Anasayfa » Gündem » “STARLİNE MARKASI OLARAK ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİNİ ARTTIRIYORUZ”

“STARLİNE MARKASI OLARAK ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİNİ ARTTIRIYORUZ”

Ateş A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi Sema Öztürk:

“STARLİNE MARKASI OLARAK ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİNİ ARTTIRIYORUZ”

 

Başta eldiven olmak üzere Kişisel Koruyucu Donanım ürünlerinin hemen hemen hepsini üreten Ateş A.Ş, STARLINE markasıyla ürün gamına yeni donanımlar eklemeye devam ediyor. İş güvenliği alanında STARLINE markası ile hizmet veren Ateş A.Ş;  hızlı tedarik süreci, ürün çeşitliliği ve ürün kalitesi ile özellikle Kişisel Koruyucu Donanım ürünlerinde iddiasını her geçen gün artırıyor. Sorularımızı yanıtlayan Ateş A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi Sema Öztürk Nalbur Teknik ekim sayısının konuğu oldu.

  • Kısaca firmanızın kuruluş hikâyesinden bahsedip, iş güvenliği alanındaki faaliyetleri hakkında bilgi verir misiniz?

      Ateş A.Ş. 1960’lı yılların sonlarına doğru sektöre giriş yapan bir firmadır. Dürüst ve sorumluluk sahibi bir ticaret anlayışıyla müşteri memnuniyeti odaklı çalışmalarımız, firmamızın hızlı ve güçlü yükselişinin temel ayakları olmuştur. Üç kuşaktır büyük bir aile firması olarak yönetilen Ateş A.Ş. ISO 9001 belgeli kurumsal bir firmadır. Adana merkezli yönetilen firmamızın, ana dağıtım yeri ise Tekirdağ olmak üzere yine Adana’da da deposu bulunmaktadır.

İş güvenliği konusuna da büyük önem veren firmamız tüm iş güvenliği donanımlarının tedarik ve dağıtımlarını da STARLINE markasıyla yapmaktadır. Starline markasıyla akla gelen tüm kişisel koruyucu donanımların teminatını sağlıyoruz.

 

    –İş güvenliği alanında hangi ürün gruplarınız ile hizmet veriyorsunuz?  Ürün gamınızdan bahseder misiniz?

 Starline olarak başta eldivenler, baş ve yüz koruyucular, emniyet kemerleri ve aksesuarları, vücut koruyucular, kulak ve solunum koruyucular, ikaz ve uyarı ekimpanları, ilk yardım ve yangın kitleri, endüstriyel temizlik ürünleri, ayak koruyucular ve çok çeşitli özel ürünlerimizle hizmet vermekteyiz.

  • 2018 – 2019 yıllarında piyasaya sürmeyi hedeflediğiniz yeni ürün var mı?

Mevcut piyasa koşullarında tüketicinin alım gücü azaldığı için bu yıl çok fazla yatırımı beklenmeyen bir sektörde olmamıza rağmen, Starline ürün gamına özellikle el ve göz koruyucularında çok çeşitli yeni ürünler eklendi.

  • İnsan sağlığını doğrudan ilgilendiren ve sorumluluğu büyük olan bir sektörde faaliyet gösteriyorsunuz. Bu noktada doğru ürünü nasıl tanımlarsınız? Kaliteli KKD ürünlerinde hangi özelliklerin bulunması gerekiyor? Firmanız bu noktadaki konumu hakkında neler söylersiniz?

   Mutlaka araştırmalarını ve amacına uygun ürünü seçtiklerinden emin olmalarını tavsiye ederiz. Ayrıca sadece koruyucuyu temin etmek yeterli değildir. Bu koruyucu üründen kuralına göre faydalandıklarından, ürünü doğru muhafaza ettiklerinden emin olmalıdırlar. Bu noktada kılavuz okuma alışkanlığı önemlidir. Biz Starline ailesi olarak tüketicinin her sorusuna cevap oluşturacak şekilde kılavuzlar hazırlamaya özen gösteririz. Ürün grubumuzda 300’ün üzerinde eldiven çeşidi var. Bu eldivenlerin hepsi farklı sektörlerde kullanıcıyı koruması amacıyla tasarlanıyor. Oysa yaptığımız araştırmalarda, özellikle yerli üretimde üretilebilen birkaç eldivenin bütün risklere karşı koruyabileceğine dair çalışma yapan firmalar var. Kaliteli KKD ürünleri tüm dünyada mevcut. Türkiye’deki üreticilerin kendilerini nitelikli ürün üretimi konusunda ilerletmeleri gerektiğini düşünüyorum.

  • Satış politikanız ve bayilik çalışmalarınız ile ilgili bilgi verir misiniz? Türkiye genelinde kaç bayiniz bulunuyor ve bayilere sunduğunuz avantajlar nelerdir?

Bayilerimize sürekli destek sağlamaktayız. Yüksek stok kapasitemizle arzu edilen ürünleri hızla temin edebiliyor, pazarlama ekibimiz ve ofis çalışanlarımızla sıkıntıları bekletmeden çözümleyebiliyoruz. Tüm sene boyunca aktif olan eğitim takvimimiz mevcut. Arzu eden her firma bu eğitimlerden yararlanabiliyor. Ayrıca fuar katılımlarına da büyük önem veriyor ve sıklıkla yurt içi ve dışında markamızın tanıtımını yapıyoruz. Biz ürünü üreten veya ithal eden firmayız. Tüm satışlarımızda bayilik kanalıyla gerçekleşiyor.

  • Bayi bilincini ve bayinin ürüne hâkimiyetini sağlamak için çalışmalarınız var mı?

Bayilerimizle sürekli sanal ve doğrudan iletişim halindeyiz. Sahada çalışan çok sayıdaki personelimiz düzenli olarak bayilerimizi ziyaret etmekte. Sıkıntıları ve talepleriyle doğrudan ilgileniyoruz. Her bir bayimize özel eğitimler veriyor ve danışmanlık hizmeti sunuyoruz.  Starline bilincini arttırabilmek için Türkiye’de yıl içinde fuarlara en çok katılım gösteren firma biziz. Bayilerimizle sadece iş yerlerinde değil fuarlarda, kongrelerde ve eğitimlerde bir araya gelmeye çalışıyoruz.

2018 yılının geçtiğimiz aylarını ekonomik ve sektörel anlamda genel hatlarıyla nasıl değerlendiriyorsunuz? Gelecek dönem içinde yatırımlarınız mevcut mu?

KKD ürünleri genel olarak bakıldığında ithalata dayalı bir sektör. Evet, Türkiye’de eldiven de, gözlük de, tekstil grubu da üretiliyor. Fakat bilinen bir gerçek var ki, bunları çeşitliliği çok az. Yerli üreticiden beklenen özellikle son 2 yılda ithalata gelen ek vergilerden sonra üretim kapasitelerini ve çeşitliliğini arttırmalarıydı. Ama konusunda uzman üreticiler bile yıllardan beri aynı kalite ürünü üretmeye devam ediyor. Asla yenilik yapmaya, ürün çeşitliliği arttırmaya gitmiyor. İthalat şu an zorlayıcı ve Ticaret Bakanlığı’nın kontrolünde olduğundan piyasada bulunan ithalat ürünlerinde genel olarak kalite ve belge problemi yaşanmıyor. Fakat yerli üreticilerin, özellikle tekstilcilerin belgelendirme konusunda fikirleri olduğuna inanmıyoruz.  2018 yılı ekonomik olarak zorlayıcı ve sektörel olarak da çok parlak değil. Bizim tek yatırımımız, mevcut müşterilerimizi korumaya yönelik yaptığımız çalışmalar.

  • Dünya genelinde KKD ürünleri ile Türkiye KKD ürünlerin üretimini karşılaştıracak olursak Türkiye’yi nasıl konumlandırırsınız?
  • Türkiye’de piyasa gözetim ve denetimlerinin artması gerektiğini düşünüyorum. Denetimlerin özellikle kullanım alanlarında yapılması önemli. Eğitim ve bilinçli tüketim sonunda sektörde çok daha fazla yol kat edilebileceğini umuyorum. Bir sanayi cenneti olan Türkiye’de iş ve işçi güvenliği konusunda Avrupa standartlarını ve kalitesini bir an önce yakalamamızın şart olduğuna inanıyorum. Özellikle Avrupa’da yapılan iş güvenliği fuarlarına ziyaretlerimizde gerçekten bizden önce oldukları görülebiliyor. Fakat bizim aradaki farkı kapamamız mucize olmaz.

 

  • Sektör açısından yaşanan sıkıntıları başlık altına sıralarsak neler söylemek istersiniz? Yönetmelikle ilgili sıkıntı ya da değişmesi gereken maddeler var mı? Bu konudaki fikirlerinizi almak isteriz.
  • İş güvenliği ürünlerinde karşılaşılan en büyük problem standart olmayan ürün kalitesi. Ayrıca sadece 1-2 partilik ürün getirip devamlılık sağlamayacak firmaların piyasayı bozması da yaşanılan problemlerden. İş güvenliği ürünlerinde önemli olan malın devamlılığı. Tüketici alıştığı ürünü devamlı görmek ister. Devamlılık sağlayamayacak firmaların zaman içinde çok fazla piyasada yer alamayacağını düşünüyorum. Yeni yönetmelikle ilgili henüz KKD ürünleri açısından bir sıkıntı görmedik.