Anasayfa » Dosya Konusu » Üretici firmalardan beklentimiz sık ve samimi bir şekilde bayilerin yanında durmaları

Üretici firmalardan beklentimiz sık ve samimi bir şekilde bayilerin yanında durmaları

ntAvcılar bölgesinin ilk yapı marketlerinden biri olan Karadeniz Nalburiye sahibi Orhan Çolak ile Esnafın Sesi bölümümüze özel bir röportaj gerçekleştirdik. Karadeniz Nalburiye Sahibi Orhan Çolak sektöre dair en büyük sıkıntılarının kar marjındaki düşüşlerin olması ve fiyatların sürekli değişkenlik göstermesi dedi. Aynı zamanda üretici firmaların kar marjına yönelik harekete geçmeleri gerektiğini aktardı.

Avcılar bölgesinin ilk yapı marketi
Karadeniz Nalburiye İstanbul Avcılar bölgesinin ilk yapı marketi olup 1976’dan beri hizmet vermektedir. Küçük bir nalburiye esnafı olarak hizmet vermeye başlayan firmamız şu an 10 bin çeşit
üzerinde ürünün satışını  gerçekleştiriyoruz. İnşaat sektöründe de varız Karadeniz Nalburiye bünyesinde AKG Gaz Beton, Vitra, Artema, Marshall Boya, Fawori Boya, Fixim Yapı Kimyasalları Adoçim Çimento, Kale Kilit başta olmak
üzere bir çok kurumun bayiliğini yapmaktayız. Bunların yanı sıra inşaat sektöründe de faaliyet gösteriyoruz.

Bayi olarak üreticilerden beklentiler
Özellikle boya bayiliği üzerinde durmak isterim. Bu konuda kar oranlarından oldukça şikayetçiyiz. Çünkü müşteri
bu ürünleri bir çok yerden daha ucuza temin edebiliyor. Bu yönde özellikle Marshall firması ile bir çok görüşme
yaptık fakat herhangi bir çözüme ulaşamadık. Bu konuda üretici firmalardan beklentimiz daha sık ve daha samimi bir şekilde biz bayilerin yanında durmasıdır.

Satış öncesi ve sonrası müşterilerin yanındayız
Satış pazarlama esnasında ve sonrasında kullanıcıya her alanda yardımcı oluyoruz. Ürünlerin kullanımı ile ilgili
bilgiler verip yönlendirmelerde bulunuyoruz. Müşteri bir ürünü isterken fiyat olsun kalite olsun o ürünün mutlaka alternatifini istiyor. Bizlerde bu isteklere cevap vermek için elimizden geleni yapıyoruz. Çünkü 40 yıllık bir firmayız ve Karadeniz Nalburiye ismine bağlı olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz.


Firmalar reklam ve 
promosyona yönelmeli
Üretici firmaların tanıtım ve reklama odaklanmaları bizlerin satışlarında ve müşterinin karar vermesinde etkili bir çalışma oluyor. Firmaların reklam dışında promosyon ürünlere de yönelmesi gerekiyor bizce. Bizlerden alışveriş yapan firmaların beklentisi bu yönde oluyor.

Hırdavat sektörünün dezavantajları
Firmamız İstanbul Avcılar bölgesinde yer alıyor. Olası bir deprem anında en çok hasar görecek bölgeler arasında Avcılar’ın yer alması ve halk arasında da Avcılar’ın bu deprem bölgesi olarak bilinmesi ev sahiplerini hep düşündürüyor. Deprem öncesi yapılan binaları ya müteahhite veriyorlar ya da kentsel dönüşüme. Bu
durumda evlerini tadilat ve dekorasyona sokmuyorlar. Bu da bizlerin işlerine yansıyor. Birde hırdavat sektörü çok farklı bir alan devamlı bir sirkülasyon söz konusu değil. Yani bir bakkalın ekmek, yumurta vs satma ihtimali var fakat bizler sattığımız bir penseyi bir daha aynı müşteriye ne zaman satabiliriz? Bunlar sektörün dezavantajlarıdır.

Avcılar bölgesinde hırdavat ve nalbur sayısı
Eskiden emekli olan vatandaşlar bakkal açmak isterlerdi şimdi ise nalbur açıyorlar. Bunun da tabii bize etkisi olmuyor değil. Avcılarda tahmini 450,600 arası nalbur bulunuyor. Fakat bu işi tam teşekküllü yapan firmalar 10’u geçmez. Bu kadar çok firma işlerimize zaman zaman tabii ki etkiliyor fakat eski bir firma olmamız ve aradıkları bütün ürünleri bizlerde bulmaları ve deneyimli kadromuz diğerlerinden farklı tarafımızı ortaya koyuyor.

2016 beklentileri
2016 yılının zorlu bir yıl olacağı söylense de bizim hedefimiz her zaman yüzde 10 yönünde büyümenin olmasıdır. Tabii daha dikkatli ve temkinli gitmek gerekiyor.

Sektördeki sıkıntılarnt3 ve yapı marketlerin esnafa etkisi
Nalbur Sektöründe en önemli sıkıntı kar oranları ve değişken piyasa zamları ile sabit fiyat yakalayamamak. Son bir yıldır maalesef müşteriye sabit bir fiyat veremiyoruz. Büyük yapı marketler tabii ki esnafları zor durumda bırakıyor fakat artık müşterilerde oralarda ürünün ne kadar pahalı olduğunu biliyor ve ona göre hareket etmeye başlıyor.

E ticaret’e bakış
Karadeniz Nalburiye olarak 2018 yılında E-ticaret platformunda bizler de yerimizi almak istiyoruz. Çünkü sektör artık e-ticaret satışına ayak uydurdu. Bir çok marka da internet üzerinden ciddi satışlar yapıyor. Bizlerde bu
kulvarda yer almak istiyoruz. Fakat şahsıma sorarsanız ben yüz yüze satıştan yanayım. Bir ürünü alırken esnafla konuşmak hal hatır sormak paylaşmak her zaman için çok daha sıcak bir durum ve bu bizim kişiliğimizin bir parçası. Samimiyetin Türk milletinin geninde var olduğuna inanıyorum.

“Sonunda hep mutlu sona ulaştık”
Son olarak şunu eklemek isterim; şu an ki sıkıntılar bizleri yanıltmasın piyasaların daha iyi olacağına eminim. Türkiye ekonomik anlamda çok güçlü ve biz her dönemde bu tarz sıkıntılar ile karşılaştık. Ama sonunda hep mutlu bir sona ulaştık.

#avcılaryapımarket #avcılar #yapı #yapımarket #karadeniznalburiye

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*