Anasayfa » Hırdavat & El aletleri » Yapı Malzemeleri ve İzolasyon Toptancısı: Hızlı Ve Kaliteli Hizmetiyle Aterstore, Profesyonel Çözüm Ortağınız

Yapı Malzemeleri ve İzolasyon Toptancısı: Hızlı Ve Kaliteli Hizmetiyle Aterstore, Profesyonel Çözüm Ortağınız

4000’den fazla ürün kalemi ile Ege Bölgesi’nin en güçlü yapı ve inşaat malzemesi toptancılarından biri olan Aterstore 2014 yılı ilk çeyreğinde, nalbur, hırdavat ve teknik hırdavat ürünlerinin tamamını portföyüne alarak bu alana da güçlü bir giriş yapmayı hedefliyor

“Malzemelerimizi rahatça sergileyip gösterebildiğimiz showroom alanımızda gelen tüm müşterilerimize profesyonel destek verebilecek satış temsilcilerimizle hizmet veriyoruz. Proje ofisimizin binamızın içinde yer alması, pek çok detayı anında çözerek hızlı ve kaliteli hizmet vermemizi sağlıyor.” diyen Aterstore Genel Müdürü Volkan Ceylan ile faaliyetlerini konuştuk.

7 Milyon M2’ye Yakın Uygulama Referansı

Atersan’ın kuruluşu ve bugünlere gelişi hakkında bilgi verir misiniz?

“Atersan, 1995 yılında İzmir Gıda Çarşısı’nda kuruldu. Kurulduğu yıllarda yapı malzemeleri satış ve uygulamaları yapmaktaydı. Daha sonra bünyesine ithalat – ihracat işleri için ADT Dış Ticaret firmasını kurdu. 1999 yılında endüstriyel yapı projelerinde profesyonel hizmet vermek üzere Atersan A.Ş. firmasını hayata geçirdi. Atersan A.Ş., bugüne kadar uzmanlık alanlarında 7 milyon m2’ye yakın uygulama referansı ile proje geliştirip, uygulayan çözüm merkezi haline gelmiştir.

Atersan, 2004 yılında İzmir Bornova’da 1500 m2’lik yeni deposunu kurarak yeni bayilikler ile 2000 çeşidin üzerine çıkardı. Çatı-Cephe, Soğuk Hava Depoları, Çelik Konstrüksiyon, İzolasyon Sistemleri, Dekorasyon Sistemleri ve Zemin Sistemleri konularında çözüm merkezi haline gelen Atersan, 2005 yılında Ege Bölgesi’ndeki bayi sayısını 50’nin üzerine çıkardı.

Zaman içinde büyümeye, uygulama projelerini arttırmaya ve ürün yelpazesini geliştirmeye devam eden Atersan, 2009 yılında Bayraklı’da 6000 m2 alana kurulu, 1500 palet kapasiteli yeni deposunu hizmete açtı. Ürün yelpazesini daha da geliştirerek 4000 kalemin üzerine çıkardı. Kaliteli ürün, doğru uygulama anlayışıyla hizmet veren firmamız, sektör profesyonellerine yönelik eğitim vermek ve nitelikli usta yetiştirmek üzere Atersan Akademi kurma çalışmalarına başladı.

Faaliyet gösterdiği ana kollardan biri olan Alüminyum Kompozit Panel dış cephe kaplamaları konusunda bir yeniliğe imza atarak kendi markası Aterbond’u piyasaya sürdü.

Yıllar içinde uzmanlık alanlarını geliştiren, genişleten ve bu gelişmeyi devam etmeyi amaçlayan Atersan, şirket yapısını Atergrup çatısı altında faaliyet gösteren, Atersan, Aterstore, Aterinşaat, Aterbond, Atersan Akademi olarak düzenledi.

Atergrup, kurucu felsefesinde yer alan, faaliyet gösterdiği sektörlerde öncü ve önder olma misyonuyla inşaat sektöründe Atersan, Aterstore, Aterinşaat şirketleri ve Aterbond markasıyla; taahhüt, uygulama ve toptan & perakende satış alanlarında kendi kendine yetebilen bir yapı ile faaliyetlerini sürdürmektedir.”

Atergrup çatısı altında topladığınız firmalarınız hangi alanlarda faaliyet göstermektedirler?

“Atergrup çatısı altında faaliyet gösteren firmalarımızdan Atersan, yapı uygulama çözümleri üretmektedir. Özellikle endüstriyel binaların projelendirme, tasarım, danışmanlık ve taahhüt ihtiyaçlarına cevap vermektedir.

Bu konuşmanın konusu olan firmamız Aterstore, yapı ve inşaat malzemeleri toptan satışını yapmaktadır. 2014 yılı ilk çeyreğinde Aterstore’un perakende kolunu da faaliyete geçirmeyi planlıyoruz.

Aterinşaat, anahtar teslimi taahhüt işleri yapmaktadır.

Aterbond, firmamızın Alüminyum Kompozit Panel dış cephe giydirme malzemesidir. Ege Bölgesi ve çevresindeki bayilerimize bu malzemenin satışını yapar ve desteğini verir.

Atersan Akademi, inşaat sektöründe pek çok farklı konuda çalışan personelin, bilgilerini güncelleyen ve sektöre nitelikli usta yetiştiren bir kurum olarak altyapı çalışmalarına devam ediyor.”

‘İki Dev Firma; Henkel Ve Mardav’ın Ege Bölge Distribütörlüğünü Yapıyoruz’

Firmanızın pazara sunduğu ürün grupları nelerdir?

“Aterstore, 4000’den fazla ürün kalemi ile Ege Bölgesi’nin güçlü yapı ve inşaat malzemesi toptancılarından biridir.

Çatı ve Cephe Kaplama malzemelerinin tüm kalemleri, yardımcı ürünleri ile birlikte portföyümüzde yer almaktadır. Isı-Su-Ses-Yangın Yalıtım malzemeleri konusunda Türkiye’de faaliyet gösteren iki dev firma; Henkel ve Mardav’ın Ege Bölge distribütörlüğünü yapmaktayız. Bu konuda her türlü ihtiyaca danışmanlık vererek çözüm noktasında ihtiyaç duydukları tüm ürünleri tedarik edebilecekleri bir merkez şeklinde çalışmaktayız.

Bunlarla ek olarak Dekorasyon Malzemeleri olarak tanımlanan, alçı-alçıpan, asma tavan sistemleri, bölme duvar çeşitleri de ürünlerimiz arasında yer almaktadır. Kaba yapı malzemelerinden, duvar blokları, ahşap plakalar, drenaj sistemleri ve yapı kimyasalları yine firmamızın ürün gamında yer alan önemli malzemelerdir.

Aterstore; 2013 yılı başında yine alanında dev isimlerden biri olan Jotun Boyaları ile anlaşarak dekoratif boya, endüstriyel boya ve ahşap boyaları alanına da girmiştir. Endüstriyel ve dekoratif zemin kaplama malzemeleri de Aterstore’un portföyünde yer alan ürünler arasındadır. Ana ürün gruplarımızı destekleyecek nalbur ve hırdavat malzemeleri de satmaktayız. 2014 yılı ilk çeyreğinde, nalbur, hırdavat ve teknik hırdavat ürünlerinin tamamını portföyümüze alarak bu alana da güçlü bir giriş yapmayı hedeflemekteyiz.”

Satış – pazarlama alanında ne gibi faaliyetler yürütüyorsunuz?

“Aterstore, Ege Bölgesi’nde oturmuş müşteri kitlesi olan, alanında bilinen, güçlü bir firmadır. Bu durumu devam ettirmek ve geliştirmek için yaptığımız en önemli faaliyetimiz, dinamik satış kadromuzun müşteri ve potansiyel müşterilerimizi rutin olarak ziyaret etmesidir. Bu ziyaretlerde portföye yeni katılan ürünler, yenilenen ürünler ve ellerindeki işlerle ilgili danışmanlık ve yönlendirme çalışmaları yapılmaktadır.

Her yıl, en az bir ürünümüzle, İzmir’de kurulan Yapı Fuarı’na iştirak etmekteyiz. Bu yıl, Henkel ve Aterbond olmak üzere iki stantla yapı fuarında yer aldık. Firmamızın marka danışmanlığını yürüten profesyonel bir ekibimiz vardır. Bu ekiple dönemsel kampanyalar, tanıtım ve kaynaşma etkinlikleri, katalog ve broşür çalışmaları, eğitim seminerleri düzenlemekteyiz. Mümkün oldukça sosyal sorumluluk projelerinde yer almaktayız.”

‘Birçok Özelliği İle Rakibi Pek Çok Ürünün Arasından Sıyrılan Ve Rekabetçi Fiyatı Olan Bir Ürün Geliştirdik’

Kendi üretimini veya ithalatını yaptığınız marka var mı? Size ait markalı ürünleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

“Firmamıza ait, ATERBOND marka alüminyum kompozit dış cephe giydirme panelleri üretilmektedir. Zaten güçlü olduğumuz bir alanda, kendi kalitemizi yansıtan markamızla yer almak istediğimiz için 2012 yılı içinde Aterbond marka alüminyum kompozit panel ürünlerini piyasaya sürdük. Yüksek rijitlik ve mukavemet özelliğine sahip Aterbond kompozit paneller, dış hava koşullarına ve UV ışınlarına karşı yüksek dayanıklılık gösterir. Sert dış çevre koşullarında asidik ve bazik dayanım performansı vardır. Pürüzsüz, düz ve parlak yüzey seçeneklerine sahiptir. Kolay işlenir, akustik izolasyonu ve titreşim emer. Darbe dayanımı yüksektir. Yapıyı sanayi ve çevresel kirlenmelerden kaynaklanan zararlı etkilerden korur. Solar radyasyon karşısında bariyer görevi yapar. Hafif bir malzeme olup yapıya ek yük getirmez. Isı yalıtım ve alev almaz özelliği ile diğer kompozit panellerden ayrılır. Bu özellikleri ile rakibi pek çok ürünün arasından sıyrılan ve rekabetçi fiyatı olan bir ürün geliştirdik. Perakende bölümümüzün faaliyete geçmesi ile kendi markamıza ait ürünlerin sayısını arttırmayı planlamaktayız.”

Şubeleşme çalışmalarınız var mı? Yeni yatırımlarınız olacak mı?

“Aterstore toptan bölümünün ve Aterbond’un bayileri vardır. Faaliyet göstermek istediği bölgelerde bayiler aracılığı ile satış ve pazarlama yapmaktadır. Yeni oluşturduğumuz Aterstore perakende bölümünü zincir mağazalar yöntemi ile büyütmeyi planlamaktayız. 2014 için önemli hedeflerimizden biri de budur.”

Her geçen gün büyüyen inşaat sektörünün bölgenizdeki etkisi nedir?  Kentsel dönüşüm projelerinde yer alıyor musunuz?

“Ege Bölgesi’nin inşaat yapma oranını 5 sene öncesi ile karşılaştırırsak bir büyüme olduğu ve bizim de bundan pay aldığımız doğrudur. Fakat maalesef Ege Bölgesi’ndeki inşaat gelişmelerini tüm ülke ile karşılaştırdığımızda, Ege Bölgesi’nde gelişme ve büyümenin Türkiye genelinin altında kaldığını görüyoruz. Hinterlandının büyük bölümünü sahil şeridinden oluşan Ege Bölgesi’nde yazın konan inşaat yasakları kısmi durgunluk yaşatmaktadır. Bunlara ek olarak İzmir’in %47’sinin kentsel dönüşüm kapsamında yer almasına rağmen, birkaç çok acil bölge haricinde bu projelerin başlamamış olması, kentsel dönüşüm projelerinin inşaat sektörüne olumlu etkileri bu bölgede minimum düzeydedir. Açıklanan planlara göre 2014 yılı ilk çeyreğinde İzmir’de ve çevresinde kentsel dönüşüm projelerine hız verilecektir. Bu projeler başladığında bizim de üzerimize düşeni yaparak bu gelişmelerden yararlanacağımızı düşünüyorum.”

İnternetten satışta neler yaptınız? Bu alanda diğer firmalardan farklı olarak neler yapıyorsunuz?

“Aterstore’un taslak olarak hazırlamış olduğu bir online satış sitesi mevcuttur. Perakende ile birlikte bu site, daha verimli çalışan ve mağazacılık faaliyetlerimizi destekleyecek ana unsurlardan biri haline gelecektir. Online satış internet sitemiz, özel siparişler ve projeye özel çözümler için sipariş hattı görevi yapacaktır. Aynı zamanda interaktif danışma ve yönlendirme işlevi görecektir. Bu çalışma sektörde bir ilk olacak.”

‘Sektöre Yetişmiş İşgücü Kazandırmayı Hedefliyoruz’

Sektörde sizi farklı kılacak ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

“Biz firmamızı, sanayi içi sıkışık dükkan mantığından uzaklaştırmakla en büyük farkı gösterdiğimizi düşünüyoruz. İzmir Bayraklı’da 6000 m2 alana kurulu bir binamız var. Bu binada düzenli depo alanımız, faaliyete geçmek üzere otomasyon stok sistemimiz mevcut.  Müşteri ve çalışanlarımızın ihtiyacını karşılayacak büyüklükte otopark alanımız, ayrıca yükleme otoparkımız var. Bu hem müşterilerimizin güvenle bizi ziyaret etmesini sağlıyor, hem de sevkiyat kısmımızın çok rahat ve hatasız çalışmasına olanak veriyor. Malzemelerimizi rahatça sergileyip gösterebildiğimiz showroom alanımızda gelen tüm müşterilerimize profesyonel destek verebilecek satış temsilcilerimizle hizmet veriyoruz. Proje ofisimizin binamızın içinde yer alması, pek çok detayı anında çözerek hızlı ve kaliteli hizmet vermemizi sağlıyor.

Bir diğer farkımız ise, sektöre yetişmiş işgücü kazandırmayı hedeflememizdir. Hem kendi çalışanlarımız için, hem de sektördeki diğer firma ve serbest ustalar için büyük avantaj sağladığını düşündüğümüz bu proje ileride daha çok ses getirecektir.”

Bayilik alırken nelere dikkat ediyorsunuz?

“Bayilik alırken dikkat ettiğimiz ilk husus kalitesidir. Ürünlerinin tanımında yer alan işi, en az tanımındaki kadar iyi yerine getirip getirmediğine bakıyoruz. Daha sonra piyasadaki rekabet gücünü değerlendiriyoruz. Var olan ve potansiyel müşterilerimizin hangilerine ne oranda hitap ettiği çok önemli. Bayilik almayı düşündüğümüz ürünlerin, ürün portföyümüzde yer alan diğer ürünler arasında nasıl konumlandığına göre değerlendirme yapıyoruz.

Bizim için çok önemli diğer bir özellik ise, bayilik alacağımız firmanın servis kalitesi ve hızıdır. Ürünün piyasadaki ihtiyacı karşılarken gereken tanıtım faaliyetlerinden tutun da son kullanıcının eline ulaşana kadar ki stoklama ve tedarik zincirinin tamamının sağlıklı işleyip işlemediğini kontrol ediyoruz.

Kısaca bizimle paralel hedefleri olan ve beraber uzun süre çalışabileceğimiz, güvenilir, sistemli, bilinen ve konusunda uzman firmalarla çalışmayı tercih ediyoruz.”

“Ustakart” Çalışması

Aterstore’un kampanyaları hakkında bilgi verir misiniz? Ustalar için ne gibi avantajlar sunuyorsunuz?

“Piyasanın ihtiyacına göre, dönemlik ve rekabet avantajımızın olduğu ürün ve dönemlerde kampanyalar düzenliyoruz. Örnek vermek gerekirse, şu dönemde Aterbond ürünü ile ilgili çok avantajlı bir kampanya düzenledik. Bayilerimizin yoğun çalışma temposuna girdiği bu dönemde malzeme tedariki konusunda büyük rahatlama sağlayan bir kampanya olacağını düşünüyoruz.

Bunun haricinde “Ustakart” çalışmasına başladık. Firmamızın beraber çalıştığı ve çalışacağı sektör profesyonellerine yönelik, tedarik aşamasında büyük rahatlık sağlayacak bir organizasyon hazırlığı içindeyiz.”

Gelişen Türk ekonomisi içerisinde firmanızın, nalbur ve hırdavat sektörünün geleceğini nasıl görüyorsunuz?

“Firmamız yakın zamana kadar nalbur ve hırdavat ürün gruplarını yardımcı ürün olarak değerlendiriyorduk. 2014 yılı hedeflerimiz arasında nalbur, hırdavat ve teknik hırdavat ürünlerini ana ürün gruplarımız arasına sokmak var. Bununla ilgili alt yapı çalışmalarımıza başladık. Ürün geliştirme ve portföye yeni ürün ekleme konusunda başarılı bir firmayız. Bu nedenle nalbur ve hırdavat pazarında da başarılı bir ivme yakalamayı hedefliyoruz.”

‘Devamlı Gelişmeyi Ve Büyümeyi Hedefliyoruz’

2013 yılınız nasıl geçiyor? Bu ana kadar, bu yıl için hedefleriniz hangi oranda gerçekleşti?  2014 yılı için düşünceleriniz nelerdir?

“Biz, Aterstore firması olarak, devamlı gelişmeyi ve büyümeyi hedefleyen bir firmayız. 2013 yılı bizim için iyi ve hedeflerimizi gerçekleştirip kendimize yeni ve daha büyük hedefler koyduğumuz bir yıl oldu. Geçen yılın sonunda 2013 için plan ve hazırlık çalışmaları yaparken koyduğumuz hedefleri ilk 9 ayda %15’in üzerinde geçtik. Senenin gerisi için de aynı performansı devam ettireceğimizi düşünüyorum.

2014 yılında hedefimiz, perakende bölümümüzü hayata geçirmek, Atersan Akademi’yi geliştirmek ve nalbur-hırdavat pazarında hem toptan, hem perakende de güçlü bir giriş yapmak.”

Nalbur, hırdavat ve inşaat sektörünün genel sıkıntıları size göre nelerdir?

“Nalbur ve hırdavat sektörüne yeni giriş yapacağımızı söylemiştim. Pazara girerken yaptığımız ön çalışmalardan tespit ettiğim ilk sıkıntı düşük kaliteli, işini yapmayan Uzakdoğu malı ürünlerin piyasada bir hayli yaygın olması. Yüksek kalite imalat ya da ithalat yapan firmaların da giderek azalmaya başlamış olması diyebilirim.

İnşaat çok büyük ve iyi bir sektör. İçinde bulunmaktan çok keyif aldığımız bir iş kolu. Tabii sıkıntıları da çok. Ürün kalitesi, fiyat dengesizliği, yetişmiş işgücü eksikliğinden tutun da imar yasasına kadar onlarca sorun sayabiliriz. Fakat biz, bulunduğumuz yerdeki sıkıntılara değil, çözümlere odaklanmış bir firmayız. Sıkıntılarla karşılaştıkça onlara çözüm üretmeyi ve bu çözümlerden konuşmayı tercih ediyoruz.”

 

3 yorum

  1. ıyı gunler bıze 2 300 m ıcın mantolama fıyatı vermenızı ıstıyoruz paket halınde de olabılır boya harıc fıyatı 5 cm strafor olucak karbonlu uygun onerı ve teklıflerınızı beklıyoruz ıyı calısmalar halil yel

  2. çok güzel bir makale olmuş. Teşekkür ederiz.

  3. Ben montalama ustasiyim. Bi dukkan acmak istiyorum boya yalitim malzemeleri. Ve nalbur olarak. Yardimci olursaniz sevinirim. 05425712967

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*