Cumartesi, Aralık 10, 2022
spot_img

EN YENİ

Ayın Nalbur ve Hırdavat Toptancısı: Gülal Hırdavat

Gülal Hırdavat, Ortadoğu Pazarı’nda emin adımlarla ilerliyor

Nalburiye ve hırdavat alanındaki ürünleri ile kullanıcılara çözüm önerileri sunduklarını belirten Gülal Hırdavat Sanayi ve Ticaret Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Sezgin; “ Ortadoğu’da savaşlar durduğu anda, Türkiye’nin Ortadoğu’ya olan ihracatını hiçbir güç engelleyemeyecektir” dedi.

İş hayatına 1980’li yıllarda Tahtakale’de başlayan firma, geldiğimiz noktada iyi pazarlara, iyi ürünler göndererek büyümesini hızlandırıyor. Nalburiye ve Hırdavat ürünleri yanında Lotus Plastik olarak “Yaprak” markası ile hortum da imal eden Gülal Hırdavat, aynı zamanda; Umman, Libya, Cezayir, Irak, Bulgaristan, Arnavutluk’a hâlihazırda ihracat’ta yapmaktadır. Zeytinburnu Demirciler sitesindeki ana üslerinden işlerin takip, kontrol ve satışını yönettiklerini söyleyen Gülal Hırdavat Sanayi ve Ticaret Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Sezgin ile Gülal Hırdavat’ın gelişim sürecini konuştuk.
Gülal Hırdavat’ın gelişim süreci ve faaliyet alanları hakkında bilgi verir misiniz?
“Şirketimiz 1980 yılında Tahtakale’de faaliyetine başlamıştır. Faaliyet konumuz; nalburiye, hırdavat, tarım, inşaat ve bahçe aletleri toptan ve perakende satışı ithalat ve ihracatı yapmaktır.  Firmamızın 2003 yılında Zeytinburnu Demirciler sitesindeki kendi binasında açtığı şubesiyle potansiyelini genişletmiştir. 2005 yılında Sezal Dış Tic Ltd Şti’ni kurarak ithalat ve ihracat konusunda daha kapsamlı bir çalışma ve uzmanlaşma yoluna gittik. 2008 yılında bünyemize Beylikdüzü-Kıraç’ı katarak, kendi binamızda ikinci şubemizi açarak, iş ortaklarımıza daha geniş alanda ve daha zengin ürün yelpazesiyle hitap etmeye başladık. Özveri gösteren ekibimiz, yurtiçi ve yurtdışındaki tedarikçilerimiz ve iş ortaklarımızın güveniyle kendi sektöründe “Gülal” marka olmuştur. Prensipli çalışmayı ilke edinen firmamız aynı zamanında süratli hizmet anlayışıyla iş ortaklarımızın güvenine sadık kalarak, büyüme hızını artırarak, daha geniş ürün yelpazesi ile daha iyi hizmet vermeyi hedeflemektedir.”

Gülal Hırdavat’ın ürün gamı hakkında bilgi verir misiniz?
“Nalburiye ve hırdavat alanında ürünlerimiz ile kullanıcılara çözüm önerileri sunuyoruz. Genel anlamda ürün gruplarımız; İnşaat Makineleri, Bahçe Malzemeleri ve Tarım Aletleri, Zincir Çeşitleri, Kışlık Ürünler, İnşaat Malzemeleri ve El Aletleri,  Sap Çeşitleri, Hırdavat, Tel Çeşitleri, Muhtelif,  Kimyasallar ve Yapıştırıcılar, Dekorasyan ve Boya Malzemeleri,  İş Güvenliği Malzemeleri, Fırça Çeşitleri, Aşındırıcılar’dan oluşmaktadır. Bunların yanında; tarım, inşaat ve bahçe aletleri ile alakalı olarak toptan ve perakende ile alakalı ürünlerin ithalatı, ihracatı ve satışını da yapmaktayız. Bu alanlar ile alakalı olarak; ziraat ve el aletleri konusunda çiftçilere yönelik ürünlerimiz var. Bunlar arasında; Hortumlar, Testereler, Tırmıklar, Kolastar Takımı, Kolastar ağzı, Bahçe setleri, Çapalar, Baltalar, Tırpanlar, Tırpan taşları, Tırpan aparatları, Tırpan misineleri, Dirgenler , Yabalar, Toprak beli, El arabası çeşitleri, Bel küreği, Ayak baskısı bunlar arasında yer almakta.”

KABA İNŞAATA VE ZİRAATA YÖNELİK ÜRÜNLER
İnşaat sektörü de her geçen gün gelişiyor. Gülal Hırdavat inşaat sektöre hangi ürünleri ile destek veriyor?
İnşaat sektörü ilerlemesini devam ettirecektir. Büyüme devam ederken yeniliklerde olacaktır. Gülal Hırdavat olarak İnşaat malzemeleri alanında; Çiroz Kilidi, Çiroz Makinesi, Makaralı Kablo, Çiviler, Silikon Tabancaları, Su Terazileri, Kazma Çeşitleri, Keserler, Teker Çeşitleri, Çekiç Çeşitleri,  Sökü Demiri, Manivela, Balyoz, Murç-Keski Makaslar, Etriye Kolları, Demir Bükme Anahtarı, Demir Bükme Anahtar Ağızları, Demir Bükme Köşebendi, Kerpeten, Makas Ağzı Çeşitleri,  Demir Kesme Makineleri, Demir Kesme Makine Ağızları, Demir Kırma Köşebendi, Seramik Kesme Makinesi, Seramik Kesme Elmas Uçları, Seramik Kesme Elması, Makaralar, Şakül Çeşitleri, Kovalar, Köşe Profilleri, Maket Bıçakları Çeşitleri, Cam Kazıma Bıçağı, Gelberiler, Pah Üçgen Çıtaları, Paspay Çeşitleri, Piton Çeşitleri, Polyester Sapan, Spanzed, Çiroz Anahtarı, Odun Kaması, demir bükme makineleri, Kanal Açıcı, Buat Açıcı, Pürmüz, Yakaç, Zımpara Tabanı yer almakta.  Bunlar yanında inşaatta kullanılan her türlü ithal olarak getirttiğimiz ürünlerimiz var. Bu ürünler nelerdir; mantolama sıva filesi, derz altları, koli bantları, mantolama bantlarını getiriyoruz. Ürün gamımız çok geniş. Firma olarak bizim ürünlerimiz kaba inşaata ve ziraata yönelik her türlü ürünün satışını yapıyoruz.”

Dışarıdan gelen ürünler haricinde sizin kendi markalarınız da var mı? Bu markalar nelerdir?
“Kendi tescilli markalarımız var. Bunlar arasında; Three Star, Ezgi, Yılan, Ceo, Garba, Sezal kendi markalarımız. Ayrıca İtalyan Falket makaslarının ve Falcı’nın Türkiye distribütörüyüz.
Şu anda piyasada yaygın olan ürünler kendi tescilli markalarımızdır..  Bunlar haricinde ithal olarak getirdiğimiz ürünlerde yer alıyor.Bunun haricinde plastik hortum imalatı yapıyoruz. Plastik hortum imalatını ‘Lotus Plastik’  ismi altında ‘Yaprak’ markası ile yapmaktayız. Plastik bahçe hortumları, sanayi hortumları, gaz hortumları, kompresör hortumlarının ve çelik telli spiral hortumların imalatlarını da bünyemizde yapıyoruz.

“TESCİLLİ MARKALARIMIZ İLE GÜVEN VERİYORUZ”
Çok güzel satışlar yapıyorsunuz. Fakat tüketicilerin burada asıl aradıkları şey; satış sonrası destek ve garanti olduğunu biliyoruz. Siz bu iki unsura uyuyor musunuz?
“Kendi markalarımız olan Three Star, Ezgi, Yılan, Ceo, Garba, Sezal ile alakalı her türlü garantimiz mevcuttur.  Ayrıca markalarımızın birçoğu CE belgelidir. Aynı zamanda Ortadoğu’ya ihracat yapıyoruz.”

Büyük bir toptancısınız siz daha iyi gözlemliyorsunuzdur. Tüketicilerin alımlarındaki tercihleri nelerdir?
“Tüketiciler her geçen gün kaliteye yöneliyor. Fakat burada ucuz ürünleri isteyenlerde oluyor. Gözlemlerimiz artık her geçen gün tüketiciler; markalı kalemlere ve kaliteli ürünlere yöneldikleri yönündedir. Önümüzdeki yıllarda tüketiciler alımları konusunda çok daha bilinçleneceğini söyleyebilirim.”

Kalite, garanti ve satış sonrası destek. Bunların hepsi bir arada yer alması
tüketicilere daha cazip mi geliyor?
“Tüketiciler her şeyden önce kalite ile hizmeti bir arada beklemektedir. Bu ise tüketicilerin doğal hakkıdır. Tüketiciler artık yerinde hizmet istiyor. Bir firma eğer hem iyi bir hizmet sunmuyor hem de kalitesiz ürünler pazara sunuyorsa, o firmanın büyümesinden ve ilerlemesinden söz etmek mümkün değil. Şöyle ki, biraz geriye doğru gidersek, önceden ürünleri ambarlar vasıtası ile gönderirdik, şu anda tüketiciler ürünleri sizin götürmenizi bekliyor ve istiyor.”

“ÇEK KONUSUNDA SIKINTI YAŞIYORUZ”
Sektörün en büyük sıkıntısı nedir?
“Şu anda en büyük sıkıntıyı çek konusunda yaşıyoruz. Normal ve güzel bir seyir izleyen piyasaya yeni bir çek yasasının sunulması bizi zorlamaktadır. Çıkan yasadan sonra, geri dönen çeklerin sayısında artışlar oldu. Şu anda artık yapılacak tek bir şey var. O da yıllardır bir arada çalıştığımız firmalar ile bağlantılarımızı devam ettirmek. Mümkün olduğu kadar yeni kurulan firmalardan uzak durmaya çalışıyoruz. Bu şekilde ilerlemeye devam edeceğiz.”

Satış ve pazarlama konusunda nasıl bir strateji izliyorsunuz?
“Biz ağırlıklı olarak toptan satış kanalı ile ilerlemeye devam ediyoruz. Örneğin bölgenin en büyük toptancıları ile çalışıyoruz. Yani Ankara’nın toptancısına, Kayseri’nin toptancısına ürün veriyoruz.”

Tüketiciler sizin ürünlerinize ulaşmak için ne yapması gerekiyor. Ayrıca onlara önerileriniz nelerdir?
“Bize web sayfamız aracılığı ile ulaşabilirler. Uzun yıllardan beri sektörün içinde yer aldığımız için bu anlamda bilinirliğimiz yüksek. Ayrıca Türkiye genelinde dolaşan pazarlamacılarımız ile ilerliyoruz.”

Satış pazarlama konusunda bünyenizde kaç kişi yer alıyor?
“İlerlememizde bize bünyemizde yer alan pazarlamacılarda yardımcı oluyor. Gülal Hırdavat bünyesinde: 55, Lotus Plastik bünyesinde ise 49 personelimiz yer almakta. Ayrıca Eminönü’nde bir şubemiz bulunuyor.”

2012 Gülal Hırdavat açısından ve sektör açısından nasıl geçti. 2013’e nasıl bakıyorsunuz?
“Her geçen gün büyüyen bir firmayız. Bu bakımdan bizim açımızdan 2012 yaptığımız faaliyetler ile alakalı olarak güzel geçti. Geçmişe dönük olarak bakacak olursak cirolar her geçen gün yükselirken, kâr marjlarımızda düşüşler yaşanıyor. Bu bağlamda sektörde asıl sıkıntı; kâr marjlarının düşmesi, vadelerin uzaması büyük bir risk oluşturmaktadır. Bu bakımdan bu saydıklarımız sektörü sıkıntıya sokmaktadır.Fakat her ne kadar sıkıntılar olsa da, 2013 güzel bir olacak.”

Hedefleriniz nelerdir?
“Hedeflerimiz konusunda ileriye yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Kıraç’taki tesislerimizde Lotus Plastik olarak Yaprak markamız ile hortum ihracatı yapıyoruz. Buradaki işlerimiz iyi bir seyir izlemekte.  Ayrıca Kıraç’taki yerimiz 6500 metrekare alan üzerine kurulu. Buna ilave depo olarak da ayrıca 6500 metrekare’lik bir yerimiz mevcut.”

İhracat konusunda neler yapıyorsunuz?
“Şu anda ağırlığımızı ihracata yönelttik.  Bu alanda; Irak, Umman, Cezayir, Libya, Bulgaristan, Arnavutluk’a hâlihazırda ihracatlarımız mevcut. Bunlara yeni ilaveler de zamanla eklenecektir.”

Toparlamak gerekirse son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?
“Ortadoğu’da savaşlar durduğu anda Türkiye’nin Ortadoğu’ya olan ihracatını hiçbir güç engelleyemeyecektir. Büyüme yolunda yurtdışında yapılan fuarlara katılıyoruz. Irak ve Libya’da yapılan fuarlarda yer aldık.  Mart’ta Cezayir’de yapılacak fuarda yer alacağız. Bu fuarlarda yeni işbirliklerimizde oluyor. Gülal Hırdavat olarak 2013’ten ihracat konusunda umutluyuz.”

Latest Posts

spot_img
spot_img
spot_img

KAÇIRMAYIN

HABERDAR OLUN

Nalbur sektöründen en son haberler e-postanıza gelsin.