Anasayfa » Gündem » “SEKTÖRE YERLİ VE MİLLİ BİR GÖRÜNÜM KAZANDIRMAYI HEDEFLİYORUZ”

“SEKTÖRE YERLİ VE MİLLİ BİR GÖRÜNÜM KAZANDIRMAYI HEDEFLİYORUZ”

Durak Yapı Malzemeleri bünyesinde 2013 yılında faaliyetlerine başlayan Avon İş Güvenliği Ekipmanları, Awon markasıyla Toz Maskeleri, Emniyet Kemerleri, Baret ve İş ayakkabılarıyla birlikte çeşitli iş güvenliği ekipmanları üretimine devam ediyor.  Mısır, Katar, Suudi Arabistan, Libya, Cezayir, Yunanistan, Bulgaristan, Rusya vb. ülkelerde bayilik ağı oluşturarak ülke ekonomisine katkı sağladıklarını ifade eden Avon İş Güvenliği Genel Müdürü Nazmi İnce, Nalbur Teknik dergisinin Ekim ayı sayısının konuğu oldu.

 

– Kısaca firmanızın kuruluş hikâyesinden bahsedip, iş güvenliği alanındaki faaliyetleri hakkında bilgi verir misiniz?

Avon İş Güvenliği, nalburiye ve hırdavat sektöründe faaliyet gösteren Durak Yapı Malzemeleri çatısı altında, iş güvenliği alanında yeni bir faaliyet alanı açmasıyla 2013 yılında Kayseri’de kurulmuştur. Awon olarak, ülkemizde birçoğu ithal edilen ve sektörde pazarın büyük bir bölümüne hâkim olan ithal markalara ikame olarak, sektöre yerli ve milli bir görünüm kazandırmayı hedeflemekteyiz.

– İş güvenliği alanında hangi ürün gruplarınız ile hizmet veriyorsunuz?  Ürün gamınızdan bahseder misiniz?

 

Firmamız KKD ekipmanları alanında;

  • Toz Maskeleri
  • Emniyet Kemerleri
  • Baretler
  • İş ayakkabıları
  • Ve bunların yanı sıra geçici işaretleme ürünleri; ikaz bantları, alan perdeleri imalatı ile hizmet vermektedir.

             2018 yılında üretimine yeni başlamış olduğumuz plastik zincir imalatımız devam etmektedir.

Plastik zincir imalatımız istenilen renkte imal edilmekle birlikte; 25 metre ve 100 metre olmak üzere değişik ambalajlarda satışa sunulmaktadır.

– İnsan sağlığını doğrudan ilgilendiren ve sorumluluğu büyük olan bir sektörde faaliyet gösteriyorsunuz. Bu noktada doğru ürünü nasıl tanımlarsınız? Kaliteli KKD ürünlerinde hangi özelliklerin bulunması gerekiyor? Firmanız bu noktadaki konumu hakkında neler söylersiniz?

 

İş sağlığı ve güvenliği malzemelerinin kullanımı ve kalitesi; dikkate değer önemli bir husustur. KKD kullanımı konusunda ülkemizde henüz yeterli bilinç oluşmamıştır. Şöyle ki KKD ekipmanları işletmelere ek maliyet getirmekte olduğu için ve ilgili makamlarca uygulanmakta olan desteklerin de yetersiz olması sebebiyle piyasada en düşük maliyetli ürünler rağbet görmektedir.

Sektörde tedariklerin en düşük fiyat hedefiyle yapılması piyasada yetersiz ürünlerin satılması, CE ve gerekli normları sağlamayan ürünlerin pazarda yer bulmasına sebep olmaktadır.

İş Sağlığı ve güvenliğinde en önemli nokta doğru ürün tespitidir.

Çalışanlar olarak doğru ürünleri tespit edebilmek için;

  • KKD ürünlerinin sadece denetimlerde ibraz edilmek üzere bulundurmadığınızı unutmayınız.
  • Almış olduğunuz ürünlerin kurumsal kimlikli bir firma tarafından üretilip üretilmediğini ve ilgili CE ve diğer standartları gösterir işaretlerin bulunup bulunmadığını kontrol edin.
  • Hareket kabiliyetinizi ve çalışma veriminizi kısıtlayan ürünleri, kullanmamak yerine; yetersiz olan KKD’leri yöneticilerinize veya satın alma birimlerinize rapor edin.
  • Ve son olarak yapmakta olduğunuz işin güvenli ve verimli olabilmesi için öncelikle sizlerin sağlıklı ve güvende olmanız gerektiğini unutmayınız.

– Satış politikanız ve bayilik çalışmalarınız ile ilgili bilgi verir misiniz? Türkiye genelinde kaç bayiniz bulunuyor ve varsa ithalat ve ihracat çalışmalarınız ile ilgili bilgi alabilir miyiz? 

 

Awon İş Güvenliği olarak gerekli bilincin ve kalitenin sektörde etkin olması amacıyla ülke genelinde yüzden fazla bayi ağımızla birlikte çalışmalar yürütmekteyiz.

Bunun yanı sıra yapmış olduğumuz ihracat çalışmaları neticesinde; Mısır, Katar, Suudi Arabistan, Libya, Cezayir, Yunanistan, Bulgaristan, Rusya vb. ülkelerde bayilikler oluşturarak ülkemize sürekli döviz girdisi sağlamaktayız.

– 2018 yılının geçtiğimiz aylarını ekonomik ve sektörel anlamda genel hatlarıyla nasıl değerlendiriyorsunuz?

Son dönemde yaşanan ekonomik olumsuzlukları, daha çok üreterek, ihraç ederek daha sahih bir geleceğe kavuşacağına olan inancımız tamdır.

– Son olarak eklemek istedikleriniz?

 

Son olarak İş Sağlığı ve Güvenliği sektöründe; iş kazalarının önüne geçmek, daha sağlıklı ve verimli çalışmalar yürütmek için denetimlerin ve teşviklerin etkin bir biçimde kullanılması zaruridir.

KKD kullanımlarında oluşan ek maliyet yükünün azaltılması adına çeşitli sübvansiyonların resmi kurumlar aracılığı ile yapılarak işverenin yükünün azaltılması; ilgili KKD’lerin kullanımı artıracağı; iş kazaları ve meslek hastalıklarının azalmasına olumlu bir katkı sağlayacağı kanaatindeyim.