Anasayfa » Röportaj » TOZSUZ ZIMPARANIN GLOBAL MARKASI; MİRKA

TOZSUZ ZIMPARANIN GLOBAL MARKASI; MİRKA

Yenilikçi zımpara teknolojisi ile global anlamda önemli başarılar kazanan Mirka, Türkiye pazarında da kendini kanıtlayarak kullanıcılara kalite ekseninde çözümler sunmaya devam ediyor. Aşındırıcılar ve Kaynak Makinaları dosya konumuz çerçevesinde dergimize konuk ettiğimiz Mirka Türkiye Ülke Müdürü Ali Seherler; Mirka’nın bu yıl öne çıkan teknoloji alt yapısındaki ergonomik ürünlerinden bahsederek Mirka hakkında önemli bilgiler verdi.

Firmanız hakkında ve faaliyet gösterdiği alanlarla ilgili bilgi verir misiniz?

Mirka, tozumayan finisaj sağlayan zımpara ve makinelerini sunar. Mirka yenilikçi zımpara teknolojisinde uzman olan dünya lideri Finlandiyalı bir aile şirketidir. Uzmanlığımızı Türkiye’ de daha yakından tanıtmak ve katkı sağlamak amacıyla 2013 Mart ayında Mirka Türkiye şirketi kuruldu. Mirka ürünlerinin %96’sından fazlası ihraç etmekte olup, 100 farklı ülkede satışa sunmaktadır. Mirka sektörde araştırma ve geliştirmeye en çok yatırım yapan firmaların başında gelmektedir. Mirka Türkiye olarak Otomotiv, Ağaç Sanayi, OEM, Denizcilik, Yapı & İnşaat ve Mikrofinisaj olmak üzere çok geniş bir sektör ağına hizmet vermekteyiz. Ürünlerimiz bu sektörler içinde her ölçekte müşteriye ulaşmakta ve kullanılmaktadır.

Ürün gamınızdan bahseder misiniz? Bu yıl özellikle öne çıkan ürününüz var mı?

Mirka 15 yılı aşkın süredir üzerinde sürekli yenilikler ve gelişmeler yapmış olduğu   tozsuz zımpara çözümünü tüm dünya üzerinde kullanıcılarına sunmaktadır. Tüm dünya üzerinde sektörü şekillendiren Mirka’nın patentli ve tek tozsuz zımpara çözümleri diğer çözümler ile karşılaştırıldığında daha hızlı, daha tasarruflu ve çok daha sağlıklıdır. Aslına bakarsanız bu sektör için büyük bir devrimdir. Eşsiz Abranet® zımparamız, zımparalama teknolojisi içinde insan sağlığını korumayı başaran ve üretim süreçlerini tozdan arındıran en önemli adımdır. Yine kullanıcı dostu ve ergonomik zımpara makinelerimiz kullanıcılarımızın sağlığı ve verimliliği düşünülerek geliştirilmiştir ve kullanıma sunulmuştur. Bunların yanında, polisaj bileşiklerimiz, tamamlayıcı ürün ve aksesuarları ile birlikte pek çok sektöre komple zımparalama çözümleri sunuyoruz. Bu yıl öne çıkan ürünlerimizden biri Abranet® Ace HD seramik tanecikli yeni zımparamız. Seramik tanecikleri sayesinde çok güçlü ve yıpranmaya karşı çok dirençli bir ürün. Zorlu zımpara uygulamalarının daha hızlı ve kolay yapılmasını sağlıyor. Bunun haricinde kablosuz, bataryalı zımpara makinelerimiz Mirka® AROS-B 150NV, Mirka® AOS-B 130NV ve yeni Mirka Elektrikli orbital zımparalama makinemiz Mirka® DEOS (Entegre bir titreşim sensörüne ve Bluetooth düşük enerji teknolojisine sahiptir) yenilikçi ürünlerimizden sadece bazıları.

rsm11

Yıllık üretim rakamlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz? Ne kadarlık kapasiteyle üretim yapıyorsunuz?

Sektör bazlı olarak ele almak gerekirse ‘dünya piyasasındaki ilk 10 ürünü sayınız’ derseniz 5 tanesi bizim kendilerine üretim yapmış olduğumuz markalardan oluşmaktadır. Finlandiya’da bulunan dört fabrikamız farklı ürün grupları için tam kapasite üretim yapmaktadır. Fabrikalarımız “0” kaza vizyonu ile üretim yapmakta ve bunu başarı ile gerçekleştirmektedir.

İhracat çalışmalarınızdan bahseder misiniz? Mirka hangi ülkelere ulaşıyor? Portföyünüze yeni ülkeler eklendi mi?

Global de Mirka ürünlerinin % 96’dan fazlasını ihraç etmekte ve 100 farklı ülkede satışı devam etmektedir. Dünya üzerinde 26 farklı ülkede Mirka ofisleri bulunmakta. Dolayısıyla Mirka Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika ve Asya şubeleriyle sürekli büyümeyi hedefleyen bir firmadır. Son olarak 2017 yılı Ocak ayı itibariyle Mirka Dubai ofisimiz faaliyete geçmiştir.

Mirka olarak bayilik yapılanmanız hakkında bilgi almak isteriz.

Mirka Türkiye olarak hedefimiz Türkiye’nin her noktasındaki kullanıcılara ulaşmak. Bu bağlamda yeni bölgeler açmak ve bu bölgelerde iş ortaklarımızlar mevcut potansiyelleri en iyi şekilde değerlendirmek istiyoruz. Şu an otomotiv sektöründe 4 büyük boya firması ile çalışmaktayız. Ahşap sektöründe ise 2 distribütörümüz ve bayilerimiz bulunmakta. Bu yıl yine ART ve ahşap sektörlerine ek olarak Marin, ESF, inşaat ve dekorasyon gibi yeni sektörlere ağırlık verdik ve bu sektörlerde yeni bayilerimizi oluşturduk.

Satış sonrası hizmet faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

Mirka olarak yüksek kalite standartlarında ürünler ve çözümler üretmekteyiz. Bu yüksek standardımızı müşterilerimize sunmuş olduğumuz hizmetlerde de ön plana çıkartmaktayız. Bu bağlamda satış sonrası hizmetler konusunda müşterilerimize ülke çapında hizmet ve destek vermekte olan 5 farklı teknik servisimiz bulunmakta. Amacımız Türkiye’nin her bölgesinde en az 1 teknik servisimizin yer alması. Bu konuda çalışmalarımız devam etmekte. Teknik servislerimiz ile müşterilerimizin yaşamış olduğu problemleri 5 iş günü içinde çözmeyi hedefliyoruz.

İnovasyon ve Ar-Ge alanındaki çalışmalarınız nelerdir?

Mirka kurulduğu ilk günden itibaren araştırma ve geliştirmeye kendini adamış ve bu konuda sektör lideri olmuş bir firmadır. En önemli ilkelerimizden biri firmamız, çevremiz ve ürünlerimiz için yüksek standartları belirlemek ve daima bunları geliştirmektir. Laboratuvarlarımız ve pilot çalışma alanlarımız en ileri teknolojiye sahip ekipmanlarla donatılmıştır ve yüzey sonlandırma teknolojisinde uzman 60’tan fazla personele sahiptir. Bu sayede teknik açıdan üstün, son derece güvenli ve kaliteli zımparalarımızın yanında yeni nesil elektrikli zımparalama makineleri, destek ürünlerini de komple çözüm setleri halinde sunabilmekteyiz. Ayrıca yenilikçi ürünlerimiz, tozsuz yüzey bitirme sağlayan zımparalarımız ve makinelerimiz bir yandan işçilerin sağlığını korurken bir yandan da mükemmel sonuçlar elde etmelerini sağlıyor.

Aşındırıcı ve kaynak sektörünün Türkiye’deki gelişimi hakkında neler düşünüyorsunuz? Diğer dünya ülkeleri ile karşılaştırdığınızda sektörün gelişimini nasıl değerlendirirsiniz?

Ülkemizde aşındırıcı sektörü hızla gelişmekte. Sektöre her geçen gün yeni markalar ve yeni ürünler girmekte. Bunun yanında artık yavaş yavaş tüketici tercihleri değişmekte. Çünkü tam anlamıyla olmasa da kullanıcılar biraz daha bilinçlendi. Artık daha kaliteli ve sağlıklı ürünler talep edilmekte. Aynı durum üretim içinde geçerli. Artık dünya ile rekabet edebilmek istiyorsak kullanıcılar için daha faydalı, daha tasarruflu ve daha sağlıklı ürünler üretmeliyiz. Ekonomik gelişme için ihracatın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. İhracatın gelişebilmesi için ise yeni teknolojileri ve bilgi birikimini transfer etmeliyiz. Global’de ve Türkiye’de bunu başarabilen firmalar ürünlerini tüm dünyaya ihraç etmekte ve pazar paylarını büyütebilmekte. Biz Mirka olarak tam da buradayız. Ürünlerimiz ve çözümlerimiz ile rakiplerimizden ayrışabiliyoruz çünkü bütün ürünlerimiz inovatif, kullanıcı dostu, sağlıklı ve tasarruflu.

Sizce sektör açısından yaşanan en büyük problem nedir? Çözüm öneriniz var mı?

Sektörümüz açısından en büyük problemlerden biri kalitedir. Şu an Uzakdoğu’dan fiyatları düşük ancak kalite anlamında çok düşük ürünler pazarda kendine yer edinmektedir. Bunun ise en önemli sebeplerinden biri fiyat-kalite ve fayda değerlendirmelerinin maalesef yapılamıyor olmasından kaynaklanıyor. Bu durumdan ise en çok maalesef bu tarz ürünleri kullanmakta olan ustalarımız etkilenmekte. Denetim yetersizlikleri, bilinçsizlik ve insan sağlığına karşı yaşanan duyarsızlık işçi sağlığını ciddi anlamda tehdit etmekte. Örnek vermek gerekirse bazı gelişmiş ülkelerde üretilen;  işçi sağlığından dolayı rağbet görmeyen silikon içeren ürünler bizim ülkemizde bu firmalar tarafından sunulabiliyor.

Mirka olarak biz geleceğin şirketimiz, ortaklarımız, çalışanlarımız ve doğa için sürdürülebilir olmasını güvence altına almak istiyoruz. Bu bağlamda örneğin polisaj ürünlerimizin hiç biri silikon içermez, yine patentli tozsuz zımpara çözümümüz bu tehlikelere karşı aldığımız sorumluluğun sonucudur.

Biz Mirka olarak karar vericileri ve kullanıcıları bilinçlendirmek adına elimizden geleni yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz.

Sektörel anlamda 2017 geçtiğimiz 6 ayı nasıl değerlendirirsiniz?

Mirka Türkiye olarak çok başarılı bir ilk 6 ay geçirdik. Geçirmiş olduğumuz seçim sürecinin   ardından nisan ayı itibariyle ise satış rakamlarımız çok daha fazla ivme kazanmaya başladı. Ürün kalitemiz, iş ortaklarımız ile olan açık iletişimimiz ve deneyimli ekibimizin bu başarıda çok büyük katkısı bulunuyor. Biz hem çalışanlarımıza hem iş ortaklarımıza yatırım yapmaya devam ediyor olacağız.

#tozsuzzımpara, #globalmarka, #mirka