Anasayfa » Genel » METSAN ÜRÜN TANITIMI VE UYGULAMALARI EĞİTİMİ İÇİN FİLİSTİN’DEYDİ

METSAN ÜRÜN TANITIMI VE UYGULAMALARI EĞİTİMİ İÇİN FİLİSTİN’DEYDİ

Metsan; bayi destek programı çerçevesinde Filistin-İsrail ülke temsilcisi Royal firması ile “Ürün Tanıtımı ve Uygulamaları” eğitimi gerçekleştirdi. Konu ile ilgili açıklama yapan Metsan yetkilileri şunları belirtti:

Filistin – İsrail Bayi Destek Programımızı Tamamladık

“Bayi destek programımız çerçevesinde Filistin-İsrail ülke temsilcimiz Royal firmasının kendi profesyonel ekibi ve müşterilerine yönelik “Ürün Tanıtımı ve Uygulamaları” eğitimimizi gerçekleştirmek üzere eylül ayının son haftasında Filistin’deydik.

İki günlük bir çalışmayı kapsayan programımızın ilk günü ülke temsilcimiz Royal firmasının Hebron kentinde bulunan şirket merkezinde düzenlediğimiz eğitim seminerini içeriyordu. Ürünlerimizin detaylı tanıtımı ve örnek uygulamalarını gerçekleştirdiğimiz bu eğitim programımız süresince doğru uygulama metotları ve ürünlerimizin sunduğu avantajlara tüm detayları ile değindik. Satış ve teknik destek elemanlarının sorularını cevaplandırırken ürünlerimizin pazara sunulması aşamasında dikkat edilecek hususlar, müşterilerin teknik destek talepleri ve müşterilerin olası sorularının doğru şekilde karşılanması ve yanıtlanması konularına öncelik verdik.

Çalışma programımızın ikinci gününde ise Kudüs’ün yaklaşık 10 km kuzeyinde bulunan Ramallah şehrinde düzenlenmekte olan yapı fuarı ziyareti yer alıyordu. Ülke temsilcimiz Royal Industrial Trade firmasının Metsan ürünlerinin de sergilendiği stantında ziyaretçiler ile buluşma fırsatını elde ettiğimiz bu fuarda ayrıca Royal firması tarafından firma ve ürün tanıtımlarının gerçekleştirildiği bir seminer programı organize edilmişti. Programın konuşmacılardan biri de Metsan firma kurucu ortaklarından İbrahim Bey’di.

İnşaat sektörünün dağıtıcı ve toptancılarının yanı sıra çeşitli sektörlerden proje yöneticileri ve uygulamacılar ile çoğunluğu mühendislerden oluşan iş profesyonellerine ürünlerimizin teknik özellikleri ve uygulama alanlarını ayrıntılı örneklerle izah ettiğimiz seminer sonrası konuklar ile birebir görüşerek bilgi alışverişinde bulunma imkanı elde ettik. Hem Filistin-İsrail temsilcimiz Royal firmasının kendi ekibinin hem de müşterilerinin ürünlerimize olan ilgisi ziyadesiyle memnuniyet vericiydi.

Program boyunca yapılan tüm bu çalışmalar gösteriyor ki, Royal firması ile Filistin ve İsrail pazarında ürünlerimizin geleceği çok parlak ve markalarımız emin ellerde.”

n22

Filistin Hakkında

Ortadoğu bölgesinde İsrail’in doğusunda, Ürdün’ün batısında ve Lübnan’ın güneyinde yer alan, ayrıca İsrail’in güneyinde bulunan Gazze Şeridi’ni de içeren Filistin topraklarında %83 Filistinli Arap, %17 Yahudi nüfusu bulunuyor. Nüfusun %75’i Müslüman (çoğunluğu Sünni), %17’si Yahudi ve %8’inin Hıristiyan ve diğer dinlere mensup olduğu ülkede Arapça, İbranice ve yaygın olarak da İngilizce konuşuluyor. Eğitime önem veren ve eğitim düzeyi oldukça yüksek olan Filistin’de sektörlere göre iş gücü dağılımı ise %71 Hizmetler, %24 Endüstri ve %5 Tarım şeklindedir.

1994 yılında yapılan Oslo Barışıyla oluşturulan ve bir devlet otoritesine sahip olmayan Filistin Ulusal Yönetimi (FUY) 2006’da dışarıdan gelen yardımların kesilmesi tehlikesiyle karşı karşıya kalmış, İsrail’in Gazze’ye yönelik her türlü mal giriş ve çıkışını durdurmasıyla birlikte halkın temel ihtiyaç maddelerine erişimde karşılaştığı zorluklar ciddi bir yoksulluğa ve yaşam koşullarında bozulmaya yol açmıştır.

Filistin Ulusal Yönetimi tarafından yaptırılmış olan Gazze Uluslararası Havaalanının dönem dönem tekrarlanan ve ekonomiyi de ağır biçimde tahrip eden İsrail operasyonları sırasında yıkılması, Gazze şeridinde açılan limanın da faaliyetine devam edemeyecek şekilde hasar görmesiyle birlikte dış dünyayla fiziki bağlantısını sağlayacak bir ulaşım noktası kalmamıştır. Bu nedenle ekonomik açıdan ciddi sıkıntılar çeken Filistin’de, müteşebbis olarak nitelendirilebilecek bir sınıf mevcut olmakla birlikte, ülkenin içinde bulunduğu koşullar filistin ekonomisinin büyümesinde engel teşkil etmektedir.

Filistin’in ihracatında 2010 yılından bu yana belirgin bir artış görülmekle beraber, ithalatı ihracatından yaklaşık 5 kat fazladır. İthalatında en fazla yer tutan kalemler sırasıyla makine, otomobil, elektrikli eşyalar ve maden ürünleri olurken, ihracatında ise doğaltaş, hayvansal gıda ve diğer gıda ürünleri yer alıyor.

n20

Küçük ancak dışa açık olan Filistin ekonomisi 2011 yılında büyük bir büyüme göstermiş, bununla birlikte fakirlik oranı düşmüş, işsizlik oranı da düşmeye devam etmiştir. Özellikle hizmetler ve inşaat sektörlerinde ciddi bir büyüme gözlemlenen Filistin’de dış ticaret açığı çok yüksek kalmaya devam etmiştir.

Aralarındaki siyasi çatışmaya rağmen, İsrail, Filistin’in en büyük ticaret ortağı konumunda bulunuyor. Filistin’in ithalat yaptığı ülkeler arasında ilk sırada İsrail gelirken, ülkemiz 2015 yılında 368 milyon $ ile ikinci sırada yer almıştır. Filistin’in ithalatında önemli yer tutan diğer ülkeler arasında Çin,  Almanya ve Ürdün bulunuyor.

2010-2016 yılları arasında Türkiye-Filistin arasındaki ticari ilişkilere bakıldığında Filistin’e olan ihracatımızın 40,3 milyon $’dan 94,4 milyon $’a yükseldiği, ithalatın ise 576 bin $’dan 3,4 milyon $’a çıktığı gözlemlenmektedir.

Filistin’e ihracatımıza bakıldığında tarım ve gıda ürünlerinin ağırlığı açıkça fark edilirken, işlenmiş petrol ürünleri, plastik borular ve demir-çelik profiller diğer önemli ihraç kalemleri olarak sıralanıyor. Filistin’den ithalatımızın %98’ini hurma oluşturuyor.

n21

Ürün Tanıtımı ve Uygulamaları Eğitimimizi Tamamladık

Eylül ayında bayi destek çalışmaları kapsamında Ortaklar Teknik Hırdavat firması satış temsilcileri ile “Ürün Tanıtımı ve Uygulamaları” eğitim çalışmamızı gerçekleştirdik. Ürün teknik özellikleri ve uygulama metotlarını tüm detayları ile ele aldığımız bu çalışmamızda, ürünlerimizin oluşum (kür) mekanizmalarını inceledik. Ürünlerin uygun kullanım alanlarının belirlenmesi ve doğru kullanım yöntemleri üzerinde durarak satış temsilcilerimizin ürün sunma becerilerini güçlendirmeyi hedefledik.

Eğitim çalışmamızı tamamlayan satış temsilcilerimiz ürünlerimize dair elde edilen detaylı bilgilerin yüzeysel bilgiler ile kıyaslanamayacağını ifade ediyor ve eğitim sonrası  kazanımlarının satış performanslarını pozitif yönde etkileyeceğine inanıyor.

Teknik konularda doğru ve detaylı bilgi paylaşımının, müşteriler ile karşılıklı iletişim halinde olmanın şirket satış temsilcilerinin performanslarını olumlu yönde etkilediğini ifade eden Ortaklar Teknik Hırdavat şirket ortağı Hüseyin Bey, yapılan bu eğitim çalışmasının bayiler ve tüketiciler nezdinde de olumlu yansımaları olacağını, özellikle edinilen bilgilerin paylaşımı ve tekrarlanmasının öğrenilen bilgiyi daha kalıcı kılacağını önemle vurguluyor.

#METSAN, #Royal, #ürüntanıtımı