Anasayfa » Röportaj » Viko ’dan Çocuklara Özel Renkli Tasarımlar

Viko ’dan Çocuklara Özel Renkli Tasarımlar

tasarım

Elektrik, anahtar ve priz sektöründe adından sıklıkla söz ettiren Viko by Panasonic; dekorasyon trendlerini yanıtlarken, lisanslı çocuk grubu ürünleri ile de çocukları unutmuyor. Yenilikçi, çevreye duyarlı ve tasarruflu ürünler tasarlayan Viko by Panasonic AR-GE çalışmalarına hızla devam ederken, müşterileri için değer oluşturmaya devam ediyor. Yıllık 100 milyon adet anahtar ve priz üretimi ile evlerde dekorasyonun tamamlayıcısı haline gelen Viko by Panasonic ile ilgili merak edilenleri Pazarlama Direktörü Aysel Özaltınok’a sorduk.

 

VİKO by Panasonic markası ürün grubu oldukça dikkat çekici bir şekilde genişliyor. 2016 yılında elektrik anahtar prizi sektörüne hangi ürün grupları ile girdiniz?

2016 yılında portföyümüzü, anahtar-priz pazarında standarttan lükse kadar tüm segmentlerde yeni ürün serileri ile zenginleştirmeye devam etmiş bulunuyoruz. Ayrıca, Panasonic ürün gamında yer alan Power Tools, Güneş Panelleri gibi yeni ürün ve çözümleri ürün gamımıza dahil ettik. Önümüzdeki dönemde odaklanacağımız en önemli alanlardan birisi de yine VİKO marka led aydınlatma ürünleri olacaktır. Bunun yanı sıra, enerji verimliliğine önemli katkılar sağladığını düşündüğümüz akıllı bina otomasyon sistemleri, akıllı sayaçlar ve uzaktan okuma sistemleri, lüks segment anahtar priz serileri gibi bazı ürün ve çözümlerimizin mevcut pazarlarımızdaki performansının artırılması ve Panasonic’in hakim olduğu pazarlara sunulması, bizlere heyecan veren önemli bir sinerji noktası olarak karşımıza çıkıyor. Yenilikçi, çevreye duyarlı ve tasarruflu ürünler tasarlamak için Ar-Ge çalışmalarını ise hızla devam ettireceğiz.

Ürün gruplarınızı genişletirken önceliklerinizden ve inovasyona bakış açınızdan bahsedebilir misiniz? viko

Anahtar ve priz serileri gibi doğrudan son kullanıcılara hitap eden, ev dekorasyonunun önemli bir unsuru haline gelen ve yaşam tarzımızdaki değişikliklerinden daha çabuk etkilenen ürünlerde, yeni ürünlerle ilgili talepte ve dolayısıyla pazara sunum hızında giderek artış yaşanmaktadır. Alçak gerilim şalt ürünleri gibi ürün yaşam döngüsünün nispeten uzun olduğu hallerde ise yeni ürünlerin piyasaya daha uzun aralıklarla sunulduğunu söyleyebiliriz. Ancak VİKO olarak, yeni ürün sunmaktan öte müşterilerimiz için değer oluşturmaya odaklanmış durumdayız. Bu nedenle inovasyonu, ürün kalite ve güvenliğini, özgün tasarımları ve verimliliği yaşam alanlarına bir arada taşıyan yenilikçi ürün ve çözümler sunuyoruz. Ürün gamımızda yer alan dokunmatik paneller, evinizi uzaktan kontrol etmenize imkan veren akıllı telefon bağlantıları ve hareket dedektörleri bunlara örnek verilebilir. Rekabette de inovatif ürünün önemi, yeni üründen çok daha büyük. Bu nedenle global rekabette avantaj sağlamak için inovasyon ve müşterilere değer sunmak şart.

Rekabet açısından çok sayıda oyuncunun bulunduğu bir sektörde üstelik de anahtar ve priz gibi spesifik ürünlerle markalaşma başarınızın arkasında yatan dinamiği bizimle paylaşabilir misiniz?

Kurumsal değerlerimizden aldığımız esinle, misyonumuzu “ Konfor, güvenlik ve enerji verimliliğini artıran yenilikçi ürün ve çözümleri tüm paydaşların memnuniyetini gözeterek tasarlamak, üretmek ve dünya pazarlarına sunmak “ olarak tanımlamış durumdayız ve tüm faaliyetlerimizi bu bakış açısı ile gerçekleştiriyoruz. Bildiğiniz gibi, kuruluşlar geleceklerini markalarına yaptıkları yatırımlarla hazırlar. Bu kapsamda atılan her adım ve her doğru yatırım markayı tüketicilerinin gönlünde bir yere taşır. Güçlü ve bilinirliği yüksek bir marka olmanın ön koşulu ise entelektüel sermayeden geçmektedir. Bir kuruluşun entelektüel sermayesini artırması, fiziksel ve finansal yatırımlar haricindeki diğer tüm alanlarda da dengeli sonuçlar üretmesine bağlıdır. Marka, müşterisine farklıyı ve değerliyi sunan, özellikleri, yenilikleri ve faydaları ile müşterilerini en kısa yoldan buluşturan bir değerler zinciridir. VİKO, 36 yıldır devam eden mükemmellik yolculuğunda hep ilkleri uygulayan kuruluş olmuştur. Bu yolculukta atılan adımların ne kadar doğru olduğunun tesciline birçok kez şahitlik etmiş bulunuyoruz. Örneğin, geçtiğimiz yıl açıklanan ve Superbrands Türkiye’nin Nielsen’e yaptırdığı araştırma sonuçlarına göre belirlenen Süper Markalar arasında VİKO’da yer aldı. Bu başarı bizler için hem bir gurur vesilesi, hem de yaptığımız yatırımların ne kadar doğru olduğunun bir tescili niteliğindedir.

Özellikle çocuk gruplarında genişleyen ürün grubunuzu diğer markalardan ayıran özellikler nelerdir?

Elektrik anahtar ve priz alanında çocuk grubumuzda daha çok lisanslı ürünler ağırlıkta. Winx Club karakterleri, Avengers kahramanları, Karlar Ülkesi’nin Prensesleri, Arabalar filminden Şimşek McQueen ve onun sevimli arkadaşları bizim ürün gruplarımızla çocukların evlerine konuk oluyor. Ayrıca çocukların odalarında farklı atmosferler yaratacağını düşündüğümüz farklı çizgilerde serilerimiz var.

Elektrik anahtar prizi ürün grubunuzda kullanıcı sağlığı ve güvenliği açısından Viko by Panasonic’in farkı nedir? Bu konuda yaptığınız çalışmalardan bahseder misiniz?

C5- Çocuklar için üretilen Karre Kids priz modellerimiz, prizlerden kaynaklanabilecek elektrik çarpmalarına karşı üstün güvenlik sağlamaktadır. Çocuk korumalı prizlerde ürüne eklenen özel koruma kapakları sayesinde ürünler ekstra güvenli hale geliyor.

Elektrik anahtar prizi sektöründeki üretim gücünüzden ve Türkiye’deki üretim kapasitenizden bahseder misiniz?

VİKO, Panasonic Ekolojik Çözümler Şirketi’ne bağlı bir kuruluş olarak İstanbul Sancaktepe’de 56,000 m2 kapalı alana sahip, Türkiye’nin sektöründeki en büyüğü olarak tanımlanan endüstriyel tesislerinde elektrik enerjisinin aktarılması, kullanılması ve daha kolay sunumu amacıyla çözümler üretmekteyiz. Üstün teknolojiye sahip otomasyon hatlarından oluşan tesisimiz, yıllık 100 milyon adet anahtar ve priz üretim kapasitesine sahiptir.

VİKO by Panasonic olarak güçlü olduğunuz ve hedef olarak gördüğünüz pazarlardan kısaca bahseder misiniz? vikoo

VİKO olarak, satışlarımızın yüzde 40’ını ihracat yolu ile gerçekleştirmekteyiz. Bugün itibari ile 70’ten fazla ülkeyi kapsayan oldukça geniş bir coğrafyada ürünlerimizi tüketicilerle buluşturuyoruz. İhracat pazarlarımızı genel olarak 4 ana bölgede değerlendiriyoruz. Bu bölgeler Rusya, Ukrayna, Avrupa ve AMEA dediğimiz Asya, Afrika ve Orta Doğu ülkelerini kapsayan bölgelerdir. Pek çok ülkede ise pazarın önemli oyuncuları arasında yer alıyoruz. Rusya ve Ukrayna Satış Temsilciliklerimiz ile satış ve dağıtım kanallarını yerinden yönetiyoruz. Avrupa’da ise aralarında Almanya, Hollanda, Belçika, Fransa, İspanya, İsveç ve Polonya gibi ülkelerin yer aldığı çok sayıdaki ülkede VİKO markalı ürünlerimiz pazarda yer almaktadır. Avrupa pazarlarındaki daralmayı AMEA olarak nitelendirdiğimiz Asya, Orta Doğu ve Afrika ülkelerine odaklanarak telafi ettik ve Ukrayna, Kazakistan, Özbekistan, Gürcistan, Kosova, Angola gibi ülkelerdeki pazar liderliğimizi başarı ile sürdürüyoruz.

Bu ay bizlerin de detaylı olarak işlediği iş güvenliği konusu ile ilgili de soru yöneltmek isteriz. Viko için iş sağlığı güvenliği ne ifade eder? Bu konuda özellikle bünyenizde gerçekleşen çalışmalardan bahseder misiniz?

Günümüzde biz sanayi kuruluşlarının gelişmişlik ve liderlik göstergelerinden belki de en önemlisi çalışanlarına güvenli çalışma ortamları sunmasıdır. Bu nedenle VİKO by Panasonic olarak çalışanlarımızın iş sağlığı ve güvenliği alanındaki bilinç ve farkındalığı içselleştirmelerini çok önemsiyoruz. Kuruluş olarak en önemli değerlerimiz arasında tanımladığımız “ Çalışan Odaklılık “ İş Sağlığı ve Güvenliği konularındaki bilincin arttırılması öncelikli duyarlılık gösterdiğimiz bir konudur. OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim sistemine sahip olan VİKO’ da “İSG Anlayışını Yaygınlaştırmak” çok önem verdiğimiz hedefler arasında yer almaktadır. Kuruluş olarak bu yıl hayata geçirdiğimiz “ Anne Baba, Sağlık ve Güvenliğini Şansa Bırakma “ temalı resim yarışması da bunun önemli bir kanıtı olmuştur. Ayrıca sponsorluğunu yürüttüğümüz İbni Sina İlkokulu’na dört yıl önce kazandırmış olduğumuz Karre Kids Çizgi Film Atölyesi öğrencileri de bu yıl ki filmlerini İş Sağlığı ve Güvenliği teması ile tamamladı.

tasarım1

#VikodanÇocuklaraÖzelRenkliTasarımlar #Viko #ÇocuklaraÖzelRenkliTasarımlar #Çocuk #ÖzelRenkliTasarımlar #RenkliTasarımlar #Tasarım

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*