W+R Turkey 90 Yılın Tecrübesini Türkiye’ye Taşıyor

Almanya’nın öncü eldiven üreticisi olan W+R İndustry şirketi ile ortaklık kurarak W+R Turkey Eldiven A.Ş’yi kuran Orkan Uslubaş, İş Güvenliği dosya konumuz çerçevesinde dergimizin Ekim sayısının konuğu oldu. Kaliteden ödün vermeyen yenilikçi ve ISO sertifikalı ürünlerle birçok sanayi alanı ile polis ve ordu gibi kurumlara da ürün tedariki sağlayan W+R, 90 yıllık bir tecrübe ve uzmanlıkla sektöre hizmet sunuyor.

W+R İndustry, W+R Kinetixx, W+R Glove Care olarak 3 grupta hizmet sağladıklarını ve çeşitli uygulamalar için koruyucu eldiven üretimi yaptıklarını belirten W+R Turkey Eldiven A.Ş CEO’su Orkan Uslubaş, W+R Turkey ve sektörle ilgili bilgilerini bizlerle paylaştı.

Öncelikle firmanızın kuruluş ve bugünlere geliş süreci hakkında bilgi verir misiniz?

Öncelikle herkese merhaba,

Ticaret hayatıma  21 yaşında Almanya’da başlayarak ilk şirketimi hırdavat malzemeleri üzerine kurdum. İşimi istikrarlı bir şekilde büyüterek, İtalya, Fransa ve Fas gibi ülkelerde kurduğum şirketler ile dış ticaret tecrübesi de kazanmış oldum. Makita, Bosch veDewalt markalarının bayiliklerini yaptım.HitachiPower Tools şirketinin ise Almanya’da ki en büyük bayisiydim.

Son olarak ise W+R Industry şirketinin genel müdürü ve samimi arkadaşımın beni W+R Industry Şirketi ile iş ortaklığına ikna etmesiyle W+R Turkey Eldiven A.Ş’yi İstanbul’da faaliyete geçirdim.

Firmanızın faaliyet gösterdiği alan hakkında bilgi verir misiniz?

W+R Almanya’nın öncü eldiven üreticisidir. Almanya’da ki tüm otomobil üreticileri ve diğer büyük fabrikalar W+R eldivenlerini kullanmaktadır.

Firmanızın ürün gamı hakkında bilgi verebilir misiniz? Hangi sektörlere, ne tür ürünler sağlıyorsunuz? Marka ve hizmetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

W+R, eldivenleri 3 grupta üretip sektörel olarak satış ve pazarlamasını yürütmektedir.

W+R INDUSTRY; sanayi ve endüstriyel eldivenlerimizin üretildiği kısımdır. Eldivenlerimiz en üst standartlar da, patentli teknolojilerimiz ile üretiliyor olup, ürün yelpazesi en geniş eldiven üreticisidir.  W+R PRO; Askeriye, Polis, Özel Harekat, Arama Kurtarma eldivenlerinin üretildiği bölümdür. Bu bölümde rakipleri içerisinde ayrı bir yere konumlanmış olup lider konumdadır.

W+R KINETIXX; Bu bölümde ise spor eldivenlerimiz üretilmektedir. Özellikle kış sporlarında kullanılan eldivenlerimiz kullanıcılarımız tarafından büyük bir ilgi görmektedir. Aynı zamanda IBU’nun resmi ortağı ve sponsorudur. (Uluslararası Biathlon Birliği ). Yine KINETIXX markası ile bazı specifik Askeriye eldivenlerinin üretimi yapılmaktadır.

W+R GLOVE CARE; Bu bölümde eldivenlerin yıkama ve onarım işlemleri yapılmaktadır. GloveCare uygulaması diğer eldiven firmalarından bizi ayıran, ayrı bir yere konumlandıran bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde kirlenen veya deforme olan eldivenler atılmayıp, aynı eldivenler defalarca kullanılabiliyor konuma gelmektedir.

DIN ISO 9001 ve DIN ISO 14001 standartları uyarınca kalite kontrol ve güvence birimimiz, ürünlerimizin  sürekli olarak yüksek kalitesini garanti etmektedir.

Üretim gücü ve üretim kapasitenizden bahseder misiniz?

Dünyanın birçok farklı noktasında fabrikalarımız bulunmakta olup diğer çok uluslu eldiven üreticileri gibi ağırlıklı olarak hammaddelerin çıktığı ülkeler de üretimimizi yapmaktayız.

İthalat ve ihracat faaliyetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Ürünlerimiz Almanya’daki ana depomuzdan direk Türkiye pazarına girmektedir. Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkeleri deTürkiye’ye bağlanmış olup, W+R TURKEY üzerinden ihracat yapılacaktır.

Şirketimizin ürün portföyünün genişletilmesi ve sektördeki pazar payının artırılması kapsamında faaliyetleriniz ile ilgili bilgi verir misiniz?

Türkiye pazarında yeni olmamıza karşın, gerek ürün kalitemiz, gerek rekabetçi fiyatlarımız, gerekse sektörel bilgi ve birikimimiz ile ilk yılımızdan sektörde ayrı bir yer almaya başladık.

Sektörel olarak geride bıraktığımız 2019 yılını değerlendirmesini ve önümüzdeki 2020 yılıyla ilgili beklentilerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Türkiye pazarına yeni giren bir firma olarak 2019 yılını başlangıç ve yapılanma yılımız olarak görüyoruz. Buna rağmen Türkiye’de ki birçok Top Account ile çalışmaya başlamış olmak ve her geçen gün bize gelen taleplerin artması, 2020 ve sonrasında kendimize koymuş olduğumuz hedefleri çok daha erken tamamlayacağımıza olan inancımızı artırmaktadır.

Genel olarak (Türkiye ekonomisi ve sektör değerlendirmesi) eklemek istedikleriniz ve düşünceleriniz nelerdir?

Bundan 20 yıl önce Türkiye’ye çoğu ürün ithal ediliyordu. Şimdi çok sayıda yerli üretim bulunmaktadır. Yerli üretimi desteklemek ve Türkiye’de üretimi arttırmak ekonomi ve sektör için önem taşımaktadır.