Cumartesi, Aralık 10, 2022
spot_img

EN YENİ

“Doğuş Fırça’nın Önceliği Her Zaman Müşteri Memnuniyeti”

45 yıllık bir geçmişe sahip olan Doğuş Fırça, sektördeki tecrübesi ve ürettiği kaliteli ürünlerle pazarda çok önemli konumda bulunuyor. Farklı sektörler için farklı çeşit ve ebatta ürünler üreterek kendi sektöründe öncü olan Doğuş Fırça, birçok ürünün dizaynı ile sektörde rol model olmuş durumda.

Müşteri memnuniyeti açısından kendilerine gelen müşteri talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda sürekli inovasyon yaparak ve kaliteden ödün vermeden ürün çeşitliliklerini arttırdıklarını belirten Doğuş Fırça Satış ve Pazarlama Müdürü Fatih Güloğlu, müşteri memnuniyetinin kendileri için en önemli öncelik olduğunu söylüyor.

Hem yerel hem de uluslararası pazarda güçlü toptancılar ve bölge distribütörlerinin taleplerini en hızlı bir şekilde üretip sevk edecek üretim parkuruna sahip olduklarının altını çizen Fatih Güloğlu, birçok ürün çeşidi ve marka ile geniş bir alana hizmet verdiklerini belirtiyor. Teknolojik gelişmeleri her zaman takip ederek sürekli yenilik yaptıklarını dile getiren Güloğlu ile firma faaliyetleri hakkında kapsamlı bir söyleşi gerçekleştirdik.

Öncelikle firmanızın kuruluş ve bugünlere geliş süreci hakkında bilgi verir misiniz ?

Firmamızın temelleri 1975-1980 yıllarına dayanır. O tarihlerde Beyazıt Süpürgeciler Hanında ot süpürge ile başlayan ticaret hayatımız zaman içerisinde bizleri imalatçılığa  başlatmış ve ardından süpürgenin yerini alacak fırçaya geçiş yaptırmıştır. Sürekli değişen şartlara hızla uyum sağlayıp ileride daha çok talep görecek, kullanılacak sarf malzemeleri öngörüp bu grubun üretimine geçilmiş ve böylelikle boya ve temizlik fırçaları üretimine başlanmıştır.

Her zaman kaliteli ürünü uygun fiyata sunmak ve müşteri memnuniyetini ön planda tutan firmamızın hedefleri hep daha iyisini yapmak üzerine kurulu olmuştur. Firmamız 1997 yılında kurumsallaşarak yeni bir oluşuma geçmiş ve Doğuş Fırça adını almıştır. 2000’li yıllarla beraber piyasada adından daha çok söz ettirmeye, kalitesiyle ön plana çıkmaya, daha çok bölgeye ulaşmaya başlamış ve sektöründe öncü, takip edilen, sektöre yön veren bir firma olmuştur.

Doğuş Fırça bugün ülkemizde kullandığımız tüm oto yıkama fırçalarının modellerini, ebatlarını, tasarımlarını belirleyip piyasaya ilk çıkartan firmadır. Ve bu ürünler zamanla markalaşıp herkes tarafından kabul görmüştür. Ürünlerine bir standart getirip sektörün rol model aldığı, ürünlerinin renkleri, modelleri diğer firmalar tarafından taklit edilen bir firma olup hızla markalaşmıştır.
Her zaman yeniliçi, teknolojideki gelişmeleri takip eden firmamız sürekli ürün çeşitliliğini arttırarak bir müşterinin ihtiyaçlarını daha kolay ve iyi hizmet alarak tek bir çatı altında bulmasına olanak sağlamak için sürekli çalışmalarına devam etmiştir. Bu çeşitliliği arttırırken asla hizmet kalitesinden ödün vermeden, kullandığımız yarı mamül ürünlerin de üretimine geçmiştir. Dışa bağımlı olmadan A’dan Z’ye her ihtiyacını kendi bünyesinde üreten, kalite standartlarından taviz vermeyerek müşteri memnuniyetini her şeyden önde tutan firmamız bugünlere gelmiştir.
Bizlerde 3. kuşak olarak geçmişten gelen bu ilkelerimize bağlı kalarak; aynı zamanda bulunduğumuz çağa ayak uydurup bu çağın gereksinim duyduğu teknolojiyi ve inovasyonu takip ederek; daha iyi bir ürün, daha iyi bir hizmet, daha iyi bir üretim nasıl yaparız sorularının cevapları için sürekli çalışıp kendimizi geliştirmeye devam ediyoruz. İnsanımıza değer veren, toplum sorunlarına duyarlı ve yardımsever, yerli ve milli, çevreye ve doğaya duyarlı, kurumsal ilke ve değerlerimize sahip çıkarak faaliyet göstermekteyiz.

Firmanızın ürün gamı hakkında bilgi verebilir misiniz ? Hangi sektörlere ne tür ürünler sağlıyorsunuz? Marka ve hizmetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Üretimini yaptığımız ürünler çok farklı çeşitlerde ve sektörlere yönelik. Fakat ürettiğimiz ürünlerin ana faaliyet yeri inşaat yapı, sanayi, temizlik gibi sektörlere yönelik boya ve badana fırçaları, boya ruloları, temizlik fırçaları ve plastik temizlik ürünleri boya uygulamalarında kullanılan yardımcı ürünleri üretmekteyiz. İnşaat/ yapı sektörüne yönelik ürettiğimiz ürünler bulunmaktadır. Bu ürünler boya ve badana fırçalarının tamamı ayrıca boya rulolarının tüm çeşitleridir.
Bir boya işlemi sırasında kullanılan boyaların uygulama fırçalarını, veya bir iç / dış cephe uygulamalarında kullanılan sıva işlemlerindeki yardımcı ürün olarak kullanılan ruloları ve fırçaları üretmekteyiz. Kestirme fırçalar, yağlıboya fırçaları, boya rulo çeşitleri üretim grubumuz içerisindedir. Aynı zamanda hobi uygulamalarında kullanılan boyaların uygulama fırçalarını da üretmekteyiz.
Temizlik fırçaları grubunda ise hem zemin temizleme fırçaları ve oto yıkama fırçaları üretmekteyiz. Ayrıca sanayide kullanılan metal fırçalarla birlikte, metal fırça çeşitlerimizde mevcuttur. Oto yıkama fırça çeşitlerimiz farklı kalitelerde hem profesyonel kullanıcılara yönelik hem de gündelik kullanımlar için yeterli olacak kalite çeşitlerinde üretilmektedir. Profesyonel kullanıcılar için ürettiğimiz oto yıkama fırçalarının özel kıl formülü ve son teknoloji ile üretilmesi sonucu araçlarda çizme yapmadan maksimum verimlilik sağlar. Temizlik fırçaları kategorisinde ise zemin, park, bahçe, geniş yüzeyli alanlar ve ev tipi kullanıma uygun bir çok çeşitte ve kalitede fırça ve süpürgeler üretmektedir. Aynı zamanda temizlik gurubunda fırça harici plastik temizlik ürünleri olan, hazneli faraş gurubu, yersil çeşitleri ve camsil modelleri, endüstriyel tip faraşlar ve yersiller, bu ürünlerle birlikte kullanılan sap çeşitleri; metal ve ahşap saplar bünyemizde üretilmektedir. Plastik fırça kılları üretim tesisinide bünyesinde barındıran firmamız, ürünlerimizde kullandığımız moblen plastik kılların yanı sıra PET ve PVC üretimini de yapmaktayız. PET ve PVC kıl tesisinde üretilen ürünlerin tamamı ürünlerimiz için kullanıldığından, ürünlerimize özel kalite standartlarında ve özel üretildiğinden kıl satışı yapmamaktayız. Tüketim fazlası ürünlerimiz stoklarda bekleyip ürünlerde kullanılır ve buradan doğan fiyat avantajlarını yıl içersinde belirli dönemlerde müşterilerimize sunarız.

Son dönemde popüler ve talep gören ürünlerinde hızla kalıp aşamaları tamamlanıp üretimlerinede başlayan firmamız her geçen gün bünyesine yeni ürünleri katmaktadır. Doğuş Fırça bünyesindeki oto yıkama fırçalarında kullandığımız PARFIR ve FLAŞ markaları ise oto yıkama fırça sektöründe markalaşmıştır. Diğer markalarımız ise Doğuş Mop, Doğuş Tools, Doğuş Rulo, Doğuş Home, Doğuş Filament ve DFS markaları faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

Üretim gücü ve üretim kapasitenizden bahseder misiniz ?

Doğuş Fırça olarak her zaman müşteri memnuniyetini ilke eden bir firma olarak, bir müşterinin taleplerinin de bilincindeyiz. Bu bağlamda bir müşteri için olmazsa olmaz konulardan bir tanesi de zamanında ürün tedariği ve siparişlerinin hızlı, eksiksiz bir şekilde teslimi.
Bunu sağlayabilmek içinde üretim gücünüzün yüksek olması aynı zamanda bu üretim için gerekli olan hammadde yarı mamül tedariği ve güçlü bir sermayenizin olması gerekir. Bizler firma olarak bir müşterinin sipariş miktarı ne olursa olsun 3-7-10 iş günleri periyotlarında ürünlerini sevkiyata hazır hale getiriyoruz. Şuanda İstanbul Küçükçekmece’deki 10.000 m2 kapalı alana sahip üretim tesisimizde tam otomatik makine parkurumuz ile faaliyetlerimize devam etmekteyiz. Hem yerel pazarda hem de uluslararası pazarda güçlü toptancılar ve bölge distribütörlerimizin taleplerini en hızlı bir şekilde üretip sevk edecek üretim parkuruna sahibiz. Alanında uzman, tecrübeli ve yetenekli iş arkadaşlarımız ile birlikte titizlikle ürünlerimizi üretmeye özel gösteriyoruz.


İthalat ve ihracat faaliyetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz ?

Firmamız plastik hammaddelerle birlikte doğal hayvansal kıl ihtiyaçları ihtiyaçları için ithalat yapmaktadır. Makine parkuru, yedek parça ihtiyaçlarımızı da yurt dışından sağlamaktayız. Almanya, İtalya, Meksika, Çin, Hindistan, Güney Kore, S.Arabistan gibi ülkeler ile ticari ilişkilerimizle bu ithalatları gerçekleştirmekteyiz. İhracata gelirsek; ihracata her zaman önem veren bir firma olduk gerek ülkemize döviz girdisi, cari açığı önlemek; gerekse firmamızın uluslararası piyasada daha çok tanınması adından söz ettirmesi ülkemizi yurt dışında en iyi şekilde temsil etmek ve sektörümüzle firmamıza değer katmak için ihracat bizler için çok önemli. Yurt dışındaki sektör fuarlarımızı sürekli olarak takip ediyoruz. Yurt dışındaki belirlediğimiz hedef ülkelerde düzenlenen fuarlara katılımcı olarak katılmaya özen gösteriyoruz. Bağlı bulunduğumuz sektörel ve ticari sivil toplum kuruluşlarının düzenlediği organizasyonları takip ederek katılım sağlıyoruz. B2B görüşmeler yurt içi ve yurt dışında düzenlenen fuar öncesi alım heyetleri, ticaret bakanlığınca düzenlenen heyet ziyaretleri, online bağlantılarla görüşmeler yapıp müşterilerimizi ve hedef noktalarımız sürekli takip ederek göz önünde olmaya çalışıyoruz. Kendimizi, gücümüzü üretimimizi ülkemizi iyi bir şekilde anlatıp müşteriler ile beraber çeşitli faaliyetler ve bizzat uygulamalı ürün testleri gerçekleştiriyoruz. Online ortamda internet ve sosyal medyayı aktif kullanarak ürün tanıtımlarımızı yapmaya özen gösteriyoruz. Yurt içinde düzenlenen sektör fuarlarına önem veriyoruz bu fuarlara gelen yabancı katılımcılarla daha yakından ilgilenebiliyoruz ve kendimizi daha iyi tanıtma imkanımız oluyor. Bu yüzden Türkiye’de düzenlenen sektör fuarlarının her konuda destekçisi olmaya çalışıyoruz. Organizatör şirketler ile sürekli iletişim halinde çalışarak fikir alışverişlerinde bulunuyoruz.

Şirketinizin ürün portföyünün genişletilmesi ve sektördeki pazar payının artırılması kapsamında faaliyetleriniz nasıl şekilleniyor?

Ürün portföyünün genişletilmesi ve geliştirilmesi konusunda kullanıcı geri bildirimleri bizim için çok önemli. Bu geri bildirimler ile ürünlerimiz üzerindeki bazı teknik aksaklıklar var ise ivedilikle düzetilip yeni versiyonu hemen piyasaya sunularak daha sorunsuz hale getiriliyor bir nevi ürünlerimizi sürekli güncelliyoruz. Ar – Ge çalışmalarımız kapsamında aldığımız raporlar doğrultusunda aylık periyotlar halinde inceleyip pazar ihtiyaçlarını görebiliyoruz. Yeni bir ürün eklenmeden önce kullanıcılar ve satıcılardan aldığımız bilgi ve raporlar doğrultusunda talep oluşturulup bu ürünün pazardaki varsa muadilleri araştrılıp bu muadil ürünlerin müşteri şikayetleri belirlenir ve bu şikayetler dikkate alınarak yeni ürün modeli ona göre oluşturuluyor. Daha sonra üretim maliyeti ve satış rakamları çıkartılarak ürünün istenilen fiyatlarda satılıp satılamayacağı kararlaştırılarak ürün Doğuş Fırça üretimine alınır. Pilot ürünler belirlenerek fiyat listesine eklenerek arz talep durumuna bakılır.
Pazar payımızı artırabilmek için daha öncede bahsettiğimiz gibi fuarlara katılıma önem veriyoruz bayilerimizin ürünü daha rahat satabilmeleri için bölgesel ürün tanıtımları yapmaktayız. Sponsor olduğumuz projeler ile ürünlerimizi farklı mecralarda tüketicinin daha akılda kalabileceği çalışmalar yapıyoruz. Alt bayii ziyaretleri yaparak müşterilerimizin bayiilerden memnuniyetlerini varsa dilek ve şikayetlerini tespit edip bölge bayileri ile toplantılar yapıp bu konuların çözümleri için çalışmalar yapıyoruz. Bu işlemler hem bölge bayileri hem de alt bayiler tarafından memnuniyetle karşılanıyor ve ürün hakkında yanlış bilgilendirilmenin önüne geçilerek doğru bir sunum yapılmış oluyor. Bayilerimize yeni müşteri yönlendirmeleri yapıyoruz. Sürekli olarak ürünlerimizin kalite farklarından bahsederek sunumlar yapıyoruz.

Firmanızın içinde bulunduğu sektörle ilgili olarak genel bir değerlendirme yapacak olursanız, neler söylemek istersiniz ? Sektörün sıkıntıları hakkında, neler söylemek istersiniz ? Bu konuda sunacağınız çözüm ürün önerileri nelerdir ?

Sektörde en büyük yaşadığımız sıkıntı merdiven altı diye tabir ettiğimiz üreticiler. Matbaadan çıkarttıkları fiyat listeleri ile müşterilerde bir fabrika imajı çizerek, çoğu ürününü dışarıdaki markasız üreticilere fason yaptıran firmalar. Bu üreticilerin kalite standartlarının ve hizmetlerindeki eksiklikler bizim için avantaj gibi gözükse de çoğu zaman fiyat rekabet konusunda bizleri etkilemekte. Biz işimizi profesyonelce yapmaya çalışıyoruz ve ürünlerimize değer veriyoruz. Taklitler aslını yaşatır diye düşünsek de ürünlerimizin, modellerimizin, kullandığımız renklere kadar bire bir taklit edilmesi de bizleri rahatsız eden konulardan. Bu ürünleri daha iyi bir hale getirebilmek için maddi manevi yaptığımız çalışmaların, hiçbir emek harcanmadan alınıp kullanılması da bizleri üzmekte.

Sektörel olarak geride bıraktığımızı yılın değerlendirmesi ve gelecek seneyle ilgili beklentilerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Geçtiğimiz yıl bizler için çok verimli geçen bir yıl oldu ve hedef rakamlarımıza ulaştık. 2021 yılında yatırımlarımıza, ihracatlarımıza, satışlarımıza ve üretimimize baktığımız zaman verimli bir yıl geçirdiğimizi görsek de yılın son çeyreğinde başlayan döviz kuru artışları ile birlikte girdi maliyetlerinde ciddi bir artış başladı. Bunlar bizim bu yılki hedeflerimizi ciddi şekilde etkilledi ve 2022’yi yeniden değerlendirmek zorunda kaldık. 2021 yılının sonlarına doğru böyle bir kur ve fiyat artışı olacağını tahmin ediyorduk. Geçen yılın sonlarına doğru buna göre pozisyon alarak maliyetlerin ve fiyatların daha çok artacağını öngörerek gerekli anlaşmalarımızı gerçekleştirdik ve bu yıl başından itibaren ne kadar doğru bir iş yaptığımızı bir kez daha görmüş olduk. Fakat bu avantajlarımızı da her zaman olduğu gibi ürün fiyatlarımıza yansıtarak, geçirdiğimiz bu zor zamanların birlikte üstesinden gelmek için elimizi taşın altına soktuk ve esnafımızın yanında olmak adına fiyatlarımızda eski girdi maliyetlerini baz aldık. Bu yaptığımız fiyat politikası sonrası çalıştığımız ve çalışmadığımız çoğu firma tarafından olumlu tepkiler aldık. Doğuş Fırça olarak her zaman aynı şeyi söylüyoruz: Bizler için önceliğimiz müşteri memnuniyeti.

 

Latest Posts

spot_img
spot_img
spot_img

KAÇIRMAYIN

HABERDAR OLUN

Nalbur sektöründen en son haberler e-postanıza gelsin.