koln

“Önümüzdeki Yıllarda Yurt Dışı Katılımcının Artması Bizim İçin Çok Önemli”

Cüneyt Bey İstanbul Hırdavat Fuarı’na hoş geldiniz. Biraz firmanızdan bahsetmek ister misiniz?

Merhaba, ben Cüneyt Durmaz. Yaparlar İnşaat firmasının genel müdürüyüm. Firmamız 1947 yılında Bursa’da kurulmuştur. 1956 yılında ilk yatırımımızı yaparak İstanbul’a gelmişiz. O yıldan bugüne, İstanbul’da devam eden ticari hayatımıza, 2015 yılında Malatya’da bir fabrika kurarak devam ediyoruz. Türkiye genelinde bayilik sistemi ile çalışan, toptan ve distribütörlük şeklinde bayilerimizin oluşturduğu bir yapıyla, satış ve dağıtım yapan bir firmayız. İstanbul’daki merkez fabrika ve Malatya Organize Sanayi Bölgesinde bulunan fabrikamızla birlikte, 10 bin m2’si kapalı olmak üzere, toplam 30 bin m2 alandaki tesislerimizle hizmet vermekteyiz. 1960’lardan itibaren ihracat yapan bir firma olarak yurt içi ile birlikte yurt dışı satışlarımıza da devam ediyoruz.

 

Röportajı izlemek için tıklayınız!

Hırdavat sektörünü düşündüğünüzde İstanbul Hırdavat Fuarı’nı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Açıkçası bizim daha önce katıldığımız başka fuarlar vardı. İstanbul Hırdavat Fuarı açıldıktan sonraki yıl katılımcı olduk. Bu yıl üçüncüsüne katılıyoruz. Geçmiş yıllara kıyasla baktığımız zaman genel olarak fuardan memnunuz. Yalnız bu sene virüsten dolayı maalesef küresel bazda sıkıntılar yaşanıyor. Yurt dışı katılımcıların bu sene az olduğunu görüyoruz. Yurt içi talepler kısmen az olmakla birlikte, yurt dışı katılımcının çok daha az olduğunu gördük. Bunun tabi haklı sebepleri var. Bizden ve fuardan kaynaklanan bir sebep olmadığının farkındayız. Dönem ve süreç bu sıkıntıyı maalesef oluşturdu. Ama genel olarak fuarımızdan memnunuz.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

Fuar için bundan sonraki süreçlerde başarılar diliyorum. Katılımcı sayısı, salgın hastalığın da ortadan kalkmasıyla gelecek yıllarda mutlaka olacaktır ama önemli olan yurt dışı katılımcıların gelmesini sağlamak. Çünkü yurt dışı katılım olduğu zaman buradaki tüm firmaların sayıları ve iş hacimleri de artacaktır. Bundan dolayı yurt dışına tanıtım ve bilgilendirmenin çok fazla olması gerektiğini düşünüyorum. Bunu başarabilirseniz fuar uluslararası bir boyuta ulaşma noktasında hızla ilerler.