Anasayfa » İnşaat » Türkiye İMSAD 8 ayda Afrika’nın kapısını araladı

Türkiye İMSAD 8 ayda Afrika’nın kapısını araladı

imsad-afrika

İnşaat ve inşaat malzemeleri ihracatı ve iş ilişkileri konusunda bir süredir dış pazar arayışlarını sürdüren Türkiye İMSAD (Türkiye İnşaat Malzemeleri Sanayicileri Derneği), bu çerçevede 1 Eylül 2015 tarihinde Kamerun Temsilciliğini açarak, ilk somut adımı atmıştı. O tarihten bu yana çalışmalarını sürdüren Türkiye İMSAD 8 ay gibi kısa bir sürede ilk heyeti ağırladı. 7 Mayıs’ta ilk Türkiye ziyaretini gerçekleştiren, tüccar, malzeme tedarikçileri ve proje geliştiricilerden oluşan Kamerun Ticaret Heyeti, 14 Mayıs’a kadar Türkiye İMSAD üyelerinden oluşan çok sayıda sanayici ve iş adamı ile bir araya gelerek, Afrika’da gerçekleştirilmesi planlanan çeşitli projelere ilişkin işbirliği, proje ve malzeme desteği konusunda ön görüşmelerde bulundu.

“Kamerun’dan Afrika’ya açılacağız”
Kamerun Ticaret Heyeti Türkiye ziyaretinin yeni pazar arayışlarının devam ettiği bu dönemde büyük öneme sahip olduğuna değinen Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı F. Fethi Hinginar, şunları söyledi: “İhracatta yaşanan daralmayı aşmak için Afrika ülkelerine yöneldik. 2015 Mayıs ayında gerçekleştirdiğimiz heyet ziyareti sonrası yaptığımız değerlendirmelerde, Kamerun’un bölgede bir üs kurmak için doğru bir adres olduğuna kanaat getirdik. Kamerun, inşaat malzemelerinde Türkiye için potansiyel bir pazar konumunda bulunuyor. Ayrıca Kamerun’u, coğrafi konumu itibariyle CEMAC ülkelerine açılan kapı olarak da tanımlayabiliriz” dedi. Kamerun’un da üyesi olduğu CEMAC ülkelerinde 1998 yılında yapılan yasal değişiklikle üye ülkeler arasında gümrük vergilerinin kaldırıldığı bilgisini de paylaşan Başkan Hinginar “Şu an Türkiye inşaat malzemeleri sektörü olarak dünyadaki tüm yapı malzemelerini Türkiye’de iyi üretebilir konumdayız. Bugün 100’e yakın ülkeye inşaat malzemesi ihracatı yapıyoruz. 2014 yılında 21,3 milyardolar ihracat gerçekleştirdik. Geçen yıl biraz gerileme yaşandı; ihracat rakamımız 17 milyar dolarlara düştü. Fakat yeniden çok ciddi atılımlarımız var. Önceki yıllarda sahip olduğumuz öngörülerle, başka ülkelerdeki pazar payımızı artırmak ve yeni pazarlar bulma çalışmalarına başlamıştık. Bu pazarların başında da ambargoların kalktığı İran ile son yıllarda ciddi bir kalkınma atılımı içerisinde olan Afrika ülkeleri geliyor. Biz de Afrika’daki etkinliğimizi artırmak için geçtiğimiz mayıs ayında Dış Ticaret Komitemizin temsilcilerinden oluşan bir heyeti Kamerun’a göndererek, temaslar sonucu 1 Eylül 2015 itibariyle Kamerun Temsilciliğimizi faaliyete açmıştık. Bugünkü buluşmalar da bu çalışmalarımızın bir sonucu olarak başarılı bir şekilde gerçekleşti” dedi.

 

#İMSAD #TürkiyeİnşaatMalzemeleriSanayicileriDerneği #İnşaatveİnşaatMalzemeleriİhracatı #NalburTeknik #NalburTeknikDergisi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*