“20V Serisininin Tüm Ürünlerini Türkiye’ye Getirmek İstiyoruz”

Elektrikli El Aletleri sektöründe İngco markasının ithalatını gerçekleştirerek pazara sunan Onon Hırdavat San. Tic. Ltd. Şti. pandemi sürecinden olumsuz etkilenen firmalardan biri.  Pandeminin negatif etkisiyle yurt dışı tedariki düşüren Onon Hırdavat mevcut portföyü ile uzun vadeli planlar yaparak faaliyetlerini sürdürüyor.

 

İnsaların hayatını ve kullanımını kolaylaştıran pratik ve ergonomik şarjlı ürünlerin tüketimi gün geçtikçe arttığını belirten Onon Hırdavat Kurucusu Nevzat Müjdeci, bu doğrultuda çalışmalarını devam ettirdikleri ve tüm ürünleri tek batarya ile çalıştıran 20V serisininin tüm ürünlerini Türkiye’ye getirmek için çalıştıklarını söylüyor. NalburTeknik  Dergisi olarak dergimizin Mart sayısına konuk ettiğimiz Nevzat Müjdeci ile bu süreçte yaptıkları çalışmalar hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik.

Firma olarak pandemi sürecindeki çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

 

Pandemi süreci maalesef özel hayatımızı ve iş yapma biçimimizi tamamen değiştirdi ve ilk başlarda aksiyon almak yerine bekleyip görmeyi tercih ettik. Ancak süreç çok uzun sürdü ve hala devam etmektedir.

Müşteri ziyaretlerini adeta yapamadık. Fiziki müşteri ziyaretleri yerine sosyal medya ve telefon, mesaj, e-mail gibi iletişim kanallarını kullanmaya başladık ve halen bu yöntemleri kullanmaya devam ediyoruz.  Maalesef yurtdışından istediğimiz miktarda ve zamanda yeterince ürün tedarik edemediğimizden ve satışlarımızı arttırmaya yönelik ilave aksiyonlar almaya gerek kalmadığından bu şekilde çalışmamızı sürdürmeye devam ediyoruz.

 

Son dönemde dünya çapında yaşanan sosyal ve ekonomik gelişmeler paralelinde değerlendirecek olursanız, yaşanan süreç firma olarak sizi nasıl etkiledi? Yaşanan sürecin sektöre ve dolayısıyla size yansımaları hakkında neler söylersiniz?

 

Pandemi öncesi 2020 yılı bütçe ve hedeflerimiz paralelinde planlamalarımızı ve yurt dışı siparişlerimizi hazırladık ve yurt dışı tedarikçimize ilettik. Ancak 2020 yılının ilk aylarında baş gösteren yoğun pandemi durumu, maalesef her firma gibi bizi de çok endişelendirdi ve önlem almaya teşvik etti. Ve en kolay olan önlem, siparişlerimizi gözden geçirmek ve sipariş miktarlarımızı azaltmak oldu.

 

Siparişlerimizi azaltmak için ise 2 nedenimiz vardı:

 

  1. Pandemi nedeniyle tüketim ve bu paralelde satışlarda düşüş olacaktı.

 

  1. Satışlar azalması nedeniyle tedarikçimiz siparişlerimizi daha hızlı sevk edecekti ve nitekim Ocak – Şubat – Mart siparişlerimiz tam tahmin ettiğimiz gibi hızlı bize ulaşmış oldu. Ancak sonraki tüm siparişlerimizde gecikmeler oldu ve maalesef çoğu zaman ve birçok üründe müşteri siparişlerimizi karşılayamadık. Çünkü beklenen tüketim azalması olmadı aksine önceki yıla göre satışlarımız arttı ve yurt dışına verdiğimiz siparişlerimiz maalesef ortalama 3 ayda ancak sevk oldu. Bu da 2020 yılında tüm programımızı değiştirdi ve maalesef sıkıntılarımız sadece bunlarla kalmadı. Bunlara ek olarak tüm dünyada emtia fiyatları döviz bazlı arttı gemi taşıma fiyatlarında %100 den fazla arttı. Gemi bulmak mesele haline geldi. Bunlara ek olarak bilindiği gibi döviz kurları aşırı arttı. Bütün bu olumsuzluklar üst üste gelince çok istikrasız ve adeta işler yoldan çıkmışçasına 2020 yılını geçirmiş olduk. Ancak emtia fiyatları dünyada artmaya devam ediyor ve kurlardaki istikrarsızlık yine büyük soru işaretleri ile gizemini koruyor ve 2021 yılı da istikrarsız bir yıl olacak gibi görünüyor.

 

Bu süreçte firma olarak çalışmalarınızı daha çok hangi alanda (Ar-Ge, inovasyon, pazarlama, üretim vb.) yoğunlaştırdınız?

 

İnsaların hayatını ve kullanımını kolaylaştıran pratik ve ergonomik şarjlı ürünlerin tüketimi gün geçtikçe artıyor ve artmaya devam edecektir.

Biz de bu doğrultuda çalışmalarımızı devam ettiriyoruz ve bilindiği gibi bataryaların maliyeti ve fiyatları çok yüksek. Bu nedenle tüketicinin daha az para vererek en uygun maliyetle ürüne sahip olması için tüm ürünlerin tek batarya ile çalışması için tüm ürünlerimiz tek batarya ile çalıştıran 20V serisininin tüm ürünlerini Türkiye’ye getirmek istiyoruz.

 

Bu dönemde en çok talep gören ürününüz hangisi? Ürün özellikleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

 

  1. Şarjlı ve kömürsüz güçlü vidalama somun sökme gibi ürünlerimiz çok talep görüyor.
  2. Havalı boya tabancalarımız çok hızlı satılıyor.
  3. Taşlama ürünlerimiz çok talep görüyor.

 

Yaşanan süreç ve sonrası ile ilgili sektörel değerlendirmelerinizi alabilir miyiz?

Yaşanan bu olumsuz süreç bizi daha cesur ve planlı çalışmaya itti. Günün sıkıntıları ile uğraşmak yerine daha uzun vadeli planlar yapmaya çalıştık ve biz bundan sonra bu düşünce ile hareket etmeyi planlıyoruz.