“Çelebi Hırdavat, Evobond Markasının Türkiye’deki Tek Yetkili Satıcısı”

40 yıla yaklaşan tecrübesi ile hırdavat ve nalburiye sektöründe müşterilerine kaliteli hizmet sunan Çelebi Hırdavat, müşterilerine ve bayilerine yenilikçi ve ekonomik çözümler sunarak sektörde öncü olma hedefi ile çalışmalarını sürdürüyor.

 2019 yılından beri Japon yapıştırıcısı Evobond’un Türkiye’deki tek yetkili satıcısı olduklarını belirten firma yetkilisi Faik Başlığ, Evobond’un piyasadaki taklit ürünleri ile mücadele ettiklerini ve sahte ürün satanlara kanuni yaptırımlar uygulayarak markayı güvence altında müşterilerine sunduklarını söylüyor.

Çelebi Hırdavat’ın son dönemde yaptığı çalışmalar hakkında da bilgiler veren Faik Başlığ ile firma faaliyetleri ve sektörle ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

Firmanızın kuruluşu ve gelişim süreci hakkında bilgi verir misiniz?

Çelebi hırdavat Ltd. Şti. 1985 tarihinde İstanbul Eminönü semtinde kurulmuş olup Faik Başlığ ve Hasan Başlığ’ın firmaya ortak olması ile birlikte kendi alanında toptan ve ara toptancı ve nalbur  müşterilerine hizmet etmeye başlamıştır. Amacımız, tedarikçilerimiz ve bayilerimiz ile birlikte belirlediğimiz vizyon çerçevesinde yurt içi ve yurt dışı pazarlarda yüksek müşteri memnuniyeti sağlayarak ülkemize değer katan bir kuruluş olmaktır. Hedefimiz, bayilerimizin beklentilerine yenilikçi ve ekonomik çözümler sunmak, sanayicinin emeğine değer katmak, bayilerimiz ve müşterileri ile birlikte uzun vadeli karlı bir büyüme sağlayarak sektörde öncü olmaktır.

Evobond markasının Türkiye’deki tek yetkili satıcısı konumundasınız? Bu konu ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Çelebi Hırdavat Ltd. Şti. olarak Evobond 502  Japon yapıştırıcısının 2019 yılından itibaren Türkiye’deki tek yetkili  satıcısı olarak ürünü Türkiye ve yurt dışı pazarına sunuyoruz.  Mevcut pazarda kendini kanıtlamış olan Evobond 502 markasını Çelebi Hırdavat güvencesiyle ana bayiler üzerinden satışını gerçekleştirmekteyiz.

Son dönemde dünya çapında yaşanan sosyal ve ekonomik gelişmeler paralelinde değerlendirecek olursanız, yaşanan süreç firma olarak sizi nasıl etkiledi? Yaşanan sürecin sektöre ve dolayısıyla size yansımaları hakkında neler söylersiniz?

2020 Mart ayında İstanbul Hırdavat Fuarında iken Covid- 19 salgını Türkiye’de de görülmeye başladı. Bu süreçle birlikte sektörümüz ve tüm Türkiye üç aylık bir periyotta kısıtlamaların başlamasıyla birlikte bir daralma yaşadı. Biz de bu süreçte kendi önlemlerimizi alarak vardiyalı sistemde müşterilerimize hizmet vermeye devam ettik ve tam kapanmaya geçmedik.

Daha sonraki kısıtlamalarda insanlar evlerinde kalarak tamirat ve tadilat ile uğraşmak zorunda kaldılar. Bahçeli evlerde yaşayanlar ise, bağ bahçe, tarımsal ürünler ve sarf malzemeler talep gösterdi ve bizde bu durumdan olumlu etkilenerek sektörde ciddi satış oranlarını yakaladık.  Bu süreçte daha önce imalatçılarla yapmış olduğumuz sözleşmeler ve bağlantılar ile fazla sıkıntı yaşamadık.  Bazı fabrikaların yarım kapanma ve bazı fabrikaların da çalışanlarında Covid görülmesi nedeniyle ürün tedarik konusunda bazı sıkıntılar yaşadık. Ama çok şükür bu süreci, aşının bulunmasıyla birlikte tüm dünya ve Türkiye olarak yavaş yavaş atlatıyoruz.

Bu süreçte firma olarak çalışmalarınızı daha çok hangi alanda (Ar-Ge, inovasyon, pazarlama, üretim vb.) yoğunlaştırdınız?

2020 yılı sürecinde Evobond Türkiye yetkili satıcısı olmakla birlikte standart cıvata ve mavi satış noktası olarak vida ve cıvata satışında Marmara Bölgesinde ciddi bir satış hacmi yakaladık. Bu da firmamıza ve standart cıvata ürünlerimize ciddi bir talebin oluşmasına neden oldu.

2020 yılı itibari ile pazarlama ağımızı İstanbul ve Ankara’daki çalışma arkadaşlarımızla daha da genişleterek pazarlama faaliyetlerimizi hızlandırdık.

2020 yılı itibari ile EvoBond hızlı yapıştırıcının taklitlerine rastlanmış ve gerekli yasal işlemler bu süreçte başlatılmıştır. Tabii bu süreç Evobond 502 markasının son kullanıcı tarafından yanlış ve ucuz mallar almasına neden olup markamıza ve bize sıkıntı oluşturmaktadır. Biz de bu süreçte sahada bu malı satan firmaları tespit edip gerekli yaptırımları bu firmalara uygulamış ve bir yıldan üç yıla kadar cezai işlemle bu tip taklit mal satan firmalar ve toptancılara bütün yasal işlemleri yaptık.