koln

Sektörün Lider Firması Karbosan, Pazar Liderliğini Sürdürmeyi Hedefliyor

Hırdavat Fuarı’nda yeni flap disk, yeni cırtlı disk, fiber dokulu seramik bant zımparalar – kalibre zımparalar ve seramik ürünlerini ziyaretçilerin beğenisine sunacak olan Karbosan, 2019 yılında da pazar liderliğini sürdürmeyi hedefliyor. Fuar özel sayımıza konuk ettiğimiz Karbosan Satış Müdürü Ahmet Kodalak sorularımızı yanıtlayarak, Karbosan hakkında merak edilenleri yanıtladı ve katılımcısı oldukları İstanbul Hırdavat Fuarı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Kodalak, Karbosan’ın faaliyet gösterdiği alanlarla ilgili bilgiler vererek, Karbosan’ın kuruluşundan bugünlere gelişi hakkında şunları söyledi:

“Türkiye’nin ilk aşındırıcı ürünleri üreticisi olan Karbosan üretim faaliyetlerine 1967 yılında 40 çalışanı ile birlikte 9 bin m²  bir alanda kurulmuş fabrikasında, İstanbul Halkalı ’da başlamıştır. Bugün ise toplamda 550 çalışanı ve 95 bin m2 alan üzerine kurulmuş İstanbul Halkalı ve Tekirdağ Çerkezköy fabrikalarında kaliteli, güvenilir ve yüksek performanslı ürünlerini 6 kıtada 75’ten fazla ülkeye sunmaktadır. İnovasyon ve Ar-Ge çalışmalarına yapılan yatırımlar sayesinde hızla büyüyen Karbosan, mükemmel yüzeyler için çok geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Yüksek kaliteli aşındırıcı ürünler üretiminde 52 yıllık tecrübesi ile Karbonsan, hammadde tedarikinden satış sonrası hizmetlerine kadar tüm süreçlerini müşterilerinin ihtiyaç ve beklentilerini yüksek performansla karşılamak üzerine kurmuştur.” Karbosan ISO kalite Yönetim sistemine göre aşındırıcı üretimi yapan Türkiye’deki ilk şirket olmasının yanı sıra, yüksek kaliteli üretimiyle Avrupa Aşındırıcı Ürünleri Federasyonu (FEPA) üyesi ve aşındırıcı Güvenliği Organizasyonu (OSA) üyesi olan ilk Türk şirketi olmuştur. Karbosan ürünlerinin kalitesi, Türk Standartları enstitüsü tarafından taşlama taşları için TS EN 12413 kaplanmış aşındırıcılar için TS EN 13743 sertifikaları ile belgelendirilmiştir.

Uluslararası İstanbul Hırdavat Fuarı’nda hangi ürünleri sergileyeceksiniz? Özellikle öne çıkaracağınız yeni ürününüz bulunuyor mu?

Özel ürünler, yeni flap disk, yeni cırtlı disk, fiber dokulu seramik, bant zımparalar, kalibre zımpara, çeşitli seramik zımpara (flap, fiber, bant ve rulo gibi) ürünlerimizin ön planda olacağını düşünüyoruz. Bu yüzden işin profesyoneli olan Karbosan Satış ve Pazarlama ekiplerimiz güler yüzlü ve çözüm odaklı anlayışıyla fuar boyunca standımızda ziyaretçileri bekliyor olacak.

Uluslararası İstanbul Hırdavat Fuarı ile ilgili beklenti ve görüşlerini de aktaran Kodalak, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Öncelikle yeni ürün tanıtımı, üretici ile alıcıyı buluşturup ilişkilerin gelişmesini ve sektörün tüm paydaşlarını bir çatı altında buluşturarak daha sıkı ilişki kurmalarını sağlamak. Türkiye’ den ve yurt dışından gelen iş ortaklarımız ile bir araya gelerek sektörün mevcut durumunu ve Karbosan ile ilgili görüşlerini alabilmek adına yararlı olacağını düşünüyorum.”

 

 

 

 

 

 

 

Karbosan’ın 2019 yılı hedeflerinden de bahseden Ahmet Kodalak, hedeflenen rakamları yakalayarak pazar liderliğini sürdürmeyi hedeflediklerini belirterek, Karbosan’ın yeni yatırım ve projeleri ile ilgili bilgiler verdi.

“2019 yılı hedeflerimiz, pazar liderliğimizi korumak ve hedeflediğimiz rakamları yakalayarak pazar liderliğimizi sürdürebilmektir. Veliköy’deki yeni üretim tesisimizde devam eden üretimimizin, yıl sonu itibariyle tüm ürün gruplarımızı kapsayacak şekilde yeni tesisimizde üretmeyi hedefliyoruz. İleri teknoloji desteği ile üretim verimliliğimizi arttırarak ürün kalitemizi sektör beklentilerinin üzerinde olmasını hedefliyoruz. AR-GE çalışmalarımızın odağında, kullanıcı ihtiyaç ve beklentilerini rehber almaktayız. Ürün grubumuzu bu doğrultuda sürekli geliştirerek, sektörün ihtiyaçlarına yönelik en iyi fiyat performans çözümlerini sunacağız.”

2019 yılında hırdavat ve nalbur sektörünü neler beklemekte? Sektörel anlamda ve ayrıca ülke ekonomisi ile ilgili değerlendirme alabilir miyiz?

2018 yılının Ağustos ayından sonra ülkemizde ekonomik olarak farklılaşmalar yaşanmaya başladı. Bunların başında dövizin artması, faizlerin yükselmesi, enflasyonun artması ve jeopolitik sorunların devam etmesi sektörde ki belirsizliğe yol açmıştır ve devam etmektedir.  Ayrıca Konkordatoların ve iflasların da artması 2019 yılının ilk 6 ayında daralma yaşanacağının işaretleridir. Piyasaların en büyük sıkıntısı önünü görememek ve ödeme sıkıntılarının oluşmasıdır.

Bu belirsizlik ortamında parası olan harcamamakta, iş insanı ise yatırım yapmak istememektedir. Yüksek işsizlik ve enflasyon halkın satın alma gücünü düşürmektedir, düşen talep ise şirketler kesimini zora sokmaktadır. Ülke ekonomisi adına; 2019 yılının ilk iki çeyreğinde küçülme olabilir, üçüncü çeyrekten itibaren %2 oranında büyüme olabileceğini düşünmekteyim. İç piyasa talep açısında sıkıntı yaşayacaktır ve iç piyasa da bazı işlerde küçülme olacaktır. Jeopolitik rekabetin küresel gündemi belirlediği için, Çin ile Amerika arasında ki teknolojik üstünlük savaşı ekonomimizi etkilemektedir. Türkiye’nin mottosu da ihracata yönelik olmalıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Son olarak hırdavat ve nalburiye sektörüne iletmek istediğiniz bir mesaj var mı?

2019 yılında özellikle nakit akışını, stok ve maliyet yönetimi ele alınmalıdır. Risklerimizi yeniden gözden geçirmeliyiz. Risklerimizi belirlersek çözüm yolları kendiliğinden ortaya çıkacaktır. Son sözüm, 2019 yılının sağlıklı, huzurlu ve bol kazançlı olmasını diliyorum.

Geçen seneki röportajımda söylediğim atasözünü yenilemek istiyorum;

“AYAĞINI YORGANINA GÖRE UZAT”

 

#karbosan #ahmet kodalak #hırdavatfuarı #istanbulhırdavatfuarı