“NİTRİL KAPLI PAMUKLU ELDİVENLERDE PAZAR LİDERİYİZ”

68 yıldır özellikle İş Güvenliği alanında eldiven üzerine yoğunlaşarak, yerli üretimi ile ülke ekonomisine artı değer katan Beybi İş Güvenliği ile dosya konumuz çerçevesinde bir röportaj gerçekleştirdik. Konu ile ilgili sorularımızı yönelttiğimiz Satış ve İş Geliştirme Direktörü Çağatay Yıldırım: “BEYBİ  İş  Güvenliği  olarak  büyümek  ve  istihdam yaratarak   ülke ekonomimize katkı  sağlamak  bizim  ana  hedefimizdir.” Diyerek Beybi İş Güvenliği ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Kısaca firmanızın kuruluş hikayesinden bahsedip, iş güvenliği alanındaki faaliyetleri hakkında bilgi verir misiniz?

Firmamız 1949 yılında İstanbul Maslak ta kuruldu ve bugün 68 yaşında. Beybi markası, tüketici grubu tarafından çok bilinen ve güvenilen bir markadır. Ev işleri, İş Güvenlik ve Medikal Sarf Malzemeleri alanında faaliyet göstermektedir.

İstanbul Dudullu ve Bursa’daki iki fabrikamızda her geçen gün daha modernleşen ve teknolojisini arttıran ortamda üretimimizi sürdürmekte ve geliştirmekteyiz.

İş güvenliği alanında hangi ürün gruplarınız ile hizmet veriyorsunuz?  Ürün gamınızdan bahseder misiniz?

İş Güvenliği kişisel koruyucu ürünler olarak eldivenler tarafında yeni ve katma değerli ürünler üretmekteyiz. Ek olarak önümüzdeki günlerde diğer kişisel koruyucu ürün kategorilerinde de olacağız.

Nitril kaplı pamuklu eldivenlerde pazar lideriyiz ve ürünümüz konfor ve dayanım açısından tüketicinin tercihi olmaktadır.

Tamamen dikişsiz ve el değmeyen ortamda, çok amaçlı Nitril ve Poliüretan kaplamalı Polyester eldivenler üretiyoruz. Ek olarak hem sanayi iş güvenliği tarafını hem de gıda sektörü ve HORECA kanalının ihtiyacı olan koruyucuları da ihtiva eden çok geniş bir ürün gamımız var ve bu ürün grubumuz sürekli olarak artmakta.

2017 -2018 yıllarında piyasaya sürmeyi hedeflediğiniz yeni ürün var mı?

Poliüretan kaplı eldivenimizi geliştirdik ve ikinci kademe geliştirmesini henüz tamamladık. Hem Türkiye ve hem de ihracat pazarında önemli bir rol alacak bu ürünümüz.

Ekstra dayanım ve konfor sağlayacak hibrit materyal ile üretilecek bir eldiven serimizi önümüzdeki günlerde lanse edeceğiz.

Çeşitli sektörlerin ihtiyacı kesilmezlik özelliği olan bir grup ürün yolda, kısa zamanda iş ortaklarımız ve kullanıcılarımız ile buluşacak.

İnsan sağlığını doğrudan ilgilendiren ve sorumluluğu büyük olan bir sektörde faaliyet gösteriyorsunuz. Bu noktada doğru ürünü nasıl tanımlarsınız? Kaliteli KKD ürünlerinde hangi özelliklerin bulunması gerekiyor? Firmanız bu noktadaki konumu hakkında neler söylersiniz?

Hepimizin malumu , İş Güvenliği konusu ülkemizde kanayan bir yara. Hayat, uzuv ve sektörel sağlık kayıpları yaşanıyor bize benzer ülkelerinden çok daha fazla. basında bu konudaki haberlere rastladığımızda hepimizin içi acıyor. Öncelikle çalışanın verilen kişisel koruyucu  ürünü kullanması ve kendisini etkin bir şekilde koruması önemli. İkincisi de işverenin doğru risk değerlendirmesini yaparak doğru ürün temin etmesi ve çalışanına sunmasıdır.

Piyasada maalesef çok miktarda yerli üretim ve ithal ürünün standartların çok aşağısında olduğunu, hatta teknik dokümanları ve ambalajında belirtilen performans değerlerine ulaşamadıklarını görüyoruz. Bu durumu net bir şekilde kendi Akredite test laboratuvarlarımızda da ölçümlüyoruz.

Gerek sanayi sektörünün gerekse de diğer KKD kullanıcısı sektörlerin bu konuya azami dikkat göstermesi önemli. İlgili bakanlıkların gümrük girişlerinde ve piyasada doğru standartlarda ürün olmasını sağlaması gerekmektedir.

Özetle doğru ürün tanımı bizce olabilecek maksimum çalışan konforunu sağlayan ve tespit edilen riski minimuma indirecek teknik yapıya ve performansa sahip üründür.

Satış politikanız ve bayilik çalışmalarınız ile ilgili bilgi verir misiniz? Türkiye genelinde kaç bayiniz bulunuyor ve bayilere sunduğunuz avantajlar nelerdir?

Geçmişte olduğu gibi bugün de Beybi İş Güvenliği tüketicinin olduğu her noktada bulunabilir olmayı hedeflemektedir. Pazara çıktığınızda çok geniş dağıtım yapısı ile tüm kanallarda genişçe yayılmış olduğumuzu, bulunabilirliğimizin yüksek olduğunu siz de fark edeceksiniz.

Bayi bilincini ve bayinin ürüne hakimiyetini sağlamak için çalışmalarınız var mı?

Sadece iş ortaklarımızın değil, teknik satış grubumuz ile son kullanıcıların da doğru ürünü doğru şekilde kullanması  konusunda eğitimler vermekte ve yoğun ziyaretlerde bulunmaktayız. Hem bayi, hem son kullanıcı ziyaretlerimiz bize pazar trendlerini ve müşteri isteklerini de vermektedir.

Arge ve inovasyon çalışmalarınız ile ilgili bilgi verir misiniz?

Sanayi tarafında ve ihracat ile büyüme stratejisindeki bir işletme için Ar-Ge ve inovasyonu son derece önemli görüyoruz.

Bizler kendi ürünümüzü ve kendi ürünümüzü üreteceğimiz makine, ekipman ve aparatları tasarlayıp üretiyoruz. Önümüzdeki günlerde genişleyen pazar yapısı ve ürün gamı ile Ar-Ge ekibimizi genişletip özellikle de üniversiteler ile birlikte proje yapar hale getireceğiz. Hem organizasyonumuz içinden hem de müşteri tarafından gelen inovatif fikir ve talepleri değerlendiriyoruz ve bizleri heyecanlandıranları proje olarak dikkate alıyoruz.

Varsa ithalat ve ihracat çalışmalarınız ile ilgili bilgi alabilir miyiz? 

Ürün gamımızın bir kısmı ithal ürünlerden olup bu noktada iyi bir operasyonumuz var. İhracat bizim için çok önemli ve öncelikli olarak komşu ülkeler olmak üzere AB pazarı ve diğer bölgelerde de faaliyetimiz mevcut. Bu kanallarda Beybi markası ile yeni ürünler ve yeni segmentler ile büyüyeceğiz.

Türkiye içerisinde üretim gücünüzden, istihdamınızdan ve üretim kapasitenizden bahseder misiniz?

Halihazırda 700’e yakın bir işgücü ile çalışmaktayız. Talebin hızlı artması, yeni ürünlerimiz ve yatırımlar ile istihdam adetlerimizi çok hızlı şekilde arttırmaktayız.

2017 yılının geçtiğimiz aylarını ekonomik ve sektörel anlamda genel hatlarıyla nasıl değerlendiriyorsunuz? Gelecek dönem içinde yatırımlarınız mevcut mu?

2017 bizim için son derece hareketli bir yıl oldu. Artan talep ve yeni ürün gamımıza gösterilen teveccüh sebebi ile tam kapasite çalıştık ve aynı zamanda kapasite ve teknoloji artışı çalışmaları yaptık. 2017 ve 2018 yılları hem İstanbul, hem de Bursa fabrikalarımızda  kapasite ve teknoloji artış yılı  olacak. Kapasite ve teknoloji artışı tüketicimize daha ekonomik ürün temin edebiliyor olacağız.

Dünya genelinde KKD ürünleri ile Türkiye KKD ürünlerin üretimini karşılaştıracak olursak Türkiye’yi nasıl konumlandırırsınız?

Bu karşılaştırma bize yapılacak çok şey olduğunu ve aynı zamanda ciddi bir potansiyel göstermektedir. Biz KKD tarafında eldiven segmentindeyiz, ancak diğer segmentlerde de gidilecek çok yer, yapılacak çok ürün var.  İyi bir pazarlama stratejisi ve vizyon, onu destekleyen yaratıcı ve inovatif bir ArGe ve operasyonu çeviren uzman bir tedarik zinciri yapısı önemli.

Sektör açısından yaşanan sıkıntıları başlık altına sıralarsak neler söylemek istersiniz? Yönetmelikle ilgili sıkıntı ya da değişmesi gereken maddeler var mı? Bu konudaki fikirlerinizi almak isteriz.

İş güvenliği ve önemi daha yeni yeni ortaya çıkmakta ve kuruluşlar konuyla ilgili kanunları hayata geçirmektedirler. Bu nedenle, ekonomik anlamda, önümüzdeki yıllarda İş Güvenliği sektöründe ilerleme ve yükseliş beklemekteyiz. Pazar da bu konularda bilinçlenip daha kaliteli ve özellikle Türk Malı üretime yönelerek, gerek kalitesiz gerekse haksız rekabet yaratan firmalardan sıyrılıp, sanayide yatırım yapmak isteyen kuruluşların önlerini açmalı ve gereken desteği sağlamalıdır. İhracat ayrıca desteklenmelidir.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

BEYBİ  İş  Güvenliği  olarak  büyümek  ve  istihdam yaratarak   ülke ekonomimize katkı  sağlamak  bizim  ana  hedefimizdir. 1949 yılında başlayan serüvenimiz 68 yıldır büyük bir gururla devam etmektedir. Beybi isminin verdiği güvence birçok nesle hizmet etmiştir ve etmeye de devam edecektir.

#eldiven, #guven, #Ar-Ge #satis