Anasayfa » Gündem » Sektörün Çözüm Ortağı;Hamdi Küçük Şirketler Topluluğu

Sektörün Çözüm Ortağı;Hamdi Küçük Şirketler Topluluğu

kHamdi Küçük Yönetim Kurulu Üyesi Hamdi Küçük: ”Şirketimiz 60.senesini yaşamakta. Bizim için özel bir yıl olan 2017’de daha önceden planlanmış olan marin ve hırdavat sektöründe yenilikler yapmayı planlıyoruz.” dedi.

Geleceği tahmin etmenin en iyi yolu geleceği yaratmaktır” mottosu ile 60 yıldır gayret ve emek temelinde önemli başarılara imza atan Hamdi Küçük Şirketler Topluluğu bünyesinde bulundurduğu distribütörlükler ve kendi markaları ile hırdavat, nalburiye aynı zamanda iş güvenliği sektörüne önemli hizmetlerde bulunuyor. Hamdi Küçük Şirketler Topluluğu’nu yakından tanımak ve Nalbur Teknik okuyucularına tanıtmak adına Yönetim Kurulu Üyesi Hamdi Küçük ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide; Hamdi Küçük Şirketler Topluluğu hakkında önemli bilgiler edindik.

Öncelikle firmanızın kurumsal yapısından ve kuruluş aşamalarından bahseder misiniz?

1957 yılında kurucumuz Ahmet Hamdi Küçük’ün önderliğinde ilk ticari faaliyetine başlayan Hamdi Küçük Ticarethanesi, günümüze gelene kadar, gelişmekte olan ülkemiz koşullarında yıllar içinde kabuk değiştirmiş, kendi içinde yeni firmalar yaratmış, kurumsallığa ve müşteri memnuniyetine her daim önem vererek bugünlere gelmiştir. İş ortaklarımızın gereksinimlerini algılamak, onları doğru çözümlere yönlendirmek, talepleri taahhüt edilen süre içerisinde ve yüksek kalite standartlarında karşılamayı kendine ilke edinen firmamız güven çerçevesinde bugünlere kadar gelmiştir. Bugün itibari ile üçüncü kuşak yöneticilerin göreve geldiği firmamızın ana hedefi içeride bir aile olgusu ile çalışan çalışanlarımız ile daha nice kuşaklar boyu sürdürülebilir bir iş yapısı yaratmak ve bulunduğu pozisyonu geliştirerek ilerlemektir. Yıllar içinde kendi bünyesinde çeşitli sektörlerde yarattığı firmalar ile bu amacı sürdürmekte olan firmamız seneler bir grup şirket halini almış ve HK GROUP bünyesi kurulmuştur. Toplamda 400 çalışan sayısına ulaşan grubumuzun şirketlerini sayacak olursak; 40 yılı aşkın bir süredir teknik hırdavat sektöründe faaliyet sürdüren NAMSAN TEKNİK HIRDAVAT A.Ş, lojistik ve depolama alanında çözümler üreten NAMSAN TEDARİK VE DEPOLAMA A.Ş, iş güvenliği sektöründe önemli bir yere sahip olan ve ayrıca Adana,Manisa,Gebze ve Bursa’da şubeleri bulunan NAM KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLARI A.Ş, ithal kaldırma ekipmanları alanında faaliyet gösteren MAPA A.Ş, havalı el aletleri sektöründe faaliyet gösteren OLGU A.Ş ve dekoratif amaçlı yapı malzemeleri sektöründe faaliyet gösteren FOLART A.Ş’dir.

Ürün gruplarınız nelerdir? Bayiliğini yaptığınız markalardan ve tercih sebepleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Senelerden beri bilindiği üzere kuruluş aşamasından itibaren çelik halat, hortum, tekerlek, kaldırma ekipmanları, zincir ve bağlantı ekipmanları alanında faaliyet gösteren firmamız, her geçen gün bu ürün gruplarındaki çeşit ve gamı arttırmanın yanında, yeni gelişen teknolojilerle bağlantılı olarak kendini her daim yeniliklere adapte etme çabasındadır. Seneler içinde kendi oluşturduğumuz ve piyasa da oldukça talep gören markalarımızın yanında gerek global gerek ise iç piyasada tanınmış ve sektöründe lider markalarla iş ortaklığı içerisindeyiz. Şirketimizin ana çıkış noktası olan ve günümüzde bakıldığında oldukça hassas bir iş olan kaldırma ekipmanları grubunda ECHOLIFT’i her sene geliştirmekte ve ürün kalitesini gün geçtikçe arttırma çabası içindeyiz. Çelik halat grubunda dünyaca bilinen DSR markasının yanında iç piyasada önemli noktada bulunan ERCİYES firması ile iş birlikteliğini yürüten firmamız. Hortum grubunda bakıldığında ise yine dünyanın en önde gelen markalarından olan TRELLEBORG’ un Türkiye distribütörlüğünü üstlenmiştir. Ayrıca bakıldığında günlük hayatımızın her alanında kullanılan tekerlek gruplarında KAMA ile 50 yılı aşkın bir süredir işbirliğinde bulunan firmamız,zincir grubunda ise yerli marka olarak senelerdir ATLI firmasının Türkiye satışını üstlenmiştir. Kendi ithalat gruplarında ise PEWAG, KWB, BADA, HEGİ, FASTMAX, PFAFF, COLOMBUS, SAHM, DUKE, EDDING, JUNKAUNG, HESKINS ürün gruplarını değerli iş ortaklarımıza en uygun şartlarda sunmanın çabası içindedir. Profesyonel basınçlı yıkama ve zemin temizleme alanında ise dünyaca bilinen Danimarka markası NILFISK ile ileriye dönük projeler geliştirmekteyiz. Son 20 senedir gelişmekte olan iş güvenliği sektöründeki hızlanmaya kayıtsız kalmayan firmamız grup şirketlerimizden olan NAM A.Ş bünyesinde 3M, ANSELL, BRADY, CAPITAL SAFETY ürünlerinin ulusal distribütörlüğünü sürdürmektedir. Bütün bu gamımızın yanında grubumuzun ana firması olan HAMDİ KÜÇÜK A.Ş son bir buçuk senedir yürüttüğü STANLEY markasının yanına 2017 Mayıs ayı itibariyle DEWALT-BLACK DECKER grubunu katarak ürün yelpazesini daha da genişletmiştir.k2

Hamdi Küçük olarak üretimini yaptığınız markalardan bahseder misiniz? Sektöre ne gibi farklılıklar sundunuz?

Zincir sapan ve çelik halat örgüpres üretimlerini bünyemizde gerçekleştirmekteyiz. Güney Kore, Avusturya ve Amerika’dan kaldırma ekipmanları gruplarında dünyanın en önde gelen tedarikçileriyle çalışmamız sektöre sunduğumuz farklılıklardan biridir. Çelik halat pres baskı alanında 100 mm çapına kadar baskı yapabilen Türkiye’de ki öncü firma olmanın ayrıcalığını ve gururunu yaşamaktayız.

Yakın dönemde sektöre sunacağınız yeni ürün bulunuyor mu? Varsa ya da yakın dönemde piyasaya çıkan yeni ürününüz varsa hakkında detaylı bilgi alabilir miyiz? t

2017 Mayıs ayı itibariyle sektöründe lider olan DEWALT, BLACK DECKER ürünlerinin ulusal distribütörlüğünü almış bulunmaktayız. Son bir buçuk senedir ulusal distribütörlüğünü yürüttüğümüz STANLEY markasının yanına eklenen bu ürün grubu ile iş ortaklarımıza daha güçlü bir portföyü sunacak olmanın heyecanını yaşamaktayız. Ayrıca son çeyrek itibariyle kendi markamız ve ithalatımız olan FASTMAX ve HEGI ürün gruplarında portföyümüzü genişleterek müşterilerimize daha iyi bir hizmet sunmayı hedeflemekteyiz.

Bayi seçerken nelere dikkat ediyorsunuz? Çalışma prensiplerinizden bahseder misiniz?

Önceliğimiz çalışmakta olduğumuz firmaların ticari sözleşme bölge ve haklarını korumaktır. Bu bağlamda bayiilerimizi seçerken bu kriterleri göz önünde bulundurarak adımlar atmaktayız .En başta gelen ilkelerimizden olan ortak bir paydada karşılıklı tarafların memnuniyeti olmasından dolayıdır ki, bugüne kadar süregelen çalışmakta olduğumuz firma sayısı eksilmeden artarak devam etmekte ve ticari ilişkinin yanında önemli dostluklar kurulmaktadır.

Sizi seçen bayiler ne gibi avantajlar elde ediyor?

İş ortaklarımıza satış öncesi teknik destek vererek doğru ürünü doğru fiyata almasında yardımcı olarak optimum şekilde müşteri memnuniyeti sağlamaktayız. Ayrıca satış sonrası servis hizmetimiz ile satmış olduğumuz ürünlerin arkasında durarak iş ortaklarımızla güvene dayalı bir işbirliği oluşturmaktayız. Sağlamış olduğumuz kurumsal lojistik ağı ile en kısa sürede ve en uygun maliyetlerle çözüm üretmekteyiz. Bulunduğumuz piyasa itibariyle sunduğumuz vade koşulları ile iş ortaklarımızı elimizden geldiğince desteklemekte ve korumaktayız. Son olarak da en önemli madde olarak söylemek istediğimiz bütün ürün gamımızdaki malzemelerin Ürün Sorumluluk Sigortası’na sahip olması kapsamında herhangi bir yaşanılacak problemde firmamızın güvencesi altında olduğunu belirtmek isteriz.k4

Son kullanıcılarda ‘doğru ürün’ algısı oluşması için neler yapılmalı? Siz bu kapsamda hangi çalışmaları yapıyorsunuz?

Bünyemizde bulunan mühendis ve teknik ekibimiz ile her zaman için doğru ürünleri ihtiyaca yönelik son kullanıcı ile buluşturmak hevesindeyiz. Bunun için 7/24 aktif şekilde müşterilerimizi ziyaret eden demo ekiplerimizin bulunması yanında son kullanıcılara yönelik eğitim ve seminerlerimizi kesintisiz olarak devam ettirmekte ve sonunda hep olumlu sonuçlar almaktayız.

Hamdi Küçük’ün bölgesindeki pazar payı nedir? Pazarın gelişmesi için neler yapmak gerekiyor?

Firmamız bünyesinde bulunan 80.000’i aşkın ve her geçen gün büyüyen ürün portföyü ile inşaat, yol, maden, marin, hırdavat, iş güvenliği, kaldırma ekipmanları ve her türlü endüstriyel ekipman ile sektörde büyük bir pazar payına sahiptir. Pazarın gelişmesi adına ürün çeşitliliğini arttırarak yapılmayanı yapmayı ve daha iyi bir hizmet vermeyi hedefliyoruz. Senelerden beri bütün Türkiye ile etkileşimde olan firmamız, son yıllarda yaptığı ihracat atağı ile kendi markalarını yurt dışındaki pazarlara da yaymayı hedeflemektedir.

2017 yılı için yol haritanız ve hedefleriniz nedir? Adsız

Röportajın başında da belirttiğimiz gibi 1957 yılında kurulan şirketimiz bu sene 60.senesini yaşamakta. Bizim için özel bir yıl olan 2017’de daha önceden planlanmış olan marin ve hırdavat sektöründe yenilikler yapmayı planlıyoruz. İmzaları atılmış olan anlaşmalar gereğince, yılın ikinci yarısında Türkiye pazarına ilk defa girecek olan ürünlerle mutlak başarı ve her zaman önde gelen müşteri memnuniyeti 2017 yılı ana hedeflerimizdir.

Sektörde karşılaştığınız sorunlar ve bu sorunlara dair çözüm önerileriniz aktarır mısınız? Sorunların çözümü konusunda varsa ilgili kamu ve kuruluşlardan talep ve beklentileriniz nelerdir?

Piyasaya yurt dışından sahte, belgesiz ve usulsüz yollardan getirilen ürünler iş kazalarına yol açıp maddi ve manevi olarak büyük yaralar açmaktadır. Bunları çözmek adına denetimlerin arttırılmasının gerektiğini düşünmekte ve piyasada ki alıcıların birkaç kuruş daha fazla kazanmak adına bilinçsiz alımlar yapmaya rağbet etmemesinin gerekliliğinin mutlak olduğunu düşünmekteyiz.

Toparlamak gerekirse son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Nalbur Teknik Dergisi ile tanışmamıza vesile olan geçtiğimiz Mart ayında gerçekleşen istanbul Hırdavat Fuarı’nın tekrarlanması ve bütün sektörün tekrardan bir araya gelmesi de kısa vadede gerçekleşmesini umduğumuz gelişmelerdendir.

#SektörünÇözümOrtağı #Sektör #Çözüm #Ortağı #Planlanmış #HamdiKüçükŞirketlerTopluluğu #HamdiKüçük #Şirket #Topluluk

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*