koln

“Serfa Tools, Kaliteli Ürünlerini, Uygun Fiyatlarla Piyasaya Sunuyor”

21 yıllık tecrübesi ve inovatif yapısıyla, sürekli yenilenen, piyasaya en uygun koşullarda en kaliteli ürünleri sunmayı kendisine parola edinen Serfa Tools, aynı zamanda 3 kıtada 14 ülkeye ihracat yapıyor.

Hem İstanbul hem de Gebze’de üretim yaparak ürün portföyünü ve müşteri ağını sürekli genişleten Serfa Tools,  boya, sıva, alçı, rulo, fırça ve fayans gruplarında 300 çeşide yakın ürünü standartlara uygun ve hızlıca üreterek piyasaya sunuyor.

Serfa Tools olarak Fransa, Fas, Cezayir, Kıbrıs, Suudi Arabistan, İsrail, Kıbrıs, Irak, İran, Rusya, Azerbaycan, Türkmenistan, Gürcistan ve Özbekistan’a ihracat yaptıklarını belirten Serfa Tools Genel Müdürü Serhat Sancak, önceliklerinin her zaman yerli ve milli kaynaklar olduğunu söyleyerek Serfa Tools’un önümüzdeki dönem projeleri hakkında bizlere bilgiler verdi.

Öncelikle firmanızın kuruluş ve bugünlere geliş süreci hakkında bilgi verir misiniz?

Firmamız, 1998 yılında Pendik-İstanbul’da, babamız Zahit Sancak tarafından Serfa Spatula olarak kurulmuştur. Zaman içinde gösterdiğimiz gelişme ve kurumsallaşma çabalarımızdan dolayı, 2008 Ocak ayında, unvanımızı Serfa İnşaat Malzemeleri Turizm San ve Tic. Ltd. Şti. olarak güncelledik. Şu anda hem Pendik’te, hem de Gebze-Kocaeli’nde mülkiyeti firmamıza ait olan yerlerde üretim yapmaktayız.

21 yıllık tecrübeye ve know-how’a sahip genç, dinamik ve inovatif bir firmayız. Amacımız, en kaliteli ürünleri üretip, bunları en uygun fiyattan değerli müşterilerimize sunmaktır. Firmamızın şu anda 3 kıtada 14 ülkeye ihracatı vardır. İç piyasada da güçlü ve kurumsal firmalarla, toptancı ve hırdavatçı dostlarımızla uzun yıllardır çalışmaktayız. Ürün portföyümüzü sürekli geliştirmekte ve aynı zamanda yurt içi ve yurt dışındaki müşteri sayımızı da sürekli arttırmaktayız.

 Hangi sektörlere seslenmektesiniz? Firmanızın faaliyet gösterdiği alanlar hakkında bilgi verir misiniz?

Serfa Tools’un hedef müşteri kitlesi toptan bazda satış yapan hırdavat ve boya firmalarıdır. Bu firmalar da sahadaki nalbur ve yapı marketlere seslenmektedir. Bunlara ek olarak, yurt içi ve dışındaki müteahhit firmalara da toptan talepleri olduğunda destek ve hizmet vermekteyiz.

Firmanızın ürün gamı hakkında bilgi verebilir misiniz?

 Biz ürünlerimizi başlıca gruplara göre sınıflandırdık. Bunlar; boya, sıva, alçı, rulo, fırça ve fayans gruplarıdır. Her sene, ciddi bütçe ayırarak ve emek vererek ürün gamımızı genişletiyoruz. 300 çeşide yakın ürünü kendi tesislerimizde, önce yüksek kaliteyi sağlamayı hedefleyerek ve standartlara uygun olarak, hızlıca üretebiliyoruz. CNR’daki İstanbul Hırdavat Fuarı’nın ürünlerimizi ve firmamızı daha iyi tanıtma anlamında bize çok değer katacağını umuyoruz.

 İthalat ve ihracat faaliyetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Serfa Tools olarak Fransa, Fas, Cezayir, Kıbrıs, Suudi Arabistan, İsrail, Kıbrıs, Irak, İran, Rusya, Azerbaycan, Türkmenistan, Gürcistan ve Özbekistan’a ihracat yapmaktayız.  Her sene yurtdışına sattığımız ürün miktarını da istikrarlı olarak arttırmaktayız.

Bizim önceliğimiz her zaman yerli ve milli kaynaklardır. Üretimimizde kullandığımız ürünlerin % 90’ı yerli ara mamullerdir. Kalan kısımlar ise, istediğimiz verimi alamadığımız için mecburen kullanmak zorunda kaldığımız Avrupa menşeili ithal mallardır. Bu ithal ürünlerle ilgili de yine CNR İstanbul Hırdavat Fuarı’nda yerli tedarikçilerin de bizi bulabileceği ümidi içindeyiz.

 Satış pazarlama faaliyetlerinizi nasıl yürütüyorsunuz? Satış sonrası hizmet ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Bizim hedef müşteri kitlemiz, toptan bazında alım yapan firmalardır. Yurt içindeki amacımız, her şehirde güvenilir, güçlü ve uyumlu çalışabileceğimiz bir ya da en çok iki stratejik ortak bulmak, uzun vadeli ve verimli bir çalışma yapmaktır.

Keza yurtdışında da aynı şekilde bir organizasyona sahibiz ve bu organizasyon ağını daha da genişletme çabalarımız sürmektedir.

Satış sonrasında gelen her türlü olumlu ve olumsuz geri bildirimleri ciddiye alıp, hızlıca tam müşteri memnuniyeti sağlayacak şekilde neticelendirmeye çok önem vermekteyiz.

 

Bayi seçerken nelere dikkat ediyorsunuz? Bayilerle ilgili çalışma prensiplerinizden bahseder misiniz?

Bayi görüşmelerinde bizim için en önemli iki konu; bayiyle karşılıklı saygı ve sevgi çerçevesinde çalışabilecek miyiz ve uzun vadeli stratejik ortaklık oluşturabilecek miyiz konusudur. Biz, öncelikle bunu yapabileceğimizi düşündüğümüz firmalarla partner olmayı amaçlıyoruz.

Artık bilgi çağında yaşıyoruz ve bilgiye ulaşım çok kolay. Hem bayi seçerken, hem de tedarikçi seçerken öncelikle referans istiyor ve mutlaka bankadan veya findeksten geçmişleriyle ilgili ekonomik verilere ulaşıyoruz.

Sektörünüz açısından ve genel ekonomik anlamda önümüzdeki süreçte beklentileriniz nelerdir? Önümüzdeki yıl hedefleriniz nelerdir?  

2018 Ağustos ayındaki ciddi kur dalgalanmaları ve bunun etkileri iç piyasa çok şiddetli hissedildi ve hissedilmeye devam da ediyor. Ticari faaliyetlerde 31 Mart’taki seçim sonrasına ve Mayıs ayına kadar daralmanın azalarak devam edeceğini ve Ramazan Bayramı sonrası giderek artan bir ivme yakalanacağını ümit etmekteyiz.

Biz ülkemize güveniyoruz. Ülkemizin makro ve mikro ekonomik temellerinin sağlam olduğunu, bu sıkıntılı zamanların ikinci çeyrekten itibaren yerini hareketliliğe bırakacağını düşünüyoruz.

Malum her kriz fırsatları da beraberinde getirmekte ve biz bunları değerlendirmek için maksimum çaba harcıyoruz. Fuarda ilk kez sergileyeceğimiz yeni ürünlerimiz olacak ve bunların fuara yetiştirebilmek için de yoğun bir çaba harcıyoruz. Bu yeni ürünlerimizden bir kaçıyla ilgili faydalı model patent başvurusunda da bulunduk ki, bunlar Türkiye’de ilk ve öncü olacak inovatif ürünler. Bu nedenle standımızı ziyaret edecek tüm misafirlerimize, beğeneceklerini düşündüğümüz birçok sürprizlerimiz olacak.

2018 yılında % 20’ye yakın bir büyüme yakaladık. Bu sene ise  % 25 – % 30 ’luk bir büyüme yakalayacağımızı umut etmekteyiz.

Sizce sektörün sıkıntıları nelerdir? Hırdavat ve nalbur sektörünün gelişimi açısından sunabileceğiniz öneriler neler olur?

Bizce sektördeki en büyük iki sorun, kayıt dışı yapılan satışlar ve çalışan piyasanın çok uzun vadeli çeklerde çalışması. Kayıt dışı satış haksız rekabete neden olmaktadır ve mutlaka ortadan kaldırılmalıdır.

Ülkemizdeki ekonomik değerlerdeki değişimin dalga boyunun çok yüksek olması ve çok zor ön görülebilmesi büyük risk. Böyle bir ortamda, mevcut şartlarla satıp, uzun vadeli çeklerle tahsilat yapmak oldukça riskli.

Bir diğer tehlike ise sektörümüzde maalesef birçok firmanın konkordato ilan etmesi veya batması, güven anlamında ciddi kuşkular doğurmaktadır.

Serfa Tools olarak bizler bu dönemde, güçlü mali yapımızı ihracatlarımızla daha güçlendirdik, güçlendiriyoruz. Biz dediğimiz gibi ülkemize güveniyoruz ve bir değil, iki elimizi de taşın altına koyduk bu şekilde ticari hayatımıza devam ediyoruz.

E- ticaret siteleri (nalbur-hırdavat malzemeleri üzerine) hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Sektörün geleceğini nasıl değerlendirirsiniz?

 

Artık dünya küresel bir köy ve bilgiye ulaşmak çok kolay. Bu durum, aynı şekilde inanılmaz bilgi kirliliği de yaratmaktadır. E-ticaret siteleri, doğru firmaların ve doğru ürünlerin bulunmasında gerçekten çok önemli bir misyona sahiptir. İleri de çok çok daha önemli hale geleceğini düşünmekteyiz.

 Pazarın gelişmesi için neler yapılmalı? Bu pazar payını ele aldığımızda rekabet ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?

 Pazarın gelişimi için en önemli sorunlardan biri kayıt dışıdır ve mutlaka tamamen bitirilmedir. Bu durum, haksız rekabet oluşturmakta ve bizim gibi düzgün çalışan firmalara zarar vermekte, pazarın gelişmesini de engellemektedir.

Dünyada şu anda en çok büyüyen sektör Ar-Ge’dir. Bu nedenle farklılık sağlayan inovatif ürünlere sahip olunmaya çalışılmalıdır.

Serfa Tools olarak bizim amacımız “ En kaliteli ürünü, en uygun fiyata sunabilmektir.” Biz bu misyonumuzu gerçekleştirmek için, Ar-Ge’ye çok önem veriyor, inovatif ve rekabetçi fiyatlara sahip ürünler üretmek için çok çaba harcıyoruz.

2019 yılı Mart ayında Uluslararası 3.İstanbul Hırdavat Fuarı düzenlenecek. Hırdavat alanında yapılan bu önemli etkinlik hakkında düşünceleriniz ve beklentileriniz neler?

Biz geçen sene de katılımcıydık. Geçen sene çok verimli ve olumlu geçtiği için yerimizi 30 m2’den 70 m2’ye çıkardık. Sadece biz değil, geçen sene katılanların çoğu yerlerini büyüterek, bu yıl da fuara katılmakta.

Hırdavat Fuarı’nın, bu sene uluslararası fuar niteliği de kazanmış olmasından dolayı ve yurt dışından ciddi ziyaretçi online biletleri alınmasından dolayı, bu yılın geçen seneden çok daha olumlu geçeceğini umut etmekteyiz. Fuara uluslararası vasfının kazandırılmasında emeği geçen, organizatör firma yetkililerini de çok teşekkür ederiz.