07 Şubat 23 Salı 23:29
Salı, Şubat 7, 2023
spot_img

EN YENİ

“Uluslararası ve Yerel Lokasyonda Süreci Kayıpsız ve Büyüyerek Geçiriyoruz”

Aşındırıcı sektörünün önde gelen firmalarından Mirka, pandemi sürecinde de çalışmalarına aralıksız devam etti. Ev-ofis çalışmanın ve dijital ağ üzerinden etkileşimde bulunmanın kendileri için alışılagelmiş bir çalışma sitili olduğunu belirten Mirka Türkiye Ülke Müdürü Ali Seherler, müşteri ve bayileri ile birlikte bu sürece hızla adapte olduklarını söyledi.

Yaşanan sürecin bütün sektörleri etkilediğini fakat kırılgan bir firma olmadıklarından dolayı bu süreçten de büyüyerek çıktıklarını kaydeden Ali Seherler, krizin olası etkilerine karşı firma olarak hazırlıklı olduklarını söyledi. Birbirinden farklı birçok sektöre ürün tedariki sağlamalarının kendileri için önemli bir avantaj olduğunu belirten Ali Seherler ile pandemi sürecinde yaptıkları çalışmalar ve sektörün gidişatı üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Firma olarak pandemi sürecindeki çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Pandemi sürecinin etkilemediği sektör yok sanırım. Mirka, kırılgan bir firma olmadığı için bu süreci de büyüyerek kapatıyor. Biz gerek uluslararası gerek yerel olarak bu süreci hasarsız atlattık diyebiliriz. Salgının başlangıcından itibaren önceliğimiz her zamanki gibi çalışanlarımızın sağlığıydı. İkinci konumuz ise işleyişimizde ve iş ilişkilerimizde sıkıntıya düşebilecek partilere yardımcı olmaktı. Bu bağlamda firmamız dahilinde gerekli eğitimler verildi. Hiçbir bayimize yara aldırmadan bu süreci olumlu sürdürüyoruz.

İç işleyişimizde ise, dijitalizasyon sürecinde önde giden bir organizasyon olarak hızla adapte olduk. Ev-ofis çalışmak ya da dijital ağ üzerinden etkileşimde bulunmak bizim alışılagelmiş çalışma sitilimizdi. Açıkçası müşterilerimizin bir kısmının da bizlere katılabiliyor olması gereksiz zaman israfını ortadan kaldırdı.

Gerek geleneksel müşterilerimiz gerekse gerekli otoritelerle irtibatımızdan dolayı ofisimizi hiç kapatmadık. Devletin koyduğu yasaklar hariç Sağlık Bakanlığının önermiş olduğu tüm kurallara uyarak sürekli sahada olduk.

Finlandiya’da üretim yapan fabrikalarımız ise tüm gerekli önlem ve tedbirler alınarak çalışmaya devam etti. Biz bu dönemde malzeme akışında hiçbir sıkıntı yaşamadan müşterilerimizin ihtiyaçlarına her zaman olduğu gibi anında cevap verdik.

Bizi bu kararları alıp uygulamaya iten ise bayilerimizin de bu şekilde çalışmaya devam etmesiydi. Özetle biz büyük bir bütünün parçalarıyız onlar sahada iken sahada, evde iken evde olduk. Bundan sonra da tüm konularda olduğu gibi beraber olmaya devam edeceğiz.

Mirka olarak, işimizi geliştirecek en büyük etkenin “bayilerimiz” olduğunun farkındayız. Dolayısı ile ana firma olarak gerekli yerlerde gücümüzü kullanıp daima bayilerimize destek veriyoruz. Sektör tecrübelerini incelediğimizde bayilerimizin bizimle yol yürümekten ve gelişmekten memnun olduklarını görüyoruz. On senelik projeksiyonumuzda Mirka’nın bayilerinin Türkiye’nin en güçlü aşındırıcı sektörü bayileri olacağını şimdiden söyleyebiliriz. Bayilerimiz yıllık ortalamada % 40’lara varan büyümeler gerçekleştiriyorlar. Sektör analizlerimizde bu tarz büyüme yaşayan rakip bayilerinin ana firmadan almadan verdiklerini ve karlılıklarının eridiğini görüyoruz. Bizim Mirka olarak anlık heyecanlarımız yok ömürlük heyecanlarımız var. Bir iş kolunda, sektör ve beraber büyüme sürdürülebilir ise biz kesinlikle oradayız ve bayilerimiz ile beraberiz.

Son dönemde dünya çapında yaşanan sosyal ve ekonomik gelişmeler paralelinde değerlendirecek olursanız, yaşanan süreç firma olarak sizi nasıl etkiledi? Yaşanan sürecin sektöre ve dolayısıyla size yansımaları hakkında neler söylersiniz?

 Pandemi sürecinin dünya üzerindeki tüm sektörlere etkileri oldu. Maalesef bunların büyük çoğunluğu ise olumsuz etkilerdi. Kriz, iş yapma modellerinden yaşam şekillerine kadar pek çok alanda yeniden yapılandırma süreçlerine gidilmesini gerektiriyor. Her ülke kendi ekonomik göstergelerine ve mevcut ekonomik güçlerine göre kriz dönemini en zararsız şekilde atlatmak için önlemlerini aldı. Teselli eder mi bilmiyorum ama azdan az, çoktan çok gidecek bir dönem yaşıyoruz.

İnsan yaşamı anlamında Mirka bilimsel çalışan bir firma olarak daima bilinçlenmeden faydalanmaktadır. Örneğin koah hastalığı gibi hastalıkları olanların koranavirüsten en büyük hasarı almaları maalesef daha olası. Bizim ürünlerimiz ise tozsuz zımparalama ile beraber bu hastalıklardan uzak tuttuğu için aslında aydınlanan nihai tüketiciler artık bizi çok daha fazla tercih edecektir. Bir saptama yapar isek koranavirüs farkındalığı ile sigarayı bırakan bir nihai tüketici mutlaka bizim müşterimiz olacaktır. Henüz değilse tabiki…

Krizin ekonomi üzerinde etkileri gelecek yıllarda da devam edebilir lakin biz hazırız. Bu krizin ortasındayız lakin ileride gelebilecek krizlere de Allah koruduğu müddetçe hazırız.

Mirka, Türkiye’de ve uluslararası alanda Oto-tamir, Ahşap, Marin, İnşaat ve Dekarasyon, Araç Üretimi, Ulaşım ve Endüstri gibi birbirinden farklı sektörlere ürün tedariki sağlamakta. Talebin bu kadar farklı alanlarda çeşitlenmiş olması bizi kırılganlıktan koruyor. Herhangi bir sektörde yaşanan daralmayı diğer sektörlere yoğunlaşarak dengeleyebiliyoruz. Mirka Türkiye olarak aldığımız önlemler ve kriz öncesi yapmış olduğumuz çalışmaların meyvesi olarak bu dönemi mevcut hedeflerimizin üstünde gerçekleştiriyoruz. Kriz olmasaydı daha da iyi sonuçlar alabilecektik. Gelecekten daha da umutluyuz.

Ülkemizin hedefinin ihracatta büyümek olması ve ithalatı zorlaştıracak şekilde döviz kurunun düşmesinin sağlanmayacak olması, önümüzdeki on yıllarda her mahalleden ihracatçılar çıkacaktır. Bunlarla birlikte ihracat sadece döviz kuru üzerinden rekabet edilecek bir konu değildir. Dolayısıyla dışarıya satılacak üretim; en iyi zımparayı, en iyi boyayı, en iyi işçiliği, en faydalı modeli ve en iyi inovasyonu barındırmak zorunda. Bir ürün uluslararası pazarda olacak ise dünyanın en iyisi olmak zorunda. Biz dünyanın en iyi fındığını üretmesek, en iyi incirini, en iyi Antep fıstığını üretmeseydik bugün satılmıyor olacaktı. Çok iyi üretim yapan otomotiv fabrikalarımız var, çoğu da müşterimiz, eğer iyi üretim yapmıyor olsaydık fabrikalar taleplerini diğer ülkelere kaydırırlardı. Bize düşen bu bağlamda üreticilerin elini güçlendirmek; onları zımparalama süreçlerinde dünya standartlarının üzerine taşımak. Açıkçası bu yüzden Türkiye’de ve dünyada Mirka olarak hızla büyümeye devam ediyoruz.

Dünya ekonomisi koranavirüs sürecinde bu kadar yavaşladı ve bunun sebebi sadece koranavirüs ise salgından sonra çok daha büyük büyümelere ulaşılabilir. koranavirüsün en büyük kazancı dijitalizasyonun önemini musibetle de olsa insanlara öğretmiş olmasıdır.

Bu süreçte firma olarak çalışmalarınızı daha çok hangi alanda yoğunlaştırdınız?

 Fiziksel mesafeli çalışma yaptığımız dönemlerde müşterilerimize dijital ortamda destek vermeye devam ettik. Online eğitim ve seminerler düzenleyerek kısıtlamanın olduğu günleri hem kendimiz hem de değerli müşterilerimiz için fayda sağladık. Bizde onlardan bolca öğrendik. Uluslararası olarak ürün tedariki konusunda hiçbir sıkıntı yaşamadık, dolayısıyla lokal olarak tüm bayilerimize ürün tedarikimiz devam etti.

Dinamik bir firma olduğumuz için krizin getirdiği fırsatları değerlendirdik. Marin sektöründe tatilin ve kişisel kullanımın artacağını öngörerek gerekli adımları attık. Buradaki bayilerimizi hızlandırdık. Bunun dışında ev halkına hitap eden kendin yap sektörünün artacağını fark ettik ve bu alandaki bayilerimizi motive ettik. Krizin maalesef en büyük etkisi Oto Tamir sektöründe olmuştur. Servislerde bazı zincirlerde yaklaşık %60’lık daralma yaşanmıştır. Burada da her ne kadar işler azalsa da maliyet baskısı ve verimlilikten ötürü her geçen gün daha çok Mirka çözümleri tercih edilmektedir.

Yaşanan süreç ve sonrası ile ilgili sektörel değerlendirmelerinizi alabilir miyiz?

Son dönemde söylenen bir “klişede” hiçbir şey eskisi gibi olmayacak sözleri sürekli tekrar ediliyor. Biz Mirka olarak bu söyleme katkıda bulunuyoruz. Mirka ile hiçbir şey eskisi gibi olmuyor zaten. Gerek 2000 yılında keşfettiğimiz sıfır toz ile zımparalama sağlayan net teknolojisi ve gerekse bu yıl iyice yaygınlaşmaya bağlayan Iridium ve Novastar ile sektörü şekillendirmeye devam ediyoruz. Hiçbir ürün pazara fayda sağlamadan sürdürülebilir büyüme sağlayamaz. Ürün adet satışlarında büyümemizde hiçbir zaman çift hanelerin altında kalmadık. Ürünümüzün faydalı olduğunu ve alan firmaların kesinlikle tekrar sipariş çektiğini gururla tecrübe ediyoruz.

Dijital satış kanallarının daha çok gelişeceği nihai kurumsal tüketicilerin dahi internet üzerinden sipariş vereceği dönemler çok yakında gelecektir. Pandemi bunu çok öne çekti diyebiliriz. Son dönemde çokça internetten satış yapan bayi talepleri geliyor. Başarılı olduklarını da görmekteyiz.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Her şeyden önce tüm bayilerimizin tüm müşterilerimizin tüm rakiplerimizin sağlıklı günlere kavuşmasını diliyorum. Hep beraber paylaştığımız dünyamızı kurallara uyarak daha risksiz hale getirebiliriz. Burada lütfen tedbiri elden bırakmayalım.

Son olarak ülkemiz ekonomisine katkı sağlayacak ikinci el teknolojik aletleri sıfırı ile aynı hale getirecek yeni bir teknoliji icat ettik. Bu heyecanı sizlerle paylaşmak isteriz.

Yeni çözümümüz Mirka Remint™ piyasaya sunuldu. Remint çizik ekranlı akıllı cihazları yenilemenin hızlı ve kolay bir yolu. Bu çözüm kimyasal olarak sertleştirilmiş cam üzerindeki düzgün parlaklığı geri kazandırıyor ve çok kısa bir sürede cihazınızın yeni bir görünüm elde etmesini sağlıyor. Tamamen güvenli, düşük maliyetli ve sürdürülebilir bir çözüm sayesinde cihazları veya cihaz ekranlarını değiştirme ihtiyacını azaltan Remint, akıllı telefon yenileme pazarı ve kullanılmış cihazların satışı konusunda gerçek bir fark yaratacaktır. Özellikle son dönemde bu pazara yönelik yeni devlet düzenlemeleri ve mevzuat değişikliği bu ürünlerde büyük pazar gelişimi sağlayacaktır.

Latest Posts

spot_img
spot_img

KAÇIRMAYIN

HABERDAR OLUN

Nalbur sektöründen en son haberler e-postanıza gelsin.