Anasayfa » Hırdavat & El aletleri » 90 yıllık geçmişiyle sektörün köklü kuruluşu;Reis Makina

90 yıllık geçmişiyle sektörün köklü kuruluşu;Reis Makina

Rize’li Topçu ailesinin yarım yüzyılı aşan emek ve gayretleriyle bugünlere taşınan sektörün güven ve istikrar abidesi olarak ilerlemesini devam ettiren Reis Makina, 90’ncı yılın gururunu yaşıyor.

1950’li yıllardan itibaren ticari faaliyetlerini İstanbul’da sürdüren grup; yapı, inşaat ve sanayinin her kolunu ilgilendiren ürün grubuyla, profesyonel uluslar arası tanınmış markaların Türkiye mümessilliğini sürdürmekte. Bünyesinde yer alan markalar arasında özellikle; Makita, Knipex, Optimum, Bea, BMI, Virax, Scheppach, Fini, Proxxon, Leica, Lavorwash gibi sektörünün dünya devleri yer almakta. Ayrıca Reis Makina, son yıllarda distribütörlüğünü de yaptıkları markalara ilave olarak, kendi markalarıyla üretim süreçleri planlayan ve bunu başarıyla uygulayan bir yapı içinde hareket etmekte. 20.000’i geçen ürün çeşidi, 100’ü aşkın tanınmış markasıyla sektörümüzün gelişmesine katkıda bulunmaktan gurur duyduklarını söyleyen Reis Makina Genel Müdürü Dr. Selim Temurci; “Japonya’dan Amerika’ya Dünya’nın her yerinden profesyonel kaliteli ürünlerin ithalatını gerçekleştirip, rasyonel fiyat ve maksimum hizmet anlayışıyla sektörümüzün hizmetine sunuyoruz Özellikle kendi markalarımızla gerçekleştirdiğimiz ürün çalışmalarımızın, sektörümüze ait Türk markalarının oluşması adına önemli bir adım olduğuna inanıyoruz” dedi. Sektörün yeni dönemde daha hareketli bir seyir izleyeceğini söyleyen ve 90’ncı yıla varmanın onuru ile ilerlemeye devam ettiklerini belirten Reis Makina Genel Müdürü Dr. Selim Temurci 90. yılında Reis Makina’nın sektörde geldiği noktayı anlattı.

Reis Makina’nin kuruluşundan bahsederek, çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

“Reis Makina’nın 1923’lerden bu yana ticari faaliyetlerini sürdüren bir grup olduğunu öncelikle ifade edeyim. Kökü mazide olan, geleceğe güvenle bakan bir grubuz. Bu grup ülkemizdeki birçok kuruluşumuz gibi bir aile şirketi. Rize’li Topçu ailesinin yarım yüzyılı aşan emek ve gayretleriyle bugünlere taşıdıkları Reis Makina, sektörünün güven ve istikrar abidesi olarak görülen bir kurumdur. 1950’li yıllardan itibaren ticari faaliyetlerini İstanbul’da sürdüren grubumuz; yapı, inşaat ve sanayinin her kolunu ilgilendiren ürün grubuyla, profesyonel uluslar arası tanınmış markaların Türkiye mümessilliğini Reis Makina olarak öncelikli amacımız; sektörün talep ve ihtiyaçlarını karşılayan doğru atılımlar yaparak, alanında en kaliteli ürünleri, rasyonel fiyat ve maksimum hizmet politikasıyla müşterilerimize sunmaktır.

Reis Makina Genel Müdürü Dr. Selim Temurci Güvenlik ekipmanlarından, el aletlerine çok geniş bir ürün yelpazemiz var. Bu ürünler dünyanın her yerinden özenle seçilerek, reel sektörümüzün kullanımına sunulmaktadır. Japonya’dan Amerika’ya Dünya’nın her yerinden profesyonel kaliteli ürünlerin ithalatını gerçekleştirip, rasyonel fiyat ve maksimum hizmet anlayışıyla sektörümüzün hizmetine sunuyoruz. Bunun yanında ticari bir köprü vazifesi gördüğüne inandığımız Türkiye’mizden, Yunanistan’da dahil tüm komşu ülkelerimize ürünlerimizin ihracatını gerçekleştirmekteyiz. Özellikle kendi markalarımızla gerçekleştirdiğimiz bu ihracatların, sektörümüze ait Türk markalarının oluşması adına önemli bir adım olduğuna inanıyoruz.”

Reis Makina’nın kurumsal yapısı hakkında neler söylemek istersiniz?

“2008 yılında, ISO 9001 kalite anlayışıyla yapılandırdığımız Reis Makina’nın en tepesinde 7 kişiden oluşan Yönetim Kurulumuz bulunmaktadır. Profesyonel kadroda Genel Müdüre bağlı, Satış ve Pazarlama Direktörlüğü, Dış Ticaret ve Finans Direktörlüğü, Destek Hizmetleri ve İletişim Direktörlüğümüz ve Servis Hizmetleri Direktörlüğümüz faaliyetlerini sürdürmektedir. İç müşteri olarak değerlendirdiğimiz çalışanlarımızın seçiminde kurum kültürüne uygunluk ve müşteri odaklı düşünme prensibinin kurumsal geleceğimizin yapıtaşı olduğuna inanıyoruz. Reis Makina’yı yıllık belirlenen bütçe hedefleri doğrultusunda yönetmeye azami gayret gösteren bir ekibimiz bulunmaktadır.”

“KAMA BY REİS AYDINLIK ÇÖZÜMLER SUNAR”

Reis Makina’nın öne çıkan ürünleri nelerdir?

“Bizim sektörümüzde elektrikli el aletleri olmazsa olmaz bir ürün grubudur. sürdürmektedir. Bu markalar arasında özellikle Makita, Knipex, Optimum, Bea, BMI, Virax, Scheppach, Fini, Proxxon, Leica, Lavorwash gibi sektörünün dünya devleri bulunmaktadır. Son yıllarda distribütörlüğünü yaptığımız markalara ilave olarak, kendi markalarıyla üretim süreçleri planlayan ve bunu başarıyla uygulamaya devam eden bir yapımızın olduğunu da altını çizmek isterim.

Özellikle jeneratör ve motor da Kama by Reis markasıyla, kaynak makinasında WELDER’le, dalgıç pompalarında RAINPUMP’la, el aletlerinde MAXPOWER’la, yıkama makinalarında POWERWASH’la, iş güvenliğinde MAXSAFETY markasıyla sektörü sürükleyen bir grup olmanın sorumluluğunu taşıyoruz.

GENİŞ BAYİ AĞI

Reis Makina’nın sektördeki yeri hakkında bilgi verir misiniz?

“Reis Makina’nın, içinde bulunmuş olduğu sektörün, her konuda öncü ve piyasa yapıcı bir kuruluşu olduğunu özellikle belirtmeliyim. Ülkemizin her yanında 2000’i aşkın bayimiz ile tüm illerimize doğrudan ya da dolaylı mal arz eden bir firma konumundayız. Bayi olarak Reis Makina ile çalışan önemli bir müşteri portföyümüz olduğu gibi, bunun yanında yürüttüğümüz Reis Shop Projesi’yle çok daha ciddi işbirliklerine imza attığımız stratejik ortaklarımız mevcuttur. Özetle, sektörümüzün profesyonel kanadını tüm Türkiye’de Reis Shoplar ve Bayilerimizle kucaklamış durumdayız. Sektörün hobi kanadı olarak nitelendirebileceğimiz yapı marketler de Reis Makina’nın 3. müşteri ayağını oluşturmaktadır. 20.000’i geçen ürün çeşidi, 100’ü aşkın tanınmış markasıyla sektörümüzün gelişmesine katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz. Elektrikli el aletlerinden, jeneratöre, torna tezgahlarından bahçe ve yıkama makinalarına, 1992 yılından bu yana Türkiye’de temsilciliğini yaptığımız Makita 300’ü aşkın modeli ile profesyonel kullanıcılar için vazgeçilmez bir ürün haline gelmiştir. Avrupa’da yaklaşık % 50 pazar payına sahip Makita’nın başarısının sırrı Ar-Ge çalışmalarına verdiği önemdir.

Makita elektrikli el aletlerinin sektörümüzün bir prestij markası haline geldiğini söyleyebilirim. Diğer öne çıkan bir ürün grubumuz Kama by Reis markalı jeneratörlerimizdir. Dünyanın en büyük jeneratör üreticilerinden bir grupla ortaklaşa yürüttüğümüz bu projede, çok kısa bir süre içerisinde elde edilen başarı bizlerin ve sektörümüzün bu ürün grubuna olan ilgisini arttırmıştır. “Aydınlık Çözümler Sunar” sloganıyla Türkiye piyasasına sunmuş olduğumuz ürünlerimiz aynı zamanda ihracat hedeflerimizde de en önemli kalemi teşkil etmektedir. Özellikle Kafkasya ve Ortadoğu, bu ürün grubunda bizim hedef piyasalarımızdır.

Makita ve Kama by Reis’e ilave olarak, dünyanın en kaliteli el aletlerinden biri olan Knipex Markasını, Dolmar Ağaç Kesim Motorlarını, Optimum Metal İşleme Makinalarını ve Lavorwash Basınçlı Yıkama Makinalarını öne çıkan ürünlerimiz olarak yer almaktadır.”

REİS SHOP’LAR SEKTÖRÜMÜZÜN MARKALAŞMA PROJESİ

Reis Shop Projesi’ni detaylarıyla anlatır mısınız?

“Reis Shop projesi, sektörümüzün yeniden yapılanma projesinin adıdır. Bu yeniden yapılanma, geleneksel nalburiye-hırdavat ve makina sektörünü “şemsiye bir marka” altında toplamayı amaçlamaktadır. Reis Shop, sektörümüzün markalaşma projesidir. Markalaşmayı başarabilen bir sektör; kendi değerini ve önemini tüketicinin gözünde arttırmış olacaktır. Reis Shop projesi, sektörümüzün iş yapma biçiminde ciddi bir dönüşümü öngören bir yenileşme (innovation) projesidir. İnancımız o dur ki, kendi içinden marka değeri olan bir yapı üretme başarısı gösterecek olan sektörümüz, çok daha karlı ve rekabetçi bir konuma gelebilecektir. Reis Shop projemize tüm Türkiye’de gösterilen teveccüh bizlerin geleceğe daha güvenle bakmasını sağlamıştır. Küresel markaların, küçük ekonomik birimleri tüm dünyada silip süpürdüğü, her an dünyanın farklı yerlerinde iflasların, krizlerin yaşandığı yeni bir ekonomik çağdayız. Bu yeni dönemde çok daha güçlü işbirliklerine olan ihtiyaç hiç olmadığın kadar önem kazanmıştır. Reis Shop, aynı zamanda bu işbirliği anlayışının bir ürünüdür. Reis Shop, franchise gibi sistematik bir yapı, ancak ondan farkı; bir isim bedelinin ödenmeyişi. 50-60 yıldır birlikte çalıştığımıziş ortaklarımızla yeni bir sistemle sektörümüzün standartlarını, rekabet gücünü yükseltiyoruz.

Amacımız, Türkiye’nin her yerinde profesyonel kullanıcıların güvenle, kaliteli ürünleri satın alabilecekleri mekanlar oluşturmaktır. Bu mekanların “Türkiye’nin Yapı Merkezleri” olmasını arzuluyoruz.”

“2013 BEREKETLİ VE BAŞARILI GEÇECEK”

İçinde bulunduğunuz sektörün Türkiye’deki gelişimi ve bugünkü durumu hakkında bilgi verir misiniz? Bu pazarın geldiği noktayı ve geleceğini nasıl görüyorsunuz?

“Bizler reel sektörün temsilcileriyiz. Fabrikaların çalıştığı, inşaatların yapıldığı ve satıldığı bir Türkiye, bizim sektörümüz için de büyüme anlamına gelmektedir. 2013 yılının ilk çeyreğinde bulunduğumuz şu günlerde, gerek ülkemizde ve gerekse dünyada ekonomik beklentilerin pozitife dönüyor olması, bizlerin geleceğe daha ümitle bakmamızı sağlıyor. Kaliteli ürün, rasyonel fiyat, maksimum hizmet anlayışı sektörümüzün geleceği açısından dikkate alınması gereken hususlardır. Kârlılık, firmaların çalışmaların da önümüzdeki dönemde öne çıkması, çıkartılması gereken bir husustur. Bu nedenle, ekonomik aktivitelerin canlanmasıyla, 2013 yılının çok daha bereketli ve başarılı bir yıl olacağı ümidindeyiz.”

Toparlamak gerekirse son olarak Reis Makine geleceğe nasıl bakıyor?

“Elbette geleceğe ümitle bakıyoruz. Ümitlerimizin gerçekleşmesi için çok çalışmamız gerektiğini biliyoruz. Bu nedenle sürekli pozitif değişim ve gelişime açık, sektörünün en hızlı ve hizmet odaklı büyüyen kurumu olma iddiamızı sürdürmeye kararlıyız.  2013 yılı da sektörümüze yeni marka ve ürünleri kazandıracağımız bir yıl olacak. Bu vesileyle 2013 yılının hepimiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

Bir yorum

  1. Yeni açmakta olduğumuz iş yerinde ürünlerinizi satmak için bayiniz olabilirmiyiz.