da unutmamak gerekli. Koyu tondaki bu renkleri duvarların tümü yerine tek bir duvarda kullanmak ve açık bir renkle kombine etmek mekânlarınızda güçlü fakat ferah bir etki oluşturacaktır. Ayrıca koltuk, fon perde  ve halının renginin duvar renginden koyu olmasına, aksesuarları ise canlı renklerden seçmeye özen göstermelisiniz.

Yatak odasında; pembe ve lilanın açık tonları gibi huzur veren, iyileştirici ve uykuya dalmanızı kolaylaştıran yumuşak renkler tercih edilmeli. Mor tonlarını tamamlayıcı rengi sarı ile dengelemek şartıyla. Aksi takdirde odanız olduğundan kasvetli görünebilir.

Yemek ve sohbetin birleştiği yemek odasında mutlu ve sıcak bir atmosfer oluşturmak için yeşil ve sarı gibi renkler idealdir.

İştah açıcı bir mutfak için dozunu artıran iddialı renkler kırmızı ve turuncuyu kullanabilirsiniz. Eğer fazla kilolarınızdan dertliyseniz mutfağınızı maviye boyayarak iştahınızı azaltabilirsiniz.

11-12 yaşlarına kadar olan çocuk odalarının dekorasyonunda, renklerin canlandırıcı etkisinden faydalanmak amacıyla kırmızı, turuncu ve sarı renkler tercih edilebilir. Güçlü renkler olduğu için mavi ve yeşilin tonları ile dengelendiğinde etkisi artar.

Daha büyük çocuk ve genç odaları için güven veren, sakinleştirici etkiye sahip mavinin açık tonları doğru bir seçim oluşturacaktır. Sarı ve mor tonları birlikte kullanıldığında, zekâyı olumlu etkilendiğinden okul çağındaki çocukların odaları için idealdir.

DYO’nun renk armonisinden sizin için seçtiklerimiz…

Yeşil Tonları: Tomurcuk, Çay Filizi, Fıstıki, Nil Yeşili

Kırmızı Tonları: Saltanat Kırmızı ve Şarabi

Mavi Tonları: Buz Mavisi, Gökçe ve Akvaryum

Sarı Tonları: Sınav Sarısı, Güz

Turuncu Tonları: Turunç Çiçeği, Yeni Somon

Pembe Tonları: Romantik, Hayal Pembesi, Şirin Pembe, Prenses Pembe ve Lilyum Pembedyo2

Lila Tonları: Yalın, Yakamoz, Leylak, Serin Lila, Asil Lila ve Hercai

Kahve Tonları: Vizon, Sufle, Hareli ve Latte

Açık / Soft Tonlar: Kartepe, Alaçatı, Belce Beji, Buz Beyazı, Meltem, Çisenti, Kumsal, Tropik, Ihlamur ve İncekum

Daha fazla renk seçeneği arasından kendi renginizi oluşturmak için Dyo Renk Pınarı’nı inceleyebilirsiniz…

Renge karar vermeden önce aklınızın bir köşesinde bulunsun…

Açık renkler mekânları olduğundan büyük, koyu renkler ise olduğundan küçük gösterirler. Koyu renkleri odanızın tek bir duvarında kullanabilirsiniz. Açık-koyu renk kombinasyonu hem farklı bir tarz oluşturur hem de mekâna derinlik hissi verir.

İç mekânlarda duvarlar sıcak tonlar ile boyandığında, odanın normal ısısından birkaç derece fazla sıcak olduğu hissini uyandırır. Bu yüzden kuzey cepheli odalarda sıcak renkleri kullanmak avantaj sağlar.

Renklerin insanların ruhsal durumunu ve enerjisini etkilediği bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Örneğin; sıcak renkler insanı canlandırır, soğuk renkler ise sakinleştirir.

Renkler kaynağını ışıktan alır. Dolayısıyla mekânın aldığı ışığın açısı ve şiddeti renk seçiminde büyük önem taşır. Aydınlık ortamlarda renkler canlı, loş ortamlarda ise soluk görünürler. Işığın duvar üzerine geldiği açıya göre renkte ton farklılıkları algılanabilir.

Karteladan seçtiğiniz rengi gün ışığında kontrol edin ve duvarın tümüne uygulamadan önce küçük bir alanda deneyin.

Latest Posts

spot_img
spot_img

KAÇIRMAYIN

HABERDAR OLUN

Nalbur sektöründen en son haberler e-postanıza gelsin.