Anasayfa » Röportaj » Viko, Geniş Ürün Gamıyla Efektif Çözümler Sunuyor

Viko, Geniş Ürün Gamıyla Efektif Çözümler Sunuyor

panasonic

VİKO by Panasonic Pazarlama Direktörü Aysel ÖZALTINOK; “Panasonic profesyonel el aletleri ürünlerinin T şeklinde bir tasarımı var. Bu dizayn ilk defa Panasonic tarafından Japonya’da geliştirildi. Bu tasarım nedeniyle ürünün ağırlık merkezi uygun bir noktaya geliyor. Böylelikle kullanıcı, ürünü kullanırken çok fazla ağırlık hissetmiyor.”

Öncelikle şirketinizi kısaca tanıyabilir miyiz?

VİKO, Panasonic ile 2013 yılı sonlarında stratejik ortaklık sürecine girmişti ve 2014 yılının Mart ayında Panasonic’in bünyesine katıldı. Bu süreçten sonra pazar beklentileri ve müşteri ihtiyaçları doğrultusunda Panasonic ürünleri arasında, Türkiye pazarına getirilmesi en uygun ürünlerden birinin profesyonel el aletleri olduğunu gördük. Panasonic, 1900’lü yılların başında VİKO gibi elektrik tesisat malzemeleriyle üretime başlamış bir firma. Nitekim şu anda elektrik anahtar priz pazarında dünya ikincisi… El aletlerini tercih etmemizin nedeni, sektörümüze yakın olması ve müşteri grubumuzun da bu ürünü kullanabilecek olmasıydı. El aletleri sektörüne 1979 yılında giren Panasonic, bu alanda yaklaşık 36 yıllık bir deneyime sahip. El aletleri sektöründe kablosuz ve akülü ürünleri üretiyor. Marka, edindiği farklı tecrübeleri bu ürünlere yansıtmış. Örneğin telefon ya da tıraş makinesi gibi farklı ürünlerde edindiği teknoloji deneyimi, el aletleri ürünlerine de yansıttığını görebiliyorsunuz. Panasonic, pil üretiminde de dünyanın önde gelen markalarından biri. Bu alanlardaki tecrübesini birleştirdiğinizde profesyonel, kullanımı ergonomik ve performansı yüksek olan Panasonic Profesyonel El Aletleri ortaya çıkıyor. Tüketicilerin kablosuz ürünleri tercih etmesinin nedeni, performansın yüksek olması. Profesyonel el aletleri pil yapısı nikel kadmiyumdan lityum iyona geçerek son halini bulmuştur. Teknolojinin gelişmesiyle lityum iyon bataryalara geçildi. Panasonic, diğer alanlardaki inovasyonu, el aletlerine de yansıtarak bugünkü Panasonic Profesyonel El Aletleri’ni oluşturmuş bulunuyor. Pazardaki ürünler, akülü ve kablolu olmak üzere ikiye ayrılıyor. Biz akülü ve kablosuz ürünleri pazara sunuyoruz. Kullanıcı tercihlerine bakıldığında akülü el aletlerine olan ilginin arttığı gözlemleniyor. Pazarda akülü ürün oranı %30’un üzerinde… Bu oran her geçen gün artıyor. Çünkü kablosuz ürünlerin performansı kablolu ürünleri yakalamış durumda. Pil gücünün ve ömrünün artmasıyla dayanıklı ve performansı yüksek ürünler ortaya çıktı. Ayrıca performansın artmasıyla özellikle de elektriğe ulaşılamayan yerlerde kablosuz ürünler daha fazla tercih edilmeye başlandı.

Yapı Sektörüne sunmuş olduğunuz ürün ve hizmetlerinizden biraz bahseder misiniz? a

Panasonic, akülü el aletlerinde geniş bir ürün gamına sahip. Vidalama, matkap vidalama, somun sıkma, kırıcı, delici ve testere gibi farklı ürünler var. Bu ürünlerin hepsini VİKO satış kanalı üzerinden Türkiye pazarına sunuyoruz. Ürünlerimizin en önemli özelliklerinden biri, ihtiyaca göre batarya alternatiflerinin değişebiliyor olması. 1,5 amperden 4,2 amper saate kadar değişen farklı kapasitelerde bataryalarımız var. Motor güç değerlerimiz de genel olarak ürün gamımıza baktığımızda 3,6 volttan 28,8 volta kadar değişebiliyor. Bu sayede biz farklı kullanıcı ihtiyaçlarına yanıt vermiş oluyoruz. Mesela mobilya ustasının ihtiyaç duyduğu ürünle, duvarda delme işi yapacak olan ustanın ihtiyaç duyduğu ürün aynı değil. Bu iki farklı işlemde uygulanacak ürünün performansında farklılık var. Biz de müşteri ihtiyaçlarına doğru cevap verebilmek için ürün yelpazesini geniş tutuyoruz. Kablosuz el aletlerinde, ağırlıklı olarak matkap vidalama ürünleri tercih ediliyor. Bu çözümler bizde zaten bulunuyor. Mevcut ürün gamımızla elektrik, inşaat ve mobilya gibi farklı sektörlere çözümler sunuyoruz.

Türkiye Elektrikli / Mekanik El Aletleri pazarını bir iki cümleyle değerlendirsek, neler söylemek istersiniz?

Elektrikli ve mekanik el aletleri pazarı, günümüz ekonomisinde oldukça önemli bir yere sahip. Yapı ve üretim sektöründe artık vazgeçilmez malzemeler olan bu ürünler, iş gücü ve süre bakımından avantaj sağladıkları için değerlerini kaybetmeyecek olduğunu ispatlamış durumda. Yapı ve üretim sektörünün hacminin artmasına bağlı olarak, bu sektör her geçen gün yerini daha da sağlamlaştırıyor. Ayrıca her geçen gün yenilenen motor teknolojileri ve akü üniteleriyle verim artarken, şarjlı grup olarak adlandırdığımız akülü el aletleri de pazarda kendini göstermeye başladı.

En çok tercih edilen ürünleriniz hangileri? Bu tercihlerin sebepleri sizce nelerdir?

Günümüzde kullanıcıların tercihi daha çok kablosuz akülü ürünlere kaydı. Bunun nedeni elektriğin her yerde bulunmaması ve akülü ürünlerin kullanımda daha fazla özgürlük ve esneklik sağlaması. Ayrıca müşterilerin el aletlerinden beklediği performans, pilin dayanıklılığı ve ömrü gibi birtakım özellikler var. Panasonic Profesyonel El Aletleri’nin bu beklentileri karşıladığını görmekteyiz. Özellikle de uzun çalışma süresi, üstün performans ya da ürünün dayanıklılığı, müşterilerimiz tarafından geri verilen bildirimlerde belirtilen konular. Panasonic, özellikle pil konusunda kendini sürekli geliştiriyor. Pilin teknolojisi ve özelliği kablosuz ürünlerde çok önemli; çünkü pilin ömrü ve performansı ne kadar iyi ise sahada o kadar iyi sonuç alıyorsunuz. Bu yüzden ürünlerimizi, test ederek geliştirmeye devam ediyoruz. El aletlerinin ergonomisi sahada çok önemli… Çünkü ürünü, saatlerce elinizde taşımanız ve kullanmanız gerekiyor. Örneğin çalışma süresini ve verimliliği artırmak için ürünün el yapısına uygun olması ve elin çalışma esnasında kavrama yerlerine teması oldukça önemli. Panasonic Profesyonel El Aletleri ürünlerinin T şeklinde bir tasarımı var. Bu dizayn ilk defa Panasonic tarafından Japonya’da geliştirildi. Bu tasarım nedeniyle ürünün ağırlık merkezi uygun bir noktaya geliyor. Böylelikle kullanıcı, ürünü kullanırken çok fazla ağırlık hissetmiyor. Ayrıca ürünlerimiz suya ve toza karşı oldukça dayanıklı. Su ve toza karşı üstün dayanıklılığın yanında ürünün sahip olduğu sensörler sayesinde ürün çalışma esnasında da kendini koruma altında tutuyor. Örneğin lityum iyon pillerin hiçbir zaman tamamen boşalmaması gerek. Pil tamamen boşaldığında ürünün ömrüne zarar veriyor. Bunu engellemek için ürünün içinde sensör bulunuyor. Batarya belirlenen minimum seviyeye geldiğinde, batarya ile ürün ilişkisi kesiliyor. Böylelikle pilin ömrünün uzamasına katkı sağlanıyor. Öte yandan çok aşırı kullanıldığında pil zaman zaman ısınabiliyor. Bu ısı, ürüne zarar verebiliyor. Bir diğer özellik ise pilde yer alan sensörün, aşırı ısınma durumunda pilin çalışmasını durdurarak ürünün zarar görmesini engellemesi… Dolayısıyla Panasonic, bu tip teknolojilerle ürünlerin daha uzun ömürlü olmasını sağlıyor. Kullanım alanına göre, her ürünün farklı teknik özelliği bulunuyor. Bu teknik özelliklere, kataloglarımızda değiniyoruz.

Piyasadaki ürünlerinizin uzun vadede varlığını sürdürebilmesi için ne gibi konulara önem veriyorsunuz?

Panasonic olarak öncelikli hedefimiz, akülü el aletleri ile iş gücünü ve süreyi azaltarak, yüksek verimli bir çalışma sağlayacak ürünlerle müşterilerimize hizmet vermek. Bilindiği üzere günümüz şartlarında “zaman” en önemli rekabet konularından biri. Çalışanlar için hem tüketilen iş gücünü azaltan hem de süre olarak pratik çözümler sunan ürünler tercih sebebi olmaya başladı. Panasonic el aletleri, akülü grubu ürünleri ile kablosuz olarak yüksek verim sunuyor. Çalışma alanlarında herhangi bir elektrik kablosuna bağlı olmadan çalışma kolaylığı sağlıyor. Üstün Japon teknolojisine sahip motor yapıları ve batarya üniteleri sayesinde çalışma sürelerinde kullanıcılara ayrıcalıklar vadediyor.

Önümüzdeki günlerde piyasaya sunacağınız yeni ürünler olacak mı? matkap

Elektrikli / mekanik el aletleri pazarında Panasonic olarak bizim odaklandığımız Pazar, akülü el aletleri grubundan oluşuyor. Mevcut ürün gamımızla bir yılı geride bıraktık. Yeni ürün olarak önümüzdeki süreçte dahil etmeyi düşündüğümüz ürünler, yine akülü ürün grubundan olacak. Daha verimli ve üstün performans sunan ürünler oluşturma hedefiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu bağlamda önümüzdeki süreçte batarya kapasitesi artmış ürünlerle pazardaki payımızı artırmayı hedefliyoruz.

Firma olarak sektördeki gelişmeleri nasıl takip ediyorsunuz? Değişen talepleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yalnızca Türkiye’de değil dünya inşaat sektöründe birtakım değişimler yaşanıyor. Panasonic bu tür değişiklikleri izleyerek, yeni bir ürünün pazara sunulması gerektiğini ya da üründe yapılması gereken bir yenilik olup olmadığını araştırıyor. Bu araştırmaya göre de yenilikler geliştiriyor. Değişen standartlar ya da gelişen malzemeler doğrultusunda da gerektiği zamanda yeni ürünleri pazara sunuyoruz. Satış sonrası müşterilerinize ne gibi hizmetler sunuyorsunuz? Panasonic Profesyonel El Aletleri, pazara performansı ve kanıtlanmış batarya yapısıyla üstün özelliklere sahip ürünler sunuyor. El aletlerinin, tozlu ya da nemli ortamlarda çalışması gerekebiliyor. Bu ortamda çalışabilecek dayanıklı ürünlere sahibiz. Ürünün kalitesi kadar servis hizmeti de önemli. Bu hizmeti sağlayabilmek adına Türkiye’de, 21 noktada servis noktası oluşturduk. Hedefimiz, müşteri beklentisi doğrultusunda bu sayıyı artırmak. İşinde uzman olan servisleri seçerek anlaşmalar gerçekleştirdik. Ayrıca garanti süresi iki yıl olan ürünlerimizin, bu süresini bir yıl daha uzatabiliyoruz. Müşterilerimiz, web sitemize girerek satın aldıkları ürünün garanti süresini bir yıl daha uzatabiliyor. Bu yıl 13’ten fazla ilde, ürünlerimizi tanıttığımız ve kullanıcılara tecrübe ettirdiğimiz farklı seminerler düzenledik. Bu seminerlere 2 binden fazla kişi katıldı. Önümüzdeki yıl bu seminerlere devam edeceğiz. Çünkü kullanıcılara kablosuz el aletlerinin önemini anlatmak ve Panasonic ürünlerini kullanıcılarla tanıştırmak bizim için önemli. Panasonic El Aletleri’ni deneyen kullanıcılar, üründeki farkı anladıklarına ve markamızı kullanmaya karar verdiklerine yönelik düşüncelerini bizimle paylaşıyor.

Ar-Ge çalışmalarınıza ne ölçüde bir kaynak ayırıyorsunuz?takım

VİKO, kurulduğu günden bu yana Ar-Ge ve tasarım çalışmalarını odak noktası olarak görmüş ve bu alana ayrı bir önem vermiştir. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından da onaylı olan Ar- Ge merkezimiz ile yetenekli insan kaynağımız, her ülke insanı için ayrı düşünüp üreten hız ve donanıma sahiptir. VİKO’nun ürün çeşitliliğini inovasyon ve kalite ile buluşturabilmedeki bu hızı, global tercihlere cevap verebilme yeteneği olarak önemli bir avantaja dönüşmekte ve yeni ürün sunma dinamiklerimizi olumlu etkilemektedir. Yaklaşık 70 çalışanımızın hizmet verdiği Ar-Ge merkezimiz için ayırdığımız bütçenin ciromuzdaki payı %3,4 civarındadır ve bu oran Türkiye ortalamasının oldukça üzerindedir. Patent sayısı bakımından da 27 başvuru ile 19. sırada yer aldığımız düşünüldüğünde ülkemizde oldukça iyi bir noktada olduğumuzu belirtmeliyim. VİKO Ar-Ge Merkezi, inovasyon boyutları yüksek, TÜBİTAK destekli TEYDEP projeleri ve üniversite-sanayi iş birliği kapsamında San-Tez projeleri gerçekleştirmeye devam etmektedir. Panasonic grubuna dâhil olduktan sonra Ar-Ge merkezimiz, Panasonic Ar-Ge takımları ile pek çok farklı proje üzerinde çalışmaya başlamıştır. Bunların arasında özellikle geleceğin akıllı şehirlerinin alt yapısını oluşturacak olan akıllı şebekelerin temel taşı niteliğindeki “Akıllı Sayaçlar ve PLC Teknolojili Uzaktan Okuma Sistemleri’ni örnek verebiliriz. Bu projenin hayata geçmesi, ülkemiz için hayati önem taşıyan enerjinin verimli kullanımı ve yönetilmesi, kayıp ve kaçakların izlenmesi gibi pek çok konuda önemli katkı sağlayacaktır.

#Viko #GenişÜrünGamı #EfektifÇözümler #Ürün #Çözüm #Geniş #Efektif

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*