Anasayfa » Gündem » Reis Makina,Güçlü Markalarıyla İş Güvenliğinde Güven Veriyor

Reis Makina,Güçlü Markalarıyla İş Güvenliğinde Güven Veriyor

Makina, İnşaat, Enerji, Hırdavat ve Nalburiye sektörlerinde, yüzyıla yaklaşan ticari geçmişiyle faaliyetlerini sürdüren Reis Makina, Kisişel Koruyucu Donanım (KKD) ürünlerinde de güçlü markaları ile öne çıkıyor. Reis Makina; geniş ürün portföyü,rekabetçi fiyat politikası ile pazarda giderek gücünü hissettiren Maxsafety, el koruyucularda Mapa, ayakkabı grubunda 414 ve solunum koruyucularda Honeywell markası ile yoluna devam ediyor.

 

  1. Kısaca firmanızın kuruluş hikâyesinden bahsedip, iş güvenliği alanındaki faaliyetleri hakkında bilgi verir misiniz?

Makina, İnşaat, Enerji, Hırdavat ve Nalburiye sektörlerinde, yüzyıla yaklaşan ticari geçmişiyle faaliyetlerini sürdüren Reis Makina; Makita, Kipor, Lavorwash, Knipex, Dolmar, Leica, Virax, Gison, BMI, Bea, Proxxon ve Optimum başta olmak üzere, küresel büyüklükte 100’ü aşkın farklı markanın Türkiye Genel Distribütörü’dür.

Reis Makina olarak, uzun yıllardır makina ve hırdavat sektörünün öncü firması olarak faaliyet göstermekle birlikte, iş sağlığı ve güvenliği alanında da geniş ürün portföyümüz, güçlü markalarımız ve tecrübemiz ile varlığımızı yıllar itibari ile arttırmaktayız. İş güvenliği sektörü için gerekli çalışmalarımız, yatırımlarımız ve konsantrasyonumuz her geçen gün artarak devam etmektedir.

Kısaca faaliyetlerimizden bahsetmek gerekirse;

– Piyasanın sürekli değişen ve artan talebine anında reaksiyon verebilecek çalışmaları yapmak,

– Tüm ülkeye yayılmış bayilerimize KKD (Kişisel Koruyucu Donanım) ürünlerinde çeşitli bilgilendirmeler ve eğitimler vermek,

– Profesyonel son kullanıcıları ziyaret etmek ve belirlenen ürünler üzerinde firmaların ihtiyaçlarını karşılamak,

-Piyasadaki öncü görevimizi devam ettirecek, rekabetçi olacak yeni ürün ve ürün grupları için sürekli araştırma yapmak olarak özetleyebiliriz.

  1. İş güvenliği alanında hangi ürün gruplarınız ile hizmet veriyorsunuz? Ürün gamınızdan bahseder misiniz?

Ülke genelindeki son kullanıcıların, işletmelerinde gereksinim duydukları tüm güvenlik ekipmanlarını Reisshop’ lardan temin etmelerini hedeflemekteyiz.

Türkiye geneline yayılmış sayıları 600’ ün üzerinde olan Reisshop’lar tarafından son kullanıcılara satışı sağlanan iş güvenlik ekipmanlarımız oldukça geniş ürün yelpazesine sahiptir.

Kişisel Koruyucu Donanım (KKD) ürünlerinde güçlü markalarımız ile faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Son yıllarda ürün çeşitliliği, pazardaki artan payı ve rekabetçi fiyat politikası, yüksek stok avantajı ile öne çıkan Maxsafety, el koruyucularda Mapa, ayakkabı grubunda 414 ve solunum koruyucularda Honeywell markası ile yolumuza devam etmekteyiz.

  1. 2018 -2019 yıllarında piyasaya sürmeyi hedeflediğiniz yeni ürün var mı?

İş güvenlik ürünlerinde son 6 yılı incelediğimizde 70 fazla yeni ürünü piyasaya sunduğumuzu görüyoruz. Bu ürünlerin bayi ve kullanıcılarda kabul görmesi ve talebinin sürekli hale gelmesi bizleri oldukça mutlu etmektedir. Ve bu yeni ürünler 2018 yılında da devam etmektedir.

Özellikle yılın ikinci yarısından sonra Maxsafety markası ile 14 farklı çeşit teknik eldivenin satışına başladık. Bu ürünler;

 

– PU (Poliüretan)

– Nitril ve Köpük Nitril Montaj Eldivenleri

– PU (Poliüretan) Kaplı Kesilme Dirençli Eldivenler

– Köpük Nitril (Foam) Kaplı Kesilme Dirençli Eldivenler den oluşmaktadır.

Bilindiği gibi ilave gümrük vergileri sonrasında, piyasada teknik eldivenlerde arz yetersizliği ve maliyetlerdeki artış açıkça görülmektedir. Bu nedenle fiyat, kalite ve stok avantajını sağladığımız bu yeni eldivenler birçok noktada kullanılmaya başlandı ve bu talebin giderek daha da artacağını öngörüyoruz.

Ayrıca temmuz ayı itibari ile Maxsafety markalı tüm belgeleri alınmış 3 farklı model tek kullanımlık koruyucu tulumları da stoklarımıza aldık ve satışına başladık.

Bayilerimizden gelen olumlu geri dönüşler sonrasında, bu ürün grubunda da piyasadaki hacmimizin ve ürün çeşitliliğimizin giderek artacağını öngörmekteyiz.

 

  1. İnsan sağlığını doğrudan ilgilendiren ve sorumluluğu büyük olan bir sektörde faaliyet gösteriyorsunuz. Bu noktada doğru ürünü nasıl tanımlarsınız? Kaliteli KKD ürünlerinde hangi özelliklerin bulunması gerekiyor? Firmanız bu noktadaki konumu hakkında neler söylersiniz?

Uzun yıllardır hırdavat ve makina sektörünün lider firması olan Reis Makina sadece iş güvenlik ekipmanların da değil, piyasaya sunduğu tüm ürünlerde azami hassasiyeti ve dikkati göstermektedir.

Sertifikasyon ve denetim aşamalarından geçmeyen, bayi ve profesyonel kullanıcılar tarafından kalite yönünden onayı alınmamış hiçbir iş güvenlik ekipmanı Reis Makina tarafından satışa sunulmamaktadır.

 

  1. Satış politikanız ve bayilik çalışmalarınız ile ilgili bilgi verir misiniz? Türkiye genelinde kaç bayiniz bulunuyor ve bayilere sunduğunuz avantajlar nelerdir?

Reis Makina’ nin satış politikası kuruluşundan günümüze kadar oldukça nettir ve tüm piyasa tarafından bilinmektedir. Bizler ülke geneline yayılmış Reisshop’lar ile son kullanıcılara yönelik ortak projeler yürütüp profesyonel son kullanıcılara hizmet vermekteyiz.Ülke genelinde sayıları yaklaşık olarak 600’ ün üzerinde Reisshop bulunmaktadır.

Bunlar haricinde sadece iş güvenlik ekipmanları sektöründe hizmet veren firmaların bayilik başvurularını değerlendirilip, bölgelere bağlı olarak uzman bayilikler de verebiliyoruz.

Gerek iş güvenliği ekipmanları gerekse diğer ürünlerle ilgili bayilerimize ve son kullanıcılara yönelik tanıtım ve demo faaliyetlerini de gerçekleştirmekteyiz.

Bunlarla birlikte Reisshop’lar birçok avantaja da sahiptir. Birkaç örnek vermek gerekirse; günümüzde önemli bir kalem olan yurtiçi lojistik hizmetlerini,

Reis Makina bayileri için karşılamaktadır. Reisshop’ların kendi mağazalarına veya müşteri sevkli siparişlerinin kargo maliyetleri Reis Makina tarafından karşılanmaktadır.  Ayrıca finans kurumları ile yapılan anlaşmalar sayesinde, Reisshop’lar avantajlı ödeme koşulları da kazanmıştır.

 

  1. Bayi bilincini ve bayinin ürüne hâkimiyetini sağlamak için çalışmalarınız var mı?

Reis Makina’ nın bayileri ile ilişkisi sadece mal ve hizmet alımından ibaret değildir. Kuşaktan kuşağa güçlenerek aktarılan güven, bağlılık, dürüstlük gibi olmazsa olmaz ilkeler Reisshop’lar ile olan bağlarımızı daha da güçlendirmektedir.

Bizler Türkiye’nin her bölgesine yayılmış, sayıları 600’ün üzerinde olan Reisshop bayilemize, sürekli gerçekleştirilen bölge ziyaretleriyle markalar ve ürün grupları ile alakalı gereken her türlü bilgilendirmeleri yapmaktayız.

Ayrıca bayilerimizin ürünleri teknik ve görsel olarak tanıyıp, müşterilerine sorunsuz ve zamanında hizmet verebilmeleri için gerekli bütün desteği vermekteyiz. 2018 yılı başında oluşturduğumuz Reis Makine Eğitim ve Tanıtım Ekibimiz de gerekli görüldüğünde   bayilerimize ve son kullanıcılara ürünle ilgili her türlü eğitim ve tanıtım desteğini sağlamaktadır.

  1. Arge ve inovasyon çalışmalarınız ile ilgili bilgi verir misiniz?

Uzun yıllardır sahada kazanılmış olan bilgi, birikim ve deneyimimizi, çalıştığımız ve distribütörlüğünü yaptığımız fabrikaların Ar-Ge departmanları ile paylaşarak ürünlerimizi geliştirmekte ve özellikle piyasaya süreceğimiz yeni ürünlerde öncülük görevimizi devam ettirmek istemekteyiz.

  1. Dünya genelinde KKD ürünleri ile Türkiye KKD ürünlerin üretimini karşılaştıracak olursak Türkiye’yi nasıl konumlandırırsınız?

Türkiye’deki KKD ürünleri üretimi yurtiçi talebini karşılayacak seviyede ve çeşide sahip değildir. İş güvenlik sektörünün ülkemizde gelişmesi ile birlikte yerli üreticilerin sayısının arttığını görmekteyiz. Umuyoruz ki, sadece iç piyasada değil tüm dünya da kabul görebilecek nitelikte ve yenilikte markalaşabilecek ürün grupları ülkemizde kısa sürede üretilebilir. Bizler Reis Makina olarak,  tüm desteği yerli üretim yapan firmalara vermeye hazırız.

 

  1. Sektör açısından yaşanan sıkıntıları başlık altına sıralarsak neler söylemek istersiniz? Yönetmelikle ilgili sıkıntı ya da değişmesi gereken maddeler var mı? Bu konudaki fikirlerinizi almak isteriz.

Sektördeki sıkıntılardan önce, iş sağlığı ve güvenliği alanında son yıllarda yaşanan olumlu gelişmeler memnuniyet vericidir. Çıkarılan kanunlar hakkıyla yerine getirilir, gerekli denetimler ve bilgilendirmeler yapılırsa iş kazalarının azalacağı aynı zamanda üretimde verimin artacağı kanaatindeyiz.

Kısaca sektördeki sıkıntılardan bahsetmek gerekirse, halen ülkemizde çeşitli ürün gruplarında merdiven altı diyebileceğimiz ekipmanlar üretilmektedir. Daha önce de açıklandığı gibi kaçak ve CE’ siz KKD ürünleri tamamen piyasadan temizlenmiş değildir.

Bunlar ile birlikte KKD ürünlerindeki birçok grupta getirilen fonlar, nitelikli ürünlerin piyasada bulunmamasına ve maliyetinin çok artmasına neden olmaktadır. Yerli üretimin iç piyasanın talebine yetişemeyecek ürün gruplarında fon uygulamalarının yeniden gözden geçirilmesinin ülkemiz için daha faydalı olacağına inanıyoruz.

 

  1. Son olarak sektörün durumuyla ilgili neler söylemek istersiniz?

Türkiye’deki sektörler içinde en hızlı büyüyen ve en geniş sektörlerden bir tanesi iş güvenliği sektörüdür. İş güvenliği ile ilgili yaptırımlar ve denetimlerle birlikte iş güvenliği sektörü devamlı büyüme halindedir. Sektörle ilgili en büyük sıkıntılar; yukarıda belirttiğimiz üzere yetersiz merdiven altı üretimlerle beraber yurt dışından gelen kalitesi çok düşük ürünler ve bilinçsiz kullanımlardır. Bu bağlamda gerekli çalışmalar ve denetimler yapılıp kullanıcı bilinci de artarsa 2019 yılında iş güvenliği sektörü daha hızlı bir şekilde büyümeye devam edecektir.

Hâlihazırda artarak devam eden iş güvenliği ticaret hacmimiz bu yılın ikinci yarısıyla beraber Maxsafety markası altında portföyümüze eklenen 14 farklı çeşit teknik eldiven ile pazardaki payımızı artırmayı hedefliyoruz.

Ayrıca önümüzdeki dönemlerde Türkiye genelinde iş güvenlik ekipmanlarında uzman bayilikler vermeyi planlıyoruz. Bayilik başvurusu için ; info@reismakina.com veya e.mavi@reismakina.com mail adreslerine taleplerinizi iletebilirsiniz.