“Metabo, ‘Kabloyu At-Gücü Tut’ Sloganıyla Akülü Ürün Grubunu Geliştirmeye Devam Ediyor”

Elektrikli ve Akülü El Aletleri sektörünün önde gelen markalarından Metabo’nun ve “Asiler İçin El Aletleri” sloganıyla Wera El Aletlerinin Türkiye distribütörlüğünü yapan Burla Makina Tic. ve Yat. A.Ş., bayileri ve kurumsal müşterileri ile kurduğu uzun ve köklü ilişki sayesinde pandemi sürecini kayıpsız sürdürüyor.

Yaşanan sürecin herkesin en güvendiği ve bildiği tedarikçilerle iş birliği yapmasına olumlu bir etki yaptığını ve bunun da kendilerine avantaj sağladığını belirten Burla Makina Pazarlama Müdürü Seda Aksoy Evren, Çin’den gelen ürünlerde yaşanan sıkıntıların, son tüketicileri Avrupa menşeili ürünleri kullanmaya yönlendirdiğini ve bu anlamda Almanya kökenli Metabo ürünlerinin satışlarının olumlu etkilendiğini söylüyor.

Bu dönemde Metabo’nun yenilikçi akü teknolojisi ile fiyatı uygun ancak performansı yüksek taşlama gruplarının ön plana çıktığını belirten Evren, Burla Makina’nın son dönemde yaptığı çalışmalar hakkında dergimizde bilgiler verdi.

Firma olarak pandemi sürecindeki çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Bu dönemde hem ülkedeki hem de dünyadaki gelişmeleri biz de yakınen takip ettik. Nisan başından 01 Haziran’a kadar tüm ekip on-line çalıştık. Daha önce böyle bir deneyim yaşamamıştık ancak on-line çalışma modelinin bize uygun bir model olduğunu da deneyimlemiş olduk. Satış ekibi ve iş geliştirme ekibi, tüm önlemleri alarak görüşme talep eden bayi ve müşterileri ziyarete devam etti.

Devletin normale dönme süreci olan 1 Haziran ile tekrar ofislere gelerek çalışma dönemine başladık. Eylül ortası itibari ile, hasta sayılarındaki artış nedeniyle dönüşümlü olarak bir hafta ofis ve bir hafta evden bağlanarak çalışıyoruz. Bu şekilde hem her zaman ofiste gerekli kişileri bulundurabiliyoruz, hem de iş devamlılığını sağlayabilmek adına önemli bir tedbir almış bulunuyoruz.

Son dönemde dünya çapında yaşanan sosyal ve ekonomik gelişmeler paralelinde değerlendirecek olursanız, yaşanan süreç firma olarak sizi nasıl etkiledi? Yaşanan sürecin sektöre ve dolayısıyla size yansımaları hakkında neler söylersiniz?

Bayilerimiz ve kurumsal müşterilerimizle uzun ve köklü bir ilişkimiz olduğu için bu dönemde satışlarımız düşmedi. Aksine, bu dönem herkesin en güvendiği ve bildiği tedarikçilerle iş birliği yapmayı tercih ettiği bir dönem olduğu için avantajımıza oldu.

Pandemi dolayısıyla yaptığımız bazı kampanyalarda revizyon yapmak durumunda kaldık ancak onun dışında hiçbir alanda hız kesmedik. Çin’den gelen ürünlerde yaşanan sıkıntılar, son tüketicileri Avrupa menşeili ürünleri kullanmaya yönlendirdi. Bu anlamda Almanya kökenli Metabo elektrikli el aletleri satışımız da oldukça hareketliydi.

Ülkede uzun zamandır yaşanan ekonomik krizin üzerine pandemi gerçeği de eklenmesine rağmen bu sene yatırım yapmaya kararlı firmaların olduğunu görmek ve bu alım sürecinin parçası olmak içimize bir nebze su serpti.

Bu süreçte firma olarak çalışmalarınızı daha çok hangi alanda (Ar-Ge, inovasyon, pazarlama, üretim vb.) yoğunlaştırdınız?

Yukarda da belirttiğim gibi biz standart olarak yaptığımız uygulamalarda değişiklik yapmadık. Sadece fiziksel temas gerektiren saha ziyaretlerini bir nebze azalttık. Yeni ürünler getirmeye ve bunları sosyal medya kanallarımız aracılığıyla duyurmaya devam ettik.

Şu anda aktif olarak kullandığımız Metabo ve Wera instagram sayfalarımıza ek olarak Metabo Facebook sayfamız da yer almakta.

Bu dönemde en çok talep gören ürününüz hangisi? Ürün özellikleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

 Bu dönemde Metabo’nun yenilikçi akü teknolojisi ile fiyatı uygun ancak performansı yüksek taşlama grupları ön plana çıktı. Birincisi Metabo’nun uzun yıllardır liderliğini yaptığı ve “Kabloyu at- Gücü tut” sloganıyla geliştirdiği akülü ürün grubundan. Kompakt ve güçlü ürünlerden oluşan 12 V serisi. 12 V serisi ile ilgili en önemli özellik, tek şarj cihazı ile 12 V’tan 36 V’a kadarki tüm makinaları şarj edebilmeniz.

Bir diğer grup ise Metabo’nun rekabetçi piyasa şartlarına uygun ürettiği ekonomik, kompakt yapısı ve dar tutma çapı ile ergonomik avuç taşlama makinaları.  Bu ürün grubunda önde koşanlar W 750-115, elektronik hız kontrollü WEV 850-12,  W 900-115 ve WEQ 1400-125 avuç taşlama makinaları oldu. Metabo’nun taşlama kategorisindeki deneyimi ve birikimi sayesinde “giriş seviyesi” avuç taşlama pazarında yerimizi aldık. Buna ek olarak W 1100-125 ve W 2200-180 modelleri de oldukça yoğun bir ilgi gördü.

Yaşanan süreç ve sonrası ile ilgili sektörel değerlendirmelerinizi alabilir miyiz?

Yaşanan süreç, tüm bilinmezleriyle devam ediyor. Tabi ki virus ile yaşamı hepimiz öğrendik ve belli önlemlerle bulaş riskini azaltmaya çalışıyoruz. Ancak takip edebildiğimiz kadarı ile viruse temas eden sayısı çok artmış durumda ve tüm alınan önlemlere rağmen her an birimize ve dolayısıyla yakınlarımıza hepimize bulaşması söz konusu. Bu durumda gelecek ilave kısıtlamalar, üretim kesintileri her sektörü olduğu gibi bizim sektörü de etkileyecektir. Neyse ki birkaç öncemli ilaç firması tarafında aşı konusunda önemli gelişmeler var. Bütün dünya gibi biz de aşı ve tedavi gelişmelerini takip ediyoruz. En kısa zamanda eski normale dönebilmeyi arzuluyoruz.

Ancak eski normale dönene kadar, ülkemizde yaşanan ekonomik dalgalanmalar sonucu piyasada ödeme sorunlarının artmasından endişe ediyoruz.