Anasayfa » Röportaj » TÜRKİYE’NİN KAYNAK YILDIZI; YILDIZ GAZ

TÜRKİYE’NİN KAYNAK YILDIZI; YILDIZ GAZ

Orta büyüklükteki işletmeler kategorisinde ilk sırada yer alan Yıldız Gaz Armatürleri, 100% Türk Malı ürünleri ile ekonomiye artı değer katmaya devam ediyor. Aşındırıcılar ve Kaynak Makinaları dosya konumuz çerçevesinde dergimize konuk ettiğimiz Yıldız Gaz Armatürleri Genel Müdürü Serdar TEKYILDIZ ile firmayı daha yakından tanıyarak pazardaki konumu hakkında bilgiler aldık.

Firmanız hakkında ve faaliyet gösterdiği alanlarla ilgili bilgi verir misiniz?

Firmamız, 1979 yılında İstanbul Karaköy’de küçük bir atölye ile başlayan üretim  sürecine bugün Esenyurt’ta 18.000 m²’lik kapalı alana kurulmuş modern fabrikasında devam etmektedir. Portföyündeki altı ana grup ve 350 çeşit ürünü ile sektöründe en geniş ürün grubuna sahip firmalarından biri olan Yıldız Gaz, 150 kişilik uzman ekibi, teknolojiyi takip eden makine parkuru ve benimsediği yalın üretim felsefesi ile, Türkiye’de sahip olduğu lider konumu her geçen yıl güçlendirmekte, müşterilerinin tüm beklenti ve ihtiyaçlarını karşılamaya devam etmektedir.

Her yıl kapasitesini artırarak üretimlerine devam eden firmamız, uluslararası standartlara sahip ürün gamı ile 100% Türk Malı ürünlerini başta Avrupa olmak üzere dünyanın pek çok ülkesine ihraç etmekte, belirlediği yeni hedefler doğrultusunda büyümeye, Türk ekonomisine katsı sağlamaya devam etmektedir.

YILDIZ GAZ ARMATÜRLERİ oksijen kaynak ve kesme ekipmanları konusunda 1983 yılında Türkiye’de ilk TSE belgeli üretimi gerçekleştirmiş ve 1999 yılında sektöründe ilk ISO9001 belgesine sahip olmuş; daha sonra bunlara ilave olarak Apragaz ve CE belgelerini alarak kalitesini onaylattırmıştır.

2017 yılında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Genel Müdürlüğünce yürütülen 2017 yılı Verimlilik Proje Ödülleri kapsamında, YILDIZ GAZ ARMATÜRLERİ A.Ş.“ORTA BÜYÜKLÜKTEKİ İŞLETME”  kategorisinde 8 Mayıs 2017 tarihinde Ankara’da düzenlenen Verimlilik Haftası açılış etkinliklerinde “Müşteri taleplerindeki ani değişikliklerin üretimde yol açtığı verimsizlikleri ortadan kaldırmak için KANBAN sistemi kurulması projesi” ile “ORTA BÜYÜKLÜKTEKİ İŞLETME” kategorisinde 1.’lik ödülü almıştır.

Ürün gamınızdan bahseder misiniz? Bu yıl özellikle öne çıkan ürününüz var mı?

Yıldız Gaz’ın genel ürün portföyüne bakıldığında kaynak, tav ve kesme işlemlerinde ihtiyaç duyulabilecek ürünlerin mevcut olduğu geniş bir yelpaze görülmektedir.

Basınç düşürücüler, kesme hamlaçları, tav ve kaynak ekipmanları, alev emniyetler, kesme makinaları başlıca ürün gruplarımız olarak gösterilebilir. 2017 WIN fuarından lanse ettiğimiz, Stararc İnverter Kaynak Makineleri, Ağır tip sanayi (Bozma Şaloması) kesicimiz, Meşrubat Regülatörü, akvaryum regülatörleri ve geliştirilmiş izolasyon setlerinin müşterilerimizle buluşturulması için çalışmalarına devam etmektedir.

Ayrıca, Merkezi Gaz Sistemlerinin projelendirme ve kurulum işlemlerinin yapılmasına başlamıştır. Yıldız Gaz kalitesi ve güvencesindeki bu hizmetimiz ve sağlayacağımız ürünler ile işletmelerin en büyük gider paylarından biri olan gazın, daha güvenli ve daha ekonomik olarak kullanılması ile çalışma etkinliğini arttırılmasına destek sağlamaktayız.

İhracat çalışmalarınızdan bahseder misiniz? Firmanız hangi ülkelere ulaşıyor? Portföyünüze yeni ülkeler eklendi mi?

İhtiyaçlara göre her geçen gün arttırdığımız kapasitemiz, uluslararası standartlara haiz Türk Malı imzasını taşıyan ürünlerimiz, başta Avrupa olmak üzere toplam 48 ülkeye ihraç edilmektedir. Yurtdışı yeni pazarlarda 100% Türk malı ve kaliteli ürünlerimiz ile büyümeyi hedeflerken, bunun şirketimiz yanı sıra ülkemiz için de önemini biliyor ve bu bilinçte hareket ediyoruz.

Firmamızın ihracatı şu anda toplam ciromuzun % 35 ine ulaşmıştır. Hedefimiz bu rakamı 2018 yılında % 50 ye yakın oranlara yükseltmektir. Yıdız Gaz sektörünün en büyük fuarı olan ve 25-29 Eylül tarihleri arasında Duesseldorf Almanya’da düzenlenecek Kaynak & Kesme (Schweissen & Schneiden 2017) fuarına katılarak, Ülkemizi temsil edecek hem de yeni müşteri ve pazarlara ulaşmaya çalışacaktır.

Firmanızın bayilik yapılanması hakkında bilgi almak isteriz.

Türkiye pazarından sattığı ürün gamları göz önünde bulundurulduğunda yaklaşık olarak % 50 Pazar payına sahip olan firmamız, Türkiye çapında 100’ e yakın ana bayisi ve 2.000’e yakın alt bayisi ile yedi bölgede ve 81 ilde satış faaliyetlerine devam etmekte müşterileri ihtiyaçlarına cevap vermektedir. Bunlara ek olarak firmamız bünyesinde bulunan aktif satış ve pazarlama ve teknik pazarlama ekiplerimiz ile fabrika ziyaretleri ve ürün eğitimlerimiz ile daha fazla kullanıcıya ulaşmaktayız.

Satış sonrası hizmet faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

Uluslararası standartlarda üretim yapan ve üretim sırasından her ürünü % 100 kontrol ederek, kalitesinden emin olarak müşterilerine sunan firmamız, bilindiği üzere sektöründe ürünlerine ilk 3 yıl garanti veren firmadır.

Ürünlerimizin kullanımı, bilinirliğini artırmak ve teknik bilgi vermek amacı ile de teknik pazarlama ekibimiz tanıtım aracımız ile fabrikaları ziyaret edip ürün eğitimleri düzenlemektedir. Ayrıca, değişim kampanyamız dahilinde marka gözetmeksizin hurda olarak geri alınan ürünler karşılığında kullanıcılara aldıkları yeni ürünlerde %10 ilave ıskonto uygulanmaktadır.

İnovasyon eve Ar-Ge alanındaki çalışmalarınız nelerdir?

Bilgi yaratmada işletmelerin yatırım yaptığı temel proseslerden en önemlisi araştırma geliştirmedir. Dolayısıyla AR-GE, işletmeler için bilginin somut ürünlere dönüştüğü en önemli sermayedir. AR-GE yetkinliği geliştirme, yenilik, buluş, ürün geliştirme ve süreç iyileştirme de dahil olmak üzere var olan işi yenileme veya genişletme yada yeni işler yaratma potansiyeline sahip ve teknolojiyle ilgili her türlü faaliyeti kapsar.

40 yıla yakın tecrübesi ile Yıldız Gaz A.Ş. yeni ürün ve hizmet geliştirme çalışmaları kapsamında, Ar-Ge faaliyetlerini hız kesmeden sürdürmektedir. Piyasa beklentileri eksiksiz ortaya koyulmakta, bu beklentiler geçmiş yıllardan gelen bilgi, beceri ve tecrübe ile harmanlayarak piyasa şartlarına en uygun ürün portföyü ortaya çıkarılmak için kullanmaktadır. Öncelikli amacımız, araştırma-geliştirme süreçleri ile müşterilerimize, kalitesini uzun yıllar koruyan, verimli ve ulaşılabilir ürünler sunmaktır.

Sizce sektör açısından yaşanan en büyük problem nedir? Çözüm öneriniz var mı?

Sektörümüzün bugün karşı karşıya olduğu en önemli sorun, güvenlik ve standart şartlarına uygun olmayan, kalitesiz ve taklit ürünlerin hiçbir kontrol ya da denetleme olmadan piyasaya sürülebiliyor olmasıdır. Ürünlerimizin yanıcı ve yüksek basınçlı gazlarla çalıştığı düşünülürse bu şartlara haiz olmayan ürünlerin kullanımının insan ölümlerine varacak kadar önemli tehlikeler arz edebileceği aşikârdır. Ama maalesef bazı ürünler hiçbir garantisi olmadan üretilip piyasaya sürülmekte ve fiyat cazibesi ile satılabilmektedir. Dünyaca kabul gören tüm standart ve kalite şartlarına uygun üretim yapan firmaları haksız rekabetten korumak için yapılacak çalışmalar tüketiciyi de aynı anda korumuş olacaktır. Yetkili kurumlardan ricamız, standart dışı üretimler ve özellikle Uzakdoğu’dan ithal ürünlerin kontrolü hususunda ilgili yönetmeliklerin geliştirilmesi ve tüm ürünlerin mutlaka TSE ve EN normlarına uygun şekilde satışa sunulmasıdır.

#yıldızgaz, #ekonomi, #artıdeğer