“Beybi Eldiven Olarak Üretmeye ve İnsanları Korumaya Devam Edeceğiz”

“2020 bize aslında ne kadar önemli bir iş yaptığımızı bir kez daha hatırlatmış oldu. Ülkemiz için attığımız her adımda bir kişinin daha hayatını kurtarabilmek, sağlık çalışanlarımız için üretebilmek, iş güvenliği sağlayabilmek bizlere doğru yolda yürüdüğümüzü kanıtlamıştır.”

 

2020 yılı boyunca birçok alanda kendilerini geliştirerek çalışmalarına devam ettiklerini belirten Elor Holding Marka & Pazarlama Müdürü Nilüfer Öğütle, Beybi Eldiven olarak hem ürün hem de satış ve pazarlama alanında yenilikler yaparak dijitalleşme alanında yatırımlarını arttırdıklarını söylüyor. 2021 yılında Beybi’nin yapacağı yatırım ve projelerle ilgili de bilgiler veren Öğütle, 2021 Haziran ayında bitmesi planlanan Vinil ve Nitril muayene eldiveni üretim fabrikalarının inşaat sürecinin devam ettiğini belirtiyor.  Yurt dışında da global bir marka haline gelmek için çalıştıklarını kaydeden Nilüfer Öğütle ile Beybi Eldiven’in yıl itibariyle yaptıkları çalışmalar ve önümüzdeki dönem hedef ve projeleri ile ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.

2020 yılı firmanız açısından nasıl geçti?

Pandemi, ekonomik ve siyasi gelişmeler doğrultusunda sektörde ve hayatımızda büyük değişimlerin yaşandığı zor bir yılı geride bırakıyoruz. Beybi Ailesi olarak bu süreçte çalışanlarımızın sağlığını gözetmek amacı ile home office (evden çalışma) yöntemine geçtik. Mavi yaka çalışanlarımız için de fabrikalarımızda sıkı tedbirler almaya devam ediyoruz.

Pandemiye giriş sürecimizde yaşanan panik ve artan eldiven taleplerini karşılamak için hiç ara vermeden çalışmalarımızı sürdürdük. Beybi olarak artan talepleri ve yaşanan mağduriyetleri unutmadık ve bu durumun tekrar yaşanmasını önlemek için yeni yatırımlar yaptık.

2020 bize aslında ne kadar önemli bir iş yaptığımızı bir kez daha hatırlatmış oldu. Ülkemiz için attığımız her adımda bir kişinin daha hayatını kurtarabilmek, sağlık çalışanlarımız için üretebilmek, iş güvenliği sağlayabilmek bizlere doğru yolda yürüdüğümüzü kanıtlamıştır.

2020 yılı Beybi açısından ileriye yönelik büyük yatırımların temelinin atılmasına sebebiyet verdi. Şu an 2021 yılı Haziran ayı gibi bitmesi planlanan Vinil ve Nitril muayene eldiveni üretim fabrikaları inşaatı sürecindeyiz.

2020 yılında en çok talep gören ürün veya ürün gruplarınız neler oldu?

Pandemi süreci boyunca birçok önlem alındı ve bu alınan önlemlerin başında eldiven kullanımı yer almaktaydı. Şubat sonu gibi başlayan ve Mart – Nisan ayları boyunca ani yükselişle devam eden muayene eldivenleri grubumuz 2020 yılında en çok tercih edilen ürünlerimiz olmuştur. İş eldivenleri gurubumuzda ise polyester nitril kaplama ürünlerimiz en çok tercih edilen ürünlerimiz olmuştur.

2020 yılında çalışmalarınızı daha çok hangi alana (Ar- Ge, inovasyon, satış pazarlama, dijitalleşme vb.) yoğunlaştırdınız?

2020 süresi boyunca birçok alanda kendimizi geliştirerek çalışmalarımıza devam ettik. Pandemi süresi tüm firmaları olduğu gibi satış ve pazarlama alanında yenilikler üzerine eğildik. Bu süreç bizleri dijitalleşme konusunda yatırımlarımızı arttırmaya sevk etti. E-ticaret sitemizi geliştirip hayata geçirdik. Dijital pazarlama teknikleri ile markamıza yeni müşteriler kazandırabilecek projeler geliştirdik. Tüm sosyal medya kanallarında profesyonel bir sosyal medya yönetimi gerçekleştirdik.

Bunların dışında Türkiye’deki marka bilinirliliğimiz ve lider konumumuz gibi yurt dışı pazarlarda da bu başarıyı yakalama hedefini belirledik. Buna giden süreçte Ekonomi Bakanlığı destekli markalaşma programı Turquality kapsamına alınma adımlarını tamamladık. 2021 yılına danışmanlarımız ile belirlemiş olduğumuz hedef pazarlara ihracat artışı sağlayacak yeni iş planı ve marka stratejilerimizi hayata geçirerek ilerleyeceğiz. Ümidimiz yurt dışında da global bir marka haline gelebilecek adımları en kısa sürede hayata geçirmek ve başarmaktır.

Sektörel açıdan değerlendirecek olursanız 2021 yılındaki beklentileriniz ve öngörüleriniz neler? Sizce sektörü nasıl bir yıl bekliyor?

2021 yılından beklentilerimiz yaşanan zor günlerin sona ermesi ve sağlıklı bir şekilde normal yaşamlarımıza geri dönmemizdir. Pandemi süreci boyunca yaşanan korkunun, normalleşme sürecinde de uzun bir süre devam edeceğini öngörmekteyiz. Bu sebeple korkuların azalması için üretmeye ve insanları korumaya devam edeceğiz.

2021 yılında sektörümüzü yoğun bir süreç beklemektedir. Pandeminin gölgesinde ekonomik dengesizlikler ile geçecek bir yıl olacağı kesindir. Fakat bizler Beybi olarak bu süreci yaşayarak ve üreterek en verimli şekilde geçirme hedefindeyiz.

Son olarak eklemek istedikleriniz?
2020 yılında yaşanan bu beklenmedik süreç, biz insanoğluna birçok yeni tecrübeler kazandırdı. Korktuk, savunmasız hissettik, yalnız ve güçsüz bulduk kendimizi ama en önemlisi her şeyin başı sağlık demeyi tam anlamı ile gördük ve öğrendik. Pandemi sonrasında sağlıklı ve mutlu geçen, bol bol çalışıp üretebildiğimiz günler yaşamak ümidimizi de eklemek isterim.