Anasayfa » Röportaj » SERKAN EL ALETLERİ: “32 YILDIR ÖZVERİ İLE ÜRETİYORUZ”

SERKAN EL ALETLERİ: “32 YILDIR ÖZVERİ İLE ÜRETİYORUZ”

1985 yılında faaliyete başlayan Serkan El Aletleri; uzman kadrosu ile hırdavat ve bağlantı elemanlarının ulaşabileceği inşaattan otomotive makina imalatından elektronik, elektrik, fırça ve mobilya sektörüne kadar geniş bir pazara hizmet veriyor. Serkan El Aletler’ni yakından tanımak ve faaliyetleri hakkında bilgi almak adına, Serkan El Aletleri San. Tic. Ltd. Şti Yönetim Kurulu Üyesi Fırat Penbe ile söyleşi yaparak önemli bilgiler aldık.

Kurumunuzun kuruluşu ve bu günlere gelişi ile ilgili kısa bir bilgi alabilir miyiz?

Serkan El Aletleri; 1985 yılında bölgesel üretim ve pazarlama faaliyetlerine İzmir’de başlamıştır. 1994 yılında ise Serkan El Aletleri San. Tic. Ltd. Şti. unvanını ve marka tescilini alarak, bu unvan ile günümüze kadar ticari hayatına devam etmiştir. Kurulduğu ilk günden bugüne ‘İSTİKRAR, GÜVEN, KALİTELİ HİZMET, KALİTELİ ÜRÜN, UYGUN FİYAT VE GÜLER YÜZ’ politikasını kendisine ilke edinen firmamız çeyrek asrı geçkin süredir üretim ve pazarlama faaliyetlerine, sürekli yükselen bir satış grafiği ile devam etmektedir.
Şirketimiz için bölgesel olarak başlayan bu üretim ve pazarlama serüveni 2014
yılında şirketi ikinci nesil olarak  ortağım Serkan Sencer ve benim devir almamız ile birlikte, marka ve ürünler tüm ülkeye yayılmış ve ihracat faaliyetleri başlayarak marka da globalleşme dönemine girilmiştir..

Hangi sektörlere, ne tür ürünler sağlıyorsunuz? Marka ve hizmetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Şirketimiz; hırdavat ve bağlantı elemanlarının ulaşabileceği inşaattan otomotive, makine imalatından elektrik elektronik, fırça ve mobilya sektörüne kadar hizmet vermektedir. Amacımız hırdavat sektöründe gelişen dünya standartlarındaki geniş ürün çeşitlerimiz ile müşterilerimize daha iyi hizmet vermek ve Türkiye’den sonra dünya çapında da tanınan bir marka haline gelmektir. Bu amaçla tam 32 yıldır aynı özveri ile üretiyoruz.

Türkiye içerisinde üretim gücü ve kapasitenizden bahseder misiniz?

Şirketimizin üretimi sıvacı, boyacı,  fayans el aletleri, fırça ve rulo olmak üzere beş ana gruba ayrılmaktadır. Türkiye içerisindeki pazarlama ağımız yedi coğrafi bölgede de toptancı ve bayii odaklı hizmet göstermektedir.

İthalat ve ihracat alanında çalışmalarınız var mı? Varsa bilgi verir misiniz?

Hem ürünlerimizin üretim aşamasında kullanılan bazı yan mamullerin ithal olmasından dolayı piyasada rekabetçi olabilmek adına ithalat yapmakta hem de bitmiş tam mamul ithal edip Türkiye pazarında satmaktayız.
İhracat yapan ve hedefleyen firmalar her zaman uzun vadeli planlar yapmak zorunda kalıyor. Bizim ilk hedefimiz imalat bölümünde üretim kapasitemizin artışını sağlamak reklam, organizasyon ve fuarlar aracılığı ile marka bilinirliğimizi arttırmaktır. İhracat alanında da çalışmaları olan şirketimiz hem kendi bünyesinde hem de aracı firmalar vasıtası ile ihracat yapmaktadır. İhracatımızın %90‘lık kısmını Orta Doğu ülkeleri ve Türkî ülkeler oluşturmaktadır.

Sizi diğer firmalardan ayıran noktalar nelerdir?

Bizi diğer firmalardan ayıran özellikler başlıca şöyledir
– Ürünlerimizin sürekli aynı kalite de üretilmesi,
– Sektörde ki en iyi fiyat garantisi,
– Üretimden kaynaklı hatalı ürünlerin koşulsuz-şartsız iade alma garantisi ve
– Yaygın pazarlama ağı ile tüm bölgelerde ki müşterilerimize anında hizmet verebiliyor olmamız.

Satış stratejiniz hakkında bilgi verir misiniz? Türkiye’de hangi bölge ve illerde faaliyetiniz var?

Şirketimizin satış politikası hırdavatçı, nalbur ve yapı market sektöründeki toptancı ana bayilere dağılım yapmaktır ve bu ana bayiiler üzerinden perakende ve sıcak satış yapan son satıcılara ulaşmaktır.  Türkiye’de 7 coğrafi bölgede satış ve pazarlama faaliyetlerini, ana bayi ve toptancı odaklı olarak sürdürmekte olan şirketimizin ürünleri Türkiye’deki toptancılar üzerinden ülkemizin 81 iline yayılmış durumdadır.

Türkiye genelinde kaç bayiiniz var? Satış ve pazarlama alanında ne gibi faaliyetler yürütüyorsunuz? Bayilere ne gibi avantajlar sunuyorsunuz? 

86 Toptancı bayiimiz üzerinden perakende satış faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Ürünlerimiz toptancı bayilerimiz aracılığı Türkiye genelinde 5.000 + Perakende son satıcı müşterilerimize ulaşmaktadır.

2017 yılını şirketiniz açısından nasıl değerlendirirsiniz? 2018 yılı için sektörünüz açısından ön görüleriniz ve beklentileriniz nelerdir?                        

2017 yılında Tüm alanlarda borçlarımızı, dolayısıyla risklerimizi daha etkin yönetmeye başladık. Kurlardaki dalgalanmaya rağmen nakit akışında ciddi sıkıntılar yaşamadık. Bayii sayımızı ve ürün gamımızı %20 oranında arttırdığımız bir yıl oldu ve bu artışın sene sonunda cirosal anlamda da meyvelerini aldık. 2017 yılı içerisinde Uzakdoğu’dan ithal edilen ucuz fakat bizim ülkemizde üretilen yerli ürünlere oranlara kalitesi altta olan ürünlere gelen ek vergilerden dolayı sektörümüzdeki yerli üreticiler adına 2018 yılından umutluyum.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Yılın son ve dolayısı ile en önemli sayısı aralık sayısında bize de yer ayırdığınız için size şirketim adına çok teşekkür ediyorum.

#elaletleri, #faaliyetler, #firma, #SerkanSencer