Bayem Grup, 39 Ülkeye İhracat Yaparak Ülke Ekonomisine Katkı Sağlıyor

Kişisel koruyucu donanım alanında iş güvenliği gözlüğü üretimi yapan Bayem Grup, en önemli duyu organlarından biri olan gözleri koruma altında tutmak amacıyla üretim yapıyor. 220 farklı çeşitle gözlük üretimi yapan Bayem Grup,  Türkiye’nin en büyük medical ve koruyucu gözlük fabrikası olarak 39 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor.

Yeni teknolojileri sürekli yakından takip ettiklerini veürün gamlarını yeni ürünler eklemek için yoğun bir çalışma içinde olduklarını belirten Bayem Grup Yönetim Kurulu Başkanı Murat Erkek ile firma faaliyetleri ve Kişisel Koruyucu Donanım sektörü özelinde bir söyleşi gerçekleştirdik.

Kısaca firmanızın kuruluş hikâyesinden bahsedip, iş güvenliği alanındaki faaliyetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Merhabalar, firmamız 1995 yılından itibaren sektörde edindiğim tecrübe ve bilgi birikim doğrultusunda, 2012 yılında Sancaktepe’de toptan hırdavat satışı amacı ile kurulmuştur.

Uzun süre Hırdavat sektörünün önde gelen markalarının ana bayiliği ve Türkiye geneli toptan pazarlama ve dağıtımını gerçekleştirdik. 2018 senesinde BAYMAX markası ile Koruyucu Gözlük  üretimine yönelik adımlar atmaya başladık. 10 perseonel ile başladığımız üretimimiz şu an 250 personel ve 220 çeşit gözlük üretimi ile Türkiye ve yakın coğrafyanın en büyük medikal  ve koruyucu gözlük fabrikası olmuştur.

İş güvenliği alanında hangi ürün gruplarınız ile hizmet veriyorsunuz? Ürün gamınızdan bahseder misiniz?

Başlıca üretim konumuz medikal ve koruyucu  gözlüklerdir. Şu anda  toplam 220 çeşit gözlük üretiyoruz.

İnsan sağlığını doğrudan ilgilendiren ve sorumluluğu büyük olan bir sektörde faaliyet gösteriyorsunuz. Bu noktada doğru ürünü nasıl tanımlarsınız? Kaliteli KKD ürünlerinde hangi özelliklerin bulunması gerekiyor? Firmanız bu noktadaki konumu hakkında neler söylersiniz?

Sizin de malumunuz  en önemli duyu organlarımızdan biri göz ve çalışma alanları içinde göze zarar verebilecek çok sayıda etken var. Bizler de bu durumun bilincinde olarak riskleri ve yaralanmaları en aza indirmek için çalışıyoruz. Göz koruma için Kullanım alanına göre gözlük seçmek önem arz ediyor.  KKD ürünleri kullanmadan önce aldığınız ürünün bağımsız ve yetkin bir kuruluş tarafından test edilmiş olması ve kullandığınız alan ile ilgili test raporlarında bilgiler olmasına dikkat etmek gerekir. Doğru yerde doğru ekipman bir çok kazanın önüne geçecektir. Ürettiğimiz gözlükleri Avrupa’da saygın ve yetkin test kuruluşlarında test ettirip kaliteyi hammadde formundan paketleme sürecine kadar titizlikle takip ediyoruz.

Satış politikanız ve bayilik çalışmalarınız ile ilgili bilgi verir misiniz? Türkiye genelinde kaç bayiniz bulunuyor ve bayilere sunduğunuz avantajlar nelerdir?

Yurtiçinde  çalıştığımız firmaların tamamı toptan dağıtım ve pazarlama ağı olan, sektörde kendisini ispatlamış firmalar ile çalışıyoruz. Bayilerimize fiyat kampanyaları, tanıtım için gerekli ürün ve tanıtım destekleri sunuyoruz. Birçok sektörde kullanılan koruyucu gözlükleri tek bir noktadan temin etmek bayiler için ayrıca bir avantaj sağlıyor.

Bayi bilincini ve bayinin ürüne hâkimiyetini sağlamak için çalışmalarınız var mı?

Yakın gelecekte uygulamaya geçireceğimiz bir çalışmamız var. Gezici tanıtım araçları ile  hem göz korumanın yüksek önemini anlatmak hem de üretmiş olduğumuz ürünleri

tanıtmak için bir ekip oluşturacağız. Bu sayede hem kullanıcıyı bilinçlendirmek hem de

doğru ürün sunumu için bayilerimize eğitim vereceğiz.

Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarınız ile ilgili bilgi verir misiniz?

Ürün gamımıza yeni ürünler eklemek için yoğun bir çalışma içindeyiz. Yeni modellerimiz yakın zamanda üretime başlayacak. Yeni teknolojileri de yakından takip ediyoruz.

Varsa ithalat ve ihracat çalışmalarınız ile ilgili bilgi alabilir miyiz? 

Üretimimiz için gerekli bazı hammaddelerin ithalatını yapıyoruz. İhracat konusunda daha sıkı çalışıp şu anda 39 ülkeye ihracat yapmaktayız ve daha sıkı çalışarak bu sayıyı çok daha ilerilere taşımak için var gücümüzle çalışıyoruz.

Türkiye içerisinde üretim gücünüzden, istihdamınızdan ve üretim kapasitenizden bahseder misiniz?

Fabrikamız 250 personel ve yüksek üretim kapasitesi ile Türkiye’nin ve yakın coğrafyanın en büyük medikal ve koruyucu gözlük fabrikasıdır. Yeni modeller ve yeni ürünlerimizle beraber daha fazla personel istihdam etmeyi planlıyoruz.

Dünya genelinde KKD ürünleri ile Türkiye KKD ürünlerin üretimini karşılaştıracak olursak Türkiye’yi nasıl konumlandırırsınız?

Bu konu bizi hem üzen hem de bizi daha çok çalışmaya iten bir konu. Birçok sektörde olduğu gibi maalesef KKD konusunda da biraz geç kaldık. Açığı kapatmak için var gücümüzle çabalıyoruz ve diğer KKD üreticilerinin de aynı şekilde çalışarak kalite ve ergonomi- tasarım konusunda yabancı rakiplerle baş edecek seviyeye gelmelerini istiyoruz. Sektörümüzde bir çok global şirket faaliyet gösteriyor. Türkiye’deki üreticilerin daha kalitelisini daha güzelini zorlanmadan  yapacaklarına inancımız tam. Ve sadece Türkiye pazarına değil dünya pazarına kalitemiz ile sahip olmak zorundayız.

 Sektör açısından yaşanan sıkıntıları başlık altına sıralarsak neler söylemek istersiniz? Yönetmelikle ilgili sıkıntı ya da değişmesi gereken maddeler var mı? Bu konudaki fikirlerinizi almak isteriz.

Sektör olarak en büyük sıkıntımız kendimizi ifade edemememiz. iş ve işçi güvenliğinin tedbirli ve düzenli çalışma ile beraber doğru KKD kullanmaktan geçtiğini, barete- gözlüğe- kulaklığa veya emniyet kemerine harcanan paraların israf olmadığını, bu ürünlerin doğru ve kalitelilerini alarak bir canın emniyetini sağladıkları gerçeğini daha çok anlatmamız gerekiyor. Çalışma sahaları içinde daha fazla denetleme ve  doğru ürün kullanımına teşvik etmek çok önemli. Önceliğimiz insan sağlığı ve kesinlikle taviz vermemeliyiz.  Bu konuda en büyük görev firmaların İSG uzmanlarına, üretim müdürlerine ve kısım şeflerine düşüyor. Hukuki yaptırım ve cezalardan önce kendi sorumluluklarında olan çalışanların sağlığı ve emniyeti için taviz vermemek gerektiğine inanıyorum.