koln

“Serfa Tools Olarak Salgın Sürecinden Daha da Güçlenerek Çıktık”

Salgın sürecinde dönüşümlü olarak çalışmalarını sürdüren Serfa Tools, gerekli tüm önlemleri alarak faaliyetlerine ara vermeden devam etti.

Artık yeni bir hayat düzeninin olduğunu ve bu düzene hızlıca adapte olup kriz sonrası fırsatlara odaklandıklarını belirten Serfa Tools Genel Müdürü Serhat Sancak, yaptıkları çeşitli çalışmalarla bu süreçten daha güçlü çıktıklarını söyleyerek, pandemi sürecinde gerçekleştirdikleri faaliyetler hakkında dergimize açıklamalarda bulundu.

Son dönemde dünya çapında yaşanan gelişmeler paralelinde değerlendirecek olursanız, yaşanan süreç sizi nasıl etkiledi? Yaşanan sürecin sektöre ve dolayısıyla size yansımaları hakkında neler söylersiniz? 

Açıkçası biz bu seneyi, seçim olmayacağı için ülkemiz adına fırsat yılı olur diye düşünüyorduk. Maalesef bu pandemiden dolayı, hem ülkemiz, hem de dünya ülkeleri çok ciddi anlamda olumsuz etkilendi. Çok şükür ki, ülkemiz bu süreci iyi yönetti/yönetiyor ve bu durum bize yeni fırsatlar sunabilir.

Özellikle ihracat anlamında ülkemizin birçok ülkeye tıbbi malzemeler göndermiş olması, Türk firmalarına ve ülkemize karşı ciddi bir sempati oluşmasını sağladı.

İşte biz önce personelimizin ve kendimizin güvenliği & sağlığı için maksimum düzeyde tedbirler aldık ve bunları uygulamaya çok özen gösteriyoruz. Artık yeni bir hayat düzeni var ve bizler bu yeni düzene hızlıca adapte olup, krizin getirdiği fırsatları da yakalamaya çalışacağız.

Yaşanan süreç ve sonrası ile ilgili olarak çözüm önerileriniz nelerdir?

Öncelikle herkesin kabul ettiği bir gerçek var. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Hem sosyal, hem de iş hayatımızda artık uymamız gereken yeni kurallar var. Bunları sıkı sıkıya uygulamaya özen göstermemiz lazım. Bunun için de yöneticilerin işi sıkı tutup, düzenli eğitimlerle bu durumu hep gündemde tutmaları gereklidir. Hiçbir gevşeme ve özensiz davranışa izin vermemelidir.

Firma olarak bu dönemde yaptığınız çalışmalar hakkında bilgi verebilir misiniz?

Biz açıkçası öncelikle kadromuzu ikiye bölüp, dönüşümlü işe gelmeyi planladık. Yani bir gün işe giden grup, diğer gün izin yaptı. Bu uygulamayı nisan başında başlayıp, mayıs sonuna kadar uyguladık. Dışarıdan yemek servis hizmeti alıyorduk, bunu durdurduk ve herkes kendi evinden yemeğini getirmeye başladı. Tabi biz de bu günlük yemek ücretini kadromuza ödedik, ödüyoruz. İşyerimizde birçok yere pandemiyle ilgili posterler ve dezenfektanlar koyduk. Her sabah kadromuzun hepsinin ateşini ölçüyoruz. Tüm kadromuzla toplantılar yaptık ve birimizin değil, hepimizin dikkatli olması gerektiğini; maksimum düzeyde hem iş hem de sosyal hayatımızda hijyene önem vermemizin hem kendimiz, hem ailemiz ve hem de iş hayatımız için çok önemli olduğunu anlattık.

İşimizle ilgili olarak da fikri anlamda bu dinlenme süreçlerini çok iyi geçirdiğimizi düşünüyorum. İşimize nasıl daha çok değer katarız ile ilgili çok güzel fikirlerin çıktığı toplantılar yaptık. Şu anda da hızlıca onları devreye almak için çalışmalar yapıyoruz. Know-how anlamında bu süreçten daha güçlü çıktığımızı ve akıl terimizi daha çok döktüğümüzü söyleyebilirim.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Bu pandemi süreciyle ilgili ilaç veya aşının hızlıca bulunmasını ümit ediyoruz. Ülkemize ve devlet büyüklerimize bu süreçteki başarılarından ve firmalara verdikleri destekten dolayı çok teşekkür ediyoruz. Ülkemizdeki ve dünyadaki tüm firmalara sağlıklı ve bereketli işler diliyoruz. Bizler de kendi adımıza, bu yeni düzene uyum sağlayarak, ülkemize değer katmak için var gücümüzle çalışmaya devam edecek ve gelen fırsatları yakalayama çalışacağız.