Anasayfa » Röportaj » SEKTÖRÜN KÜRESEL KAYNAĞI ECZACIBAŞI-LINCOLN ELECTRIC ASKAYNAK

SEKTÖRÜN KÜRESEL KAYNAĞI ECZACIBAŞI-LINCOLN ELECTRIC ASKAYNAK

İmalat sanayii için küresel bir kaynak olan Eczacıbaşı-Lincoln Electric Askaynak; müşteri odaklı, yenilikçi, sürdürülebilir üretimine hızla devam ederken sektöre katma değeri yüksek çözümler sunmaya devam ediyor. Eczacıbaşı-Lincoln Electric Askaynak Pazarlama Müdürü Uğur Bayram ile dosya konumuz çerçevesinde yaptığımız söyleşide Eczacıbaşı-Lincoln Electric Askaynak’ın son dönem çalışmaları ve kurumsal yapısı, yeni ürün özellikleri, bayii yapılanması ve sektörel değerlendirmeleri ile ilgili bilgiler aldık.

Kurumunuzun kuruluşu, bugünlere geliş süreci ve kurumsal yapısı hakkında bilgi verir misiniz? Askaynak’ta kurulduğu günden bu yana neler değişti ve gelişti?

Eczacıbaşı-Lincoln Electric Askaynak olarak, otomotiv/ulaştırma, inşaat/altyapı, enerji, ağır sanayi, gemi inşa, boru imalat/boru hatları ve genel imalata kadar uzanan birçok sektörde, kaynak teknolojileri başta olmak üzere, tüm birleştirme, kesme ve otomasyon ihtiyaçlarına cevap veriyoruz. Dünyanın birçok noktasına ulaşan ürünlerimizi, Kocaeli’nin Çayırova ilçesindeki TOSB Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde 22.000 m²’si kapalı olmak üzere toplam 43.000 m²’lik bir alan üzerinde yer alan tesisimizde üretiyoruz.

Ürün gamınızdan bahseder misiniz? 2017’de özellikle öne çıkan ürününüz var mı varsa özelliklerinden bahseder misiniz?

Askaynak olarak, metal imalat sektörüne geniş ürün grupları ile hizmet veriyoruz. Ürünlerimiz arasında; kaynak makineleri, kaynak elektrotları ve telleri, tamir-bakım kaynağı, aşındırıcılar, gaz ekipmanları, otomasyon sistemleri, kaynak sarf malzemeleri ve kaynak eğitim sistemleri yer alıyor. Yakın zamanda ise “Daha az kablo ve daha çok kontrol” konseptine sahip Flextec 350X ve 650X serilerimizi sektörde bir ilk olarak ürün gamımıza ekledik. Bu ürünümüz, güç kaynağı ve LN-25X tel sürme ünitesi Crosslinc teknolojisi ile tek kablo üzerinden haberleşebilirken, kaynakçının ihtiyaç duyduğu parametre değişimlerini kaynak makinesinin yanına gitmeden tel sürme ünitesinin üzerinden de yapmasına olanak veriyor. Bu teknoloji yüksekte, kapalı alanlarda ve zorlu koşullarda çalışmak zorunda kalan kaynakçılar için büyük kolaylık sağlıyor ve işin aksamasının da önüne geçiyor.

Öne çıkan bir diğer ürünümüz olan Askaynak Inverter 185-Süper örtülü elektrod kaynak makinesi, yeni nesil elektronik devre tasarımı ile eski teknolojili kaynak makinelerine göre çok daha küçük ve kompakt bir makine ve sadece 6,3 kg ağırlığında. 160 Amper kaynak akımıyla alaşımsız, düşük alaşımlı ve paslanmaz çelik malzemeler üzerinde 2,5 ve 3,25 mm çapındaki rutil ve özellikle bazik karakterli elektrodlarla kesintisiz kaynak yapabilen bu ürünle, kusursuz görüntüye sahip kaynak dikişleri elde edilebiliyor. Kobatek tamir bakım ürün gamımıza eklediğimiz Kobatek 544 ve 551 kaynak elektrotlarımız da özellikle yüksek sıcaklıklara dayanıklı ve yüksek aşınma direncinin gerektiği uygulamalarda kullanılıyor.

Geleneksel kaynak eğitimini desteklemek ve geliştirmek amacıyla tasarlanan Vrtex Mobile ise; eğitim, yetenek değerlendirme, işe alım ve detaylı inceleme için en ideal seçenek olarak öne çıkıyor. Bununla birlikte, tozaltı kaynağında dünyanın sayılı üreticilerinden Lincoln Electric’in geliştirdiği ve uzmanlık ve kalitemizi tüm müşterilerimiz için ulaşılabilir olması hedefiyle Türkiye pazarına kazandırdığımız Power Plus 1000 HD Tozaltı Kaynak makinemizle de sektörde fark yarattık.

Tüm bunlara ek olarak; yüksek kaynak kalitesi, verimlilik ve düşük kaynak dumanı emisyonu sağlayan yeni nesil bakır kaplamasız gazaltı kaynak tellerimizin optimizasyonunu sağlayarak, otomasyon ve ağır sanayi uygulamalarındaki kullanımını arttırdık. Enerji kayıplarını en aza indiren, makine verimliliğini artıran, makine boyutu ve ağırlığını azaltan, ekstra bileşenlerin kullanımı olmaksızın elektromanyetik uyumluluk (EMC) gereksinimlerini karşılayan, %100 yerli ve özgün invertör teknoloji patentimizle birlikte yerli invertör kaynak makinesi üretim faaliyetlerimizi de arttırmayı hedefliyoruz.

Askaynak’ın Türkiye içerisindeki üretim gücünden ve kapasitesinden bahseder misiniz?

22.000 m²’si kapalı olmak üzere toplam 43.000 m²’lik bir alan üzerine kurulu olan şirketimiz, kaynak sektörünün tüm ihtiyaçlarına cevap vererek, geniş bir coğrafyada hizmet veriyor. Yıllık 40.000 ton/yıl örtülü elektrot, 27.000 ton/yıl gazaltı kaynak teli, 5.000 ton/yıl tozaltı kaynak teli, 1.500 ton/yıl TIG kaynak teli ve 36.000 kaynak makinesi/yıl üretim kapasitemiz ve 450’yi aşkın personelimizle çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Ferris Wheel robotic welding cell

Bayilik çalışmalarınızdan bahseder misiniz? Bayilere ne gibi avantajlar sunuyorsunuz? 2017 itibari ile kaç bayiniz bulunuyor?

İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana’da bulunan 4 satış büromuz ve 800’ü aşkın satış noktamızla tüm Türkiye’ye hizmet veriyoruz.

Kaynak sektöründe son kullanıcının satın alma tercihlerini etkileyen sebepler nelerdir?

Ürünlerimizin son kullanıcıları olan kaynak ustaları için kullanacakları ürünün; kaliteli, uzun ömürlü, portatif ve kullanışlı olması çok önemli. Diğer yandan teknik servisin kalitesi ve ürünlerin bakım maliyetinin az ve bakımının da kolay olması beklenen kriterler arasında yer alıyor. Aynı zamanda, enerji tasarruflu ve kullanımı kolay ürünler de tercih sebebi. Biz Eczacıbaşı-Lincoln Electric Askaynak olarak, tüm bu ihtiyaçları karşılayacak ürünlerle, müşteri memnuniyetimizi en üst noktada tutmaya gayret ediyoruz.

Kaynak sektörünün Türkiye’deki gelişimi hakkında neler düşünüyorsunuz? Diğer dünya ülkeleri ile karşılaştırdığınızda sektörün gelişimini nasıl değerlendirirsiniz?

Kaynak teknolojileri sektörü, sanayileşme paralelinde büyüyen bir sektör. Küresel rekabet ve vasıflı çalışan açığının artmasıyla birlikte, imalat sanayindeki tüm firmaların sürdürülebilir bir büyüme için tercih ettikleri otomasyon, kuruluşumuz için de stratejik bir büyüme alanı olarak son dönemde öne çıktı. Bu kapsamda, 2014 yılı başında Türkiye’deki robotik otomasyon sektörünün önemli oyunculardan SYS-RT Robot Teknolojileri şirketini satın alarak, bu alandaki yetkinliklerimizi arttırmayı, Türkiye ve dünya pazarlarında büyümeyi hedefledik. 2016 yılında da tüm otomasyon faaliyetlerimizi Askaynak Automation markası altında birleştirdik. Türkiye’deki yüksek potansiyelin yanı sıra, kuzey ve güneydeki tüm komşularımızda, Arap Yarımadası ve Körfez ülkelerinde ortaya çıkan fırsatlar büyümemize hız kazandırdı.

İnovasyon ve Ar-Ge alanındaki çalışmalarınız nelerdir?

Ar-Ge faaliyetlerimizi çok önemsiyoruz. Son yıllarda bu alandaki faaliyetlerimizi giderek sürdürülebilir büyümeye katkıda bulunan ürünlerin ve süreçlerin gelişimi üzerinde yoğunlaştırdık. Bu çalışmalar sonucunda; yüksek kaynak kalitesi, verimlilik ve düşük kaynak dumanı emisyonu sağlayan yeni nesil bakır kaplamasız gazaltı kaynak tellerimizin optimizasyonunu sağlayarak, otomasyon ve ağır sanayi uygulamalarındaki kullanımını arttırdık. Enerji kayıplarını en aza indiren, makine verimliliğini artıran, makine boyutu ve ağırlığını azaltan, ekstra bileşenlerin kullanımı olmaksızın elektromanyetik uyumluluk (EMC) gereksinimlerini karşılayan, %100 yerli ve özgün invertör teknoloji patentimizle birlikte yerli invertör kaynak makinesi pazarina yeni bir soluk getireceğiz.

‘Kaynakta Yeşilin Gücü’ oluşumunuz ile ilgili bilgi verir misiniz?

Askaynak olarak kurulduğumuz günden beri kaynak ve tamamlayıcı süreçlerde, Türk sanayisine her türlü ürün ve hizmeti başarıyla sunarak, hem ülkemizin kalkınmasına yardımcı oluyor hem de müşterilerimize güvenilir, verimli, maliyet etkin ve yüksek teknolojili çözümler sunuyoruz. Son yıllarda, metal sanayisinin gereksinimi olan tüm komşu alanlarda da bazı atılımlar gerçekleştirerek, ürün portföyümüzü oldukça genişletmiş ve yurt dışında da faaliyetlerimizi artırmıştık. Ancak, 2016’da yaptığımız bir araştırma sonucunda, farklı ürün gruplarında yer alan; farklı marka, renk ve tipteki ambalajların kullanıcıda algı karmaşası yarattığı sonucuna vararak, isim ve ambalajlarda standardizasyona gitme kararı aldık. “Kaynakta Yeşilin Gücü” de bu noktadan hareketle ortaya çıktı.

Automotive welding robots in Chinese car factory

“Kaynakta Yeşilin Gücü” oluşumuyla Askaynak markasını oluşturan; müşterilerimizi, ustalarımızı, mühendislerimizi, tedarikçilerimizi, bayilerimizi, çalışanlarımızı, kısacası tüm paydaşlarımızı Askaynak markası ve Askaynak yeşili altında birleştirdik. Bu oluşumla, tüm sarf malzemeleri ambalajları ve kaynak makineleri tasarımlarımızda bir yeniliğe gittik. Starweld markasıyla başlayan, tüm Askaynak elektrot ve telleriyle devam eden kademeli değişim süreci sonrasında, Expressweld markasının ürünlerini de artık, yeşil renkte ve Askaynak markasıyla satışa sunmaya başladık. Askaynak Yeşili’nin, kaynak dünyasında güven ve kalitenin simgesi haline gelmesi en büyük hedefimiz oldu. “Kaynakta Yeşilin Gücü”nün her zaman, her ortamda paydaşlarımızın yanında olabilmesi için tüm iletişim kanallarını kullanıyoruz.

Askaynak, sektör gelişimi adına düzenlediği eğitimlerle sıkça adından söz ettiriyor. Bu alanda kaynak sektörünün gelişimi için nelere yapmaktasınız ve ne gibi organizasyonlar düzenlemektesiniz?

Sektörün en temel sorunu olan kalifiye çalışan sorununu çözmek ve bu sektörde yer almak isteyen gençlere, kendisini geliştirmek isteyen kaynak ustalarına ve teknik öğretmenlere fırsat sunmak adına önemli bir sorumlulukla hareket ediyoruz. Sektörde öncü bir marka olarak sahip olduğumuz bilgi birikimini, yine sektör gelişimine katkı sunmak için harcıyoruz.

Eczacıbaşı-Lincoln Electric Askaynak olarak, Milli Eğitim Bakanlığı’yla yaptığımız işbirliği kapsamında, 2005 yılından bu yana meslek liselerine verdiğimiz desteği kesintisiz sürdürüyoruz. Liselerin; “Metal Teknolojisi”, “Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme” ile “Gemi Yapımı” alan öğretmenlerine hizmet içi kaynakçılık eğitimi verdiğimiz bu proje ile ülke çapında 600’e yakın meslek lisesine 40.000’in üzerinde ders kitabını ücretsiz gönderdik.

Önümüzdeki dönemlerde de sektörde yer almak isteyen gençlere yönelik yapmayı planladığımız farklı eğitim çalışmalarımız da mevcut.

Kaynak Uzmanı aplikasyonunuzdan hakkında bilgi almak isteriz? Bu uygulamada ki hedef ve amaçlarınızdan bahseder misiniz?

Kaynak Uzmanı, kaynak sektörü için geliştirdiğimiz bir mobil uygulama. Uygulama ile malzeme tipi ve ürün ölçütlerini belirleyip, en uygun ürünü ve doğru kaynak adımlarını öğrenmek mümkün. Tüm uygulama mağazalarından (App Store, Google Play, Windows Store) ücretsiz olarak indirilebilen bu uygulama, Türkiye kaynak sektöründe bir ilk. Bu uygulamayla; kaynak sektöründe çalışan teknik personeli, kaynak mühendislerini, müşterileri ve metal işleri öğrencilerini, kaynak sarf ürünleri ve yöntemleri konusunda bilgilendirmeyi hedefliyoruz.

Sizce sektör açısından yaşanan en büyük problem nedir? Çözüm öneriniz var mı?

Bugün birçok sanayi şirketinin ortak probleminin vasıflı işgücü açığı olduğunu söyleyebilirim. Askaynak gibi kaynak sektöründe aktif olan, kaynak sarf malzemeleri ve ekipmanları üreten firmalar için de en önemli problem vasıflı kaynakçı açığı. Öte yandan, bugün kaynak ve kaynakçılık çok daha farklı bir yere geldi ve yöne gidiyor. Devlete, eğitim kurumlarına ve özel sektöre düşen görev; teknik liselerde ve üniversite seviyesinde bu farkındalığı arttırmak ve doğru ekipman ve ders içerikleriyle küresel teknolojiye ve gerekliliklere uyum sağlamak olacaktır.

Askaynak açısından sektörel anlamda 2017’nin geçtiğimiz 6 ayını nasıl değerlendirirsiniz?

2016 herkes için oldukça zor bir yıldı. Dövizde yaşanan dalgalanmaları, dünyada yaşanan siyasi olaylar ve yakın coğrafyamızda yaşanan savaş ile geçtiğimiz yıl yaşadığımız talihsiz günler elbette sektörü yakından etkiledi. Bunun etkileri bu yılın ilk yarısında da hissedildi. Ama Askaynak olarak, hedeflerimiz doğrultusunda ilerlediğimizi söyleyebiliriz. Yılsonunda da hedeflerimizi tutturmayı bekliyoruz.

#Askaynak, #sektör, #küresel, #Eczacıbaşı-lincolnelectric