Kaynak Sektörünün Yükselen Yıldızı; Yıldız Gaz

Orta büyüklükteki işletmeler kategorisinde ilk sırada yer alan Yıldız Gaz Armatürleri, %100 Türk Malı ürünleri ile ekonomiye artı değer katmaya devam ediyor. Geçen yıl büyük önem verdiği inverter kaynak makinalarını piyasaya sunarak ürün portföyünü genişleten Yıldız Gaz, Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarıyla ürün geliştirme yatırımlarına devam ediyor.

Uluslararası standartlara sahip Türk Malı imzasını taşıyan ürünlerini, başta Avrupa olmak üzere toplam 58 ülkeye ihraç ettiklerini belirten Yıldız Gaz Armatürleri Genel Müdürü Serdar Tekyıldız, Yıldız Gaz’ın son dönemdeki faaliyetleri ve yatırımları ile ilgili bilgilerini bizlerle paylaştı.

 Firmanız hakkında ve faaliyet gösterdiği alanlarla ilgili bilgi verir misiniz?

Firmamız, ticaret hayatına 1979 yılında İstanbul-Karaköy’de küçük bir atölyede başladı. 40 yılı geride bırakırken bugün, üretimine Esenyurt’ta bulunan 18.000 m²’lik kapalı alana kurulmuş yeni fabrikasında devam ediyor. Yıldız Gaz Armatürleri, portföyündeki 6 ana ürün grubu ve 350 çeşit ürünü ile sektöründe, dünyanın en geniş ürün grubuna sahip firmalarından biri. 150 kişilik uzman ekibi, dünya standartlarına uygun modern makine parkuru ve benimsediği “yalın üretim anlayışı” ile pazardaki liderliğini devam ettiriyor. Avrupa Kaynak Birliği’ne (European Welding Association) üye olan kuruluşumuz; dünyanın saygın gaz kontrol sistemleri üreticileri arasında yer alıyor.

Ürün geliştirme ve yeni tasarımlar konusunda çalışmalarını sürdürüyor

Kurulduğu günden bu yana %100 müşteri memnuniyeti ilkesiyle hareket eden Yıldız Gaz, ürün ve hizmetlerini en yüksek kalitede, en kısa zamanda ve en uygun maliyetle gerçekleştirmek adına, tüm departmanlarında uzmanlaşmayı hedefledi. Benimsediği yalın üretim sistemi ve dünyada kabul görmüş üretim ve süreç iyileştirme metotlarıyla kalite seviyesini daha iyiye ulaştırmak için çalışan kuruluşumuz; TSE, APRAGAZ ve KIWA gibi global akredite kuruluşların uygunluk belgelerine sahip.

Yıldız Gaz; AR-GE bölümü ile en son teknoloji ve uygulamaları takip ederken, kullanıcıların farklı uygulamalar için talep ettikleri özel ürün ve hizmetleri en kısa zamanda tasarlayıp beğenilerine sunarak; ürün geliştirme ve yeni tasarımlar konusunda çalışmalarını sürdürüyor.

2017 yılında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Genel Müdürlüğü’nce yürütülen Verimlilik Proje Ödülleri kapsamında, “Orta Büyüklükteki İşletme” kategorisinde 1.’lik ödülü almış olan Yıldız Gaz, 2019 yılında da yeni projeleri ile gelişimin kanıtı olarak gördüğü yeni ödüller için başvurularını gerçekleştiriyor.

Yıldız Gaz, gaz armatürü üretiminin yanında, kaynak piyasasında ihtiyaç duyulacak olan diğer ekipmanların da sağlanması amacıyla ürün portföyünü, geçen yıl büyük önem verdiği inverter kaynak makinalarını piyasaya sürerek genişletmeye başladı. 2019 yılında hem bu makinaların satışlarının arttırılması hem de diğer tamamlayıcı ürünlerle ürün portföyünün genişletilmesine devam etmeyi hedefliyoruz.

Yıldız Gaz, kaynak sektöründe dünyanın önde gelen firmaları ile iş birliği yapmakta ve ürün portföyünü sektörün ihtiyaçlarına göre şekillendirmektedir. Bunun için TELWIN, EWM, NKO, CEPRO gibi kalitesi dünyaca onaylanmış firmalar ile distribütörlük anlaşması bulunmaktadır.

Ürün gamınızdan bahseder misiniz? Bu yıl özellikle öne çıkan ürününüz var mı?

Yıldız Gaz’ın genel ürün portföyüne bakıldığında kaynak, tav ve kesme işlemlerinde ihtiyaç duyulabilecek ürünlerin mevcut olduğu geniş bir yelpaze görülmektedir.

Merkezi Gaz Sistemlerinin projelendirme ve kurulum işlemlerinin yapılmasına başlamıştır. Yıldız Gaz kalitesi ve güvencesindeki bu hizmetimiz ve sağlayacağımız ürünler ile işletmelerin en büyük gider paylarından biri olan gazın, daha güvenli ve daha ekonomik olarak kullanılması ile çalışma etkinliğini arttırılmasına destek sağlamaktayız.

 58 ülkeye ihracat

İhracat çalışmalarınızdan bahseder misiniz? Firmanız hangi ülkelere ulaşıyor? Portföyünüze yeni ülkeler eklendi mi?

İhtiyaçlara göre her geçen gün arttırdığımız kapasitemiz ile uluslararası standartlara haiz Türk Malı imzasını taşıyarak ürettiğimiz ürünlerimiz, başta Avrupa olmak üzere toplam 58 ülkeye ihraç edilmektedir. Yurtdışı yeni pazarlarda %100 Türk malı ve kaliteli ürünlerimiz ile büyümeyi hedeflerken, bunun şirketimiz yanı sıra ülkemiz için de önemini biliyor ve bu bilinçte hareket ediyoruz.

Yıldız Gaz olarak sektörümüzün dünyada önemli fuarlarından biri olan ve Ekim ayında gerçekleşecek olan WELDEX Rusya fuarına katılarak, ülkemizi temsil etmeye hem de yeni müşteri ve pazarlara ulaşmaya çalışacağız.

 Firmanızın bayilik yapılanması hakkında bilgi almak isteriz.

Türkiye pazarından sattığı ürün gamları göz önünde bulundurulduğunda yaklaşık olarak %50 pazar payına sahip olan firmamız, Türkiye çapında 100’e yakın ana bayisi ve 2.000’e yakın alt bayisi ile 7 bölgede ve 81 ilde satış faaliyetlerine devam etmekte ve müşterileri ihtiyaçlarına cevap vermektedir.  Bunlara ek olarak firmamız bünyesinde bulunan aktif satış ve pazarlama ekiplerimiz ile fabrika ziyaretleri ve ürün eğitimlerimiz ile daha fazla kullanıcıya ulaşmaktayız.

Satış sonrası hizmet faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

Uluslararası standartlarda üretim yapan ve üretim sırasından her ürünü %100 kontrol ederek, kalitesinden emin olarak müşterilerine sunan firmamız, bilindiği üzere sektöründe üretmiş olduğu ürünlerine ilk 5 yıl garanti veren firmadır.

Ürünlerimizin kullanımı, bilinirliğini artırmak ve teknik bilgi vermek amacı ile de teknik pazarlama ekibimiz tanıtım aracımız ile fabrikaları ziyaret edip ürün eğitimleri düzenlemektedir.

İnovasyon ve Ar-Ge alanındaki çalışmalarınız nelerdir?

Bilgi yaratmada işletmelerin yatırım yaptığı temel proseslerden en önemlisi araştırma geliştirmedir. Dolayısıyla AR-GE, işletmeler için bilginin somut ürünlere dönüştüğü en önemli sermayedir. AR-GE yetkinliği geliştirme, yenilik, buluş, ürün geliştirme ve süreç iyileştirme de dahil olmak üzere, var olan işi yenileme veya genişletme ya da yeni işler yaratma potansiyeline sahip ve teknolojiyle ilgili her türlü faaliyeti kapsar.

Şirketimiz bünyesinde kurulu bulunan Ar-Ge Departmanımızda, 40 yılık tecrübemizi yeni ürün ve hizmet geliştirme noktasında aktif olarak kullanıyoruz. Ürün geliştirme projelerimizin temelini gerek geçmiş yıllardan gelen tecrübemiz gerekse pazardan gelen müşteri bildirimleri oluşturuyor. Dünya pazarlarına yenilikçi ürünler sunma noktasında, özellikle bu konulara önem veriyoruz. Ar-Ge süreçleri sonunda amacımız; müşterilerimize, kalitesini uzun yıllar koruyan, verimli ve ulaşılabilir ürünler sunmak. Bu amaçla, talepler doğrultusunda yüksek kalite ve performansa sahip yeni ürünleri müşterilerimize uygun fiyat ile sunabilmekteyiz.

Sizce sektör açısından yaşanan en büyük problem nedir? Çözüm öneriniz var mı?

Ürünlerimizin yanıcı ve yüksek basınçlı gazlarla çalıştığı düşünülürse, bu konuda gerekli güvenlik şartlarına sahip olmayan ürünlerin kullanımının, can kaybına varacak kadar önemli tehlikeler arz edebileceğini hepimiz biliyoruz. Sektörümüzün bugün karşı karşıya olduğu en önemli sorun, güvenlik ve üretim standartlarına uygun olmayan kalitesiz ve taklit ürünlerin hiçbir kontrol ve denetleme olmadan piyasaya sürülebiliyor olması. Bazı ürünler, hiçbir garanti olmadan üretilip veya ithal edilip piyasaya sürülebiliyor ve fiyat cazibesi ile satılabiliyor.

Bu ve benzeri durumların önüne geçmek adına, dünyada kabul gören tüm standart ve kalite şartlarına uygun üretim yapan firmaların haksız rekabetten korunması bir şart haline geliyor. Yetkili kurumlardan beklentimiz, standart dışı üretimler ve özellikle Uzakdoğu’dan ithal ürünlerin kontrolü hususunda ilgili yönetmeliklerin geliştirilmesi ve tüm ürünlerin mutlaka TSE ve EN normlarına uygun şekilde satışa sunulmasıdır.