“Önerilen Tedbirleri Harfiyen Uygulayarak Üretime Aralıksız Devam Ettik”

Kovid-19 pandemisi sürecinde faaliyetlerine ara vermeden devam eden Retta El Aletleri, evden çalışma, üretim personeli seyreltmesi, personel servis sayısı arttırılması gibi tedbirlerle çalışmalarını sürdürüyor. Sürecin zorluğunu göz önünden bulundurarak satış ve sevkiyatlarını kesintisiz sürdüren Retta El Aletleri, sektöre destek olmak adına dolar/TL kur çarpanını belli bir miktar aşağıda tutarak bayilerine de destek sağlamış oldu.

Yaşanan süreç sonunda tüm stratejilerin gözden geçirilmesi gerektiğini belirten Retta El Aletleri Bölge Satış Sorumlusu Evren Pala, sadece satış – pazarlamada değil, insan kaynakları noktasında da çalışan sağlığı gibi konuların ön plana çıktığı bir süreç doğduğunu söyledi. Sağlık bakanlığının önerdiği tedbirleri harfiyen uyguladıklarının altını çizen Pala, Retta El Aletleri olarak pandemi sürecinde yaptıkları çalışmalar hakkında dergimize bilgiler verdi.

Son dönemde dünya çapında yaşanan gelişmeler paralelinde değerlendirecek olursanız, yaşanan süreç sizi nasıl etkiledi? Yaşanan sürecin sektöre ve dolayısıyla size yansımaları hakkında neler söylersiniz?

Covid-19 Salgın hastalığının tüm insanlığa büyük bir ders olduğu kanaatindeyim. Bu süreçte benim de kendimce çıkardığım dersler oldu.  İşlerin evden de yapılabileceğini hepimiz öğrendik. Ailemize ve kendimize az zaman ayırdığımızın farkına vardık. Gereksiz alışverişlerle zamanı ve parayı nasıl kullanmamız gerektiğini hatırladık. Özetle gelmiş geçmiş bütün öğretilerin temelindeki iyi olmanın, temiz olmanın ne denli mühim olduğunu tekrar anımsadık.

Sektörümüz için baktığımızda, vadeli satışların belirli teminat ve ipoteklere dayandırmasının zorunlu olduğu kanaati kesinlik kazandı. Bugün sattığınız ürünlerin nakdi olarak 6 ay sonra kasanıza girmesinin, karanlık bir denize atılan taşın nereye düştüğünü görmek kadar zor olduğunu anladık. İhracatın önemini iyi kavramamız gerektiğini, ancak yurt içi satışlarında amiral gemimiz olduğunu hatırladık.

Bu süreçte sektörümüz ciddi kayıplar yaşadı dersek, bence diğer sektörlere haksızlık ederiz. Zira bu zor zamanlarda birçoğumuz ekmeği bile evimizde üretmeyi seçtik. Belki iki aydır kendimize yeni kıyafetler almadık, kuaför hizmeti alamadık ama hırdavat sektörü maske, eldiven, koruyucu malzeme ve dezenfektan gibi ürünlerin üretim ve satışı ile bir nebze olsun karlılığını ve varlığını sürdürmeyi başardı.

Biz şirket olarak salgın sürecinde üretime hiç ara vermeden devam ettik, satış ve sevkiyatlarımız da kesintisiz sürdü. Sektöre destek olmak adına dolar/TL kur çarpanımızı %10 gibi aşağıda tutarak bayilerimize rekabet gücü ve karlılık sağladık.

Yaşanan süreç ve sonrası ile ilgili olarak çözüm önerileriniz nelerdir?

Tüm stratejilerin gözden geçirilmesi gerekiyor. Sadece satış – pazarlama değil, insan kaynakları noktasında, çalışan sağlığı gibi konuların da ön plana çıktığı bir süreç doğdu. Personel davranışlarında, gözlenmesi gereken bir unsur da, artık hijen kurallarına uyum olacak. Tertip ve düzenli çalışanların nitelik bakımından önem kazanacağını düşünüyorum.

Çünkü bu firma vizyonunu, olumlu ya da olumsuz etkileyecek ana bir unsur olacak.

Hiç kimse tozlu bir rafta, uzun süre beklediği belli olan bir ürünü almak istemez. Özellikle bayilerimiz noktasında önerim; hijyen kurallarına dikkat etsinler, daha temiz raflar, daha temiz ürünler görmek istiyorum. Tezgâhtar arkadaşlara çok iş düşüyor öncelikle kendilerinin ve ailelerinin sağlığı için sosyal mesafeye dikkat etmeleri çok önemli. Ayrıca bir önemli hususta satışlarda olabildiğince vadeli satışları azaltarak devam edilmesi, gerek kur dalgalanmaları gerekse salgın hastalığın henüz bir bilinmezlik olması hasebiyle, firmalar kendilerini olabildiğince garantiye alsınlar.

Hepimiz ayağımızı yorganımıza göre uzatmamız gerektiğini unutmayalım.

Firma olarak bu dönemde yaptığınız çalışmalar hakkında bilgi verebilir misiniz?

Biz firma olarak sağlık bakanlığımızın önerdiği tedbirleri harfiyen uyguladık, evden çalışma, üretim personeli seyreltmesi, personel servis sayısı arttırılması gibi tedbirlerin yanı sıra, şirket ve ürün dezenfeksiyon çalışmalarımızı halen devam ettiriyoruz. Tüm çalışanlarımıza maske eldiven vb… koruyucu ürünler sağladık.

Üretime ara vermeden devam ettik, satış ve sevkiyatlarımızda bu süreçte hiç durmadı. Dolar kuru noktasında bayilerimize elimizden geldiğince destek olduk olmaya devam ediyoruz. İş seyahatlerimize ara verdik normalleşme sürecine göre iş seyahat planlarımıza tekrar başlayacağız.  Bu süreci iş imeceleriyle de sürdürerek, şirket içinde elimizden geldiğince birbirimize destek olup departmanlar arası bir dayanışma ile aile bağlarımızı da kuvvetlendiriyoruz. Bu da, personeldeki aidiyet duygusunu arttıran bir atölye çalışmasına dönüşüyor. Her çalışan birbirinin iş alanındaki zorluklarını gözlemleme imkanı bulabiliyor, çözüm fikirleri doğabiliyor. Azim ve inovasyonla, Ar-Ge çalışmalarımıza daha fazla zaman ayırabiliyoruz. Bayilerimizin kullanımında olan B2B satış sistemimizi daha da pratik hale getiriyoruz. E-ticaret yapan bayilerimizin işini kolaylaştıracak çözümlerin müjdesini de yakında paylaşacağız.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Evde kalalım olabildiğince evde kalalım. Umarım ki bu kötü rüya olabildiğince çabuk son bulur. Biz bize yeteriz elbette ama unutmayalım ki “Bir Türk Dünya’ya Bedeldir.” Ve bizim insanlığa öğreteceğimiz çok şeyler var. Birlik olmanın, idare etmenin ve destek olmanın ne demek olduğunu, zor zamanların böylece aşılacağını tüm insanlığa öğreteceğiz. Bu süreçte tüm sağlık çalışanlarımıza şükranlarımı sunuyorum.