koln

Mükemmeli Aramayan Bir Yapı Sürekliliğini Koruyamaz

n9Sektörde kazandığı tecrübeyi, kurumsal bir yapıya dönüştürerek müşteri memnuniyeti hedefleyen Yamanlar Teknik Hırdavat’ın Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yaman ile bir söyleşi yaptık.

Tecrübeli ve eğitimli insan gücü ve dinamizmini, gelişmiş teknoloji ve modern yönetim sistemleri ile buluşturmayı kendilerine gaye edindiklerini söyleyen İbrahiğm Yaman, “Kalite ve müşteri memnuniyetini, yanlızca ulaşılacak bir hedef olarak değil, aynı zamanda sürekli bir gelişimin sağlandığı bir süreç olarak görüyoruz. Müşterilerilerimizi bu sürecin en önemli iş ortakları olarak değerlendirmekteyiz” dedi.

Öncelikle Yamanlar Teknik Hırdavat’ın kurumsal yapısından ve kuruluş aşamalarından bahseder misiniz?

Firmamız 1996 yılında bir eleman ile 20 metrekarelik bir dükkan da ticari hayatına başlamıştır. 1998 yılında Yamanlar Teknik Hırdavat San. Tic. Ltd. Şti ismini alarak kurumsal bir kimliğe kavuşmuştur.  İstikrarlı ve düzenli çalışma anlayışı ile şu an 2014 yılı sonu itibari İle 15 bin metrekare alanda 15 bin çeşit ürün ile hizmet vermektedir. Firmamızın buralara gelmesindeki başarıların arkasında gerçek verimlilik, yönetim sistemi, kaliteli ürün gamı, eğitimli insan gücü, gelişmiş teknoloji ve modern yönetim sistemleri uygulayarak daha fazla müşteriye ulaşarak en iyi hizmeti vermeyi hedeflemek vardır.

Ürün gruplarınız nelerdir? Bayiliğini yaptığını markalardan ve tercih sebepleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Firmamızda, faaliyet alanları teknik hırdavat, el aletleri, inşaat malzemeleri, elektrikli el aletleri, izolasyon, nalburiye, mobilya aksesuarları, bahçe sulama ekipmanları, iş güvenliği ekipmanları gibi ürün grupları ile müşterilerimize hizmet vermekteyiz. Bayiliğini yaptığımız markaların bazıları Kale Kilit, Atlas Zımpara, İzeltaş, Yaparlar, Meridyen, Makita, Akfix, Rtr Max, Yakar, Five Star, Dekor ve Karbosandır.   Bu ürünlerdeki tercih sebeplerimiz kalite, müşteri memnuniyeti, güvenilirlik asıl amacımızdır.

Bayi seçerken nelere dikkat ediyorsunuz? Çalışma prensiplerinizden bahseder misiniz?

Firmamız gibi müşteri memnuniyetini ön planda tutan bulunduğu bölgede güvenilir ve geniş kitlelere ulaşabilen iş ortaklarımız ile çalışmayı tercih ediyoruz. Karadeniz Bölgesinde 2000 adet müşteri kapasitesine sahip olan firmamız, her geçen gün iş ortaklarımızı artırmak ve son tüketiciye en hızlı şekilde ulaşmayı hedeflemektedir.

Bölgenizdeki teknik hırdavat pazarını değerlendirir misiniz? Pazar yeniliğe açık mı? Sorunların çözümü için neler yapılmalı?n10

Samsun Karadeniz Bölgesindeki en modern ve zengin şehirlerden birisi olup, buradaki ticaret Anadolu’ya kadar uzanmaktadır. Ayrıca günümüzde artış gösteren kentselleşme yeni imar projelerin hayata geçirilmesi, inşaat sektörünün hızla büyümesinden dolayı teknik hırdavat sektörü de bu hızlı artıştan olumlu yönde önemli bir pay almaktadır. Kurulduğu şehir açısından Yamanlar Teknik Hırdavat, Karadeniz Bölgesinin tümüne rahat bir şekilde hitap edebilmektedir.  Ayrıca inşaat sektöründeki büyük yatırımlar ve gelişmelerden, bölgemizde büyük oranda etkilenmektedir. Bu da pazarda yeniliğe çeşitliliğe sebep olmaktadır.

Son kullanıcılarda ‘doğru ürün’ algısı oluşması için neler yapılmalı? Siz bu kapsamda hangi çalışmaları yapıyorsunuz?

Günümüzde ticari başarıyı sadece ürün ve hizmetlerin kalitesiyle yakalamak mümkün değildir. Kaliteli hizmet ve ürünler kadar; bu hizmet ve ürünlerin başarılı şekilde tanıtılması, güven verici ve doğru bir kurumsal kimlik oluşturmak, marka bilinirliği ve algısını profesyonelce yönetmek de son derece önemlidir. Müşterilere istediği ürünü doğru bir şekilde vermek, müşterinin sadece o anlık ihtiyacını karşılamak değil, ileriye doğru bütün ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacı gütmektedir. Yamanlar Teknik Hırdavat olarak, müşterilerimizin bölge şartları iklim koşulları, coğrafi şartlar başta olmak üzere birçok konu göz önünde bulundurularak kullanabileceği ürünler hakkında detaylı bilgi ve doğru ürüne yönlendirme çalışmaları eğitimli elemanlarımız vasıtası ile görsel veya yazılı anlatım teknikleri kullanılarak yapılmaktadır.

Sektörünüzü etkileyen faktörler nelerdir? Etkilenmemek için neler yapılmalı?

Sektörü en büyük etkileyen faktörler ulusal yapı marketler ve firmalar arasında pazar yarışıdır. Bunlardan etkilenmemek mümkün değildir, fakat Yamanlar Teknik Hırdavat olarak, müşteri memnuniyetini ve güvenirliliğin ön planda tutarak, müşterilerimizin ve iş ortaklarımızın kolay anlaşılır ve sorunsuz bir şekilde ihtiyaçlarını karşılamak ilk hedefimizdir. Bunun yanında b2b çalışmalarımız ile müşterilerimize online katalog ve fiyat bildirme konusundaki çalışmalarımız hızla devam etmektedir.

Yamanlar Teknik Hırdavat’ın bölgesindeki pazar payı nedir? Pazar’ın gelişmesi için neler gerekiyor?

Yamanlar Teknik Hırdavat bütün Karadeniz Bölgesinde etkin bir pazar payına sahiptir.  Bölgenin büyük olması pazarda çok fazla rakip olmasına neden olmaktadır. Firmamız geniş ürün yelpazesi, müşterinin isteklerini anında yerine getirme, müşteri istek ve arzularına hemen cevap verilme,  müşteri şikâyet ve problemlerini hemen çözüme ulaştırıp, müşteriye geri dönüş yapma konusundaki hassasiyetli çalışması pazardaki payımızı her zaman bir adım önde tutmaktadır.

n11Sektörünüzü değerlendirir misiniz?  Sektörün geleceği ile ilgili neler düşünüyorsunuz?

Sektörümüzde sıkıntı olarak kalifiye eleman bulamamak, piyasada bulunan kalitesi düşük ucuz fiyatlı ürünler ile rekabet edememe, değerlendirme yapabileceğimiz kurumların olmaması, bizleri olumsuz yönde etkilemektedir. Sektörümüzün geleceğini, pek aydınlık görmüyoruz, hızlı büyüyen toptan satıcılar rekabet ortamını bozmakta, yapı marketlerin hızla büyümesi ve çoğalması, toptancılık kavramını geri plana atmaktadır. Bize göre önümüzdeki on sene içinde büyük toptancı denen kavram ortadan kalkacak ve bunların yerini yapı marketler alacaktır. Çünkü Avrupa’da da toptancı statüsünde iş yapan kesim yok denecek kadar azdır. İnsanlar daha da çok toptan ya da perakende alışverişlerini yapı marketlerden yapmaktadırlar. Yapı marketleşmeye kayacak olan toptan satıcıların işleri hızla birleşerek yapı market ağlarını kurmaya çalışmaktalar. Çünkü Avrupa’da toptancı statüsü hiç yok denecek kadar az. Herkes toptan ve perakende alışverişlerini yapı marketlerden yapmaktadır. İleriki yıllarda, Türkiye’deki toptancı satışları durma noktasına gelip, yapı marketlerden alış veriş kaçınılmaz bir son olacaktır. Fakat karamsarlığa kapılmadan kendimizi devamlı yenilememiz, sektörel açıdan iyi olacaktır.

Toparlamak gerekirse son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Son olarak şunu söyleyebiliriz ki işimizi daha mükemmel yapabilmek, müşterilerimizi daha çok memnun edebilmek için sürekli teknoloji ve insana yatırımlarımız devam etmektedir. Bunun yanında geçmişimizden bu günümüze kadar gelen değerlerimizden ödün vermeden, kendimizi sürekli geliştirmeye devam ediyoruz. İnanıyoruz ki mükemmeli aramayan bir yapı sürekliliğini koruyamaz.