koln

“Marketlerin Hırdavat ve Nalburiye Ürünleri Satması Esnafı Olumsuz Etkiliyor”

NalburTeknik Dergisi olarak nalburiye ve hırdavat sektörünün can damarı olan esnaflara sayfalarımızı açmaya devam ediyoruz. Ağustos sayımızda da yine bir nalburiye esnafına konuk olarak işlerin nasıl gittiğini sorduk ve sektörle ilgili sorunlarını dinledik.

Bu sayımızda Arnavutköy ilçesinde faaliyet gösteren MF Nalburiye’den Fikret Bayram, muhabir arkadaşımız Umut Doğan’a yerel esnaf olarak sorunlarını ve çözüm önerilerini anlattı. Özellikle yapı marketler ile birlikte büyük marketlerin de hırdavat ürünlerini satmaya başlamasından küçük esnaf olarak çok etkilendiklerini belirten Fikret Bayram, pandemi sürecinde esnaf olarak nasıl ayakta kalmaya çalıştıklarını anlattı.  

 Merhaba, öncelikle işletmeniz hakkında bilgi verir misiniz?

Firmamız 2014 yılında şahıs firması olarak kurulmuştur. Nalburiye, hırdavat ve elektrik malzemeleri üzerine satış yapmaktayız. Bununla beraber 20 senelik bir nalburluk geçmişimiz var. Daha önce Hadımköy’de kardeşlerimizle beraber işlettiğimiz Bayram Grup şirketimiz var ve hala devam ediyor. Birçok önemli firman ile birlikte Polisan, İzeltaş gibi firmaların bayiliğini de yapmaktayız.

Firmanızın ürün gamı hakkında bilgi verebilir misiniz? Hangi markaların satışını gerçekleştiriyorsunuz? 

Firmamızda birçok ürün grubunu barındırıyoruz. Boyadan elektrikli el aletleri ve el aletlerine kadar birçok ürün çeşidiyle müşterilerimize hizmet veriyoruz.

Bayiliğini yaptığınız marka ve markalarla ilgili bilgi verebilir misiniz? Üretici firmalardan beklentileriniz neler? Yeni ürünlerle ilgili teknik olarak detaylı bilgiye ulaşabiliyor musunuz? Neler söylemek istersiniz?

Bayilik sisteminin eskisi gibi olmadığını düşünüyorum. Şu anda herkes, her zaman ve her yerde istediği ürüne ulaşabiliyor. Bana göre bayilik sistemi çökmüş durumda. Eskiden bizim dışımızda kimse gidip de bayiden ürün alamıyordu ve bu ürünlerin satışını biz yapıyorduk fakat şu anda herkes bir şekilde o ürüne ulaşıp satışını yapabiliyor.

Açıkçası üretici firmalardan birçok beklentimiz var fakat bu beklentilerimiz karşılanmıyor. Mesela, bizim üretici firmalardan istediğimiz nalburiye sektörü dışında kalan firmalara mal vermemesi. Bizim dışımızda kalan büyük firmalara uzun vadeli ve düşük iskontolu ürünler satılıyor ve bu nalburiye esnafı olarak bizi olumsuz etkiliyor. Örneğin bizdeki 50 TL’lik bir ürünün, nalburiye sektörü dışında yer alan büyük marketlerde (A101, BİM vs. gibi) 35-40 TL’ye satılması bizi olumsuz etkiliyor. Bu ayrıcalığa bir son verilmesi gerekiyor. Bunun yanında üretici firmaların yaptığı seminerler ve ürün tanıtımları bizim için olumlu.

Satış pazarlama faaliyetlerinizi nasıl yürütüyorsunuz? Satış sonrası hizmet ile ilgili neler söylemek istersiniz? Müşterilerinizin ihtiyaç ve talepleri ne yönde oluyor? Yönlendirme yapıyor musunuz?

Satış ve pazarlama faaliyetlerimiz genelde firma ve müşteri ziyaretleri yaparak sağlıyoruz. Kendimizi ve ürünlerimizi ziyaretler yaparak tanıtıyoruz.

Satış sonrası elimizden geldiğince müşterilerimize hizmet vermeye devam ediyoruz. Tabi ister istemez karşılıklı bir takım hatalar olabiliyor. Müşteri veya bizden kaynaklı bir sorun varsa sorunu giderip müşteri memnuniyetini sağlamaya çalışıyoruz. Üretici firmalardan kaynaklanan bir takım sorunlarda bizi müşterilerle karşı karşıya getirebiliyor.

Müşterilerin marka ağırlıklı ürün talebi oluyor mu?

Tabi bu noktada özellikle kaliteli markaların ürünlerine karşı bir talep söz konusu. Müşteriler, kaliteli ve tanınmış markaların ürünlerine daha fazla talep gösteriyorlar. Biz de müşterilerin talepleri doğrultusunda bir yönlendirmede bulunuyoruz.

Üretici firmaların reklam, tanıtım ve kampanyaları sizleri nasıl etkiliyor?

Bize olumlu-olumsuz bir etkisi olmuyor. Genelde müşteri odaklı olduğu için daha müşteriyi etkileyen reklamlar oluyor. Tabi yapılan reklamların o marka üzerindeki direk etkisi bize de dolaylı olarak satış rakamı olarak yansıyor.

Bölgenizdeki nalburiye ve hırdavat sektöründeki rekabet ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bölgemizdeki rekabet üst düzeyde. Bölgemizdeki büyük firmalar istedikleri oranda vadeli bir şekilde ürün alıp satabiliyorlar. Fakat küçük ölçekli firmaların büyük işletmelere göre ürün çekme-alma oranı daha az. Bu da rekabete olumsuz yansıyor. Küçük işletmelerin aleyhine olan bir durum ortaya çıkıyor.

Sektör açısından değerlendirecek olursanız 2019 yılı sizler açısından nasıl geçti?

Hırdavat ve nalburiye sektörü açısından 2019 yılına bakacak olursak; bu yıl bizim için ölü bir yıl oldu. 2020’nin de kalan kısmı aynı düşük düzeyde izledi. İşlerimiz bu anlamda çok durgun geçti ve sıkıntılı bir dönem oldu. Gelecek yılda çok fazla olumlu bir beklentimiz yok.

Sizce nalbur ve hırdavat sektöründe yaşanan genel sıkıntılar neler?

Bence en önemli sıkıntı yapı-marketlerin çoğalması ile bizim gibi küçük esnafların iş yapamaması. Bizim gibi küçük esnaflar malzeme satışının yanında tadilat işleri yaparak varlıklarını sürdürmeye çalışıyor. Biz küçük esnaf olarak devletten teşvik ve kredi desteği bekliyoruz. Özellikle bu dönemde sigortalarımızı ödemeyecek duruma geldik. Devletimizden bu anlamda bir destek bekliyoruz.

E-ticaret sitelerinin size ne gibi etkisi oluyor?

Nalburiye ve hırdavat malzemeleri satan e-ticaret sitelerinin de bizim gibi küçük esnaflara olumsuz bir etkisi söz konusu. Müşterilerimiz geldiğinde bir ürün üzerinden internete bakarak fiyat kıyaslaması yapıyorlar. Tabi bizimle online sitelerin çalışma prensipleri çok farklı ve dolayısıyla orada ürün fiyatları biraz daha düşük oluyor. Tabi faydalı kısımları da yok değil. Bölge esnafında bulunmayan bir ürünün internet üzerinden bulup alabiliyorsunuz. Bazen de ürünü görüp inceleyememek müşteriyi tez avantajlı bir duruma düşürüyor. Bu gibi olumsuzluklar da bizim satışlarımıza olumlu yansıyor. Çünkü bazen alınan ürünle müşteriye gelen ürün farklı olabiliyor.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Nalburiye esnafının, özellikle küçük esnafın düzlüğe çıkabilmesi için devlete önemli bir görev düşüyor. Devletin özellikle küçük esnafı desteklemesi lazım. En azından devlet tarafındaki giderlerimizde devletin bize destek olmasını istiyoruz. Esnaf olarak bizlere yer verdiği için NalburTeknik dergisine teşekkür ediyoruz.