Numeko Group, İş Güvenliği Ekipmanları ve Eğitim Alanında Birçok Sektöre Hizmet Sunuyor

İş Güvenliği sektöründe hem ürün temini hem de eğitim hizmeti sağlayan Numeko Group,  sektörün lider firmalarından dünyaca ünlü 3M ve Honeywell’in ana distribütörlüğü ile birlikte;  GVS, Deltaplus, Activehand gibi birçok markanın yüzlerce çeşit ürününün tedarikini sağlayarak iş güvenliği alanında birçok sektöre hizmet sunuyor.

 Numeko İş Güvenliği olarak çalışan sağlığını ve güvenliğini sağlamak amaçlı sektör ayırt etmeksizin ihtiyaç duyulan her alanda faaliyet gösterdiklerini belirten Numeko Group Genel Müdürü Semih Koçak, Numeko Akademi tarafında ise; yüksekte güvenli çalışma, kapalı alan çalışmaları, yangın ve kurtarma olarak ilgili ekiplere dünya standartlarında eğitim hizmeti verdikleri söyledi. Dosya konumuz kapsamında dergimizin Ekim sayısına konuk olan Numeko Group Genel Müdürü Semih Koçak, Numeko Group hakkında bilgiler vererek iş güvenliği sektörü hakkında değerlendirmelerde bulundu.

 Öncelikle firmanızın kuruluş ve bugünlere geliş süreci hakkında bilgi verir misiniz?

Numeko Group bünyesinde olan Numeko İş Güvenliği ile Numeko Akademi uçtan uca “İş Güvenliği” projeleri ile birçok sektörde hem Türkiye hem de yurt dışına hizmet, eğitim ve ürün sağlamaktayız.

Her geçen gün gücümüze güç katan yüzlerce müşteri portföyümüz ve partnerlerimiz ile iş güvenliği alanlarında farklılık oluşturuyoruz.

Firmanızın faaliyet gösterdiği alan hakkında bilgi verir misiniz?

Numeko İş Güvenliği olarak çalışan sağlığını ve güvenliğini sağlamak amaçlı sektör ayırt etmeksizin ihtiyaç duyulan her alanda faaliyet göstermekteyiz. Bir işletmede bir kişinin çalışıyor olması, bizim bu alanda da faaliyet gösterdiğimizi doğrular niteliktedir. İşletmenin büyüklüğü, piyasadaki pazar payı gibi değişkenleri ayırt etmeksizin, bünyesinde çalışan tüm personellerin uçtan uca bilinçlendirilmesinden, doğru ürün kullanımlarına kadar tüm süreçlerde yer almayı hedeflemekteyiz.

Şirket bünyemizdeki Numeko Akademi kolunda ise 450 m² kapalı alanda yer alan platformlarımızla veya talep edilirse işletmelerin bulunduğu lokasyonda; yüksekte güvenli çalışma, kapalı ve dar alan çalışmaları, kurtarma ve kaçış, temel yangın güvenliği konularında ihtiyaç duyulan her alanda çalışmalar gerçekleştirmekteyiz.

Marka ve hizmetleriniz hakkında bilgi verir misiniz? Firmanızın ürün gamı hakkında bilgi verebilir misiniz? Hangi sektörlere, ne tür ürünler sağlıyorsunuz?

Bugün sektörün dünyaca lider firmalarının ana distribütörlüğünü yürüttüğümüz 3M ve Honeywell markalarının yanı sıra; GVS, Deltaplus, Activehand gibi birçok markanın da yüzlerce çeşit üstün kaliteli ürününü müşterilerimize sunuyoruz. Firmamız geniş ürün yelpazesi ile tüm sektörlerin; kişisel koruyucu donanım ürünler, yüksekte çalışma ekipman ve projeleri ile kapalı ve dar alanda çalışmalarına özgü özel çözümler sağlamaktadır.

Ürün portföyümüz; baş ve yüz koruma, göz koruma, işitme koruma, solunum koruma, vücut koruma, el koruma, ayak koruma, yüksekte çalışma, kapalı ve dar alan çalışmaları için özel çözümleri bünyesinde barındırmaktadır.

Numeko Akademi tarafında ise; yüksekte güvenli çalışma, kapalı alan çalışmaları, yangın ve kurtarma olarak ilgili ekiplere dünya standartlarında eğitim hizmeti vermekteyiz. Yüksekte çalışma sanal gerçeklik (VR) eğitimi ve demo araçlarımızla da sahalarda çalışanlara bilinçlendirme operasyonu sağlıyoruz.

Eğitim merkezimizle iş sağlığı ve iş güvenliğine katkı sağlarken, demo aracımızla da iş güvenliği için yollardayız. https://isguvenligiicinyoldayiz.org/

Hizmet verdiğiniz projeler sonrasında eğitim ve teknik servis desteği sağlıyor musunuz?

Projesini gerçekleştirdiğimiz tüm yaşam hattı sistem ve ekipmanlarının kurulum sonrasında kullanıcı eğitimlerini vermekteyiz. Bununla beraber yetkili teknik ekibimiz ile satış sonrası belli periyotlarda bakım ve kontrolleri gerçekleştirmekteyiz.

Kişisel koruyucu donanım ürünlerinde ise, ürün kullanım videoları ile kullanıcıları doğru kullanıma yöneltecek eğitimler paylaşmaktayız.

Hızlı tüketim dönemindeki anlık ihtiyaçlara cevap vermekte uyguladığınız yöntem nedir?

İthalat kanalıyla satış yapan bir firma olduğumuz için, müşterilerimizin ihtiyaçlarını hızlı şekilde karşılamaya yönelik kullandıkları ekipmanların büyük bir kısmını portföyümüzde yer alan ana ürün gruplarımız dahilinde stoklu bulundurmaktayız. Montaj gerektiren projelerde ise, uzman teknik kadromuz planlama dahilinde kısa bir süre zarfında ihtiyaca yönelik çalışmalar gerçekleştirmektedir.

Günümüzde E-Ticaret önemini her geçen gün arttırmaktadır, firmanızın online platform üzerinden satışları mevcut mudur?

Sizin de söylediğiniz gibi günümüzde internete bağlanan kişi sayısı gün geçtikçe artmaktadır. 7/24 hizmet veren bir platformda, zaman kısıtlaması olmadan ürünlerimizi pazarlayabilmenin büyük bir avantaj olacağını düşünmekteyiz. 2019 yılından bu yana hizmet verdiğimiz EHS Market (https://www.ehsmarket.com/) internet sitemiz aracılığı ile müşterilerimize daha kolay ulaşıp, ihtiyaçlarına cevap vermekteyiz. Kullanıcılar, ürünlerin fiyat ve stok bilgisini anlık olarak görüntüleyebildiği ve bir tık ile sipariş oluşturabildiği bu ortamda zaman açısından büyük kazanç elde etmektedirler. Bu alanda yaptığımız çalışma ve yatırımlar her geçen gün artmaktadır.

İthalat ve ihracat faaliyetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Numeko İş Güvenliği, üretim alanında faaliyet gösteren bir firma değildir. Çözüm ortaklarımız ile yürüttüğümüz partnerliğimizi çeşitli ülkelerden ithalat yaparak sağlamaktayız. Özellikle yüksekte çalışma alanında yurt dışında gerçekleştirdiğimiz projeler bulunmaktadır

Şirketinizin ürün portföyünün genişletilmesi ve sektördeki pazar payının artırılması kapsamında faaliyetleriniz ile ilgili bilgi verir misiniz?

Her geçen gün iş güvenliği alanındaki bilinç ve farkındalığın artması, aynı oranda ürün çeşitliliğinin de genişlemesine neden olmaktadır. Bu doğrultuda müşterilerimizin ihtiyaçlarına portföyümüzde yer alan ana ürün gruplarının yanı sıra, tamamlayıcı ürünler ile de destek sağlamaktayız. Yaptığımız tüm araştırma geliştirme çalışmaları ve yatırım planlamaları, müşterilerimizin ihtiyaçlarını benimseyip verdiğimiz hizmeti daha kaliteli bir hale getirmeyi amaçlamaktadır. Farklı ürün grupları ile müşterilerimize destek sağlamak, beraberinde pazar payımızın her geçen gün daha da artmasını sağlamaktadır.

Firmanızın içinde bulunduğu sektörle ilgili olarak genel bir değerlendirme yapacak olursanız, neler söylemek istersiniz? Türkiye’deki pazar payı nedir? Sektörün sıkıntıları hakkında neler söylemek istersiniz? Bu konuda sunacağınız çözüm önerileri nelerdir?

İs sağlığı ve güvenliği sektörü ülkemiz için gelişim aşamasında olan ve her geçen gün pazardaki payını arttırarak ilerlemektedir. Türkiye’de ortalama 990 milyon TL tutarında pazar payına sahip olan bu sektör, erişimi kolay olduğu kadar rekabet gücü de bir hayli zordur.

Yasal mevzuatların yetersizliği, bunun sonucu olarak denetimlerin gerekli olduğu önem ve hassasiyete sahip olmaması sonucu kullanılan ürünlerin uygunluğu kontrol edilememektedir.

Özellikle son yıllarda ülkemizdeki mevzuatın, Avrupa Birliği’ne uyum sürecinde, yeni kanun ve yönetmelikler ile gelişmesi, bir aydınlanmanın başlangıcı gibi yorumlanabilir. İlerleyen dönemde çeşitli güncellemeler ve bakanlık denetimleri ile belirli bir seviyeye geleceğini düşünmekteyim.

İşverenlerin çalışan sağlığına ayırdıkları bütçeyi, önemsiz bir gider kalemi olarak görmesi ve sonucunda yaşanan kaza ve maruz kalınan meslek hastalıklarının, geriye dönük dahi dava edildiği durumda, ödemek zorunda kaldıkları tazminatlar ile kıyasladıklarında maddi, manevi olarak yıprandıkları görülmektedir.

En değerli kaynağın insan olduğu bilinci ve iş güvenliğine duyulan hassasiyetin arttırılmasına yönelik düzenlediğimiz ve katılım gösterdiğimiz faaliyetler ile bu sorunun gün geçtikçe azaldığını gözlemlemekteyiz.

Sektörel olarak geride bıraktığımız 2019 yılını değerlendirmesini ve önümüzdeki 2020 yılıyla ilgili beklentilerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Ülke çapında yaşanan ekonomik kriz ve dövizdeki hareketlilik, ürünlerin hammadde ve ithalatı göz önünde bulundurularak yorumlandığında, tüm sektörlerde olumsuz bir etki yaratmıştır. Ne yazık ki bütçe daralmalarında ilk kalem olarak iş güvenliği alanındaki çalışmalar etki görmüştür.

Ülkemizde zorunluluk olarak görülen iş güvenliği kavramı, iyileştirici ve geliştirici yaklaşım benimsenerek kültür haline getirilmelidir. Dünya genelinde iş sağlığı, iş güvenliği ve çevre yönetiminde mükemmelliği teşvik eden, öncü ve yenilikçi organizasyonumuzla hedefe yönelik çözümler sunmaktayız. Güvenlik kültürünün yaygınlaşması ve sürekliliği için değerlerimiz ve hedeflerimiz doğrultusunda faaliyetlerimizi geliştirerek sürdürmeye devam etmekteyiz.

2020 yılı mart ayında 4. Uluslararası İstanbul Hırdavat Fuarı düzenlenecek.Sektörün tek ihtisas fuarı hakkındaki görüşlerinizi alabilir miyiz? Sizin açınızdan bu fuarın önemi nedir?

Sektörel açıdan fuarlar önemli bir misyona sahiptir. Tüm temsilcilerin, tedarikçiler, tüketiciler ve rakiplerin bir araya gelme imkânı bulduğu bu organizasyonlar katılımcılar açısından büyük önem arz etmektedir. Yeniliklerden haberdar olmak adına ürünlerin tanıtımı bu tarz profesyonel organizasyonlarda ilgililer tarafından takip edilmektedir.

Mevcut ilişkileri güçlendirmek, network oluşturmak ve firmamızın hedeflerinden bahsedebilme imkânı bulduğumuz bu tarz etkinliklerin katkısı tartışılamaz durumdadır. İhtiyaçların tespit edilmesi, sektörün ve katılımcıların karşılıklı beklentilerini sunabildikleri bir ortam oluşturulması açısından katkı sağlayacağını düşünmekteyim. Sektörde tek ihtisas fuarı olması ve bu alandaki çalışmalarımıza ışık tutacağı yönünde katkılarınız ve çalışmalarınız için teşekkür etmek isterim.

Genel olarak (Türkiye ekonomisi ve sektör değerlendirmesi) eklemek istedikleriniz ve düşünceleriniz nelerdir?

Türkiye olarak ekonomimizin yakın gelecekte iyiye gideceğini umut ederek, sektörel ayrım yapma gereksinimi duymaksızın iş güvenliği alanındaki hassasiyetin de artacağını ve bu alanda yapılan çalışmaların genişletilerek tüm ihtiyaçlara cevap verebilmesini beklemekteyim.

Daha sağlıklı, güvenli, huzurlu ve verimli çalışma ortamları oluşturulması, meslek hastalıkları ve iş kazalarının engellenmesi amacıyla; tüm çalışanların sağlıklı ve güvenli şekilde evine ve ailesine dönmelerini sağlamayı hedeflemekteyiz.