Anasayfa » Röportaj » Müşterilerimizin Direk Üretimlerini Besliyoruz
TEDARİKÇİ

Müşterilerimizin Direk Üretimlerini Besliyoruz

3 bin çeşit ürün grubu ile teknik hırdavat sektörüne hizmet veren Master Endüstri dünyanın önde gelen  markalarının da distribütörlüğünü yaparak hizmetlerine hız kesmeden devem ediyor. Çalışmaları ve faaliyetleri hakkında bilgi almak adına söyleşi gerçekleştirdiğimiz Master Endüstri yetkilisi Eray Güçtaş, firma hakkında önemli bilgiler vererek sorularımızı yanıtladı.

 Kurumunuzun kuruluşu ve bu günlere gelişi ile ilgili kısa bir bilgi alabilir miyiz?TEDARİKÇİ

Bizler 2010 yılından beri teknik hırdavat alanında Avusturya merkezli bir firmanın Türkiye satış yönetimini yapmaktaydık. Çalışmış olduğumuz firmanın 2016 yılında Türkiye’den çekilme kararı almasıyla mevcut portföy müşterilerimize hizmet vermeye devam etmek adına Ekim 2016 yılında kendi firmamızı kurup, Avrupa menşeili firmalarla anlaşmalar sağlayıp, müşterilerimize en üst kalitede ürün ve hizmet sunmaya devam etmekteyiz.

Bu bağlamda bağlantı elemanları grubunda ise sektörde 40 yılı aşkın geçmişiyle Mısırlı Civata ile resmi ortaklık yaparak ürün gruplarımızı arttırmış ve servis ağımızı genişletmeye başlamış bulunuyoruz.

Ürün gamanızdan bahseder misiniz? Sektöre sunduğunuz çözüm önerileri nelerdir?

Ürün gruplarımızda her biri alanında uzmanlaşmış markalarımız bulunmaktadır. Özetlersek, El Aletleri – Kimyasallar – Kesici / Delici ve Aşındırıcılar, Standart ve özel bağlantı elemanları bulunmaktadır. Özel bağlantı elemanları grubunda, kilitli pullar ve somunlar, yaylı ve bilyalı profil somunları, özel imalat bağlantı parçaları bulunmaktadır. Markalarımız alanlarında kendilerini kanıtlamış olan; Wera, Heico Lock, Deno firmalarıdır.

2017 yılı içerisinde sunduğunuz ya da sunacağınız yeni ürün var mıdır? Özelliklerinden söz eder misiniz?

Markalarımızdan Wera, keng3di özel tasarım el aletleri ile dünyada fark yaratmaya devam etmektedir. Her sene yeni ürünler planlanarak yıl başlarında pazara sunmaktalar. Bu yenilikleri bizler de ülkemize taşıyarak, firmalarımızın üretim süreçlerini optimum seviyeye taşıyarak, hem kullanıcıların performanslarının artmasını hem de müşteri maliyetlerinin minimum seviyede tutmalarını sağlıyoruz.

 Bayilik yapılanmanızdan bahseder misiniz? Kaç bayiniz var? Bayii seçerken öncelikleriniz neler oluyor, nelere dikkat ediyorsunuz?

 Şu anda Marmara, Ege ve İç Anadolu Bölgelerinde toplamda 3 bayimiz bulunmaktadır. Bayilerimizi belirlerken alımlarındaki kriterlerin başında fiyat yerine kalite olan firmaları tercih ediyoruz. Bayilerimiz bulundukları bölgede kurumsal müşteri portföyüne sahip olmaları, satışını gerçekleştirdikleri ürünlere inançları ve en önemlisi dürüstlük esasına bağlı kalmalarını istiyoruz. Bu nedenle aynı bölgede ikinci bayi oluşturmayarak bayilerimizi de korumuş oluyoruz.

İhracatınız bulunuyor mu? Bulunuyorsa hangi ülkelere? Bununla ilgili bilgi alabilir miyiz?

Önceliğimiz Türkiye pazarında hedeflediğimiz noktaya ulaşabilmektir. Müşterilerimizin yurtdışındaki ( Bulgaristan ve Rusya ) lokasyonlarına sevkiyat yapmaktayız.

Türkiye pazarındaki yerinizden bahseder misiniz?

Yaklaşık 300.000 kalem ürün çeşitliliğimizle, Türkiye’nin en büyük otomotg4iv ve makine parkurlarında, müşterilerimizin direk üretimlerini besleyerek ana tedarikçi pozisyonunda bulunuyoruz. Hedefimiz 2018 ocak ayında müşteri sayımızı %10-15 arttırarak ilerlemektir.

Satış ve pazarlama stratejileriniz nelerdir? Son kullanıcının satın alma tercihlerini etkileyen sebepleri nasıl değerlendirirsiniz?

Fiyat – Kalite dengesini müşterilerimizle bire bir denemeler yaparak gösterebilmek amacımız. Amacımız sadece satış olması değil, doğru yerde doğru ürünü sunmamız müşteri memnuniyetine verdiğimiz değerin göstergesidir.

 İnovasyon ve Ar-Ge alanındaki çalışmalarınız nelerdir? 

Özellikle bağlantı elemanlarında kalite bölümümüzün kontrolünde, firmalardan gelen taleplere alternatif üretebiliyor olmamız, müşterilerimizin bizi tercih etme sebeplerindendir.Diğer ürün gruplarımızda da sürekli kendilerini güncelleyen ve zamanın gerektirdiklerine göre yeni ürünler tasarlayan markalarla çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

 Sektörde karşılaştığınız sorunlar ve bu sorunlara dair çözüm önerileriniz aktarır mısınız? Sorunların çözümü konusunda varsa ilgili kamu ve kuruluşlardan talep ve beklentileriniz nelerdir?

Yaşadığımız en büyük sorun tahsilat sorunu. Maalesef ülkemizde ticari ahlak oturmamış diyebiliriz. Firmalar satın alma maliyetlerini geciktirerek, tedarikçi firmanın maddiyatı ile elinin güçlendiğini düşünüyor. Fakat bu şekilde tedarikçilerin büyümelerini bırakın kapanmalarına kadar etkilerinin olduğunun farkında değiller.Bununla ilgili yasal yollardan çeşitli çözüm noktaları mevcut ama firmalar arasındaki bağlantıları kaybetmemek adına, karşılıklı verilen sözlerin tutulması, kurumsal hareket edilmesi esastır.

2017 yılı geçtiğimiz 6 ayı ekonomik olarak nasıl değerlendirirsiniz?

Ülkemizde yaşanan siyasi ve toplumsal durumlar maalesef çalışma hayatını olumsuz etkilemiştir. İmalatçının hammaddesi, tedarikçinin ürünleri yurtdışından döviz ile gelmektedir. Bu da fiyatlandırmaların sürekli yukarı yönlü değişmesine sebebiyet vermiştir.

g5

 

 

 

#MasterEndüstri #ErayGüçtaş #MısırlıCivata #Wera #HeicoLock #Deno #Kimyasallar–Kesici #Delici #Aşındırıcılar

 

Bir yorum