Semak Makina ‘Güveniniz Gücümüzdür’

ufuk beyGüveniniz gücümüzdür’ sloganı ile 66 yıldır orman, bahçe ve tarım sektöründe lider firmalar arasında varlığını koruyan Semak Makina, dünyada adını duyurmuş 30 markanın temsilciliğini yaparak, 800’ü aşkın bayisi ile yükselerek ilerlemeye devam ediyor.  Semak Makina A.Ş Satış ve Pazarlama Müdürü Ufuk İlgin ile Semak Makina’nın dünü, bugünü, başarıları, hizmet politikaları ile ilgili geniş bir söyleşi gerçekleştirdik.  Keyifli okumalar. 

Firmanız hakkında ve faaliyet gösterdiği alanlarla ilgili bilgi verir misiniz?

Firmamız 40 yılı aşkın süredir, Tarım, Orman ve Bahçe makinelerini yurt dışından ithal edip Türkiye genelinde satış ve dağıtımını gerçekleştirmektedir.

bahçe ve tarım makineleri ile birlikte yine bu alanda kullanılmakta olan, örneğin küçük bahçe aletleri, sulama ürünleri, jeneratör gibi diğer ürün gruplarında da faaliyet göstermekteyiz.

Semak Makina’ nın temelleri ilk olarak 1949 yılında Tahtakale’ de, şahıs firması olarak atılmıştır.  Başlarda hırdavat ve nalburiye sektöründe faaliyet gösteren firmamız, 1970‘lerin başında Oleo-Mac ile tanışıp, bahçe –tarım sektöründe çalışmaya başlamıştır. Kuruluştan sonra 3’üncü nesili temsil eden ve halen firma yönetiminde bulunan Süleyman ve Selim Keleş kardeşlerin, 1990’ lı yıllarda yönetimi alması ile firmamızın büyüme ivmesi hızla artmaya başlamıştır.  Günümüzde, Semak Makina olarak, Gebze’ de bulunan merkez binamızda, 13 bin metrekare açık, 7 bin 500 metrekare kapalı alan ve 75 personeli ile yenilikçi, kazan kazan anlayışı ile hareket eden ve başarılarımızın ülkemizin başarısı olduğu zihniyetini taşıyan yapımızla, hizmet vermeye devam ediyoruz.

Türkiye’nin 7 bölgesinde yaklaşık 800 Yetkili Bayisi ile tüketicisine hizmet veren Semak, 2 bin’den fazla ana kalemin yer aldığı ürün gamıyla geniş bir pazara hitap etmektedir. Amatör, hobi, yarı profesyonel ve profesyonel olmak üzere; ormancılık, tarım, bahçe makine ve donanımları konusunda neredeyse tüketicilerin tüm ihtiyaçlarına cevap verebilmektedir.

Semak Makina bünyesinde 30’a yakın marka temsilciliği yapıyorsunuz. Bu markaları seçerken özellikle tercih sebepleriniz neler oluyor?  

Dünyada önde gelen 30 markanın temsilciliğini yapmaktayız. Semak Makina Ticaret ve Sanayi A.Ş. başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere, toplam 13 ülkeden gerçekleştirdiği ithalat ile alanında dünyada önde gelen 30 markayı Türkiye’de temsil etmektedir. 1970 yılından beri İtalyan menşeli Oleo-Mac (EMAK), 1997 yılından beri Kanada menşeli Oregon (BLOUNT), 1998 yılından beri İsviçre menşeli Felco markalarının Türkiye’deki yetkili ve tek distribütörü olan Semak, başarı ile temsil ettiği markaların Avrupa satıcıları ciro sıralamasında ilk sıralarda yer almaktadır. Bu markaları seçerken  ürün kalitesine  ve hizmete önem veren kendi ülkesinde ve dünyada marka olmuş güvenilir ve kendini geliştiren güçlü firmalar olmasına önem veriyoruz. Temsilcisi olduğumuz orman ve bahçe makinaları konusunda faaliyet gösteren İtalyan Oleo-Mac firması 4 üretim tesisi, 9 ticari şubesi ve 135 distribütörü ile dünya devleri arasındadır. Zincir, kılavuz ve ekipmanları konusunda faaliyet gösteren Kanada merkezli Oregon (BLOUNT ) firması da toplam 12 üretim tesisi ve ticari şubesi ile dünyada sektördeki üreticilere bile kendi ürünlerini pazarlama konusunda lider firmadır.

Budama makası ve el testereleri konusunda faaliyet gösteren İsviçre merkezli Felco firması 3 üretim tesisi ile ürün kalitesi ve müşteri odaklı stratejileri konusunda tüm dünyada bu alanda devler arasına girmiş önemli bir firmadır.

Tabii ki bu markaların temsilciliklerini almak söylendiği kadar kolay olmuyor. Bu firmalar temsilcilik verdikleri firmalarda da en az kendileri kadar kalite ve hizmet anlayışı olan, teknolojik alt yapıya sahip olup kendi ülkesinde söz sahibi olan güvenilir ve güçlü firmaları tercih ediyorlar. 

DSC_0073İthal ettiğiniz ürünlerin Türkiye koşullarına uygunluğunu nasıl belirliyorsunuz?

Temel ürünlerimizde, genellikle ülkemize benzer mevsim, toprak ve doğaya sahip ülkelerde çalışmış ve kendini ispat etmiş ürünleri tercih ediyoruz. Temsilcisi olduğumuz firmaların tamamı ciddi Ar-Ge departmanlarına sahiptir.  Bu firmalara Türkiye koşullarına uygun ürün geliştirmeleri adına toprak, iklim yapısıyla ilgili kendilerine bilgi aktarıyoruz.  Ayrıca son tüketicinin beklentilerini sahadan alıyoruz ve üreticiler ile paylaşarak ürünlerin Türkiye şartlarına uygun olması için geliştirmesini sağlıyoruz. 

Yeni çalışmaya başlayacağımız firmalarda ise ithalatı gerçekleştirmeden önce, Türkiye’ye getirmiş olduğumuz örnek ürünleri, olabilecek en ağır şartlarda çalıştırıp, denemeye tabi tutuyoruz. Uzun süreçli deneme sonrasında başarılı olan ürünleri seçiyoruz. Yine bu aşamada üretici firmanın yedek parça anlayışı, gücü ve finansal yapısını da değerlendirip, ürünlerin Türkiye’ye ithalatını gerçekleştiriyoruz.  

Ormancılık, Tarım ve Bahçe Malzemeleri sektöründe ki tüketici ihtiyaçlarını nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu ihtiyaç ve taleplere firma olarak nasıl destek veriyorsunuz?

Son kullanıcıların Sosyal Medya veya Web sayfamızdan gönderdikleri ayrıca bayilerimizin aynı yolla veya direk olarak bize ilettikleri tüm önerileri değerlendiriyoruz. Bizim için değerli olan her türlü talebi dikkate alarak araştırmalar yapıyor ve ürün gamımızı yeniliyoruz.

Ayrıca tecrübeli satış ekibimiz sahada tespit ettikleri her türlü bilgiyi bize raporlar. Gerektiği durumlarda müşterilerimize ürünlerimizle ilgili bilgilendirme amaçlı görüşmeler ve tanıtımlar yaparız.

Kısacası Müşteri odaklıyız. Müşterinin söylemleri ve istekleri bizim için oldukça önemlidir.

Satış ve pazarlama stratejileriniz nelerdir? Son kullanıcının satın alma tercihlerini etkileyen sebepler nelerdir?

Sektörün yön veren lider firmasıyız.  Lider koltuğunda oturmanın çok zor olduğunu bilincindeyiz ve bu konuda ne gerekiyorsa yapıyoruz. 

Stratejilerimiz hep daha iyi nasıl yaparız sorusuna cevap verecek şekilde oluşturuluyor.

Bunları yaparken masa başında karar vermiyoruz, sahanın sesine dikkat ediyoruz. Son tüketici için satın alma kararını verirken en önemli unsurun aldığı ürünün  güvenilir firma ve marka olması diye düşünüyorum. Bu konuda Semak birkaç adım ilerde. Bizim Sloganımız bile” Güveniniz Gücümüzdür” . Güven vermek bizim işimiz. Sattığımız her ürünün arkasındayız. Bizi farklı kılanda bu zaten. Ayrıca ürün kalitesi müşteri açısından çok önemli. Biz temsilcisi olduğumuz firmaları seçerken bunu unutmuyoruz. Ürün yelpazesinin geniş olması da önemli. Müşteri faaliyet alnımızla ilgili tüm ihtiyaçlarını Semak bayisinden karşılayabilmeli. Biz bu konuda da iddialıyız. Sektördeki en geniş ürün yelpazesine sahip firma Semak’ tır. 

Bunun dışında marka bilinirliliğini de unutmamak gerekir.  Ürün yelpazesi 

içinde arama motorlarında en fazla aranan markalar bizim markalarımız.

Tabi ki en önemli unsurlardan biri de yaygın servis ağımız ve uygun fiyatlı geniş yedek parça alternatiflerimizdir.

Geniş yedek parça stoğunuz ile hem markalarınıza hem de piyasada bulunan diğer markalara hizmet sunuyorsunuz. Semak Makina’nın yedek parça faaliyeti ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Firmamız, pazara sunduğu ürünlere ilişkin geniş aksesuar ve yedek parça stoğu ile dünyadaki sayılı örneklerdendir. 

Yeni  ürün getirecek olduğumuzda veya eski çalıştığımız fabrikaların yeni ürünleri ile ilgili çalışma yaptığımızda, öncelikli olarak yedek parça durumunu ve stoğunu araştırıyoruz. Teknik ürünler satmamız ve ne kadar kaliteli olursa olsun bir arıza olasılığı olması nedeni ile yedek parça durumu bizim için her şeyden önemli gelmektedir. Yurt dışına yeni bir ürün ile ilgili sipariş yapıldığında, aynı sipariş ile birlikte her zaman yedek parçalarını da getirtiyoruz.  Bu geniş yedek parça ve 300’ün üzerinde bulunan yetkili servisimiz ile müşteri memnuniyetini sağlamak, bizim için her şeyden önce gelmektedir.  Temsilcisi olduğu markaların yanı sıra; aynı gruplar dahilinde pazarda var olan diğer marka ürünlerin aksesuar ve yedek parçaları konusunda da eşsiz çeşitlilikte verdiğimiz hizmetle, yedek parça konusunda piyasada oldukça iddialıyız. Bu konu tamamen müşteri odaklı ve müşteri memnuniyeti üzerine kurulu stratejilerimizden kaynaklı bir durumdur. 

DSC_0095Semak Makina olarak bayilik çalışmalarınızdan bahsedersek, bayilere ne gibi avantajlar sunuyorsunuz? 

Öncelikle Semak  hep bana diyen bir firma anlayışında değildir. 

 Kazan kazandır mantığıyla hareket ediyoruz. Tüm çalışma şekillerimiz çok şeffaftır. Biz hem son kullanıcıya hem yetkili satıcılarımıza kazandırmaya çalışan adil sistemler ile çalışıyoruz.  Ve en önemlisi sattığımız ürünün arkasında durmamızdır.  Bayilerimiz bize güveniyor. Biz de onlara. Türkiye’nin hemen her noktasında servisimiz var. Yedek parça konusunda eksiksiz bir ürün gamına sahibiz. Bunlar bayilere sağladığımız en önemli avantajlardır. Ayrıca marka bilinirliğimiz ve kaliteli hizmet anlayışımız son tüketicinin bizi tercih etmesine neden oluyor. En geniş ürün yelpazesi, en kaliteli ürün ve hizmet, en yaygın servis, en fazla yedek parça alternatifleri, en çok güven veren  firma, en aranılan marka, bayileri ile empati kurmakta en başarılı, en tecrübeli  personele sahip. Sanırım bunlar bayilere sağladığımız en önemli avantajlar.

Ormancılık, Tarım ve Bahçe Malzemeleri satış sonrası hizmet faaliyetlerinizden bahseder misiniz? 

Konuşmamızın başından beri servis ve hizmetlerimizden bahsediyoruz. 

Semak; bayileri kanalıyla tüketiciyle buluşturduğu ürünlerin satış sonrası hizmetlerini Türkiye genelinde en uç noktalara kadar yayılan 300’den fazla Yetkili Servis noktası ile sağlamaktadır. Her alanda olduğu gibi satış sonrası hizmet konusunda da müşteri memnuniyeti ve mutluluğunu esas alan Semak, 2 yıl garanti ile pazara sunduğu ürünlere, ürünün kullanım ömrü boyunca bayi ve servisleri ile birlikte desteğini sürdürmektedir. Kendi bünyesindeki ileri test ve kontrol donanımlarından kurulu “Uzman Merkez Servisi”, Semak’ın ülke genelindeki servis birimlerini desteklemekte ve denetlemektedir. İthal ettiği ürünlerin Türkiye koşullarına uygunluğunun en üst düzeyde sağlanması amacıyla kurduğu “Ürün Geliştirme Birimi” ile; bayi ve servislerden gelen geliştirme talepleri doğrultusunda yürüttüğü öncü çalışmalarla sektöründe dikkat çekmektedir.

İnovasyon eve Ar-Ge alanındaki çalışmalarınız nelerdir? 

İnovasyonla ilgili bir tanımlama yapmak istersek;  günümüzün hızla değişen rekabet ortamında ayakta kalabilmek için şirketlerimizin ürünlerini, hizmetlerini ve üretim-işletim yöntemlerini sürekli olarak değiştirmeleri ve yenilemeleri gerekmektedir. Bu değiştirme ve yenileme işlemi “inovasyon” olarak adlandırılır. İnovasyon icat değildir. İcatların sonuçlarından yararlanabilir ancak asıl önemli olan ekonomik getirisi olan, henüz yapılmamış, bilinmeyen bir şeyleri yapmaktır. Bu nedenle de yeni fikirler ve kavramlar önem kazanır.  Einstein’ın dediği gibi “Bugün oluşturduğumuz dünyanın problemleri, bu problemleri oluştururken düşündüğümüz şekilde düşünürsek çözülemezler.” Benim çok sevdiğim bir söz.

İşte bana  göre inovasyon bu mevcut çözümler ve düşünceler değil yeni düşünceler ile hareket edebilme kabiliyetidir.

SAP programını sektörde en verimli ve yenilikçi şekilde kullanarak bayi ağına daha hızlı ve kaliteli hizmet sunmak, bayilerimiz ile çeşitli konularda bilgi alışverişi yapmak veya eğitimler için SEMAK Akademinin kurulması, bayilerimizle yaptığımız beyin fırtınası toplantılarımız, İletişim-Gelecek konulu eğitimlerimiz, profesyonel olarak kurulmuş lojistik birimimiz.  

Bunları düşündükçe sektörde ilkleri yapıyoruz ve bu ilkler bize ekonomik olarak da olumlu yansıyor düşüncesindeyiz. İnovasyon olarak sadece ürünlerdeki geliştirmeler veya yeni ürünlerin yelpazeye girmesini sağlamak önemli değil, aynı zamanda bu ürünlerin satışında yeni sistemleri kullanmak ve personel ile bayilerin bu çerçevede geliştirilmesi önemli bir adımdır.

Ormancılık, Tarım ve Bahçe Malzemeleri sektörünün Türkiye’de ki gelişimi hakkında neler düşünüyorsunuz?

Gelişmiş ülkelerde tarım sanayi ile birlikte büyümüş, karşılıklı uyum içerisine girmiştir. Bu işbirliği sayesinde, ileri teknoloji ürünü olan tarım makinaları tarımın ve çiftçinin hizmetine sunulmuştur. Böylelikle, bir taraftan tarımda verimlilik artırılırken bir taraftan da tarımda çalışanların çalışma şartları iyileştirilmiştir. Ancak gelişmemiş ve bizim gibi hızlı gelişmekte olan ülkelerde çiftçilerin büyük çoğunluğu hala ilkel teknoloji kullanmaya devam etmektedir.

Ülkemizde halen tarım alet ve makinası üreten ve ithal eden kuruluşların büyük ve orta ölçekli olanları çok az sayıda olup, çoğunluğu son derece küçük işletmelerdir.  Dünyamızda yeni gelişen ve her gün kendini yenileyen ileri teknoloji ürünü alet ve makinaların çiftçilerimiz tarafından doğru, yerinde ve ekonomik kullanımı büyük önem arz etmektedir. Bu anlayış sektörün gelişimini ve büyümesini hızlandıracaktır. Devlet tarafından uygulanan desteklemeler ve teşvikler sayesinde ülkemizde üretilen veya yurt dışından getirilen tarımsal alet ve makinaların deneylerinin yapılması ve deney raporu alan makinalara destek vermesi sonucu sektörde gelişmeler sağlanmıştır. Bunların devam etmesi gerektiği düşüncesindeyiz. Ancak bu konuda destek verilmesi gereken ürünler tespit edilirken küçük çiftçilerde unutulmadan kalite ve hizmet standartları uygun olan ürünlere destek verilmesi sağlanmalıdır.

Dünyada olduğu gibi tarım makinaları sektörü Türkiye’ de de hızlı bir şekilde gelişmektedir. Daha alınacak çok yol var. Henüz çiftçimiz tüm makinaları tanımıyor ve kullanmıyor. 

Örneğin Zeytin silkme ve toplama makinası bazı bölgelerimizde henüz tam anlamı ile  tanınmamakta ve kullanılmamaktadır.  Sektörün gelişmesi adına tüketicinin bilinçlendirilmesi önemli bir adım olacaktır.

Bu konuda dernekler, kooperatifler, ziraat odaları, üniversiteler ve bizlerinde işbirliği ile çalışmalar yapabilir diye düşünüyorum.

Sizce sektör açısından yaşanan en büyük problem nedir? Çözüm öneriniz var mı?

İleri teknoloji tarımsal makinelerin kullanılması ile daha verimli tarımsal üretim elde ediliyor artık. Ya da bir başka deyiş ile tarımda verimlilik artışı tamamen teknolojik ürünlerinin kullanımına paralellik arz ediyor. Bu bağlamda çiftçimizin bu makinaları kullanma alışkanlığını arttırmak adına bilinçlendirme çalışmaları ve devlet desteklerinin arttırılması gerektiğini düşünüyoruz.

Tarım Alet ve Makine konusunda büyük ithalatçılarının ve büyük üreticilerin ortak bir ses olması ve ortak aklı kullanması da sektöre çok büyük katkılar sağlayacaktır.

Sektörün doğru bir şekilde büyümesi ancak bu şekilde gerçekleşecektir.

En büyük sorun, ithalatın ve üretimin belli standartlara bağlı kalınarak yapılmasının sağlanmasıdır. Bu durum kaliteyi ve hizmeti yükseltecek, böylece müşterilere doğru ürünler sunulacaktır. Bu sağlandığı takdirde sektörde doğru firmalar ayakta kalacaktır. 

Tarımsal üretim alanlarında kullanılmaya başlayan akıllı tarım aletlerinin kullanımının yaygınlaştırılması gerekmektedir.

Bunun dışında hem ithalatçı hem de üreticiler için geçerli olan bir sıkıntı da döviz kurlarında ki hareketliliğin pazarı olumsuz etkilemesidir.

2014 yılı değerlendirmeleriniz ve 2015 yılı beklenti, hedefleriniz nelerdir?

2014 yılını başarılarla geçiren Semak Makina, 66 yıldır süren heyecanını ve enerjisini 2015’e de taşımaya kararlı.

2014 yılı, sektörümüz için çok olumlu şartların olduğu bir dönem diyemeyiz. Olumsuz iklim koşulları, merdiven altı firmalar tarafından markasız ürünlerin kolayca ülkeye girmesi,  haksız rekabet koşulları (yedek parça getirmeden, servis ağı kurmadan çalışmalar) düşünüldüğünde sektörün ileri gitmek yerine gerilediği bir sezondu. 

Ancak Semak A.Ş. 2014 yılını 2013 yılına göre yüzde 20 büyüyerek tamamlamış ve hedeflerine ulaşmıştır. Bunu yaparken saydığım olumsuz koşullardan etkilenmememizin en büyük sebebi, bayilerimizin ve son kullanıcının bize olan güveni ve uyguladığımız doğru stratejiler olduğunu söyleyebilirim. Semak A.Ş olarak kurumsallaşma yolunda olmakla birlikte amatör ve esnaf ruhumuzu hiçbir zaman kaybetmeden hareket ediyoruz.

2015 yılına daha olumlu bakıyoruz. Bazı olumsuz devam eden şartlara rağmen iklim koşuları daha iyi olması 2015 yılına daha olumlu bakmamıza neden oluyor. Ancak olumsuz şartlarla ilgili konularda satışlarımızın olumsuz etkilenmemesi adına sosyal medyadan veya düzenlediğimiz eğitimlerle son kullanıcılarımızı ve bayilerimizi sürekli bilgilendiriyoruz. 

2015 yılında da hedefimizi yüzde 20 büyüme olarak koyduk. Bunu gerçekleştireceğiz. İlk 5 ayı değerlendirdiğimde doğru yolda olduğumuzu söyleyebilirim.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Sizlerin bizim sektörümüze her sayınızda mutlaka yer vermeniz gerektiğine inanıyorum. Sektörün gelişmesi için bu hareketler önemli.

Mesajlarımızı sizlerin aracılığı ile hem bayilere, hem tüketicilere ulaştırma şansını yakalamış oluruz.