08 Haziran 23 Perşembe 21:16
Perşembe, Haziran 8, 2023
spot_img

EN YENİ

GEDİK 2020 Yılını Nasıl Geçirdi?

Her yeni seneye planlar projeler bütçeler umutlar hayallerle baslıyoruz. 2020 de o şekilde basladı. Ancak pandemi hiç beklemedigimiz şekilde bizi etkiledi. Türkiye’de her yıl krizlerle boğuşuyoruz, bunu biliyoruz. Türkiye’nin dolara olan bağımlılığını biliyor, dolar ne olacak diye kafa yoracağımızı biliyoruz. Ülkeler arası gerginlikler artık reel sektörü de ilgilendirmeye başladı. Ihracatımız bu durumdan etkileniyor, bunu da biliyoruz. Hepsini de bütçelemeye çalışıyoruz. Ama pandemiyi sadece biz değil kimse öngöremedi.

2020 yılının Mart ayından itibaren pek çok bildiğimiz doğru geçerliliğini kaybetti. Buna rağmen büyük emek ve özveriyle işlerimizi sürdürmeyi başardık.

Kaynak tarafında Pendik’deki yerleşkemizden Hendek’deki yerleşkemize üretim olarak taşınma planımız vardı. Bu planımızın bir kısmını gerçekleştirdik. Tozlu üretim dediğimiz özlü teli ve elektrod üretiminin bir kısmını Pendik’ten Hendek’e taşıdık. Özlü telin tamamını taşıdık, elektrodu da taşımaya devam ediyoruz.

Döküm ve vana şirketlerimiz kurulduğundan beri tek bir çatı altındaydı. Bunları ayrı birer kar merkezi haline getirmek için ikiye ayırdık. Bu arada robotik kaynak işimizi yenilikçi bir bakış açısı ile yeniden konumlandırdık. İsmini ROBOWELD olarak değiştirdik. Gedik Kaynak’ın içinden ayrıldı ve ayrı bir şirket haline geldi.

İhracata 2020’de de çok önem verdik. Kaynak, vana ve dökümde merkezden ihracat değil de o ülkelerde yatırım yaparak ihracat planlıyorduk. Bu planlarımızın birçoğunu askıya aldık, bazılarını gerçekleştirebildik. Azerbaycan’da Kasım 2020‘de kurulan şirketimizde yeni yılın başı üretimi ile gaz altı teli imalatı yapılacak. Burada hem GeKa hem de yeni pazarlamaya başladığımız marka ile üretim yapacağız. Sadece makara ile değil, özellikle otomasyon müşterilerine hitap edebilmek için bidon üretimine de yer verilecek.

Diğer yandan 2020’nin sonlarında Bulgaristan’daki yatırımımızı yeniden ele aldık. Buradaki fabrikamız 2021’in başı itibariyle üretime kaldığı yerden başlayacak. Burada hedefimiz Türkiye’den gelen hammaddenin daha yakın coğrafyadan temin edilerek daha rekabetçi olunmasının sağlanması, talep olan yakın coğrafyadaki ülkelere buradan ihracata başlamak ve 2021 sonunda yerel pazarda “GeKa” markasını bir numaraya taşımak yönünde.

Latest Posts

spot_img
spot_img
spot_img

KAÇIRMAYIN

HABERDAR OLUN

Nalbur sektöründen en son haberler e-postanıza gelsin.