Anasayfa » Bölgesel Esnaf » TEŞHİSTEKİ SAMİMİYET
ATO'NUN YENİ MECLİS BAŞKANI İSMAİL ACI, "HEPİMİZİN ORTAK AMACI, ADANA'YA HİZMET ETMEKTİR. BUNU DA SEÇİMLERİMİZİN TAMAMLANMASININ ARDINDAN HEP BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ" DEDİ.

TEŞHİSTEKİ SAMİMİYET

ADANA Ticaret Odası’nın 8. Olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı İsmail Acı Başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantının açış konuşmasını yapan Acı, Hırdavat ve nalbur sektöründe faaliyet gösteren Acısan Makine Teknik Hırdavat aracılığıyla görüşlerini paylaşmak istediğini belirterek; son süreçte ülke ekonomisinde yaşanan gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Dünya ülkelerinin, küresel sistemde meydana gelen tehlikeli gelişmeler ışığında kendilerine yeni rotalar çizerek ekonomik türbülans sürecinden çıkmaya çalıştıklarını kaydeden Acı, “bu süreçten etkilenen ülkelerin başında büyüme rotasındaki ülkeler yer alıyor. Bu ülkelerin biri de Türkiye. Süreci atlatmanın çabası içerisindeyiz ama ekonomimizin yara aldığını maalesef söylemek zorundayız. Gerçeklerle yüzleşmeden teşhis konulmadan tedavi sürecine başlanmayacağı herkesin malumu.” dedi.

İsmail Acı, ekonomideki dalgalanmanın tüm sektörlerde kendini iyiden iyiye fiyatlara yansıttığını kaydederek yansımanın daha çok ithal ürünlerde etkisini gösterdiğini belirtti. Bu konuda zam yapanların suiistimal derecesinde olanlarının yetkililer tarafından tespit edildiğini ve gereken uyarıların yapıldığını söyleyen Acı, bu uyarıların serbest piyasa kurallarının üzerine çıkmaması gerektiğini belirterek; zorunlu zam yapmak zorunda olanların varlığının kesinlikle yok sayılmaması gerektiğini söyledi.

“Kötü niyetli konkordato girişimlerine dikkat edilmeli”

Hayatta kalmanın zorunluluğu olarak görülen fiyat artışların gerekli desteklerle sübvanse edilmesi gerektiğinin altını çizen Hayrettin Acı sözlerine şöyle devam etti;

“Bu dalgalanmaların neticesinde, ayakta kalamayan esnafın başvuracağı ilk şey iç muhasebe kalemlerinde tasarrufa gitmek olacaktır. Bu alanda küçülmeye eleman eksiltme ile başlayacak olan tüccarın bu hamlesi işsizler ordusunu doğurması kaçınılmazdır. Bu nedenle, esnafın fedakârlığı ile devletin fedakârlığı eş güdümlü seyretmelidir. Varlığını korumak adına, kötü niyetli konkordato girişimlerine dikkat edilmeli paydaşları mağdur edilmemelidir. Bu arada, sanayinin ve ekonominin ana çarklarından olan Kobilere ilgi ve desteğin devam etmesi yaşanan sıkıntıdan çıkmamızı çabuklaştıracaktır. Senkron yakalanamazsa her şey için geç olabilir. Yüksek faize kesinlikle bir ayar verilmelidir.

Düşük kur düşük faiz hepimizin çok işine geldi. Yeni işyerleri, yeni evler, yeni arabalar aldık ama bunların tamamı borç paralarla yapılan satın almalardı. Şimdi bedel ödeme zamanı. Hepimiz gücü oranında bedel ödemeye hazır olmalıyız. Bu dönemi asla siyasi duygu ve düşüncelere alet etmemeliyiz. Unutulmamalıdır ki, bu tür dönemlerde sosyal bunalımlar kaçınılmazdır. İşte tam da o anda eş ve dostlarımıza kucak açmalı ve bu zor dönemde onlara yardımcı olmalıyız. Maddi ve manevi desteklerimizi esirgememeliyiz. Bu kötü dönemin uzun vadede iyi tarafı da iç piyasaların daralmasıyla, birçok sektörde birçok arkadaşımız ihracat yapmaya hazırlanıyor. Pazar arayışını artırdı. Sanıyorum bu dönemin uzun vadede olumlu yansıması bu olacaktır.

Adana ölçeğinde baktığımızda, tasarruf tedbirleri indirim kampanyaları, seminerler ve eğitimler odamız bünyesinde devam etmektedir. Bu eğitimlerle üyelerimizin ticaretine katkı sağlamayı hedeflemekteyiz. Odamız bünyesinde komitelerimiz çalışmalarını büyük bir özveri ile yapıyorlar. Komite üyelerimize teşekkür ediyorum.

Kıymetli Üyelerimiz, 29 Ekim’de milli bir ruh ve şahlanışla küllerimizden yeniden doğduk ve Türkiye Cumhuriyeti devletini kurduk. Zaman içinde yaptığımız atılımlarla, hürriyet ve bağımsızlığımızı perçinledik. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutluyor, aynı zamanda, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 80. yıl dönümü olan 10 Kasım münasebetiyle ulu önderimizi saygıyla anıyor, bu saygıyı da onun ilke ve inkılaplarına bağlılıkla taçlandıracağımızı ümit ediyorum.”