koln

“Serfa Tools, Değişimi Yöneterek En İyiyi Üretmeye Çalışıyor

22 yıllık tecrübesi ve inovatif yapısıyla sürekli yenilenen, piyasaya en uygun koşullarda,  dünya standartlarında kaliteli ürünleri sunmayı kendisine parola edinen Serfa Tools, hem iç  hem de dış piyasalardaki bilinirliliğini ve satışlarını ciddi oranda artırıyor.

İstanbul Pendik’te ve Gebze’de üretim yaparak ürün portföyünü ve müşteri ağını sürekli genişleten Serfa Tools,  boya, sıva, alçı, rulo, fırça ve fayans gruplarında 300 çeşide yakın ürünü, standartlara uygun ve hızlıca üreterek piyasaya sunuyor.

Serfa Tools’un, geçen sene ciddi bir bütçe ayırarak yaptığı yatırımlarla çok sayıda yeni ürün üretmeye ve mevcut olan birçok ürünü de geliştirip dünya standartlarında pazara sunduğunu belirten Serfa Tools Genel Müdürü Serhat Sancak, önceliklerinin her zaman yerli ve milli kaynaklar olduğunu söyleyerek, Serfa Tools’un önümüzdeki dönem projeleri hakkında bizlere bilgiler verdi.

 Öncelikle firmanızın kuruluş ve bugünlere geliş süreci hakkında bilgi verir misiniz?

Firmamız, 1998 yılında Pendik-İstanbul’da, babamız Zahit Sancak tarafından Serfa Spatula olarak kurulmuştur. Zaman içinde gösterdiğimiz gelişme ve kurumsallaşma çabalarımızdan dolayı 2008 Ocak ayında unvanımızı Serfa İnşaat Malzemeleri Turizm San ve Tic. Ltd. Şti. olarak güncelledik. Şu anda hem Pendik’te, hem de Gebze-Kocaeli’de mülkiyeti firmamıza ait olan yerlerde üretim yapmaktayız.

22 yıllık tecrübeye ve know-how’a sahip genç, dinamik ve inovatif bir firmayız. Amacımız, her sene piyasada talep edilebilecek yeni ürünleri, dünya standartlarında kaliteye sahip olacak şekilde üretip bunları en uygun fiyattan değerli müşterilerimize sunmaktır. Firmamızın şu anda 4 kıtada 17 ülkeye ihracatı vardır. İç piyasada da güçlü ve kurumsal firmalarla, toptancı ve hırdavatçı dostlarımızla uzun yıllardır çalışmaktayız. Ürün portföyümüzü sürekli geliştirmekte ve aynı zamanda yurt içi ve yurt dışındaki müşteri sayımızı da sürekli artırmaktayız.

Hangi sektörlere seslenmektesiniz? Firmanızın faaliyet gösterdiği alanlar hakkında bilgi verir misiniz?

Serfa Tools’un hedef müşteri kitlesi, yurt içinde ve yurt dışında toptan bazda satış yapan hırdavat,  boya ve müteahhit firmalarıdır. Biz, birçok üretici müşterimize de özel çözümler sunmakta ve onların da rekabet gücünü artırmaktayız. Bundan dolayı bizim ürettiğimiz ürünleri portföyünde bulundurmayan veya bu ürünlerle ilgili arayışta olan üretici firmalarla da çalışmalarımız vardır.

Firmanızın ürün gamı hakkında bilgi verebilir misiniz? 

Biz ürünlerimizi başlıca gruplara göre sınıflandırdık. Bunlar; boya, sıva, alçı, rulo, fırça ve fayans gruplarıdır. Her sene, ciddi bütçe ayırarak ve emek vererek ürün gamımızı genişletiyoruz. 300 çeşide yakın ürünü kendi tesislerimizde, dünya standartlarında kaliteyi sağlamayı hedefleyerek, hızlıca üretebiliyoruz.

Her sene yenilikçi ve innovatif ürünler çıkarmak için tüm kadromuzla Ar- Ge faaliyetlerine çok emek ve zaman ayırıyoruz. CNR’daki İstanbul Hırdavat Fuarı’nın ürünlerimizi ve firmamızı daha iyi tanıtma anlamında bize çok değer katacağını umuyoruz.

 

İthalat ve ihracat faaliyetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Serfa Tools olarak, şu anda 4 kıtada 17 ülkeye ihracat yapmaktayız. Özellikle bu sene, yurtdışı satışlarımızı daha çok artıracağımıza çok inanıyoruz. Geçen sene ciddi yatırımlar yapıp çok sayıda yeni ürün üretmeye ve mevcutta olan bir çok ürünü de dünya standartlarına sahip olacak şekilde üretmeye başladık.

Bizim önceliğimiz her zaman yerli ve milli kaynaklardır. Üretimimizde kullandığımız ürünlerin % 90’ı yerli ara mamullerdir. Kalan kısımlar ise, istediğimiz verimi alamadığımız için mecburen kullanmak zorunda kaldığımız Avrupa menşeili ithal mallardır. Bu ithal ürünlerle ilgili de yine CNR İstanbul Hırdavat Fuarı’nda yerli tedarikçilerin de bizi bulabileceği ümidi içindeyiz.

 Satış pazarlama faaliyetlerinizi nasıl yürütüyorsunuz? Satış sonrası hizmet ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Bizim hedef müşteri kitlemiz, toptan bazında alım yapan firmalardır. Yurt içindeki amacımız, her şehirde güvenilir, güçlü ve uyumlu çalışabileceğimiz bir ya da en çok iki stratejik ortak bulmak, uzun vadeli ve verimli bir çalışma yapmaktır.

Keza yurtdışında da aynı şekilde bir organizasyona sahibiz ve bu organizasyon ağını daha da genişletme çabalarımız sürmektedir. Satış sonrasında gelen her türlü olumlu ve olumsuz geri bildirimleri ciddiye alıp hızlıca tam müşteri memnuniyeti sağlayacak şekilde neticelendirmeye çok önem vermekteyiz.

Bayi seçerken nelere dikkat ediyorsunuz? Bayilerle ilgili çalışma prensiplerinizden bahseder misiniz? 

Bayi görüşmelerinde bizim için en önemli iki konu; bayiyle karşılıklı saygı ve sevgi çerçevesinde çalışabilecek miyiz ve uzun vadeli stratejik ortaklık oluşturabilecek miyiz konusudur. Biz, öncelikle bunu yapabileceğimizi düşündüğümüz firmalarla partner olmayı amaçlıyoruz.

Artık bilgi çağında yaşıyoruz ve bilgiye ulaşım çok kolay. Hem bayi seçerken, hem de tedarikçi seçerken öncelikle referans istiyor ve mutlaka bankadan veya findeksten geçmişleriyle ilgili ekonomik verilere ulaşıyoruz.

Sektörünüz açısından ve genel ekonomik anlamda önümüzdeki süreçte beklentileriniz nelerdir?  Önümüzdeki yıl hedefleriniz nelerdir?  

Son yıllarda seçim yorgunu ve ciddi dalgalanmalara maruz kalmış bir iç piyasamız var. Çok zor zamanlardan geçildi. Artık ekonomik verilerin daha istikrarlı hale gelmesi ve nispeten iyileşmeler olmasından dolayı, önümüzdeki 2-3 yılın çok daha iyi geçeceğini ümit ediyoruz. Bu seçimsiz geçecek 2-3 yılın çok daha iyi değerlendirilmesi için şimdiden stratejik hedeflerimizi belirledik ve adım adım bunları gerçekleştirmeye çalışacağız.

Yerli üretim ile ilgili son dönemlerde oluşan öz güvenin ve yatırımların meyvesini vereceğini, çok daha iyi piyasa koşullarının ve hareketliliğin oluşacağını umut ediyoruz. Malum her kriz fırsatları da beraberinde getirmekte ve biz bunları değerlendirmek için maksimum çaba harcıyoruz. Fuarda ilk kez sergileyeceğimiz yeni ürünlerimiz olacak. Bu yeni ürünlerimizden bir kaçıyla ilgili faydalı model patent başvurusunda da bulunduk ki, bunlar Türkiye’de ilk ve öncü olacak inovatif ürünler. Bu nedenle standımızı ziyaret edecek tüm misafirlerimize, beğeneceklerini düşündüğümüz birçok sürprizlerimiz olacak.

E- ticaret siteleri (nalbur-hırdavat malzemeleri üzerine) hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Sektörün geleceğini nasıl değerlendirirsiniz?

Artık dünya küresel bir köy ve bilgiye ulaşmak çok kolay. Bu durum, aynı şekilde inanılmaz bilgi kirliliği de oluşturmakta. E-ticaret siteleri, doğru firmaların ve doğru ürünlerin bulunmasında gerçekten çok önemli bir misyona sahip. İleri de çok çok daha önemli hale geleceğini düşünmekteyiz.

Pazarın gelişmesi için neler yapılmalı?  Bu pazar payını ele aldığımızda rekabet ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Pazarın gelişimi için mutlaka kısa, orta ve uzun vadeli yatırımlar yapılmalıdır. Dünyada şu anda en çok büyüyen sektör Ar-Ge’dir. Bu nedenle farklılık sağlayan inovatif ürünlere sahip olunmaya çalışılmalıdır.

Serfa Tools olarak bizim amacımız “ En kaliteli ürünü, en uygun fiyata sunabilmektir.” Biz bu misyonumuzu gerçekleştirmek için, Ar-Ge’ye çok önem veriyor, inovatif ve rekabetçi fiyatlara sahip ürünler üretmek için çok çaba harcıyoruz.

2020 yılı Mart ayında Uluslararası 4.İstanbul Hırdavat Fuarı düzenlenecek. Hırdavat alanında yapılan bu önemli etkinlik hakkında düşünceleriniz ve beklentileriniz neler?     

Biz son 2 sene de katılımcıydık. Önceki yıllar çok verimli ve olumlu geçtiği için, aynı yerimizi erkenden anlaşarak tekrar kiraladık. Gözlemlerimize göre sadece biz değil, geçen sene katılanların çoğu da yerlerini büyüterek, bu yıl da fuara katılmakta.

  1. Uluslararası İstanbul Hırdavat Fuarı’nın, geçen sene uluslararası fuar niteliği de kazanmış olmasından dolayı dünyada ve Türkiye’de bilinirliliği daha çok arttı. Bu yüzden bu yılın geçen senelerden çok daha olumlu geçeceğini umut etmekteyiz.

 

 

 

#boya #sıva #alçı #rulo  #fırça