Özkan Mengene 45 Yıllık Tecrübe ile Birçok Sektöre Hizmet Veriyor

Hırdavat sektöründeki 45 yıllık tecrübenin vermiş olduğu deneyimle iç piyasada 50’yi aşkın toptancıya, dış piyasada ise birçok ülkeye ihracat yaparak ürün tedariki sağlayan Özkan Mengene, yıllık 200 ton hammadde ve 10 bin adetlik üretim kapasitesiyle sektörde önemli bir yer tutuyor.

Metal, mobilya ve hırdavat sektörüne Özkan, Ünal, Özkan Eco marka ve modelleri ile birçok çeşitte ürünle hizmet verdiklerini belirten Özkan Mengene Genel Müdürü Özkan Ünal, dergimizin Ağustos sayısının konuğu oldu.

Öncelikle firmanızın kuruluş ve bugünlere geliş süreci hakkında bilgi verir misiniz?

Özkan makina el aletleri olarak 45 yıllık tecrübe ile imalat sektöründe katkı sağlamaya devam ediyoruz. Sektörde 45 yılın verdiği tecrübe ile şirketimizin temelini 2007-2008 yıllarında attık. Müşteri memnuniyeti ve güveni ön planda tutarak markamızı daha iyi yerlere getirmek için çaba sarf etmekteyiz.

Firmanızın ürün gamı hakkında bilgi verebilir misiniz? Hangi sektörlere, ne tür ürünler sağlıyorsunuz? Marka ve hizmetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Ürettiğimiz ürünler tesviyeci mengenesi,tezgah mengeneleri, matkap mengeneleri, boru mengeneleri, kollu saç makası, marangoz işkenceleri, ağır tip demirci işkencesi, kazancı işkencesi ile her geçen gün ürün çeşidimizi arttırarak;metal sektörü, mobilya sektörü, hırdavat sektörüne Özkan, Ünal, Özkan Eco marka ve modellerimiz ile tedarik ve hizmet vermekteyiz.

Üretim gücü ve üretim kapasitenizden bahseder misiniz? İthalat ve ihracat faaliyetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Hırdavat sektöründe 50’yi aşkın toptancı firmaya ürün tedarik etmekteyiz. Ürettiğimiz ürünlerin yüzde 70’ni iç piyasaya vermekteyiz. Yüzde 30’unu da Yunanistan, Bulgaristan, Mısır, İran, Almanya ve Rusya’ya ihracat etmekteyiz. Yılda 200 ton hammadde ve 10 bin adet üretim kapasitemiz ile her geçen gün üretim hacmini artırarak bilgisayar destekli tasarım ve CNC tezgâhları gibi teknolojiden faydalanarak üretim gerçekleştirmekteyiz. Yenilikçi bir işletme olarak var olan ürünlerimizin yeni tasarımlarımızı yapmaktayız. Yakın dönem de yeni modeller sunacağız.

Sektörel olarak geride bıraktığımız 2019 yılını değerlendirmesini ve önümüzdeki 2020 yılıyla ilgili beklentilerinizi bizimle paylaşır mısınız?

2018-2019 yıllarında artan kur artışı faiz oranlarının yüksekliği ve ham madde girdilerinin yüksek olmasından dolayı sektörde negatif etki ve yavaşlamaya sebep olmuştur. 2020 yılında yerli üretimin ve imalatçı firmaların desteklenmesiyle piyasaların canlanmaya başlayacağını düşünüyorum.

2020 yılı Mart ayında 4. Uluslararası İstanbul Hırdavat Fuarı düzenlenecek. Sektörün tek ihtisas fuarı hakkındaki görüşlerinizi alabilir miyiz? Sizin açınızdan bu fuarın önemi nedir?

Uluslararası İstanbul Hırdavat Fuar’ının, markamızı ve ürünlerimizi yurt içinden ve yurt dışından gelen misafirlerimize sergileyip tanıtma olanağı sağlayacağı için, iç ve dış pazarda satış hacmimizi artacağına inanıyorum.