Yenilikçilik, Beybi Markasını Farklı Kılan En Temel Özellik

İş güvenliği ekipmanlarının olmazsa olmazı eldiven sektörünün öncüsü Beybi,  geniş ürün yelpazesi ve ürün kalitesi ile Türkiye’nin bir numarası olma hedefiyle yoluna emin adımlarla devam ediyor.

Çeşitli sektörlerde kullanılmak spesifik eldivenler üretilecek yeni iki hattın montajına başlayan Beybi, 2018 yılında kurduğu Ar-Ge merkezi ile yeni ürün geliştirme süreçlerine devam ederek farklı alanlar için birçok proje ortaya koyuyor. Yenilikçiliğin, Beybi markasını farklı ve heyecan verici yapan en temel özellik olduğunu, bu nedenle Ar-Ge’ye büyük önem verdiklerini ve sürekli yatırım yaptıklarını belirten Beybi İş Güvenliği Satış Müdürü Cengiz Yaylalı, dosya konumuz kapsamında dergimizin konuğu olarak Beybi’nin son dönem faaliyetleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Firmanızın son dönem faaliyetleri ile ilgili kısaca bilgi verir misiniz?

Firmamız her zaman olduğu gibi eldiven piyasasının ihtiyaçlarına en üst seviyede cevap vermekte.  30.000 m2 kapalı alan olan Kestel Fabrikamızın 8.000 m2’lik bölümünde, spesifik eldivenler üreteceğimiz yeni 2 hattın montajına başlanmıştır. Eklenen yeni hatlar ve çoğaltılan ürün çeşidi ile yine Türkiye’mizin bir numarası olma yolunda daha sağlam ve emin adımlarla ilerleyeceğiz.

İnovasyon ve Ar-Ge alanlarında çalışmalarınızdan bahseder misiniz? 2019 yılında sektöre yeni ürün veya ürünler sundunuz mu?

Ürün ve süreç geliştirme faaliyetlerinde sektöründe öncü olmayı, katma değeri yüksek, ithal ikamesi ürünler geliştirerek ülke ekonomisine katkı sağlamayı misyon edinen Beybi, yetkin personelleri bir araya getirerek AR-GE merkezi kurulum çalışmalarına 2018 yılında başlamıştır. Beybi Ar-Ge Merkezi, 5746 sayılı Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerinin Desteklenmesine ilişkin kanun kapsamında T.C.  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanarak 23.10.2018 tarihi itibariyle tescil edilmiştir. Giriş ve çıkışları kart okuma sistemiyle kontrol edilmekte olan Ar-Ge Merkezi, 118 m2 ofis alanı, 320 m2 laboratuvar, test, prototip, atölyesi vb. bölümleri olmak üzere toplam 438 m2 alana sahiptir. Ar-Ge merkezinde 20 tam zamanlı araştırmacı çalışmaktadır.

Eldiven alanında ilk ve tek Ar-Ge merkezi

Türkiye’de eldiven alanında ilk ve tek Ar-Ge merkezine sahip olan Beybi, sektöründe birçok proje gerçekleştirmektedir. Proje konuları iş güvenliği eldivenleri ile ilgili olup, farklı alanlar için de birçok projeler geliştirilmektedir.

Yenilikçilik, Beybi markasını farklı ve heyecan verici yapan en temel özelliktir. Bu nedenle Ar-Ge, büyük önem verilen ve sürekli yatırım yapılan alanlardan biridir.

Beybi, ürettiği eldivenlerin uluslararası standartlara uygunluğunu sağlamak amacıyla, TS EN ISO 17025 standardına göre Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından akredite edilmiş Kalite Kontrol Laboratuvarında yılda yaklaşık 10.000 test gerçekleştirmektedir.

Beybi Ar-Ge misyonuna uygun olarak, üretim süreçlerinde, sektöründe çok kullanılan ve insan sağlığına zararlı olan Silikon ve DMF ( Dimetilformamid ) gibi kimyasalları kullanmadığını, test raporları ile kanıtlamıştır.

Çevre politikası ve sürdürülebilirlik yaklaşımınız ile birlikte sosyal sorumluluk projelerinizle ilgili bilgi verir misiniz?

Beybi olarak amacımız; gelecek nesillere temiz, sağlıklı bir çevre bırakmaktır. Bu amaçla çevre ilkelerini benimsemekteyiz; sektörümüz için çevre ile ilgili oluşturulan tüm yasal mevzuat ve diğer yükümlülüklere uyuyoruz.

Çevre Yönetim Sistemi oluşturarak tüm gerekliliklerini yerine mutlaka getiriyoruz.

Tesislerimizden kaynaklanan atıkları kaynağında azaltmaya çalışmak ve mümkün olduğunca geri kazanımını sağlamaya çalışıyoruz ve gelişen teknolojiyi takip edip tesislerimizin verimliliğini en üst seviyede tutarak kayıpları mümkün olduğunda azaltmayı hedefliyoruz. Sürekli iyileştirme çalışmalarımız sonucu doğal kaynak kullanımını minimize düşürüyoruz.

Tüm çalışanlarımızı ve ilişkide olduğumuz tüm şahıs ve şirketleri çevre konusunda bilinçlendirmeler yapıyoruz, çevre ile ilgili eğitimler düzenleyip gerekli duyurularımızı afişlerle gerek şirket içinde gerek sosyal sitelerimizde yayınlıyoruz.Çevre performansımızı sürekli arttırmak ve yeni ürün ile yatırımlarımızda da çevresel etkileri de göz önünde bulunduruyoruz.

2019 yılının ilk yarısı Beybi İş Güvenliği açısından nasıl geçti? Sektör açısından önümüzdeki dönemden beklentileriniz neler?   

Mayıs 2018 den itibaren başlayan kur artışı elbette ki sektörümüzü negatif olarak etkiledi. Özellikle de İnşaat sektöründe ani duruş ve ödeme aksamalarının 2018 ikinci yarısı ve 2019 ilk yarısında sektörü bunalttığını gözlemliyoruz. 2019 İkinci yarı ile birlikte tünelin sonunda ışığın görüneceğini ve mevcut şartlarda kullanıcı sektörlerinde ve Hırdavat ve Nalburiye sektöründe de yeniden bir canlanma başlayacağını bekliyoruz.