koln

Metabo ile “Kabloyu At- Gücü Tut” Wera ile “Asiler İçin El Aletleri”

Burla Makina, Kullanıcılarına Farklı Deneyimler Sunuyor

 Elektrikli El Aletleri sektörünün önde gelen markalarından Metabo ile işbirliğini sürdüren, Türkiye’deki geniş servis bayisi ile satışını gerçekleştirdiği ürünlerini  birçok sektörde kullanıma sunan Burla Makina, Elektrikli El Aletleri dosya konumuz kapsamında Aralık sayımızın konuğu oldu.

Elektrikli el aletlerinde Metabo’nun en yeni ürünlerini kullanıcılarla buluşturan Burla Makina, el aletlerinde de Wera ürünlerini özel bir tasarımla farklı bir deneyim yaşamak isteyen profesyonellerin beğenisine  sunuyor.  NalburTeknik Dergisi olarak Aralık özel sayımızda, tarihi 100 yılı aşan Türkiye’nin önde gelen ithalatçısı Burla Makina’nın ürünleri ve son dönemdeki faaliyetleri hakkında firma yetkililerinden bilgiler aldık.

Öncelikle genel olarak firmanızın kuruluşu ve gelişim süreci hakkında bilgi verir misiniz?

Burla 1911 yılından bu yana pek çok alanda faaliyet gösteren köklü bir firma. Üç ayrı iş bölümü ve satış departmanı bulunmaktadır. Makina bölümü, marin bölümü ve pil bölümü. Bir de Teknika diye aynı ortaklık yapısında istifleme cihazları, forklift gibi ürünlerin satışını yapan bir şirketimiz var.

Müşteri memnuniyeti, satış sonrası hizmetlerin kalitesi ve güvenilirliği en önem verdiğimiz konular arasında. Merkezimizde çok ciddi bir servis ekibimiz ve teknik hırdavat ürünleri ile ilgili tüm Türkiye’yi kapsayan yaklaşık 100 servis bayimiz mevcut.

Makina bölümü olarak temsil ettiğimiz ürünlerin sadece Türkiye satışını gerçekleştiriyoruz. Markalarımız, yurt dışında birçok ülkeye satışlarını doğrudan yapıyor. Türkiye’de bayi ağımızla satışlarımızı yapıyoruz. Bölgelerinden sorumlu satıcı arkadaşlarımızın dışında bünyemizde elektrikli el aleti ve kaynak makinaları ile ilgili fabrikaları ziyaret eden ve son kullanıcılara ihtiyaçlarına göre hangi ürünleri kullanabileceklerini araştırıp, gerekli ürün tanıtımları ile ürünlerimizin satışını sağlayan iş geliştirme sorumlusu ekibimiz mevcut. Bu şekilde standart ürünler dışında ilave özellikleri olan ürünleri de sunabiliyoruz.

Ürün gamınızda yer alan elektrikli el aletlerinin teknik özellikleri hakkında bilgi verebilir misiniz? En çok tercih edilen ürünleriniz hangileri?

Biz yirmi yılı aşkın bir süredir Alman üretici ve akü teknoloji lideri Metabo ile çalışıyoruz. Tüm dünya artık kablosuz bir şantiye alanına dönüşüyor. Avrupa’da son beş sene içerisinde akülü ürün satış adetleri, elektrikli el aletlerini geçti. Hatta bazı ülkelerde akülü ürünler tüm satışın yüzde 80’ini oluşturuyor çünkü Metabo’nun üstün LiHD akü teknolojisi kablolu makinelerden hiçbir şekilde geri kalmayan performans seviyesine sahip. Akü teknolojisi sayesinde Akülü Uyumluluk Sistemini (CAS) oluşturdular. Bu sayede tüm dünyadaki dokuz farklı elektrikli el aleti üreticisi aynı akü sistemini kullanıyor. Bu yeni sistemde şu anda tek akü 18 V sınıfında yer alan 140’ı aşkın makine ile %100 uyumlu ve bu sayı her geçen gün artmaya devam ediyor. Metabo LiHD akü, piyasadaki 5 Ah 18 V aküler ile kıyaslandığında yüzde 160 daha fazla güçlü ve yüzde 115 daha fazla çalışma süresine sahip. Tüm bunlara ek olarak daha uzum ömürlü ve yüzde 100 daha sağlam.

Akünün bu müthiş uyumluluğu sayesinde biz de müşterilerimizin makine parkurlarını mümkün olduğunca akülü gruba çevirmeleri konusunda yardımcı olmaya çalışıyoruz. Daha geleneksel bir ülke olduğumuz için akülü kullanım henüz elektrikli el aletler seviyesinde değil ama kısa bir dönemde bu ara tamamen kapanacak. Türk tüketicilerine, 8.0 Ah Metabo LiHD akünün 1600 Watt gücünde olduğunu ve bir akülü makinanın kablolu bir aletinden çok daha iyi performans sergilediğini söylemek yeterli değil. Bunu denetmek ve kanıtlamak gerekiyor.

Sloganımız “Kabloyu at- Gücü tut” aslında her şeyi özetliyor

Akümüze 3 yıl koşulsuz garanti veriyoruz. Bu da piyasada olmayan bir uygulama ki biliyorsunuz akü makinadan daha pahalı bir parça. Bu durum da Metabo’nun akü sistemine olan güvenini gösteriyor.

Yakın dönemde elektrikli el aletleri sektörüne sunacağınız yeni bir ürün bulunuyor mu?  Yakın dönemde piyasaya çıkan yeni ürününüz varsa ürün hakkında bilgi alabilir miyiz?

Metabo Ar-Ge’ye önem veren ve profesyonel kullanıcıların taleplerini dinleyerek sürekli yeni ürün geliştiren bir üretici. 2019 başından beri lanse edilen ürünler içerisinde bizi en çok heyecanlandıran iki ürün grubu oldu. Biri Metabo’nun kompakt ve güçlü ürünlerden oluşan 12 V serisi diğeri ekonomik segment taşlama makinaları.  12 V serisi ile ilgili bir güzel haber de, tek şarj cihazı ile 12 V’tan 36 V’a kadarki tüm makinaları şarj edebilmeniz. Ekonomik segment taşlama modellerinde W 750-115 modeli ve elektronik hız kontrollü WEV 850-125 modeli piyasa tarafından oldukça beğeni topladı. Aralık ayında da ekonomik büyük taşlama modelimiz WP 2200-180 modelin lanse edeceğiz.

Elektrikli el aletleri ürünleri hangi özelliklere sahip ürünler olmalı? Kurum olarak hangi alanda öne çıkıyorsunuz?

Metabo iş güvenliği konusuna çok önem veren ve aküdeki teknoloji liderliğine sahip bir marka… Biz de bu yönde sürekli iş ortaklarımızı bilinçlendirmeye çalışıyoruz.

Özetle bahsetmek gerekirse piyasadaki taşlamalarda olmayan ancak tüm nitelikli Metabo taşlamalarda olan bir özellik var, bu da Mekanik Emniyet Debriyajı. Bu sistem sayesinde disk sıkışmalarında olabilecek geri tepmeler önleniyor ve kesme diskinin patlama riski ortadan kaldırılıyor. Her ne kadar benzer koruma rakip markalarda elektronik sistemlerle yapılmaya çalışılsa da, hiçbir zaman Metabo’nun Mekanik Emniyet Debriyajı kadar etkili ve güvenilir değil. Metabo’nun bu özelliği disk patlama riskini her zaman ortadan kaldırırken, elektronik sistemlerde disk patlaması tamamen önlenemiyor.

2019 yılı firmanız açısından nasıl geçti? 2020 yılı hedef ve beklentilerinizden bahseder misiniz?

Piyasadaki durgunluk elbette bayilerimizi ve doğal olarak bizi de etkiledi ancak ihracat yapan ciddi bir son tüketici grubumuz da var. Bu gruptaki müşteriler yurtdışı ile iş yapmaya devam ediyor. Bu yüzden de fabrikaları hala aktif. Bu anlamda avantajlıyız.

2019 yılı kolay bir sene olmadı ancak Burla Makina çok köklü bir firma ve bugüne kadar Türkiye’nin yaşadığı farklı kriz dönemlerinde aldığı önlemlerle hep ayakta kalmayı başardı. 2020 yılı için hem ülkemiz hem de ticari faaliyetler açısından ümitliyiz.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Distribütörlüğünü 2018 yılında aldığımız Alman marka Wera el aletleri ile güzel geri dönüşler almaya başladık.  “Asiler için el aletleri” sloganıyla kendini rakiplerinden farklı bir yerde konumlandıran Wera standartlara meydan okuyan ve kullanıcılar için mükemmel ve şaşırtıcı ürünler geliştiriyor. Bu sırada, sadece Wera ürününü geliştirenler değil, bayiler ve son kullanıcılar da kendilerini el aletlerinin asileri olarak değerlendiriyor. Dünyanın pek çok yerinde birçok taraftarı var.

Kaymaya karşı dayanıklı elmas kaplı uçlar ve tornavidalar, yuvarlatılmış vidalara karşı Hex-Plus, muhtemelen dünyanın en hızlı cırcırı (Zyklop), inanılmaz tutma fonksiyonuna sahip Joker anahtarı. Bunlar sadece burada sayabildiğim birkaç başarılı ürün.

Wera’yı kullanan bir daha vazgeçmek istemiyor.