Semak ’ın gücü Ford’un kalitesi ile sektöre hızlı bir giriş yapan Ford El Aletleri

Semak Makina bahçe ve tarım sektöründe dünya lideri markaların Türkiye’deki en iyi temsilcilerinden biri. Bu yıl  Ford El Aletleri’ni de bünyesine katarak sektörün en genç oyuncusu konumuna gelen Semak Makina;  bahçe ve tarım sektöründeki liderliğini el aletleri sektörünede taşıma gayreti ile çalışmalarına hızlı bir şekilde devam ediyor.  Semak Makina Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Keleş ile yaptığımız söyleşide Keleş: “Ford markasında daha ilk sezonumuz olmasına rağmen bayilerimizin tepkileri ve yoğun çalışılması sonucu istediğimiz hedef doğrultusunda ilerliyoruz.” diyerek Ford Elektrikli El Aletleri ile ilgili bilinmeyenleri anlattı.

Semak iş birliği ile Ford Elektrikli el aletleri Türkiye’ye giriş yaptı. Peki bu güçlü iş birliğinin arkasındaki kurumsal yapı hakkında neler söylemek istersiniz?

1949 senesinden beri tarım ve bahçe sektöründe olan Semak Makina Ticaret ve Sanayi A.Ş. başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere, toplam 13 ülkeden gerçekleştirdiği ithalat ile alanında dünyada önde gelen 30 markayı Türkiye’de temsil etmektedir. 2015 senesi içinde, Oleo_Mac, Oregon ve Felco gibi dünya lideri markaları bünyesinde bulunduran firmamız, yine dünyanın en önemli markalarından biri olan Ford El Aletleri’ni bünyesi içerisine kattı. Ford El Aletleri markasının özellikle otomotiv sektöründeki güçlü markası, Semak’ ın  tarım ve bahçe alanındaki gücü ile birleşince, tabii ki ortaya çıkan sinerji bizi hızlandırmaktadır. Firmamız, aile şirketi olarak üç neslin emeğini taşıyan yapısı ile her geçen gün kendini yenileyip geliştirirken; kurduğu ilişkilerde ise esnaf yapısındaki samimiyet ve güvenilirliğe dayalı anlayışla ilerlemeyi tercih etmekte, şirket içinde de yönetim tarafından bu anlayış çalışanlara aşılanmaktadır.

Çeyrek asrı aşkın süredir daima ileriye taşınan hizmet ve kalite anlayışı, tüketici odaklı yaklaşımı ve çevre bilinciyle; çalışanları, bayileri, servisleri ve son kullanıcısıyla omuz omuza yürüyen Semak Makina, ulusal ve uluslararası rekabette değişmeyen değerleri ile dünya markası olma hedefiyle kendisi ile yarışını sürdürmektedir. Gebze’ de bulunan 13.000 metrekare açık, 7.500 metrekare kapalı alanı ve 70 çalışanımız ile Ford markasını da bünyemize alarak,  hizmet etmeye devam ediyoruz.

Ford elektrikli el aletlerinde ürün gamı nedir? Hangi sektörlere seslenmektedir?

Ford El Aleteleri markası altında hem hafif kullanım hem de Premium seri ile daha üst düzey kullanım için ürünler sunuyoruz. Matkap, kırıcı-delici, vidalama serileri, taşlama, dekupaj testereler, daire testereler, kılıç testereler,  zımpara makineleri, hava tabancaları, frezeler,  gönye kesme ve tezgah taşlamalar gibi ana ürün gruplarını bünyemizde bulunduruyoruz ve bu ürünlerin kullanıldığı tüm sektörlere hizmet verebiliyoruz.  Bunun yanında premium seri ile gelmekte olan anahtar setleri, allen setleri, cırcır tornavida setleri, lokma takımları ile de ev kullanıcısından, profesyonel kullanıcıya kadar her kesime hitab edebiliyoruz. Otomotiv sektörü için de, kriko setlerimiz ve yan ürünlerimiz bulunmaktadır. Ayrıca Ford markalı jeneratörlerimiz yine her sektörde kullanıldığı gibi, son kullanıcılar için de ideal özelliklere sahiptir. İnşaat, otomotiv, mobilya, imalat, gemicilik ya da hafif ve ağır sanayi alanlarında ürünlerimiz kullanılmaktadır.

Elektrikli el aletleri ürünleri hangi özelliklere sahip ürünler olmalı? Kurum olarak hangi alanda öne çıkıyorsunuz ve
Türkiye piyasasında sizi güçlü kılan özellikler nelerdir?

Semak bünyesi altındaki tüm markalarda olduğu gibi öncelikli olarak kaliteyi, müşteri memnuniyetini ve kazanç/ verim oranını öne çıkarmaya özen gösteriyoruz. Satış sonrası ağımızı ve yedek parça gamını en doğru ve hızlı şekilde oluşturduk ve yeni servisleri oluşturmaya devam ediyoruz. Semak Makina düsturu olarak müşteri memnuniyeti ve mutluluğunu esas alacak şekilde hareket ederek, geçmişten gelen ticari kültürümüz ile mevzuatı en yakın şekilde takip etmeye, yeni teknolojileri ve bilgileri, en doğru şekilde kullanmaya gayret ediyoruz. Merkez binamızdaki eğitim salonlarımızda, belli dönemlerde; çalışanlarımıza, bayi ve servislerimize sektörle ilgili eğitim ve bilgilendirmelerde bulunarak sektöDCIM100MEDIADJI_0106.JPGre katkı sağlamayı amaçlamaya devam ediyoruz.

2015 yılı boyunca faaliyet alanınızda nasıl bir performans gösterdiniz, beklenen hedeflere ulaşılabildi mi?

2015 yılını genel olarak değerlendirdiğimizde, çok iyi bir sezon geçirdiğimizi söyleyebiliriz. Bir seçim dönemi olması ve döviz kurlarında çok hızlı artışlar olmasına rağmen sezonu gerçekten çok iyi geçirdik. İlk 6 ayda tüm sezon hedeflerine ulaştığımızı rahatlıkla söyleyebiliriz. Ford markasında daha ilk sezonumuz olmasına rağmen bayilerimizin tepkileri ve yoğun çalışılması sonucu istediğimiz hedef doğrultusunda ilerliyoruz.

2016 yılı hedef ve beklentilerinizden bahseder misiniz?

2015 yılına göre %30-40 oranında büyümeyi ana hedefimiz olarak belirledik.

Önümüzdeki dönemlerde elektrikli el aletleri sektörüne sunacağınız yeni bir ürün bulunuyor mu? Yine yakın dönemde piyasaya çıkan yeni ürününüz varsa, hakkında detaylı bir bilgi alabilir miyiz?

Ford olarak bu sektörün en genç oyuncusuyuz. Henüz bebek denilecek durumdayız ve ufak ama emin adımlarla ilerlemeye çalışıyoruz. Ford El Aletleri markasını genel olarak düşünüp bu gözle incelediğinizde, Ar-Ge çalışmalarına ne kadar önem verdiğini görebilirsiniz. Yurt dışındaki üretim tesislerimiz ve mühendislerimiz sürekli olarak ürün geliştirme konusundaki çalışmalarına devam ediyorlar. Markanın 2016 yılındaki yeni sürprizlerini hep birlikte göreceğiz.

DSC07307İç pazar hakimiyetinizden bahseder misiniz?

Daha ilk sezonumuz olması itibarı ile pazar üzerinde bir hakimiyetten bahsetmenin doğru olmayacağı kanaatini taşıyoruz. Ancak yine de hızlı bir bayi–servis ağı oluşturma dönemi geçirdikten sonra, gelinen noktada satışlarımızdan çok memnunuz.

Sektörde karşılaştığınız sorunlar ve bu sorunlara dair çözüm önerileriniz aktarır mısınız? Sorunların çözümü konusunda varsa ilgili kamu ve kuruluşlardan talep ve beklentileriniz nelerdir?

Bahçe ve Tarım sektörü ile el aletleri hem birbirinden farklı hem de benzer sorunlara sahipler. İthalatçı firmaların artması, herkesin kolayca ithalat yapması sonucu, hem çok ucuz ve kalitesiz ürünlerin ülkemize gelmesi hem de kar marjlarının azalması söz konusu. Özellikle Uzakdoğu pazarında üretilen markasız birçok ürünün ülkemize gelmesi ve satış politikasının sadece “fiyat” bazlı olması pazara çok fazla zarar veriyor. Bu tip ürünlerin ülkemize getirilmesinin daha fazla denetlenmesi ve seçimin buna göre yapılmasını arzu ediyoruz.  Bankaların kredi kartı taksitlerini azaltmaları ve son dönemde döviz kurunun beklentilerin üzerinde artması da yaşanan sorunlar arasında sayılabilir.

Teknolojik gelişmelere bağlı olarak sektörün gelişimi hakkında neler söylemek istersiniz?

Özellikle Lithium ion teknolojisinin gelişmesi ile birlikte önemli ilerlemeler oldu. Ürünlerin hafiflemesi, kullanım süresi ve şarj süresinin artması bu ürünlerin avantajlarını oldukça arttırdı. Pnömatik ürünlerdeki izolasyon teknikleri ile ürünlerin çalışma ömürleri uzatıldı ve verim arttırıldı.  Şarjlı ürünlerde özellikle Ford El Aletleri  olarak bizim de kullanmış olduğumuz, sıkışma ya da aşırı zorlanma halinde devre dışı kalma özelliği sayesinde motora ve ürüne zarar gelmesi önlendiği gibi kullanıcı dostu bu güvenlik yapısı sayesinde, kullanıcının yaşayabileceği sağlık problemleri de önlenmiş oluyor. Yine lazer ve aydınlatma sistemlerinin geliştirilmesi sayesinde son kullanıcının zor şartlar altında kolay ve doğru çalışması sağlandı. Ford El Aletleri marka jeneratörlerimizde kullanılmakta olan son teknoloji sayesinde, benzin tüketimi oldukça aşağı çekilmiş ve çalışma saatleri uzatılmıştır. Ford Tools’un kullanmış olduğu, elektrikli olmayan, anahtar tornavida ya da benzer el aletlerindeki kimyasal maddeler hem sağlık açısından son kullanıcı için en güvenli özelliklere sahipken, hem de senelerce kullanılabilecek şekilde uzun ömürlüdür.

Satış sonrası hizmette neler yapıyorsunuz? Türkiye geneli servis ağından bahsedersek neler söylemek istersiniz?

FX1-50-18V-1500mAh-2B-1Bildiğiniz üzere Ford el aletleri olarak sektörde çok yeniyiz. Buna rağmen en hızlı şekilde yapılandık ve yapılanmaya devam ediyoruz. İlk olarak ürünlerimizin belli olmasından sonar yedek parka siparişlerimizi oluşturduk. Devamında ise zaten tarım ve bahçe alanında 400’e yakın olan servislerimizi el aletleri ile ilgili güncelledik ve yeni servis ağımızı da oluşturmaya başladık. Güncel servislerimiz arasında elektrikli el aletleri konusunda uzman firmalarımız olsa da bunu yeterli görmedik ve yeni servisler oluşturduk. Bünyemizde bulunan ana servisimizi de hem FordEl Aletleri ile ilgili eğittik hem de yeni personellerimizi aramıza kattık. Bu konuda halen çalışmaya devam ediyoruz.

2 yorum

 1. İzmir servisine nasıl ulaşırım

 2. merhabalar;Ford tools Türkiye diye msj attım ,ancak Arjantinden PAUL DUARTE den cvp geldi, ancak benim sorularımın cevapları elbette değildi…
  ford el aletlerini çok ilgim olmasına rağmen yeni gördüm.çok ilgimi çekti ancak internet üzerinden pek alışveriş yapmayı seven biri değilim o yüzden bana yakın bir bayi arıyorum bulamıyorum.karaköy perşembe pazarında satan bayi var mı .büyük yapı marketlerde de yok.
  birde hangi ülkede üretildiğini yani menşeini merak ediyorum.
  BOSH,MAKİTA,DEWALT,AEG ve bir çok el aletlerinde tecrübeli marka varken,FORD markasını seçme sebebim ne olmalı.
  ltfn beni bu konularda aydınlatırsanız belki bende ikna olup şu an almak için yaptığım araştırmalardan mutlu bir şekilde ayrılmış olurum
  almak istediklerim
  1-daire testere FX1-71 1800w
  2-Dekupaj testere FX1-31 810w
  3-Titreşimli zımparaFX1-91 330w
  4-ısı tabancası FX1-100
  5titreşimli zımpsrs FX1-93

  Birde bu titreşimli zımparalarda watt azaldıkça titreşim hızı da çok ,bu iyi bişey mi kötü bişey mi .
  beni aydınlatacağınızı düşünmek istiyorum
  tşkler